Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 13:32:11

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1394 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 93  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 06 lutego 2006 15:30:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 22 listopada 2004 13:05:36
Posty: 7312
Skąd: Warszawa/Stuttgart
Co do historii Kaszniców to zajrzałem do linka, przeczytałem i przypomniałem sobie, że też to znam a jak spojrzałem na źródło to wiedziałem już wszystko. Książkę Tragedie Tatrzańskie Wawrzyńca Żuławskiego kupiłem swego czasu gdzieś przełom 80/90 na jakims straganie z używanymi książkami w Zakopcu i to jedna ze wspanialszych lektur o Tatrach jest. Chyba muszę sięgnąć ponownie.

EDIT: Sprawdziłem Tragedie Tatrzańskie to jedna z czterech części książki, która nie ma jednego tytułu ale autorem jest Wawrzyniec Żuławski. Ja mam wydanie Naszej Księgarnii z 1985. Pierwotne wydania były chyba niezależne a tutaj jest zbiór. Trzy części są o Tatrach, jedna o Alpach, gdzie i autor zginął. Całość bardzo pięknie przedstawia turystykę i początki taternictwa w pierwszej połowie XXw. Jak ktoś gdzieś jeszcze znajdzie to polecam.

_________________
Klaszczę w dłonie ...
... by było mnie więcej ...


Ostatnio zmieniony wt, 07 lutego 2006 13:21:25 przez marecki, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 07 lutego 2006 08:37:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 18:29:55
Posty: 3974
Skąd: Warszawa
Pozostawiając z boku Kaszniców, nie do końca opuszczając wątek wypadków, a powracając do Czerwonej Ławki, zadam pytanie, które powraca do mnie tylekroć, ile razy usłyszę opowieści, jak to na Czerwonej Ławce jest strasznie. Ja do niestrachliwych zdecydowanie nie należę, ale akurat Ławka przerażenia we mnie nie budzi. Nie wydaje mi się też ekstremalnie trudna. Oczywiście, kluczowe zawsze są warunki, które mogą odmienić szlak całkowicie. No dobra, ale miałem zadać pytanie, a nawet dwa: jakie szlaki tatrzańskie uważacie za najtrudniejsze lub budzące grozę w największym stopniu (to chyba nie są tożsame pojęcia)? Mój dotychczasowy typ to odcinek Orlej między Zawratem a Kozim Wierchem (w obu kategoriach), ale biorę poprawkę na to, że przynajmniej czerech szlaków, które potencjalnie mogą temu odcinkowi zagrozić, nie znam, a ten kawałek przeszedłem w warunkach, których idealnymi nazwać nie mogę.
No to jakie Wasze typy?

_________________
My shadow is always with me. Sometimes ahead... sometimes behind. Sometimes to the left... sometimes to the right. Except on cloudy days... or at night.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 07 lutego 2006 12:51:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 11:17:46
Posty: 4935
Skąd: Biadacz
straszności i trudności w Tatrach...

moim zdaniem wszelkie opowieści jak to gdzieś w Tatrach jest starsznie i trudno w należy między bajki włożyć, pod warunkiem, że rozmawiamy o znakowanym szlaku i osobach, które nie maja problemów z lękiem przestrzeni, czy wysokości... Mogą się zdarzyć szlaki gdzie wymagana jest praca rąk i zazwyczaj te miejsca są ubezpieczone klamrami i łańcuchami... Oczywiście sytuacja się diametralnie zmienia, jeżeli chodzi o trudne warunki pogodowe, ale w końcu jak jest szklanka, to i w mieście można sobie złamać nogę... Generalnie w Tatrach nie czeka nas nic oprócz zwykłego trekkingu...

o ile dobrze pamiętam szlak na Czerwoną ławkę jest poprowadzony wąską rysą i gdzieniegdzie jest prawie pionowo - najłatwiej się złapać za łańcuch, zaprzeć nogami i najskuteczniejszą metodą siłową wleźć na górę... Jest tam dość przepaściście i powietrznie, ale bez przesady - ekspozycja nie jest znowy tak duża... ale jak by nie patrzeć trudniejszego szlaku w Tatrach nie ma... Moim zdaniem w Polskiej części Tatr oczywiście najtrudniejsze są elementy Orlej Perci... uważam, że bardzo emocjonujaca jest dłuda drabinka w okolicach Koziej przełęczy i sama Kozia przełęcz, tam może być niebezpiecznie zwłaszcza przy tramwajach z ludzi - dość często zdarza się, że nieobyci turyści potrafią zrzucić kamienie w dół, gdzie stoją ludzie, a oni nie maja gdzie się odsunąć... wiem, bo sam takim kamolem oberwałem...
Poza Orlą i dojściami do niej jest jeszcze szlak na przełęcz pod Chłopkiem i na Rysy... i tyle z wymagających szlaków...

pozdro...
KoT


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 07 lutego 2006 22:43:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Patrzę, że jakoś nikt nic nie pisze o szlaku, który uznałem, i to dość poza konkurencją, za szlak numer jeden w Tatrach, przynajmniej polskich, gdzie w zasadzie zaległości nie mam - odcinek Orlej od Skrajnego Granatu do Krzyżnego. Nie byliście tam? Bogus pisał, że nie był... a inni? Według mnie w PEWNYM sensie jest to natrudniejszy fragment Orlej...
Niby nie. Niby oczywiście wokół Koziej i Koziego. Ale z drugiej strony tam na Kozich jest dużo żelastwa, które pomaga - co z tego, że pionowa ściana, skoro idziesz po drabinie?
Natmiast w strone Krzyżnego techniczne trudności niby nie są duże, ale jakiś ten teren taki... no, są miejsca, które wydają mi się naprawde wymagające. I zetknąłem się już z opinią, że to najtrudniejszy odcinek.
Dla mnie na pewno najpiękniejszy i najbarzdiej urozmaicony.

Budzacym groze miejscem jest bez najmniejszej wątpliwości Kozia Przełęcz - uwielbiam ją, ale praktycznie ZAWSZE, kiedy tam jestem, nawet kiedy się zbliżam, to się najzwyczajniej trochę boję. Wielki repsekt odczuwam, i wzmożona moja czujność! (swoją drogą kamienie w tamtej okolicy stanowią chyba najrealniejsze niebezpieczeństwo)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 08 lutego 2006 01:01:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 11:17:46
Posty: 4935
Skąd: Biadacz
Crazy pisze:
odcinek Orlej od Skrajnego Granatu do Krzyżnego

jak dla mnie wyjątkowy ten kawałek jest z tego względu, że idąc od Krzyżnedo tam moga sie pojawić problemy orientacyjne, pomimo tego, że szlak rozdeptany... a ja i tak najbardziej lubię pod Chłopka sie wspinać...

to ja tez się zapytam:
nikt nie czytał "W stronę Pysznej " ???

pozdro...
KoT


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 08 lutego 2006 08:35:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 18:29:55
Posty: 3974
Skąd: Warszawa
Crazy pisze:
ale praktycznie ZAWSZE, kiedy tam jestem, nawet kiedy się zbliżam, to się najzwyczajniej trochę boję

Pamiętam, jak się zbliżałem od strony Zawratu i dość dużo czasu zajęło mi przekonywanie samego siebie, że lepiej jednak jakoś wejść na tę drabinkę, niż zawracać :-) Moment wejścia na drabinkę od góry jest dla mnie najbardziej przerażający. Niestety nie spełniam tego warunku, który pozwoliłby mi, śladem KoTa, włożyć to między bajki.

_________________
My shadow is always with me. Sometimes ahead... sometimes behind. Sometimes to the left... sometimes to the right. Except on cloudy days... or at night.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 09 lutego 2006 20:55:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
KoT pisze:
nikt nie czytał "W stronę Pysznej " ???

nie... :oops:

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 09 lutego 2006 21:03:35 
Muszę się na coś zdecydować. Tak więc obiecuję oficjalnie: w ciągu najbliższych 7 dni zrobię wpis tatrzański. Będzie chyba taki bardziej na zasadzie "strumienia świadomości", niż gwiazdkowej systematyki, ale będzie!


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 09 lutego 2006 21:14:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:39:34
Posty: 2858
Skąd: bydzia
K.T.W.S.G. pisze:
obiecuję oficjalnie: w ciągu najbliższych 7 dni zrobię wpis tatrzański


a ja najpredzej za dni 18 :)

_________________
you create your hell...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 09 lutego 2006 21:51:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:39:35
Posty: 12221
Skąd: Nieznajowa/WarsawLove
Obrazek
Dolina Białej Wody , z lewej Młynarz. Lubię to zdjęcie, bo wygląda jak jakiś amerykański kanion.

_________________
ja herez ja herez
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 09 lutego 2006 21:58:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:39:35
Posty: 12221
Skąd: Nieznajowa/WarsawLove
Obrazek
Obrazek

wracając do okolic czerwonej ławki: oto Terycho Chata i Spiski Stawek. To był rekord wysokości dla naszych dzieci wtedy: Nina miała 5 lat i weszła o własnych siłach w 100% a najbardziej podobał jej się ostatni odcinek pod Żółtą Ścianą. Staś został wniesiony na plecach Elronda, choć czasem podreptał pod górę. miał wtedy 2 lata. to była fajna wycieczka. Idąc Małą Studeną mija się takie stawki minimalne, które rok wcześniej nazwała Nina jako Elfowe Stawki, a potem one wyschły i w ogóle ich nie było i był wielki płacz z tego powodu .

_________________
ja herez ja herez
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 09 lutego 2006 22:06:33 

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:31:23
Posty: 3409
Ale ładne zdjęcia... Kolory i kompozycja na tym z Białej Wody pikne.
Elrond - foto działa jak należy! :)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 09 lutego 2006 22:13:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:39:35
Posty: 12221
Skąd: Nieznajowa/WarsawLove
na tym drugim zdjęciu patrzę w bok, bo własnie usłyszałam stamtąd niezwykle głośno świst świstaka!!! :D
bardzo zatęskniłam za Tatrami, gdy sobie przypomniałam te zdjęcia.

_________________
ja herez ja herez
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 09 lutego 2006 22:31:58 
Łooo!!!

Natalia, czy możesz sobie dokładniej przypomnieć skąd robione było to zdjęcie:

Obrazek



...a ja chyba w swoim wpisie wkleję tu pewną fotę Krejziego kąpiącego się w Ciężkim Stawie :-)


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 09 lutego 2006 22:43:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:39:35
Posty: 12221
Skąd: Nieznajowa/WarsawLove
no schodząc z Doliny Kaczej. bardziej dokładnie nie pamiętam i nie umiem :wink:
ale odjazd jest nie? cieszę się, że nawet na Tobie zrobiło wrażenie :piwo: :faja:

_________________
ja herez ja herez
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1394 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 93  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group