Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 13:31:25

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 376 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 ... 26  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Spływaj!
PostWysłany: pt, 23 czerwca 2017 20:35:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:53:29
Posty: 14860
Skąd: wieś
Powodzenia.

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Spływaj!
PostWysłany: pt, 23 czerwca 2017 20:58:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 16:48:09
Posty: 6421
arasek pisze:
A zatem - do reli!

czekam i szlag mnie trafia, bo gniję na lądzie :okolata:

ale wybrałeś :idea:

_________________
J 14,6


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Spływaj!
PostWysłany: wt, 27 czerwca 2017 18:47:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Miała okazała się ciekawą, choć w sumie dość łatwą rzeką. Najbardziej interesująca jest zmiana charakteru otoczenia za Chełstem. Ale po kolei.
Koleją właśnie docieram do Miałów, w samym sercu Puszczy Noteckiej. Wieś sprawia wrażenie miejsca na końcu świata, a najważniejszą arterią łączącą ją z eksteriorem jest linia linia kolejowa Poznań-Szczecin. Dojeżdża reszta ekipy z czterema kajakami. Podpisuję papiery, odbieram kapoki a potem jako komandor spływu (https://pl.wikipedia.org/wiki/Komandor_sp%C5%82ywu) robię zebranie. W końcu wszyscy wiedzą co i jak i o 10:45 ...płyniemy! :D
Mała Miała miała miło wić się przez Puszczę. M.in. właśnie dlatego ją wybrałem - pierwsza "moja" rzeka, która przepływa przez lasy iglaste. Pierwsza, która płynie konsekwentnie na linii wschód-zachód (rzadkość wśród spływowych rzek). No i mało odwiedzana a przy tym nie zwałkowa. Z tą Puszczą było jednak trochę inaczej. Owszem, były kawałki gdzie strzeliste sosny podchodziły pod sam względnie wysoki brzeg. Ale było tego mało, przeważnie jednak pas przybrzeżny zajmowały liściaki, dalej biegł piaszczysty pas niby-wydm a dopiero dalej rozciągała się właściwa Puszcza Notecka. Wyglądało to mniej więcej tak:

Obrazek

Tu byłem nieco rozczarowany. Ale sama rzeka przyjemna, czasem łagodnie meandrująca, lecz bez żadnych trudności, woda bardzo ciepła (!). Płyniemy a jak co jakiś czas patrzę na zachmurzone niebo - pogoda zdaje się wisieć na włosku. W ten dzień miało istotnie pokropić kilka razy - wiecie, taki deszczyk dla którego nie warto wyciągać peleryny ale który jednak potrafi nieco zmoczyć łeb człowieka i leżące przed nim herbatniki "petit beurre"... Na szczęście te epizody były kilkuminutowe i przy temperaturze ok. 20 stopni wysychaliśmy dość szybko.
Charakterystyczną cechą Miałki są liczne niskie, drewniane mostki. Na żadnej rzece nie spotkałem ich tyle. W zależności od stanu wody - trzeba spławić pusty kajak dołem a samemu przejść górą bądź położyć się w kajaku i niemal ocierając nosem o deski przepłynąć powoli w ten sposób. Udawało się przeważnie bez wysiadania, choć np: Fengari wolałaby pewnie górą. Po niemal każdym spotkaniu z mostkiem od dołu zdejmowałem z siebie dorodne pająki. 8-)
Przez te mostki m.in. płyniemy dość długo. Puszcza to oddala się od rzeki, to przybliża. W tym odcinku Miała jest bardzo czysta, a na wolniejszych kawałkach natura robi swoje i rzeka nieco zarasta...

Obrazek

Po 16:00 dopływamy do Brokowa. Duża agroturystyka z udogodnieniami. Gdybym płynął sam (albo z Powsinogą :wink: ) to pewnie wybrałbym zupełnie dziką łąkę. No ale dobra... tu już jest miejsce na ognisko, drzewo a nawet prysznic. Rozbijamy się, jemy obiad, gramy trochę w siatkę a pod wieczór szykujemy ogień. Po 23:00 odpuszczam i idę spać. Noc bardzo ciepła, w ogóle nie marzłem. Atrakcje były inne - w oddalonym (w linii prostej) o 2 kilometry Kamienniku odbywa się festyn świętojański... Po wodzie niesie się to doskonale. Napieprzali przeboje disco-polo do 2:00 :twisted: O 4:00 zaczęły swój koncert ptaki i też się czasem budziłem, ale to już inna bajka.

W niedzielę wypływamy po 9:00. Dopływamy do tego nieszczęsnego Kamiennika, tam jest dość długa przenoska przy elektrowni wodnej. Wokół Miały zaczyna być liściasto, rzeka przepływa przez kompleksy leśno-łąkowe, wokół masowo rośnie tatarak. Zdarza się parę zwałek, nietrudnych zresztą do opłynięcia. Ten niedługi "amazoński" odcinek przypomina mi nieco Brdę za Jeziorem Kosobudno, chyba jest to najbardziej urokliwy fragment. Po pewnym czasie dopływamy do dużej wsi Chełst. W centrum wsi mamy potężny most z dwumetrowym progiem. Jest to miejsce dawnej granicy polsko-niemieckiej w l. 1920-1939 (Chełst był podzielony rzeką na część niemiecką i polską). Nie ma rady, trzeba przenosić.
Za Chełstem równie niepostrzeżenie co nagle, otoczenie zmienia się radykalnie. Miała wpływa do Doliny Noteci. Drzewa raptownie odsuwają się hen daleko i nagle człowiek czuje się aż przytłoczony przestrzenią!

Obrazek

Trzeba przyznać, że robi to wrażenie. Miała płynie teraz prosto doliną, wśród trzcinowisk i traw. Jesteśmy już nieco zmęczeni, ale pogoda trochę nam teraz pomaga. Przestaje tak dmuchać w twarz, wychodzi słońce.
Łąki ciągną się długo, znów zaczynają się mostki, po obu stronach niekiedy ogromne stada krów (trzeba więc uważać - przy mostkach często zwisają druty elektrycznych pastuchów). Krowy patrzą na nas z zainteresowaniem.

Obrazek

W końcu Miała zaczyna znów się wić, zakręt, zakręt, zakręt... Tak przymierza się do ujścia do koryta Starej Noteci. To już na przedmieściach Drezdenka. Miasto wita nas starym wiaduktem kolejowym, jeszcze 300 metrów i ...koniec.
Jest po 14:00, przepłynęliśmy tego dnia 17 km (łącznie z szesnastoma w sobotę daje to 33 km). Większość spływowiczów ma już dość, ale wiadomo - za rok będziemy się z tego śmiali :mrgreen:
Miała spełniła moje oczekiwania co do spokoju na wodzie. Jedynie w sobotę minęliśmy się z innym niewielkim spływem, który zresztą w Brokowie kończył. W niedzielę całą rzeka była już nasza. Przy tłoku jaki panuje na Drawie czy Hańczy to ważny atut. Bliskość Puszczy Noteckiej jest iluzoryczna, natomiast janusowe oblicze otoczenia robi wrażenie.
Ogólnie rzeka na ****+. Ubiegłorocznej Rurzycy nie pobija z pewnością, natomiast to solidna kandydatka dla amatorów nietrudnego i niezbyt długiego spływu. Nawet gdyby zaczynać wyżej niż my, całość jest do ogarnięcia w 3-4 dni.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Spływaj!
PostWysłany: wt, 27 czerwca 2017 20:38:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
arasek pisze:
Fengari wolałaby pewnie górą. Po niemal każdym spotkaniu z mostkiem od dołu zdejmowałem z siebie dorodne pająki. 8-)

Brrrrrr.. zdecydowanie tylko górą! :D

Cytat:
Krowy patrzą na nas z zainteresowaniem.

Spojrzenie tej krowy - bezcenne! :D

A Miała w istocie wygląda na całkiem miłą. :)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Spływaj!
PostWysłany: śr, 28 czerwca 2017 19:47:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 16:48:09
Posty: 6421
arasek pisze:
komandor spływu
ho, ho, a nawet ho, hoo, hoo... :faja: :piwo:

arasek pisze:
Mała Miała miała miło wić się przez Puszczę. M.in. właśnie dlatego ją wybrałem - pierwsza "moja" rzeka, która przepływa przez lasy iglaste.
He he popatrzyłem na mapę i twe foty i jakieś dłuuuugie proste, więc przyznam, że najbardziej lubię wpadać z zakrętu w zakręt, że aż kajak się łamie 8-)
Lasy sosnowe pamiętam znad Piławy i Pokrzywnej no i faktycznie przy monokulturze sosny Puszczy Noteckiej, można było się spodziewać czegoś więcej, ale jednak chyba rzeka generuje olszyny i inne liściaste.
arasek pisze:
taki deszczyk dla którego nie warto wyciągać peleryny ale który jednak potrafi nieco zmoczyć łeb człowieka
i to mnie załatwiło rok temu, no ale jestem dziadem :|

arasek pisze:
Po wodzie niesie się to doskonale. Napieprzali przeboje disco-polo do 2:00
Dlatego w moim kajakowym zestawie są zatyczki do uszu. Niestety kajak to nie rower, nie tak łatwo odjechać gdzie jest cisza.

arasek pisze:
O 4:00 zaczęły swój koncert ptaki i też się czasem budziłem, ale to już inna bajka.
najpiękniejsze momenty na spływie cisza i ptaki = cywilizacja śpi :D

Obrazek
krowy są wartością dodaną spływów, świetna fotka

arasek pisze:
Większość spływowiczów ma już dość, ale wiadomo - za rok będziemy się z tego śmiali
no komandorze życzę tego :brawa:

reasumując: kurczę chyba nie przekonałeś mnie do tej rzeki, ale ma atut niezaprzeczalny czyli jest pusto! co znaczy dla mnie bardzo dużo
dwa pytania: jaka jest dostępność brzegów czyli dzikie biwaki i czy można się fajnie wykąpać /piaseczek, przejrzystość, czystość i te sprawy/

arasek pisze:
Gdybym płynął sam (albo z Powsinogą) to pewnie wybrałbym zupełnie dziką łąkę.

z największą przyjemnością /np Głomia po sierpniowym łykendzie/

W każdym razie szacunek za pływanie po prowincjonalnych rzekach :D

_________________
J 14,6


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Spływaj!
PostWysłany: czw, 29 czerwca 2017 10:34:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Powsinoga pisze:
i jakieś dłuuuugie proste


Wklejone fotki są może nieco mylące. Miała posiada oczywiście odcinki kręte, szczególnie ów kawałek Kamiennik-Chełst. Ale faktycznie - są bardziej "pokręcone" rzeki.

Powsinoga pisze:
jaka jest dostępność brzegów czyli dzikie biwaki


Pod tym względem bardzo dobrze. Tylko w sobotę wypatrzyłem kilka świetnych miejsc. I raczej nikt tam nie zagląda, bo z jednej i drugiej strony kilkanaście kilometrów lasu.

Powsinoga pisze:
czy można się fajnie wykąpać /piaseczek, przejrzystość, czystość i te sprawy/


Nieźle. Z czystością bywa słabiej tuż za wsiami (Miały, Chełst) i blisko wodopojów dla :muuu . W samej Puszczy jest ok.
Z piaseczkiem może trochę gorzej. Za to woda bardzo ciepła - w Miałach spływa z wyżej położonych jezior i ma czas się wygrzać. W porównaniu z "cold lady" Dobrzycą, Miała jest bardzo przyjemna pod tym względem.

Powsinoga pisze:
szacunek za pływanie po prowincjonalnych rzekach


A dziękuję! Złoto, srebro, platyna - pięknie. Ale trzeba znać też ołów, bizmut i tellur :wink:

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Spływaj!
PostWysłany: czw, 29 czerwca 2017 12:19:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 16:48:09
Posty: 6421
arasek pisze:
ołów, bizmut i tellur

dorzuciłbym piryt zwany złotem...

ależ aras nie musisz mnie przekonywać do outsiderowskich klimatów :D
wpisuję na listę wypadów
zdradzisz wypożyczalnię i koszty?

_________________
J 14,6


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Spływaj!
PostWysłany: czw, 29 czerwca 2017 13:03:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
www.podrawie.pl

70 zł/dziennie za polietylenowca (kapoki i beczki inclusive).

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Spływaj!
PostWysłany: czw, 29 czerwca 2017 18:10:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 14:36:56
Posty: 7692
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
arasek pisze:
ołów, bizmut i tellur

Jeśli chodzi o Miałą, to można w niej znaleźć wykrywalne ilości tytanu i boru (srebro jest poniżej granicy wykrywalności). Takoż formaldehydu i węglowodorów ropopochodnych. Mimo to jest tam całkiem dobrze. Świat roślinny ma się umiarkowanie, robaczki dobrze, ryby źle. To ostatnie mnie nie dziwi - melioranci (a taka prosta rzeka nie powstała bez ich udziału) i ryby nie mogą współistnieć.

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Spływaj!
PostWysłany: czw, 29 czerwca 2017 20:33:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 16:48:09
Posty: 6421
Czy to są jakieś ogólnodostępne dane czystości rzek czy twoje badania?
No i prostowanie rzek to chała.

_________________
J 14,6


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Spływaj!
PostWysłany: pt, 30 czerwca 2017 07:30:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 14:36:56
Posty: 7692
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
Powsinoga pisze:
Czy to są jakieś ogólnodostępne dane czystości rzek czy twoje badania?

To akurat wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska w Poznaniu.

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Spływaj!
PostWysłany: pn, 31 lipca 2017 10:02:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 18:09:25
Posty: 6879
Skąd: z Nepalu
Płynęliśmy wczoraj Wełną z Rogoźna do Jaracza :aniolek:
Fajny, łatwy odcinek z kilkoma przeszkodami. Stan wody wysoki, na rzece trochę ludzi ale nie było wielkich korków.

_________________
Auto, winda, kibel, molo
Ławka, kino,basen, szkoła


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Spływaj!
PostWysłany: pn, 31 lipca 2017 22:39:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
O, tym odcinkiem nie płynąłem! Ja właśnie z Jaracza...
Czy to jest kawałek polno-łąkowy czy raczej leśny?

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Spływaj!
PostWysłany: wt, 01 sierpnia 2017 09:56:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 18:09:25
Posty: 6879
Skąd: z Nepalu
Tak gdzieś 50/50, może 52/48 dla łąk i pól.
Całość spokojnym, rekreacyjnym tempem bez przerw po drodze 4 godziny.
Kajaki braliśmy z http://www.kajaki.pw/
Polecam! Auto zostawiasz u nich pod chatą w Rogoźnie, wsiadasz w kajak i z miejsca docelowego Cię przywożą na start. Na miejscu ognisko, można też nabyć kawę, herbę czy hot-doga.
Z Poznania blisko a od Ciebie z Wino to już w ogóle :D

_________________
Auto, winda, kibel, molo
Ławka, kino,basen, szkoła


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Spływaj!
PostWysłany: pn, 07 sierpnia 2017 20:22:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 16:48:09
Posty: 6421
fajnie, ale cholernie dużo se liczą

_________________
J 14,6


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 376 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 ... 26  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 35 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group