Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 14:04:57

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: TOŃ
PostWysłany: sob, 01 grudnia 2018 23:25:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Wylosowałem - przed nami tytułowy utwór z ostatniej płyty Armii.

TOŃ - zapraszam do dyskusji.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 02 grudnia 2018 08:01:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 09:03:24
Posty: 17986
..8 i pół.

_________________
..Ty się tym zajmij..


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 02 grudnia 2018 10:55:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Hmm, nie mam nawet jednego taktu ani jednej linijki wspomnienia z tego utworu. Będzie coś nowego :-)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 02 grudnia 2018 11:18:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 09:03:24
Posty: 17986
Crazy pisze:
Hmm, nie mam nawet jednego taktu ani jednej linijki wspomnienia z tego utworu.

..powszechnie wiadomo że płyta nie posiada wkładki z tekstami. Jeśli się nie mylę to po koncercie w Radio Katowice (jak dla mnie to najlepszy, a przynajmniej jeden z najlepszych koncertów zespołu..Mój dobry kolega Andrzej z którym chodzę słuchać muzyki powiedział mi że muzyka z tego koncertu tak w nim siedziała, że przez kilka dni nie mógł dojść do siebie i ja go rozumiem) staliśmy w grupce i Budzy prezentował fragmenty niezrozumiałego tekstu tegoż utworu. Tak przynajmniej pamiętam.
Armio!! wróć do studia koncertowego Radia Katowice!! :)

_________________
..Ty się tym zajmij..


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 02 grudnia 2018 11:29:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Posłuchałem już dziś. Wstępnie mogę powiedzieć, że jedynki ani dziesiątki na pewno nie będzie.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 02 grudnia 2018 17:25:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 14:36:56
Posty: 7692
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
Crazy pisze:
Hmm, nie mam nawet jednego taktu ani jednej linijki wspomnienia z tego utworu. Będzie coś nowego

Jateż :-)

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 02 grudnia 2018 17:45:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 czerwca 2014 20:20:04
Posty: 726
Skąd: Mazowiecki Park Krajobrazowy
a ja znam dobrze, nawet bardzo dobrze. Dziś podczas 16km biegu Toń przesłuchałem 2 razy i tytułowy kawałek jest mocnym punktem tej płyty. Bardzo dziwny to kawałek muzycznie jak dla mnie. Ale wciągający. Rockowy wstęp i refren, metalowa zwrotka i szantowe, rozbujane zakończenie:). Dobry, mocny tekst. Jak dla mnie to jest numer na

8,88

_________________
trochę o muzyce, książce, przyrodzie, ale najwięcej o bieganiu :lol:
https://meblooscianka.wordpress.com


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 02 grudnia 2018 19:36:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Jeden z lepszych utworów z płyty, to na pewno. Ale przed oceną jeszcze posłucham.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 02 grudnia 2018 23:36:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Bardzo dobry utwór, który sporo zyskuje dla mnie z czasem. Już w toptenie albumu był na podium (miejsce 3) a teraz tę pozycję umocnił, nawet zagrażając drugiemu "Cudowi".
Ciekawym pomysłem wydaje mi się przemyślana potrójna konstrukcja "Toni" - neurotyczna, szybka część zwrotkowa kontrastuje z refrenami, zbudowanymi na mięsistym, wolniejszym riffie i sprawiających na mnie wrażenie jakiejś maszyny w ruchu. Do tego dochodzi część końcowa, oparta na jeszcze innym założeniu.
Interesujące, że (tu akurat znajduję przeciwieństwo do niedawnego "Dzynia") żadna z tych części nie jest sama w sobie jakąś misterną, połamaną rytmicznie, trudną muzyką - ale całość odbieram jako przemyślnie zaaranżowaną konstrukcję.
Zwrotki początkowo nie powalają mnie niczym specjalnym - znów motyw idzie po prostu o pół tonu w górę. Ale potem następuje zmiana, a potem jeszcze szalone przyspieszenie przy "Niebo spada/już przyzywa toń"! To jest świetne i jak dobrze współgra z tekstem w tym momencie - ej, już spada niebo, już lecisz, tu nie może być statecznego tempa! Cholernie doceniam Armię za takie rzeczy.
Najlepsze co jest w "Toni" to jednak ten refren. Jest w pewien sposób natrętny, powracający (wyobrażam sobie wersję 10 h na YT), mnie to wciąga (w toń! :wink: ). Nisko śpiewana "toooń" przez Budzego pasuje tu bardzo dobrze. A dochodzą jeszcze odgłosy - najpierw trochę się krzywiłem, że autoplagiat ze "Statku burz", ale już nie - dobrze, że one tam są.

Tekst mocno apokaliptyczny. Zastanawiałem się dlaczego trzy anioły? Czy to te trzy:
Biada, biada, biada mieszkańcom ziemi wskutek pozostałych głosów trąb trzech aniołów, którzy mają [jeszcze] trąbić (Ap 8, 13)?

Byłby to więc de facto piąty (piekielna Czeluść), szósty (uwolnienie czterech aniołów zła) i siódmy (kończący kataklizmy). Wtedy to by się jakoś składało - otóż mimo klęsk sprowadzonych przez sześciu aniołów "pozostali ludzie, nie zabici przez te plagi, nie odwrócili się od dzieł swoich rąk, tak by nie wielbić demonów ani bożków złotych, srebrnych, spiżowych, kamiennych, drewnianych, które nie mogą ni widzieć, ni słyszeć, ni chodzić. Ani się nie odwrócili od swoich zabójstw, swych czarów, swego nierządu i swych kradzieży (Ap 9, 20-21)".
A więc wszystko wiruje, płonie, wali się - czas nagle przyspiesza a tyś jest tuż nad horyzontem zdarzeń czarnej dziury, przekroczenie go to już tylko podróż w jedną stronę. Chyba to stąd to proszące "odwróć głowę i nie patrz tam". W połączeniu z tym przyspieszeniem muzyki w tym miejscu obraz staje się nagle niesamowicie jasny. To takie szarpnięcie za ramię - człowieku, obudź się! Tu już nie ma czasu na obliczenia, hamletyzowanie, a może tak a może tak - za chwilę będzie za późno!
Bo niedługo zatrąbi siódmy anioł, ale czy ty będziesz jeszcze to widział?

Jeden z wybijających się utworów na płycie, pokazujących że Armia jeszcze może (no peewnoo!)
8/10


Ps. A koncepcje co do "a karamen karamen"? Ktoś ma?

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 03 grudnia 2018 22:36:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 16:00:25
Posty: 22845
bardzo chcę być taką Armią, jak kiedyś
bardzo chcę być taką Armią, jak kiedyś
bardzo chcę być taką Armią, jak kiedyś
bardzo chcę być taką Armią, jak kiedyś
bardzo chcę być taką Armią, jak kiedyś

...i prawie ci się to udało, ale właśnie prawie
4/10

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 04 grudnia 2018 08:34:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 08 kwietnia 2007 23:42:39
Posty: 341
Skąd: Warszawa
7/10

_________________
www.polake.art.pl
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 04 grudnia 2018 13:50:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 14:36:56
Posty: 7692
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
7

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 04 grudnia 2018 15:44:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Okazuje się że pamiętałem te lepsze aspekty utworu, a tu przecież jest ten nieszczęsny sposób śpiewania, na który kilkakroć przy tej płycie narzekaliśmy. :(

6

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 05 grudnia 2018 12:06:12 

Rejestracja:
wt, 22 grudnia 2015 10:01:40
Posty: 153
Prawdopodobnie najsłabszy numer z prawdopodobnie najsłabszej płyty. Zresztą jak już mi się zdarzało słuchać owej płyty najczęściej utwór tytułowy omijałem. Nie lubię, nie podoba mi się, a nawet wręcz drażni. Myślałem, że trudno będzie znaleźć coś gorszego niż Ulica jaszczurki. A tu proszę, nie trzeba było długo czekać. Szkoda nawet słów na jakieś uzasadnianie. Kto ma uszy ten słyszy. 1/10.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 05 grudnia 2018 12:25:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:33:35
Posty: 4883
otomo pisze:
Szkoda nawet słów na jakieś uzasadnianie. Kto ma uszy ten słyszy. 1/10.


łał, ajm so imprest

_________________
in the middle of a page
in the middle of a plant
I call your name


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group