Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 23:34:08

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: sob, 13 kwietnia 2019 19:10:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
W Wielkim Tygodniu nie Omawialiśmy, ale tym razem coś będzie. Utwór nie wylosowany, lecz wybrany przeze mnie.

Omówmy SYGNAŁ!
Uwaga - nalegam stanowczo aby każdy głosujący uzasadnił swoją ocenę przynajmniej jednym zdaniem. Liczę na wnikliwe analizy Mikiego, Pietruszki, Smoka... :mrgreen:

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 13 kwietnia 2019 21:07:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 14:36:56
Posty: 7692
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
1
Ocenę motywuję tym, że z pamięci najpierw myślałem, że to jeden z wynalazków w stylu "Pustynia śpi" z Legendy, a nawet po odnalezieniu na Czasie i bycie musiałem sobie puścić, żeby się przekonać, że w zasadzie się nie myliłem.

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 13 kwietnia 2019 22:13:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 15:47:56
Posty: 11811
Kurcze... mocna rzecz... da się zanucić całość po pierwszym przesłuchaniu... Co prawda nie byłem pewien na której płycie tego szukać, ale strzelałem, że raczej "Czas i Byt" - bo jednak to właśnie tam pasuje najlepiej... to jednak jest ten kawałek, który najlepiej nie smakuje w samotności - ale w otoczeniu dobrych utworów... Na pewno nie dłuży się ta forma, ale mógłby potrwać przynajmniej 3 razy dłużej...
tym razem 1,2/10

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 13 kwietnia 2019 22:16:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 21:19:21
Posty: 7606
Skąd: Kraków
4/10. Kojarzy mi się z trąbieniem lokomotywy. ;)

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 13 kwietnia 2019 22:32:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 16:29:27
Posty: 7663
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
Sygnał...

Nigdy nie przypuszczałbym, że "Sygnał" wywoła u mnie aż takie poruszenie. Przystąpiłem do odsłuchu z pełnym namaszczeniem, sprawdziłem grubość kabli i odsunąłem specjalnie na tę okazję podłączone kolumny Mordanunt-Short o ok. 15 cm. od ściany, aby dać sopranom więcej powietrza. Ponieważ przez cały dzień ścigałem dziś złoczyńców i nie było mnie w domu, to poprosiłem Żonę, by włączyła wzmacniacz już około południa, tak aby miał z 11 godzin na rozgrzanie obwodów i żeby nic nie zakłócało odbioru. Sprawdziłem volto- i amperomierzem czy wszystko gra w ścianie i czy jakieś interferencje z sieci energetycznej nie wpłyną na odbiór. Przesunąłem fotel na środek pokoju i ze względów inwalidzkich obróciłem go o 90' w stosunku do centrum zestawu odsłuchowego, tak aby koncha mojego prawego ucha mogła chłonąć całość doznać. Następnie przygasiłem światła i włączyłem lampę lawa oraz kadzidełko. Nalałem sobie kufel średnio schłodzonego niepasteryzowanego Kasztelana i przyjąwszy precyzyjnie odmierzoną dawkę używki, jak również odczekawszy około 25 minut (niezbędnych do tego, by bąble kolorowych cieczy wypełniających lampę zaczęły podróżować dając odpowiednie efekty wizualne), wcisnąłem przycisk 'play' i zasiadłem wygodnie zatapiając się w muzycznym misterium. Siedem sekund najwyższych emocji. Sygnał do podróży? A może sygnał do bitwy? Bitwy w tym nie czuję, to zupełnie inny typ sygnału. Chyba nie jest to też zawołanie na pociąg. Wietrzę tam raczej pobudkę - śpimy gdzieś na sianie, na strychu nad stajnią, jest lato i dzień zaczyna się wcześnie, a trzeba nakarmic konie, żeby usiąść na nich na oklep, wyłącznie w dżinsach - na bosaka i z gołą klatą - wjeżdżając do rzeki. Sygnał grany przez czuwającego na warcie Banana budzi nas i sprawia, że możemy rozpocząć długi i leniwy dzień. A potem wiatr wieje już tam gdzie chce.

10/10

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 14 kwietnia 2019 07:16:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Tyler Durden pisze:
Sygnał do podróży? A może sygnał do bitwy?


Ja mam ustawiony jako sygnał nadejścia smsa - już od lat :) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 14 kwietnia 2019 09:48:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 15:47:56
Posty: 11811
antiwitek pisze:
sygnał nadejścia smsa

Świetny pomysł, Antiwitek!

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 14 kwietnia 2019 11:24:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 02:25:03
Posty: 878
Skąd: toruń
Banan i jego waltornia. i wszystko jasne :donkichot
ocena: 5/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 14 kwietnia 2019 18:37:31 

Rejestracja:
sob, 28 listopada 2009 17:01:35
Posty: 227
Ambiwalentne odczucia: z jednej strony sygnał do rozpoczęcia jednej z najlepszych minut w dyskografii Armii (końcówka 'Nigdzie teraz tutaj') , a z drugiej sygnał że właśnie skończyła się bardzo lubiana przeze mnie kaseta Czas i Byt.
4,5/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 17 kwietnia 2019 18:26:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
"Sygnał" to utwór, w którym Armia nie buduje wielopiętrowych, misternych konstrukcji. Tu jest właśnie "sygnałowo" - jak zawołanie: hej, to my! już czas!.
Oczywiście Banan gra tu rolę główną i bardzo dobrze się z niej wywiązuje. Tu również słychać przedłożenie prostoty środka wyrazu nad tkany zawile popis. Ale ja oczami wyobraźni widzę resztę zespołu, która stoi za Bananem w pełnym armijnym rynsztunku. I odczuwam piękne milczenie gitary, bębnów i basu. Budzy też milczy, ale to milczenie w kontekście a nie takie sobie. Coś jak cisza w 4'33'' (https://www.youtube.com/watch?v=rDgHUj8sJaQ).

Szkoda, że jakoś nigdy nie trafiłem na "Sygnał" podczas koncertu. Jasne, że trudno porównywać go do armijnych gigantów. Ale potrafi zdobyć serce armijnego fana. Chyba się nie zdarzyło, żebym przewijał środek albo coś takiego.
Dam 4,5/10

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 17 kwietnia 2019 18:37:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 16:29:27
Posty: 7663
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
arasek pisze:
Chyba się nie zdarzyło, żebym przewijał środek albo coś takiego.


:lol:

`piękny wpis!

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 17 kwietnia 2019 20:38:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Brak oceny motywuję tym, że na kasecie nie było takiego utworu, Czas i byt kończy się dla mnie na utworze "Niezwyciężony".

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 17 kwietnia 2019 20:50:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
arasek pisze:
I odczuwam piękne milczenie gitary, bębnów i basu. Budzy też milczy, ale to milczenie w kontekście a nie takie sobie.


Ładnie napisane. Ale zawsze myślałem sobie, że Sygnał, to po prostu fajny, produkcyjny zabieg Bryla, który wkleił fragmencik Nigdzie, teraz na sam koniec kasety, jako takie mrugnięcie okiem do słuchacza. Nie wiem czy tak było - tak sobie to wyobraziłem dawno temu. (Choć na samym początku nie skumałem skąd ta partia Banana). Pamiętam, że odkrycie, że coś tam jeszcze jest takiego po Niezwyciężonym, było dla mnie bardzo fajne, miałem z tego radość :) .

W tym naszym Wułefole trzymałem się jednak tego, by zajmować się utworami jako takimi, bez kontekstu płyty. I to dla oceny Sygnału trochę niedobrze. Ale w sumie utwór sam w sobie, choć trudno porównywać go z różnymi kompozycjami Armii, brzmi ciekawie. Ten dźwięk waltorni jest taki delikatny, aksamitny - nie ma tu ataku, choć Banan generalnie ma atak w dźwięku. Jest specyficzna, lekko eteryczna faktura. W sumie brzmi to tak, jakby zdjęte zostały niektóre częstotliwości, albo jakbyśmy mieli do czynienia z odbiciem właściwego dźwięku - tak jak księżyc odbija się w tafli jęzora jeziora... W dodatku całość też ma swój (dość długi) pogłos - tworzy się tym samym jakaś przestrzeń, tak że mamy tu właściwie do czynienia z produkcję dubową.

6.5

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 17 kwietnia 2019 21:08:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 11 lutego 2009 23:19:00
Posty: 1637
Skąd: Warmia/Poznań
Może to Sygnał do CZEGOŚ WAŻNEGO...
5/5

_________________
CO ROBISZ NA NASZEJ ULICY
Co robisz na naszej ulicy, pomiędzy samochodami,
koniu?
Co słychać u twoich kuzynów, centaura i jednorożca?

Charles Reznikoff


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 17 kwietnia 2019 22:56:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 16:00:25
Posty: 22846
ja w ogóle nie wiem, co to jest

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group