Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 23:29:47

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: pn, 27 sierpnia 2018 22:51:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 21:19:21
Posty: 7606
Skąd: Kraków
Budyń pisze:
Jak pisałem w swoim czasie, utwór "Anima" kojarzy mi się z męczeństwem ks. Jerzego Popiełuszki.


Bo to jest chyba taki utwór, który się kojarzy. Twoje skojarzenie też dobre.

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 28 sierpnia 2018 14:38:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 02:25:03
Posty: 878
Skąd: toruń
z wyjątkiem powracającego przejścia zapoczątkowanego w 1:16-1:19 generalnie nic dla siebie w tym kawałku nie odnajduję :(
ocena: 2/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 28 sierpnia 2018 18:10:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 26 marca 2006 08:01:48
Posty: 19429
Skąd: z prowincji
ale skrajności

_________________
Obrazek
"Niewole robią z nas ponurych i złych"
"Nie ma przypadków, są tylko znaki"


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 28 sierpnia 2018 20:31:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:53:29
Posty: 14860
Skąd: wieś
10

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 29 sierpnia 2018 09:42:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Anima trąca w mojej duszy jakąś szczególną strunę, ale z drugiej strony nie porywa, a czasem nawet jakoś nieprzyjemnie mrozi. Dlatego nie wiem jeszcze na ile wycenię swój stosunek do tego numeru. Zwłaszcza, że przekonuję się w tym momencie, że warto nie poprzestać na wspomnieniu, ale posłuchać, i to w całości.

I wersja wrzucona przez Pablaka też zrobiła na mnie duże wrażenie! Wielkie dzięki :) .



A nie kojarzy się Wam ten numer z fragmentami Animy?

phpBB [video]

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 29 sierpnia 2018 15:16:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 21:19:21
Posty: 7606
Skąd: Kraków
Tak, widać podobieństwo, myślę, że nieprzypadkowe. ;)

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 29 sierpnia 2018 16:44:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 30 sierpnia 2005 12:09:33
Posty: 509
Skąd: poznan
Przypadkowe.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 29 sierpnia 2018 20:43:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 21:19:21
Posty: 7606
Skąd: Kraków
Nie ma przypadków. ;)

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 29 sierpnia 2018 20:55:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
Są tylko przypadki :!:

A wracając do meritum: :wink:
Bardzo mocny utwór!
Fajny psychodeliczny wstęp przechodzi w porywającą muzykę, która już do końca unosi, wyrywa się do góry, utwór o duszy i wyciska mocne pietno na duszy, chociaż tekst akurat nie do końca odkryłam dla siebie, raczej fragmenty czasem się echem odzywają..
Piękna, potężna rzecz, cudna waltornia, świetny wyciszony środek, wiatr, echo i inne takie
Na końcu niebiański wokal - zawsze myślałam, że to Angelika, a tu Pablak pisze co innego..

9.5


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 29 sierpnia 2018 21:28:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Nie dziwią mnie te duże rozrzuty w ocenach. Sam mam problem z "Animą", utwór ten - jak mało który w dziejach Armii - w różnych miejscach budzi u mnie rozbieżne odczucia. Dotyczy to muzyki, tekst uważam za dobry i poruszający (swoją drogą - jpl przegapiłem chyba kiedyś te Twoje uwagi, bardzo jest to przekonujące!).
Zwrotki są jakieś "nietakie" , bywa że wręcz mnie drażnią. Częściowo może po prostu nie odpowiada mi tu pomysł kompozycyjny, ale chyba bardziej waży sposób zagrania (i nagrania) tego. Nie chcę tu się rozdrabniać w szczegółach - te zwrotki są dla mnie zbyt nerwowe, "elektryczne" a przy tym - ale to już pewnie kwestia nagrania - suche jak mol odzieżowy. Gitary kojarzą mi się z trzeszczącym mechanizmem, ot - fabryka hałasu, na pewno nie ściana dźwięku raczej nida-gips. Bas usiłuje dodać temu uporządkowania w energii, ale właśnie jest zbyt gorączkowy, febryczny. Wiem, że jest w tym wszystkim jakiś pomysł, do mnie jednak nie trafia. Gdybym miał oceniać tylko te zwrotki, to dałbym 4/10.
Potem jest ten fragment z "to tylko ty/tylko ty/ty i ja", który dotyka w kontekście odbiorcy w mojej osobie inne nieszczęście :wink: Nic nie poradzę - kojarzy mi się to akordowo z "każdy z żołnierzem podzieli się chlebem" ("Taczanka" T.Love).
Jednak później robi się nagle lepiej! Od 3:00 zaczyna się świetny instrumentalny motyw, czad potężnieje, "Anima" nabiera jakby rumieńcow! Bardzo podoba mi się rytmika tego fragmentu (z dodanym przedłużeniem), świetnie wpisuje tu umiejętnie dodana elektronika. I teraz refren tytułowy- tu z kolei gdybym oceniał tylko to, dałbym supermocne 10. Wspaniały tryton z nałożonym śpiewem "A-ni-maa" (doskonale współgra z akordami), soczysto-drgająca gitara Frantza: aż szkoda że tak krótko, dobrze że za chwilę się potwórzy.
Następujący później fragment niemalże ambientowy wydawał mi się z początku aż na granicy przegięcia. Dziś słucham tego z przyjemnością i z uznaniem dla pomysłu - jako muzyczną wędrówkę po zakamarkach (ciemnych i jasnych) tytułowej duszy. No ale znów się przyczepię - ta basowa solówka technicznie jest rzecz jasna bardzo OK, ale w tym miejscu pasuje jak pięść do nosa.
Drugi refren miażdży jeszcze bardziej, dzięki potędze waltorni (nawiązania do "Trzech bajek" nie wychwyciłem, dopiero lektura UT mi to wskazała).
Sama końcówka jest przepiękna. Kocham te operowe wstawki w Armii. Tak, to:

Fengari pisze:
niebiański wokal


No i co tu zrobić? Są tu fragmenty, które ewidentnie należą do armijnego topu. Są też jednak płycizny. Utwór przypomina mi konstrukcją nieco patchwork, nie do końca udany. Faktem jest też, że "Anima" chyba najgorzej z całego "Der Prozess" zniosła u mnie próbę czasu. Ale refren...
Dość tego! - 8/10

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 29 sierpnia 2018 21:52:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 czerwca 2014 20:20:04
Posty: 726
Skąd: Mazowiecki Park Krajobrazowy
Typowo pinkfloydowa konstrukcja utworu

_________________
trochę o muzyce, książce, przyrodzie, ale najwięcej o bieganiu :lol:
https://meblooscianka.wordpress.com


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 30 sierpnia 2018 02:52:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 21:19:21
Posty: 7606
Skąd: Kraków
arasek pisze:
(swoją drogą - jpl przegapiłem chyba kiedyś te Twoje uwagi, bardzo jest to przekonujące!)


Nie przegapiłeś, byłeś pierwszym komentującym. Pamiętam, to był ważny moment, dostałem wtedy sporo pozytywnych odpowiedzi i poczułem się na forum jakby pewniej. ;)

arasek pisze:
soczysto-drgająca gitara Frantza: aż szkoda że tak krótko, dobrze że za chwilę się potwórzy.


A potem się pewnie okaże, że to był Paweł Klimczak. :lol:

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 30 sierpnia 2018 06:59:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 26 marca 2006 08:01:48
Posty: 19429
Skąd: z prowincji
arasek pisze:
Nic nie poradzę - kojarzy mi się to akordowo z "każdy z żołnierzem podzieli się chlebem" ("Taczanka" T.Love).
mam to szczęście, że nie jestem na ty z twórczością T. Love


za to pojawiły mi się skojarzenia w warstwie gitarowej pomiędzy zwrotkami w Animie i w Dobrej Śmierci

arasek pisze:
No ale znów się przyczepię - ta basowa solówka technicznie jest rzecz jasna bardzo OK, ale w tym miejscu pasuje jak pięść do nosa.
na szczęście Kmieta nie użył swego ulubionego chyba w pewnym okresie efektu

_________________
Obrazek
"Niewole robią z nas ponurych i złych"
"Nie ma przypadków, są tylko znaki"


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 30 sierpnia 2018 09:13:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
pablak pisze:
pomiędzy zwrotkami w Animie i w Dobrej Śmierci

Dobrej śmierci dałem jeden czy może dwa punkty, więc to może wstępnie tłumaczy, dlaczego nigdy nie lubiłem Animy... Ponieważ jednak jest to utwór, którego raczej unikałem i słabo pamiętałem, więc piszę dopiero po odsłuchu:

Cóż, gdybym miał analizować muzycznie punkt po punkcie (utwór jest tak skonstruowany, że śmiało można go właśnie "rozbierać na części"), to wyszłoby całkiem nieźle. Arasek miał tam jakieś duże rozbieżności, że tutaj na 4, tu na 10 - u mnie by tak nie było. Wszystkie momenty są generalnie okej, tak naprawdę podoba mi się to tylko jedna rzecz, mianowicie to odległe "o-o-oo" w zwrotkach (a nie, przepraszam, dwie rzeczy: jeszcze przejście od zwrotki do "to tylko ty", bardzo dynamiczne i świetne), ale jak widzę problem nie leży we fragmentach, tylko w całości. Nie składa mi się dobrze ta Anima. Zwrotki mają w sobie jakąś intrygującą, melancholijną nutę, ale w sumie jednak mnie mulą i ciążą znacznie bardziej niż poruszają. Refren (w sensie "to tylko ty...") oprócz świetnego wejścia jest taki no... okej, ale w kółko to samo. Fragmenty "aa-nii-maa" przelatują obok i zapomniałbym, że są, gdyby nie były to słowa tytułowe. Całe zwolnienie zupełnie mnie nie przekonuje, ale znów: nie wskazałbym żadnego fragmentu tam jako słabego per se; tylko od a do z to zwolnienie wydaje mi się niepotrzebne i do wycięcia. Kończy się też tak jakoś, że "o, to już koniec?". Może i dobrze po dziewięciu minutach, z których może trzyminutowy fragment znacznie bardziej by mnie przekonał, a może i nie.
Podoba mi się bardziej tekst od muzyki, choć tu z kolei mam zastrzeżenie tego powtarzania wersów, jest to zabieg, którego raczej nie lubię.

Jeszcze do oceny nie dojrzałem, na pewno nie będą to jakieś jedynki i dwójki, ale szału też nie będzie. Zrobię chyba komparatystykę z tymi numerami z Toni, co im dałem 4 (Cud), 4.5 (Puste okno) i 5 (Taniec duchów), zresztą nie wiem, czy z tymi ocenami ja się w ogóle zgadzam ;-) Ale też możliwe, że najsensowniejszą komparatystykę będzie zrobić z innym zdecydowanie za długim utworem o dużym ciężarze, mianowicie z Nieruchomo. Miało u mnie trzy i pół punktu...

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 30 sierpnia 2018 10:49:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 30 sierpnia 2005 12:09:33
Posty: 509
Skąd: poznan
arasek pisze:
soczysto-drgająca gitara Frantza: aż szkoda że tak krótko, dobrze że za chwilę się potwórzy

Aras, my tu z Pawłem unioson gramy cały utwór i to tyle na gitarach.

Ja bardzo lubię ale rozumiem że Anima nie każdemu podchodzi harmonicznie, strukturalnie czy brzmieniowo. Dodam że Budzy chciał nagrać gitary zwrotkowe jeszcze raz i wymienić piach mesy i gruz riviery na okrągły i ciepły orange na którym grywał wtedy Robert F. Nawet podeszliśmy do tego ale pomarańczko finalnie w tych fragmentach zabrzmiało gorzej. Na marginesie, jak wielokrotnie zaznaczałem, mnie brzmienie gitar na Procesie nie przeszkadza a wręcz uważam je za walor tej płyty.

Mało tu czytam o tym co Krzyżyk wyczynia w tle. To jest dla mnie kwintesencja tego co wniósł do Armii jako muzyk. Wyobraźnia, polot i luz z warsztatem na najwyższym levelu. Polecam zerknąć w klipie poniżej na bohatera 2 czy nawet 3 planu i posłuchać co i jak tam jest grane <3
phpBB [video]


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group