Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 18:02:22

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 138 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: nonfiction
PostWysłany: śr, 08 stycznia 2020 20:39:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 13:02:17
Posty: 5355
Skąd: Skąd:
Pod koniec miesiąca nowa książka Natalii.
Obrazek

Opis wydawcy:
Cytat:
Skandal w Kościele w czasach rodzącej się psychiatrii

Zamurowane okno, brak mebli, strzępki porozrywanej słomy służące za materac, a przede wszystkim naga, wychudzona kobieta z obłędem w oczach – to ujrzeli policjanci po wejściu do jednej z cel w krakowskim klasztorze Karmelitanek Bosych. Barbarę Ubryk przetrzymywano w tym nieogrzewanym, wypełnionym smrodem odchodów pomieszczeniu ponad dwadzieścia lat.

O jej historii dyskutowano w Wiedniu, Paryżu i Nowym Jorku. W Krakowie – gdy prasa ujawniła sprawę – wybuchły zamieszki, tłum powybijał okna w klasztorach, obrzucił zakonników kamieniami, raniąc wiele osób. Na ulicach pojawiło się wojsko. Historia Barbary Ubryk trafiła na wyjątkowo podatny grunt przetaczającej się przez Europę fali antyklerykalizmu. Przetrzymywana przez współsiostry zakonnica dla wielu stała się kolejnym argumentem za koniecznością zlikwidowania zakonów. Tymczasem sama Barbara nie potrzebowała ideologicznych wojen, lecz jedynie troski, jaką chorych umysłowo obdarzono dopiero sto lat później.

Kim była Barbara Ubryk? Co sprawiło, że dwadzieścia lat spędziła w odosobnieniu? Dlaczego pomimo dowodów obciążających przełożone zakonnicy śledztwo w sprawie jej przetrzymywania zostało umorzone? Jak prowadzono dochodzenie w XIX wieku i co wiedziano wtedy o psychiatrii?


150 lat temu dyskusja wokół Kościoła była jeszcze gorętsza niż dzisiaj.

_________________
Bez zbroi wychodzić się boję.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: nonfiction
PostWysłany: śr, 08 stycznia 2020 21:39:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 11 lutego 2009 23:19:00
Posty: 1637
Skąd: Warmia/Poznań
ale ta Natalia ma tempo w pisaniu! :shock:
jeszcze nic jej nie przeczytałam - w pierwszej kolejności chciałabym sięgnąć po św. brata Alberta, a później może właśnie ta zapowiedź.

_________________
CO ROBISZ NA NASZEJ ULICY
Co robisz na naszej ulicy, pomiędzy samochodami,
koniu?
Co słychać u twoich kuzynów, centaura i jednorożca?

Charles Reznikoff


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: nonfiction
PostWysłany: pt, 10 stycznia 2020 15:01:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 18:55:19
Posty: 3093
Skąd: Poznań
A "Dzieci..." nadal nietknięte.

Początek roku dobry i równy.
Cezary Łazarewicz - Nic osobistego. Sprawa Janusza Walusia i Olga Gitkiewicz - Nie zdążę.

_________________
Blaszony
Każde zwierzę koi dotyk.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: nonfiction
PostWysłany: ndz, 12 stycznia 2020 21:39:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 18:55:19
Posty: 3093
Skąd: Poznań
Michał R. Wiśniewski - Wszyscy jesteśmy cyborgami: Jak internet zmienił Polskę. Felietonowe i raczej luźne pisanie o Sieci. Czytałem pozycje ciekawsze, bardziej sensowne i teoretycznie poukładane. Jako wypełniacz czasu - ok. Jako cokolwiek innego - nie ok. Nie żałuję poświęconych kilku godzin ale w porównaniu ze wspominanymi wcześniej książkami, którymi zacząłem 2020 zniżka formy.

Ewa Winnicka, Dionisios Sturis - Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey. Bardzo solidna rzecz. Wciągnąłem niemal bez zatrzymywania się. Reportaż trochę sądowy, trochę obyczajowy. Mnie poruszył.

_________________
Blaszony
Każde zwierzę koi dotyk.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: nonfiction
PostWysłany: śr, 15 stycznia 2020 14:17:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 14:36:56
Posty: 7692
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
Teraz sobie poczytuję dorywczo Szarlatanów. Tytuł jest mylący, bo mniej chodzi o rzeczywistych hochsztaplerów i znachorów, a więcej o dawnych lekarzy, których metody dziś wydają się absurdalne. Czyli rtęć i opium na wszystko. Tabletki z radu i złota. Najlepszą terapią przeczyszczanie wszelkimi możliwymi drogami itd.
Wielka literatura faktu to nie jest. Wymagająca pozycja z historii medycyny też nie. Wpadła mi w oko recenzja mówiąca, że bardzo się podoba licealistom. Coś w tym jest.

Więcej napisałem tu: https://naukowy.blog.polityka.pl/2019/1 ... -do-konca/

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: nonfiction
PostWysłany: śr, 15 stycznia 2020 16:20:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 13:02:17
Posty: 5355
Skąd: Skąd:
zasada pisze:
marcela pisze:
lubię słuchać jego "Raportu o stanie świata" w soboty w Trójce

Od tego programu zacząłem go kojarzyć. Dawno już nie słuchałem, byłem przekonany, że zdjęto go - skoro jest w sobotę nastawię ucha.

To nadstawiaj, bo już niedługo spada z anteny :(
Cytat:
Szanowni Państwo
Bardzo dziękuję wszystkim Państwu za wyrazy wsparcia i ciepłe słowa pod moim adresem. Zawsze uważałem, że moim pracodawcą i punktem odniesienia są słuchacze, dlatego cieszy mnie, że dla tak wielu z Państwa to, co robię jest ważne. Kończę pracę w Polskim Radiu nie z własnego wyboru, tylko wskutek decyzji władz spółki. Mam nadzieję, że do końca stycznia Raport o stanie świata i Muzyczna historia świata będą obecne na antenie Trójki, a co dalej - zobaczymy. Z pewnością będę starał się kontynuować obie audycje w innych miejscach i będę Państwa informował o dalszych losach moich programów.
Pozdrawiam wszystkich najserdeczniej i zapraszam do słuchania Raportu w sobotę tuż po 15 :)
Dariusz Rosiak

_________________
Bez zbroi wychodzić się boję.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: nonfiction
PostWysłany: śr, 15 stycznia 2020 16:53:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Rozmowa z Natalią o nowej książce: https://kobieta.onet.pl/zakonnica-byla- ... at/f8jjejs

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: nonfiction
PostWysłany: śr, 15 stycznia 2020 17:52:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 18:55:19
Posty: 3093
Skąd: Poznań
antiwitek pisze:
Rozmowa z Natalią o nowej książce: https://kobieta.onet.pl/zakonnica-byla- ... at/f8jjejs

Komentarzy pod tekstem nie polecam.

_________________
Blaszony
Każde zwierzę koi dotyk.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: nonfiction
PostWysłany: czw, 16 stycznia 2020 21:12:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 11 lutego 2009 23:19:00
Posty: 1637
Skąd: Warmia/Poznań
manool pisze:
niedługo spada z anteny

nie rozumiem takiej decyzji. :shock:
A właśnie kilka dni temu wróciłam do jego reportażu "Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan"

_________________
CO ROBISZ NA NASZEJ ULICY
Co robisz na naszej ulicy, pomiędzy samochodami,
koniu?
Co słychać u twoich kuzynów, centaura i jednorożca?

Charles Reznikoff


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: nonfiction
PostWysłany: pt, 17 stycznia 2020 07:05:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 18:55:19
Posty: 3093
Skąd: Poznań
marcela pisze:
kilka dni temu wróciłam

Ja dzisiaj odbieram Baumana.
Czy zajęcie się tym tematem mogło być jakimś przyczynkiem do pozbawienia anteny? Chyba nie, chyba to zbyt spiskowe tłumaczenie.
Tymczasem na warsztacie mam antologie reportaży z Pomorza pod red.Łazarewicza.
Nie przepadam za antologiami, tego olbrzyma z Czarnego ledwo nadgryzlem, ale tutaj idzie gładko. Opowieść o podróży Odrą z owocami i warzywami w rolach glownych przepiękne!

_________________
Blaszony
Każde zwierzę koi dotyk.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: nonfiction
PostWysłany: ndz, 19 stycznia 2020 19:39:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
I jeszcze jedna rozmowa z Natalią:

http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,1521 ... rbara.html

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: nonfiction
PostWysłany: pn, 03 lutego 2020 09:01:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 18:55:19
Posty: 3093
Skąd: Poznań
Zachodniopomorska antologia skończona przed weekendem. Bardzo różnorodna i interesująca.
Szczecin dominuje, ale sporo Koszalina, jest Darłowo, Gryfice, Nowe Warpno, Świnoujście.
Teraz dość szybko wchodzi mi książka Geniusz i świnie: Rzecz o Jacku Karpińskim Piotra Lipińskiego. Niby o konstrukcji komputera ale i o międzywojniu, wspinaczce, awiatyce, okupacji no i PRL. Mam wrażenie, że Lipiński wykorzystuje materiały zdobyte podczas prac nad pozostałymi pozycjami (Anoda, Bierut, Cyrankiewicz, Gomułka) ale robi to na tyle sprawnie, że jako czytelnik wychodzę z tego spotkania zadowolony.

W kolejce m.in. reportaże o Rosji, Białorusi i 4 czerwca 1989.

edit: skończyłem Lipińskiego, zacząłem Przyszło nam tu żyć. Pierwsze trzy teksty nie zachęcają.

_________________
Blaszony
Każde zwierzę koi dotyk.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: nonfiction
PostWysłany: pn, 17 lutego 2020 14:38:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 18:55:19
Posty: 3093
Skąd: Poznań
O wykluczeniu, stygmatyzacji i rachunku sumienia. Wywiad z Natalią Budzyńską w portalu LubimyCzytać

_________________
Blaszony
Każde zwierzę koi dotyk.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: nonfiction
PostWysłany: wt, 03 marca 2020 15:05:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 18:55:19
Posty: 3093
Skąd: Poznań
Jelena Kostiuczenko - Przyszło nam tu żyć. Reportaże z Rosji.
Językowo bardzo mi się podobało. Bez egzaltacji, rozbuchania emocjonalnego etc. Tematyka ciemno-ciężko-mroczna bardziej zmęczyła. Najlepsze fragmenty: o pociągach Moskwa - Petersburg i ich wpływie na funkcjonowanie miast i miasteczek (Życie obok pędzącego sapsana), o wydobyciu gazu na północy (Bogowie bagien nikomu nie pozwolą odejść). Reszta równa i mocna.

Aleksandra Boćkowska - Można wybierać. 4 czerwca 1989
Spodziewałem się laurki dla Balcerowicza i Wałęsy, książka pokazała jednak całkiem szerokie spektrum tego co zadziało się w czasie przełomu i tuż po nim na poziomie gmin i powiatów. Czytałem ją jako uzupełnienie-kontynuację książek Piotra Lipińskiego i swoistą zapowiedź zbioru "Dyskretny urok likwidacji".

Ojczyzna dobrej jakości. Reportaże z Białorusi.
Bardzo nierówne. Od żenująco infantylnego reportażu z życia białoruskich pankowców (Eva-Lena Lörzer. Wszystkich nie mogą zamknąć), przez rozrachunki historyczne z pogranicza, tzw.bieżączkę - której poziom się waha ale ostatecznie stanowi o wartości tej książki, po kończący tom erudycyjny wywód Szczerka (Reportaż z Bordurii, czyli o dobrych panach). Najmilej zapamiętałem opowieści matrymonialne (Agnieszka Wójcińska. Mężczyzna dobrej jakości) i para-sekciarskie (Jędrzej Morawiecki. Za dużo hałasu). Czytałem mając w pamięci "Białoruś: kartofle i dżinsy" Brzezieckiego i Nocuń.

Teraz niby zacząłem Nowohucką telenowelę, ale nie mam siły futrować się już więcej i skręcam na inne obszary literackie. Zobaczymy na jak długo.

_________________
Blaszony
Każde zwierzę koi dotyk.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: nonfiction
PostWysłany: pt, 13 marca 2020 08:26:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 18:55:19
Posty: 3093
Skąd: Poznań
Skończyłem Nowohucką telenowelę.
Istnieje realizm magiczny, istnieje proza poetycka, ale czy istnieje poetyckie non-fiction? Anegdota, klimat i pamięć autobiograficzna zamiast drobiazgowej rekonstrukcji na podstawie rocznika statystycznego. Język miękki, przystosowujący się do sposobu narracji rozmówcy. W kilku momentach niebezpieczne zbliża się do tkliwości, kiczu i egzaltacji ale imo nie przekracza granicy przyswajalności. Jestem bardzo zaskoczony i ucieszony taką odmianą.

_________________
Blaszony
Każde zwierzę koi dotyk.


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 138 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group