Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 10:17:27

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: sob, 15 grudnia 2018 11:41:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 16:48:09
Posty: 6421
10/10

_________________
J 14,6


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 15 grudnia 2018 15:23:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 16:29:27
Posty: 7663
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
Bardzo bym się chciał obszerniej wpisać, ale wyjątkowo niesprzyjający to czas. Koledzy & Koleżanki wyżej napisali już wszystko w sumie.... Chcąc zróżnicować nieco swe oceny dla najrówniejszej płyty Armii, daję Inaczejowi

9.8/10

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 15 grudnia 2018 16:17:12 

Rejestracja:
wt, 22 grudnia 2015 10:01:40
Posty: 153
arasek pisze:
Po trzecie - te nieco dysonansowe... jak to nazwać? - szczeknięcia gitarowe (pierwsze w 0:15), ja kocham takie pomysły, chyba w tym utworze wypadło to najlepiej z całej Armii.


O to to! Choć dla mnie to bardziej brzmi jak miauknięcia. :wink: Ale - zwał jak zwał - też wielbię. Zwłaszcza jak tak pełniej, ułamek sekundy dłużej wybrzmiewają, z takim jakby przeciągnięciem, np. w 0:26 czy 1:04.

arasek pisze:
Klawisze - też najlepsze w historii zespołu. Przy czym nie wydają się jakoś hiper- super- powymyślane, nawet to ich wejście około 0:25 wydaje się trochę niedbałe, na zasadzie "aaa, to już mam grać?". Ale brzmią przewspaniale, szczególnie gdy grają wysoką harmonię od 0:50.


Ha! No właśnie. Te klawisze. Nie lubię generalnie takich patentów, trochę taką art-rockową wiochą zalatują, i to jedyna rzecz do jakiej mógłbym się tu przyczepić, ale... nie mogę. Bo w Armii to często jest tak, że rzeczy które teoretycznie nie mają mi się prawa podobać łykam bez zająknięcia. A nawet... bardzo lubię.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 15 grudnia 2018 19:56:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:33:35
Posty: 4883
9.5/10

_________________
in the middle of a page
in the middle of a plant
I call your name


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 15 grudnia 2018 20:49:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Coś żeby uzasadnić tę ocenę? :)

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 15 grudnia 2018 21:23:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:33:35
Posty: 4883
wszystko już zostało napisane: dobitność + niedookreśloność, zgorszenie + pośmiewisko, niejasne klawisze + dobitne riffowanie, czarnobiały kontur + odcienie szarości, Zmartwychwstał + Jest, co mam tu więcej gadać

_________________
in the middle of a page
in the middle of a plant
I call your name


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 16 grudnia 2018 00:22:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Podsumowanie po południu.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 16 grudnia 2018 10:11:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
O, zdążyłem! :D

[to ostrzegam, będą dylematy listowicza!]

Dziś rano wreszcie zrobiłem komparatystykę. Była to komparatystyka na najwyższych szczytach, choć nie najnajwyższych, bo kiedy w przewijaniu pomiędzy Groźniakiem a Zemstą przeleciała ostatnia kwadra (czy mniej nawet) Opowieści zimowej, to jasnym stało się, czym ma się różnić dziesiątka od nie-dziesiątki.
A jednak i tak są to najwyższe szczyty.

Posłuchałem czterech utworów:
Inaczej niż zwykle
Wyludniacz
Gdzie ja tam będziesz ty
To moja zemsta

i znowu Wyciągnij rękę

No, są to te najwyższe, nie? Ich oceny moje dotychczasowe są zróżnicowane od 8 do 9 i prawdę mówiąc niczego mi to zróżnicowanie nie wnosi :? Po przesłuchaniu nie mam żadnego wrażenia, że któryś z utworów wyraźnie lepszy lub gorszy. Albo powiem tak: Wyludniacz jest momentami najlepszy, ale w całości Inaczej niż zwykle sprawia wrażenie jednocześnie bardziej łopatologicznego, ale i bardziej zwartego i konkretnego.
Wszystkie cztery utwory uderzają niezwykłą jednością formy i treści, wybitnym wykonaniem, żarem i prawdą, a przede wszystkim - tym trudnym do zdefiniowania, ale przecież wiemy, o co chodzi - armijnym duchem. Tym, co nigdy później - po tych trzech wielkich płytach - nie było już tak jednoznacznie obecne, nawet jeżeli utwory bywały nie gorsze.
Celowo nie włączyłem do odsłuchu późniejszych numerów, którym dałem też podobnie wysokie oceny. Poczytałem sobie, co o niektórych napisałem, np. o Katedrze (9) czy Sodomie i Gomorze (8.5) i OK, one mogą mieć oceny równie wysokie, ale z nieco innych przyczyn i te Wyludniacze, Groźniaki i Zemsty są jednak bardziej moje, droższe mi, nawet jeżeli w konkretnych odsłuchach wcale nie muszą wypaść okazalej.

A ten Hamlet? Niesamowity drajw. Od tego początkowego sprzężenia wszystko trafia w cel, nawet ta - w sumie - jednostajność, bo to jest ta marszowa jednostajność, o której wspomniał Witek. Dajemy do przodu i nie bierzemy jeńców! Ten utwór nie ma wyraźnych best momentów, ponieważ jest za bardzo monolitem, ale chyba najbardziej lubię, jak z nieparzystych refrenów bez chwili zawahania wychodzi ten surowy czadowy riff. Owszem, bardzo lubię też odmianę po refrenach parzystych (zdaje się, że to ją najbardziej ceni Bogus, dobrze zrozumiałem?), to jest świetne wybicie z rytmu, które wcale nie wybija z rytmu, ale jednak traktuję to jako odmianę, wariant, a najbardziej z całego utworu lubię po prostu - główny riff. On jest w swojej prostocie i kwadratowości tak wyrafinowany jak powiedzmy... Battery ;-)

Huh, Battery czy Inaczej niż zwykle? Ja bym chyba z minimalną przewagą powiedział, że Battery. Może dałbym jej 9, a Inaczej niż zwykle chyba dam 8.5.

To jak wychodzą te oceny?

Wyludniacz 9
Inaczej 8.5
Zemsta 8.5
Groźniak 8 .........

Na dziś dzień to bym chyba adwentowo zrównał wszystkie pagórki i wyboje i wszystkim dał po 8.5, i tej Sodomie i Katedrze też.

To niech będzie!

8.5/10

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 16 grudnia 2018 13:49:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:33:35
Posty: 4883
uff zdążyłem

przesłuchałem dziś numer porządnie, dostrzegłem w nim kilka nowych rzeczy i podwyższam do 10/10

po pierwsze riff otwierający - znam go ponad 20 lat, a dopiero dziś wysłyszałem, że nie kończy się dwiema ćwierćnutami, tylko tam jeszcze jest jeden synkopowany dźwięk :shock:

po drugie jeszcze bardziej doceniłem sprawę klawisza (na riffie) za każdym razem grane jest to inaczej (Paweł?) i na leciutko odmiennych barwach (najsrożej to brzmi po pierwszym wyciągnij rękę, a pod Mateo... np. nie ma już rejestru chóralnego) - niesamowite, że takie dysonanse dają takie wytchnienie (wytchtaktak) i głębię

ale najlepsza jest "zwrotka" czy zwrócili Pajstwo uwagę, że CAŁY NUMER JEST WYKRZYCZANY NA JEDNEJ NUCIE? ale pod tym dzieje się niesamowicie dużo Popcorn gra tam nowy - całkiem niebanalny - riff, a KLAWISZ gra Tomową nutę ton-półton (gdy robiłem pierwsza i na razie ostatnią kasetową przeróbkę tego numeru pt. (fajnym) Not the Way You'd Think na modłę ballad Nicka Drake'a dla ubogich, to zupełnie to przeoczyłem i zrobiłem ten półton na gitarę, bo myślałem, że to Popcorn tak gra... - ta jedna nuta Budzego (nuta D chyba ;) świetnie organizuje ten niebiański chaos pod spodem... innego takiego numeru Armii nie ma

z recenzenkiego obowiązku dopiszę tylko że lubiane przez Bogusa zwolnienie po wyciągniju podoba mi się w tym numerze najmniej (choć nadal się podoba) - wyczuwam tam zalążek Smoków zresztą :)

-----

z Armią miałem zaszczyt grać ten numer tylko raz, na Bemowie - nie miałem tam nic do roboty, więc wziąłem się za MateoMarkoLukaJan razem z Tomem - Tom zauważył, że to śpiewam, UCIESZYŁ SIĘ i mnie zostawił z tym samego, miły gest, ale artystycznie wadliwy, bo z wrażenia zaczełem to spiewać cokolwiek koślawo ;)

a jesli chodzi o MateoMarkoLukaJan, to też dowiedziałem się z Forum, był o tym temat osobny i Lafjoy wysnuł taką tezę, że tak to brzmi, akurat Tom byl wtedy nieobecny na Forum po sprawie odkrycia tożsamości Elronda :), ale potwierdził wersję Lafjoya na jakichś manewrach na Poddaszu - wspaniałe czasy!!!

:)

_________________
in the middle of a page
in the middle of a plant
I call your name


Ostatnio zmieniony ndz, 16 grudnia 2018 14:10:16 przez Gero, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 16 grudnia 2018 14:07:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
"Inaczej niż zwykle" wywołało jedną z najdłuższych dyskusji na WFO (9 stron wątku) a przy tym bardzo ciekawą!
Utwór wzbudził też spore zainteresowanie - głosowało 29 osób. Oceny: 18 dziesiątek (!), najniższe oceny tym razem od pań - marcela 6, Fengari 6,5 (czyli to jednak brutalny utwór... :wink: ). Nota bene, gdyby nie te dwie szóstki "Inaczej niż zwykle" wskoczyłoby na pozycję lidera. Ale i tak jest podium - łączna nota 9,46 i obecnie trzecie miejsce w WFO.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 16 grudnia 2018 15:19:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
arasek pisze:
łączna nota 9,46 i obecnie trzecie miejsce

cooo? :shock:
przegięcie!
aż policzyłem i jak nic się zgadza, a nawet można by zinterpretować jako 9,47.
Jest to przegięcie.
Zwłaszcza, że dotychczas żaden inny utwór z Ducha nie przekroczył dziewiątki :?

arasek pisze:
Oceny: 18 dziesiątek (!)

ta, osiemnaście - dwadzieścia (!!!)
te niby 9,88 czy inne takie to są jawne kryptodziesiątki ;-)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Ostatnio zmieniony ndz, 16 grudnia 2018 15:38:19 przez Crazy, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 16 grudnia 2018 15:25:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24303
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Pomijając Twoje przejezyczenie (ciężko będzie czemukolwiek przekroczyć dziesiątkę), to mi tu nic nie przegina - najlepszy utwór z Ducha. Chociaż nad jeszcze jedną dziesiątką będę się mocno zastanawiał, gdy nadejdzie właściwy czas.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 16 grudnia 2018 15:40:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Peregrin Took pisze:
przejezyczenie

to było tylko prze-jedno-literowanie :-)

Najlepszy, nie najlepszy. W surwajworze pamiętam bardzo daleko zaszedł (do ostatniej pary chyba), więc wiedziałem, że może wygrać z sąsiadami. Ale aż o tyle? Dla mnie to jest utwór numer 7 albo 8 na Duchu, więc w ogóle nie ma o czym mówić, ale nawet jeżeli najlepszy, to ta przewaga nad Braćmi/Bóg jest miłością/Soul Side/On jest tu etc. mi zgrzyta znacznie bardziej niż Tobie coś tam w Niewidzialnej armii ;-)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 16 grudnia 2018 15:57:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Gero, cieszę się, że chciało Ci się jeszcze wpisać - dzięki! :)

Na razie mamy podium: Legenda, Triodante i Duch! - (w sensie utwory z...).

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 16 grudnia 2018 16:02:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 16:29:27
Posty: 7663
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
Panowie, policzyliście głosy? Zwróćcie uwagę na erraty/korekty, żeby nie liczyć podwójnie (np. Gera 9.5 i w osobnym wpisie 10).

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group