Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 22:11:17

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 83 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: pt, 11 stycznia 2019 16:18:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
"Rzeczniczka Komisji Anna Kaisa-Itkonen powiedziała na konferencji prasowej, że odstrzał dzików jest jednym ze sposobów walki z afrykańskim pomorem świń. - Musi być realizowany w sposób zgodny z unijnymi wytycznymi i to jest właśnie to co Polska robi - powiedziała rzeczniczka."

Czy PiS pozwoli na to by KE decydowała co jest dobre dla polskich dzikuff? :P


Ps. Perwersyjnie lubię takie sytuacje, kiedy wszystko staje na głowie i telewizyjni komentatorzy o ustalonych poglądach nagle nie wiedzą co mówić :D

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 11 stycznia 2019 19:28:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 26 stycznia 2009 20:04:57
Posty: 14019
Skąd: ze wsi
Budyń pisze:
na razie nikt jednak nie odniósł się do tego, o czym piszę - ja nie widzę w liczbach żadnego uzasadnienia dla uznania tegosezonowego odstrzału za 1)masowy 2)wyjątkowy.


... z góry zaznaczę, że nie czytam treści w linkowanych artykułach...
ale, może jest coś wyjątkowego, jeśli odstrzał dotyczy 100 tys., od odstrzału ostatnich 100 tys. ?

_________________
un tralala loco


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 11 stycznia 2019 19:38:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 10 kwietnia 2011 17:14:16
Posty: 6963
Dziś w studiu politycznym trójki nie nazwano tego odstrzałem, tylko "zdjęciem". Tak,że różnica zapatrywań jest już na poziomie podstawowym.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 11 stycznia 2019 20:56:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 14:36:56
Posty: 7692
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
Tyler Durden pisze:
dezinfo?

No wiesz, to, że przyrodnicy i biolodzy dają się zdezinformować to pewnie nikogo nie dziwi, bo co oni tam rozumieją z pism ważnych urzędów, ale ci pierwsi już dawno protestowali (zwłaszcza gdy pojawiły się wytyczne, żeby polować także na terenie parków narodowych), a drudzy dawno wykazywali, że to kiepski pomysł na walkę z epidemią. Ale sprawa wykroczyła poza standardowy obszar w zasadzie dzięki wyciągnięciu jej przez myśliwych. No, że oni się dali zdezinformować, to już koniec świata.
:lapkuraka:

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 11 stycznia 2019 22:33:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
anastazja pisze:
nie nazwano tego odstrzałem, tylko "zdjęciem"

ja już słyszałem nawet o "pozyskaniu".

I to dla mnie kwituje wszystko. Ja nie wiem, kto informuje, dezinformuje, czy zdjęto tyle i tyle tysięcy w tamtym roku czy tym, czy to pomaga na wirusa, czy nie pomaga. Nie wiem, komu należy wierzyć i kto kogo chce oszukać. Natomiast zupełnym obrzydzeniem przepełnia mnie wszelkie mówienie o "zdjęciu", "pozyskaniu", jakiekolwiek gadanie w tym kontekście o rolnikach, cenie wieprzowiny i takich pierdach, a także zupełnie obce mojej wrażliwości jest tu rozważanie, że może to jest trochę niefajne albo smutne, biedne dziczki. Z całego tego wątku moje odczucia oddają tylko dwa słowa, o ile pamiętam, co tu przeczytałem:

Tyler Durden pisze:
bandytyzmu


oraz

Tyler Durden pisze:
skurwiele


I prawdę mówiąc nawet nie interesuje mnie, czy to zaczęło się to dwa lata temu, czy za PO, czy w Niemczech robią to samo, czy minister kłamie, czy może jak zwykle opozycja plwa na dobrą zmianę. Bandytyzm jest bandytyzm.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 11 stycznia 2019 22:59:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 18:29:55
Posty: 3974
Skąd: Warszawa
panek pisze:
No wiesz, to, że przyrodnicy i biolodzy dają się zdezinformować to pewnie nikogo nie dziwi, bo co oni tam rozumieją z pism ważnych urzędów
Nie po to się przecież w pocie czoła zostaje profesorem, żeby potem ktoś wymagał czytania ze zrozumieniem i weryfikacji źródeł.

_________________
My shadow is always with me. Sometimes ahead... sometimes behind. Sometimes to the left... sometimes to the right. Except on cloudy days... or at night.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 12 stycznia 2019 11:53:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 14:36:56
Posty: 7692
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
Bogus pisze:
W świetle liczb, które podaje Budyń

Tyle że te liczby dotyczą odstrzałów planowych. Afera zrobiła się od tego, że plany planami, a odstrzał ma być sanitarny, zmierzający do zera (ok. do bardzo małego, choć niezerowego zagęszczenia).
Poza tym, w poprzednich sezonach odstrzał przekraczał szacowaną liczebność populacji nie tylko dlatego, że szacunki PZŁ mają się słabo do rzeczywistości, ale też że względu na etykę łowiecką i okres ochronny, pozwalający na odrodzenie populacji. Tym razem miały być podjęte środki nadzwyczajne. Co prawda MŚ pisało o intensyfikacji polowań przed okresem rozrodu, ale skutek miał być taki.

Ostatecznie zaś, naukowcy zajmujący się na co dzień dużymi ssakami, mówią o braku sensu w polowaniach w kontekście epidemii już od dawna (same pomysły odstrzałów sanitarnych nie są świeże), ale skoro niespecjalnie ktoś ich chce słuchać, to wykorzystali okazję, gdy temat zrobił się medialny. Jeśli odstrzał nie ma sensu, to wszytko jedno, czy nie ma sensu odstrzał 15 tysięcy czy 200 tysięcy.

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 12 stycznia 2019 12:00:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 16:00:25
Posty: 22846
Cytat:
Tyle że te liczby dotyczą odstrzałów planowych. Afera zrobiła się od tego, że plany planami, a odstrzał ma być sanitarny, zmierzający do zera

i tu zaczyna się sprzeczny przekaz, bo choćby z wrzuconej przeze mnie wypowiedzi pani wiceminister wynika, że to jednak się mieści w tej kwocie ustalonej wcześniej.

Chętnie dowiem się, jakie są alternatywne strategie i propozycje na temat rosnącej populacji dzików, bo zakładam, że muszą się pojawiać. Bo na razie (i to jest odpowiedź na pytanie Pietruszki np, jeśli dobrze je zrozumiałem) populacja rośnie na tyle szybko, że coroczne odstrzały nie powodują jej zmniejszenia w skali od sezonu do sezonu. Kwestia ASF, jeśli dobrze rozumiem, jest tak naprawdę drugorzędna, ponieważ tak naprawdę nie jest główną przyczyną odstrzału, a jedynie uzasadnieniem przyspieszenia jego ostatniej, przewidzianej na koniec sezonu 2018/2019, transzy.

Trochę się rozpisałem o tym w tekście weekendowym, żeby nie psuć miłej atmosfery wątku aktualności, który tak naprawdę powinien nazywać się "Budyń w punkt", a teraz "Budyń w punkt" raczej nie będzie, link wrzucę tutaj. Zwłaszcza, że pewnie bez tej rozmowy artykułu by nie było, a i obawiam się, że nie dojdziemy z tym do ładu ;)

https://www.tvp.info/40821803/dzik-w-cyrku-opinia - zapraszam

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 12 stycznia 2019 12:58:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 16:29:27
Posty: 7663
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
Przeczytałem, Budyń. Jak zwykle precyzyjnie i konkretnie. Niezależnie jednak od wszystkich wyjaśnień, tłumaczeń i tak dalej, najważniejsza jest dla mnie podstawowa zasada jaką powinno być ograniczanie do minimum ingerencji w stan resztek pozostałej nam dzikiej przyrody. To co zostało to marne szczątki - nie mówię tu bynajmniej o głównych bohaterach tego wątku, tylko o całości "problemu". Jeżeli dobrostan świń i ich hodowców (nb. jak podaje strona farmer.pl "UE: W ciągu roku dokonano uboju 257 mln świń" (!!!!) ) można zapewnić bioasekuracją, to po cholerę *w ogóle* polować, sorry - pozyskiwać - zbiorowo dziki??

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 12 stycznia 2019 14:34:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 14:36:56
Posty: 7692
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
Budyń pisze:
tu zaczyna się sprzeczny przekaz

Bo to zależy, czy odbiorcą przekazu mają być ludzie zasadniczo bardziej zainteresowani resortem środowiska i przyrodą, czy resortem rolnictwa.

Budyń pisze:
Chętnie dowiem się, jakie są alternatywne strategie i propozycje na temat rosnącej populacji dzików, bo zakładam, że muszą się pojawiać. Bo na razie (i to jest odpowiedź na pytanie Pietruszki np, jeśli dobrze je zrozumiałem) populacja rośnie na tyle szybko, że coroczne odstrzały nie powodują jej zmniejszenia w skali od sezonu do sezonu.

Pozostaje pytanie, czy jest taka potrzeba. Zwierzyna, przepraszam Crazy'ego, to także zasób do pozyskania. Dla myśliwych ważne, żeby był to zasób odnawialny. Jak wspomniałem wcześniej, a mówię to jako osoba, która sama swego czasu ogradzała pole kukurydzy i ziemniaków drutem i wylewała wokół niego szambiarkę z ludzkim moczem, którego zapach miał odstraszać dziki (smacznego), dla typowego rolnika optymalna liczba dzików to zero, bo to nie zasób tylko szkodnik.

Budyń pisze:
Kwestia ASF, jeśli dobrze rozumiem, jest tak naprawdę drugorzędna

Tak, wbrew pozorom, wśród naukowców od dużych ssaków wcale nie są sami weganie, ale także myśliwi (w tym prof. Henryk Okarma, jeden z obecnie głównych autorytetów w polskiej zoologii). Specjaliści od weterynarii też twierdzą, że głównym wektorem wirusa ASF są ludzie (także myśliwi), a nie dziki, które zwykle trzymają się z dala od chlewni. O prof. Szyszce, który jako minister zalecał odstrzał sanitarny, a jako odsunięty z urzędu go krytykuje chwilowo zapomnijmy.

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 12 stycznia 2019 21:56:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 14:36:56
Posty: 7692
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
Powsinoga pisze:
Od dwóch lat zamiast zwierzyny częściej można spotkać terenowe samochody z mysliwymi i ambony,
Tyler Durden pisze:
Przeprowadziłem się poza miasto w 2012 roku; od tego czasu, co roku (do połowy 2017) widywałem regularnie znaczne ilości zwierzyny. Dzików było mnóstwo - widziałem je dosłownie codziennie. W samej wsi z przyległościami codziennie po kilka (rekord to kilkadziesiąt !!! na raz). Od połowy 2018 widziałem je w bezpośredniej bliskości wsi tylko kilka razy.


Nie zawsze obserwacje pojedyncze są zbieżne z trendami ogólnymi, ale najwyraźniej nie macie jakichś wyjątkowych okoliczności:

Obrazek

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 12 stycznia 2019 22:23:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 16:29:27
Posty: 7663
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
Wspominałem już kiedyś o lubianej przeze mnie i często wieczorami oglądanej stronie z kamerą na żywo prezentującą karmisko dla dzików:

https://strzalowo.webcamera.pl/

...dziś pod spodem komentarz:

Cytat:
Zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska z listopada br jest całkowity zakaz dokarmiania dzikow więc gdzie trzeba zgłosić to nielegalne karmisko? Wie ktoś?


Mój kolega mawia: "ludzie to chuje" - trudno się nie zgodzić :-/

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 12 stycznia 2019 22:53:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 16:00:25
Posty: 22846
Jak można pozyskać z populacji więcej, niż ta populacja liczy? Tłumaczy to nazwisko autora tabeli, Michała Żmihorskiego. Poniżej przypomnę fragment mojego artykułu.

Cytat:
Mocno zaangażowany w tłumaczenie, dlaczego jako element walki z ASF wybicie dzików będzie nieskuteczne, naukowiec Michał Żmihorski, pisze na Facebooku: Wirus ASF jest wyłącznie problemem producentów wieprzowiny, nie naszym. Tymczasem całe społeczeństwo „płaci” za utrzymywanie tej produkcji rezygnując z usług ekosystemowych dostarczanych przez dziki (np: brak dzika = więcej szkodników), płacąc za odstrzał dzika (650zł/szt), płacąc rolnikom odszkodowania i opłacając funkcjonowanie wszystkich służb, czy też biorąc na siebie przymus bioasekuracji w myśl zasady „ja chcę mieć przemysłową chlewnię, więc ty nie możesz trzymać świnki”. Wszystko po to, by stworzyć warunki nienaturalnie sprzyjające produkcji wieprzowiny. Tymczasem właśnie dobrze by się stało, gdyby producenci zaczęli (w końcu) ponosić realne koszty i ryzyko przemysłowej produkcji mięsa, na której zarabiają przecież kupę forsy.

Jeśli wczytać się uważnie, widzimy, że to już nie tylko ekologia, lecz konflikt cywilizacyjny, a może tylko klasowy – oświecone („wegańskie”) miasto kontra chciwa, śmierdząca wieś. Wieś, której jedyna racją bytu może być agroturystyka.

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 12 stycznia 2019 22:56:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 14:36:56
Posty: 7692
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
Budyń pisze:
Jak można pozyskać z populacji więcej, niż ta populacja liczy?

Zapytaj u źródła tych liczb, czyli Polskiego Związku Łowieckiego. Żmihor je tylko zestawił w wykres.

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 12 stycznia 2019 22:58:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 16:00:25
Posty: 22846
ja znam odpowiedź PZŁ (faktyczna liczebność jest wyższa od oficjalnej), ale tę tabelkę firmuje naukowiec, zapomniał umieścić logo albo informację.

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 83 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 44 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group