Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 12:23:53

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: NOSTALGIA
PostWysłany: sob, 28 lipca 2018 18:50:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
No to jedziemy dalej - chciałem aby utwór wylosowała jakaś owca w Dolinie Chochołowskiej, ale schodziliśmy w deszczu i zarzuciłem ten pomysł. Przed chwilą więc wylosowałem sam. Przed nami NOSTALGIA.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 28 lipca 2018 19:15:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 15:47:56
Posty: 11811
O! Lubię ten utwór... ale akceptuję wyłącznie jego wersję płytową... ten instrumentalny środek (a nie laj li lu laj!!!!!!!!) stanowi dla mnie siłę tego kawałka... choć Riff i tekst także jest bardzo ok...

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 28 lipca 2018 22:42:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Laj lu li laj też jest bardzo okej!
W ogóle cały numer jest bardzo okej!
Na pierwszy rzut oka bym powiedział, że trzecia siódemka z rzędu, po Szczałach i Pięknoręki. Z pewnością będzie trzeba zrobić komparatystykę bezpośrednią!
Niezależnie od jej wyników, i od tego, co kto sądzi o stawianiu tej trójki na jednej półce, podoba mi się różnorodność tego zestawienia: rozbudowana kompozycja metalowo-wirtuozowskiej proweniencji, siekierowy łomot i lightpunkowy hicior :D

Tym samym chciałem zwrócić uwagę, że z płyty Pocałunek mongolskiego księcia pozostał już tylko jeden utwór :!: Czyżby pierwszy sygnał, że WFO powoli powoli przybliża się do końca?...

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 29 lipca 2018 10:20:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 30 sierpnia 2005 12:09:33
Posty: 509
Skąd: poznan
Smok pisze:
ten instrumentalny środek (a nie laj li lu laj!!!!!!!!) stanowi dla mnie siłę tego kawałka...
Wooo, pierwszo słyszę - gitesowe. W wersji live nie było bo to na siódemie :twisted:
Niestety przez bębny ten numer z płyty jest nie do słuchania... :?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 29 lipca 2018 10:57:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 16:29:27
Posty: 7663
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
Zgadzam się ze Smokiem, że instrumentalny środek "robi" ten numer. Posłuchałem komparatystycznie wersji koncertowej ze Stodoły (byłem na tym koncercie, ale płyty z filmem nie mam, tak więc muszę się posiłkować youtubem) i zdecydowanie jest tak, że Budzy zagaduje najfajniejszą część utworu tymi lajlulilajami. Szkoda.

Wracając do tematu: dobry główny riff, w większości wartościowa waltornia (niezbyt lubię tylko tę na końcu, w ostatnim etapie zdublowaną (?), bo brzmi tak jakoś na odczep, amatorsko nawet jak na Banana - wręcz jak z jakiegoś plenerowego koncertu - nie wiem jak to okreslić prawidłowo, ale dźwięk jest dość wysoki, przybrudzony, trochę jak w trąbce z której nie wypłukało się śliny), niestety słabo słyszalny bas, perkusja dość bezpolotna, ale ujdzie. To co naprawdę lubię, to jakiś taki ukryty wysoki dęciaczek (trąbka? klarnet? a może jakiś klawisz po prostu?) pojawiający się w tle wersów tekstu. Fajne te różne sample powciskane tu i tam. Test OK, kiedyś bardzo lubiłem, teraz mnie trochę nuży - w każdym razie nie jest źle, przyzwyczaiłem się. Jeszcze raz podkreślę, że najbardziej lubię część instrumentalną.

Wersja płytowa: 6.5/10

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 29 lipca 2018 20:35:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 09:03:24
Posty: 17986
..fajowy tekst. Skoczna muzyka.Kawałek dobrze wpisuje się w płytę.
8,7/10
Edukacyjnie: w życiu bym nie wiedział co to ten bieluń dziędzierzawa..

_________________
..Ty się tym zajmij..


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 29 lipca 2018 21:23:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 sierpnia 2010 20:33:11
Posty: 1963
Skąd: Sulejówek
wuka pisze:
Edukacyjnie: w życiu bym nie wiedział co to ten bieluń dziędzierzawa..
A wystarczy słuchać Melodramatu. W odcinku 89 było szczegółowo wyjaśnione. :D


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 29 lipca 2018 23:59:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 16:00:25
Posty: 22845
Lubię, 8/10, punkowe przebitki w mało punkowych dla Armii czasach

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 30 lipca 2018 07:53:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 11:17:46
Posty: 4935
Skąd: Biadacz
5/10
Niby taki koncertowy klasyk, ale nigdy nie lubiłem... może właśnie dlatego, że to
Crazy pisze:
lightpunkowy hicior


podro...
KoT


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 30 lipca 2018 11:54:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24303
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
6/10 ode mnie. Riff super, a potem za wesoło jak dla mnie ;) No i ciąg dalszy tekstów, które do mnie nie trafiają (vide: dłubacze i plujersi).

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 30 lipca 2018 21:03:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 czerwca 2014 20:20:04
Posty: 726
Skąd: Mazowiecki Park Krajobrazowy
A ja kupuję ten numer, może ta końcówka jest faktycznie niepotrzebna, ale poza tym muza i tekst są super. Że za wesoły? A co to jest nostalgia? To jest coś, za czym się tęskni, czyli coś przyjemnego, coś co powoduje, że człowiekowi jest dobrze, jak sobie o tym przypomni... i ta muzyka to oddaje... To tylko Bracia Marx, Flip i Flap... Fantomas... nie może być grobowo:). Niezwykle podoba mi się cisza instrumentalna na początku, galop w środku wersu zwrotki i to prrrrrr na jego końcu, rewela! I to "tudida" w tle refrenu, od zawsze na to czekam:). I w przeciwieństwie do wielu to dla mnie zwrotka i refren robią ten numer, a nie instrumentalna część...

Top Pocałunku, dobry numer
9/10

_________________
trochę o muzyce, książce, przyrodzie, ale najwięcej o bieganiu :lol:
https://meblooscianka.wordpress.com


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 30 lipca 2018 21:12:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 21:19:21
Posty: 7606
Skąd: Kraków
Hmm... niech będzie 7/10. ;)

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 31 lipca 2018 10:10:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Poznałem ten numer jeszcze przed wydaniem płyty. Nagrałem sobie dyktafonem część krakowskiego koncertu Armii na Łobzowskiej, i miałem na kasecie Zjawy i Nostalgię właśnie. Pamiętam, że Tomek wtedy mówił ze sceny, że oni sami chcieli by wiedzieć kiedy płyta się ukaże...

Smok pisze:
ten instrumentalny środek (...) stanowi dla mnie siłę tego kawałka...

Tyler Durden pisze:
Zgadzam się ze Smokiem, że instrumentalny środek "robi" ten numer.


Ehehehe :D . Dla mnie wręcz przeciwnie: jakaś prog-rockowa doczepka na siłę :mrgreen: .

Nie no, da się wytrzymać, ale Armia zrobiła mnóstwo takich rzeczy tysiąc razy lepiej.
Obstawiam też, że ten fragment nie pochodzi od kompozytora utworu, którym jest - według opisu na okładce - Michał Grymuza!
Pamiętam, że swojego czasu Budzy mówił, że Grymuza narzekał, że Armia już nie robi utworów "dla młodzieży", w rodzaju Niezwyciężonego. Może to była jego propozycja w tym właśnie duchu?

A Armia na etapie Pocałunku pozwalała sobie na rzeczy, które kilka lat wcześniej byłyby nie do pomyślenia. I taki lotny riffowiec był wtedy, moim zdaniem, jak najbardziej na miejscu. W każdym razie ja prędko zaakceptowałem i wesołą muzykę i swobodniejszy formalnie, niż to kiedyś bywało, tekst. Jest w tym jakaś siła, jest w tym fajna wibracja, która na mnie działa.

Ten riff ma coś w sobie. Jest dynamiczny, ale też jakoś... panoramiczny. Niesie jakiś nieoczywisty klimat. Potem zwrotki oparte na start-stopach - to może by mi chwilami kulało (zdaje się melodycznie), ale tekst podnosi całość. Sam bieluń dziędzierzawa co prawda tak dobrze nie brzmi, ale fajne są te zaskakujące elementy, jak niespodziewane zakończenia fraz: niewidzialna armia i Natalia :) .

Do tego dochodzi ciekawa produkcja:
Tyler Durden pisze:
To co naprawdę lubię, to jakiś taki ukryty wysoki dęciaczek (trąbka? klarnet? a może jakiś klawisz po prostu?) pojawiający się w tle wersów tekstu.

Mi to brzmi jak melodika w rękach Banana :) . I jest to rzeczywiście świetne. Do tego moogi, świsty czy wmiksowany skrycie Jan Himilsbach. O, albo horrorowate falsety wokalisty. To wszystko dobrze robi Nostalgii, eliminuje zagrożenie jakąś płaskością, która na przykład pojawia się w Radiu NRD.

A waltornia? Fakt, że właśnie przy PMK miałem pierwszy raz wrażenie, że zbyt często brzmi ona jak w Kulcie, a nie jak w Armii :) .

Przyznaję, dla mnie Nostalgia zawiera sporo soli, dzięki której cała płyta PMK mi smakuje. Jest w tym utworze coś uwalniającego, podnoszącego na duchu - trochę na zasadzie "po ogrodzie niech hula szarańcza", bo przecież nie ma tu płytkiej wesołkowatości, a w mgle otulającej utwór rysują się różne kształty, postacie, blaski i cienie.

7.5

Frantz pisze:
Niestety przez bębny ten numer z płyty jest nie do słuchania...


Chodzi o brzmienie czy bębnienie?

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 31 lipca 2018 10:16:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
A co do tekstu, pamiętacie taki wiersz? -
Tomasz Budzyński pisze:
odkrywam
pan Tomasz
pan Tomas
fan Tomas
zakrywam
fan Tomas
pan Tomas
pan Tomasz
pan Tomasz
Budzyński
Fantomas
kretyński

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 31 lipca 2018 11:35:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 15:47:56
Posty: 11811
Oczywiście... Publikowane w Teraz Rocku... Trochę dziwne to było... Ale raczej odczytywałem to w kluczy Radia NRD... a tu taki strzał w Nostalgii!!!

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group