Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 09:39:58

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 323 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 28 grudnia 2014 19:15:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:43:51
Posty: 3056
Skąd: z Trawberry Fields
O, to nie jestem sam! :)

Przypomniały mi się dwie rzeczy przy okazji. Jedna to tłumaczenie nazwy rzeki Brandywine - Gorzawina.

I, podążając tym tropem - jedna z największych i może najbardziej szokujących różnic w tłumaczeniach, czyli imię i nazwisko Merry'ego:
Meriadok (Merry) Brandybuck - Radostek (Rady) Gorzaleń.

Trochę chyba tu przegiął, chociaż sam pomysł na przetłumaczenie jest dosyć kunsztowny nawet. "Merry" oznacza "radosny, wesoły", więc Rady bardzo pasuje, a do tego jest jakimś tam zdrobnieniem od tego Radostka - jak Merry od Meriadoka.
Nazwisko też pomysłowo przełożył. "Brandybuck" można uznać za wyraz złożony z "brandy" (wiemy, o co chodzi, do tego gorzałka występuje już w nazwie rzeki - por. wyżej) i "buck" czyli "jeleń, kozioł". Jest tu pewna słabość, bo raczej "-leń" nie przywodzi na myśl jelenia, tylko nygusa, co akurat nie pasuje, bo jak sprawdziłem, akurat w jednym ze znaczeń wyraz "buck" to tyle, co "sprężać się" :) , ale i tak jest ciekawie.

Właściwie z tym Łozińskim są dwa problemy. Jeden, to, jak mi dzisiaj Gero przypomniał, usilne prośby i wyraźna wola samego Tolkiena, żeby nazw i imion nie tłumaczyć (Skibniewska jednak też tu nie jest konsekwentna, bo przecież są te Góry Mgliste i nieszczęsny Obieżyświat).
Drugi - to, jak pamiętam początek książki z opisem hobbitów i Shire, który przez te wszystkie tłumaczenia i słowiańszczyznę przypomina jedną wielką wiochę z czasów Piasta Kołodzieja :)

No i last but not least - wydanie "Władcy Pierścieni" w wersji Łozińskiego miało absolutnie genialne ilustracje na okładkach każdego z tomów. Po prostu dokładnie takie, jakie powinny być, do tego przepiękne. Przykro mi, ale Alan Lee się nie umywa niestety.

Ale poszedłem w turbo oftop :shock:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 28 grudnia 2014 19:26:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
to w ogóle jest turbo offtop, bo wątek wszak o filmie ;-)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 28 grudnia 2014 19:30:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:43:51
Posty: 3056
Skąd: z Trawberry Fields
Fakt. To co, skoro już oftopujemy, to może pogadamy tu o jakichś grach, np. fifce 2015 :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 28 grudnia 2014 22:56:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:20:04
Posty: 14518
Skąd: nieruchome Piaski
Ale może chociaż jakaś gra z uniwersum LOTR (niniejszym pozdrawiam Crazy'ego :wink: ). A tak na serio: gdzie jest moderator z klejem i nożyczkami? Przydałoby się ożywić wątek literacki.

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 28 grudnia 2014 23:29:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Pomyślałem sobie, że skoro tu się toczy teraz dyskusja, to bym niczego nie ruszał, bo to zwykle dezorientuje dyskutantów, natomiast jak dyskusja się skończy, to by się zadziałało w kwestii przeniesienia czego trzeba do wątku w Bukowinie. Albo też niczego bym nie przenosił, gdyby wątki za bardzo się przenikały... zależy.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 29 grudnia 2014 12:55:54 

Rejestracja:
pn, 07 listopada 2005 19:24:08
Posty: 3118
otoKarbalcy pisze:
i nieszczęsny Obieżyświat).
wciąż lepsze niż Łazik

pierwsze wrażenie: nowy film okay, jeśli traktuje się go jako komedię, sama bitwa słaba, reszta podobna do poprzednich części; muszę sięgnąć jeszcze raz po książkę


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 29 grudnia 2014 19:21:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 26 marca 2006 08:01:48
Posty: 19429
Skąd: z prowincji
Byłem w sobotę na trzecim Hobbicie.

Klimat pierwszej trylogii znalazłem w starciu Galadrieli z Sauronem.

_________________
Obrazek
"Niewole robią z nas ponurych i złych"
"Nie ma przypadków, są tylko znaki"


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 29 grudnia 2014 20:54:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:39:35
Posty: 12221
Skąd: Nieznajowa/WarsawLove
pablak pisze:
Klimat pierwszej trylogii znalazłem w starciu Galadrieli z Sauronem.

:shock: no co ty? jedna z bardziej żenujących scen w moim rankingu! galadriela przeniesiona żywcem w filmy pt. ring. oprócz tej absurdalnej walki galadrieli, sarumana i elronda z nazgulami jeszcze fikumiku legolasa po rozpadających się schodach oraz ckliwa i pełna banałów miłość elfki i krasnoluda.

no i nic już nie poradzi się na to, że galadriela i legolas mają jakieś +10 kg na twarzy w porównaniu z poprzednią trylogią. żadne tony pudru i programów komputerowych tego nie zmienią :wink: to trochę pocieszające dla normalnego człowieka :wink:

a dialog ojca legolasa i laegolasa złośliwa młodzież już przemieniła. zamiast: "twoja matka cię kochała", powinno być "jestem twoją matką".


ale ogólnie jestem zadowolona, jak już przyjęłam, że ten filmowy hobbit jest taki a nie inny, to zadowolona wróciłam z kina (do akademika)

_________________
ja herez ja herez
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 29 grudnia 2014 21:22:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 26 marca 2006 08:01:48
Posty: 19429
Skąd: z prowincji
natalia pisze:
galadriela przeniesiona żywcem w filmy pt. ring
hm.
no to ona musiała być już taka w LOTR,


tak na marginesie, to naszła mnie myśl,
czy żeby dopiąć obie trylogie, to Jackson nie podmieni iedyś młodego Bilba we Władcy,
na wzór podmiany Anakina w Powrocie Jedi

_________________
Obrazek
"Niewole robią z nas ponurych i złych"
"Nie ma przypadków, są tylko znaki"


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 06 stycznia 2015 20:15:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 16:00:25
Posty: 22844
natalia pisze:
jedna z bardziej żenujących scen w moim rankingu! galadriela przeniesiona żywcem w filmy pt. ring.

hm, zastanawiam się nad tym Hobbitem, to jest jakiś argument :D

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 07 stycznia 2015 09:15:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 11:17:46
Posty: 4935
Skąd: Biadacz
natalia pisze:
ale ogólnie jestem zadowolona, jak już przyjęłam, że ten filmowy hobbit jest taki a nie inny, to zadowolona wróciłam z kina

no właśnie... też tak mam - z ostatniej części jestem najbardziej zadowolony, bo juz nie miałem wątpliwości czego się spodziewać.

Moim zdaniem Jackson stworzył całe nowe filmowe uniwersum na podstawie prozy Tolkiena. Hobbit jest już właściwie na motywach książki, ale mi to specjalnie nie przeszkadza. Wiele wątków jest podopinanych pod trylogię WP. No i właśnie trylogię mam ochotę pooglądać w najbliższym czasie.

pozdro...
KoT


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 09 stycznia 2015 01:51:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 26 sierpnia 2012 15:33:07
Posty: 99
Skąd: Rybnik/Wrocław
WP 9/10

Hobbit 6/10 (może nawet 5/10 w starciu z WP)

Zdecydowanie najbardziej podobała mi się pierwsza część. Miała w sobie najwięcej klimatu książki i jednocześnie filmów sprzed dekady. Wszystko to za bardzo rozciągnięte z powrzucanymi bezssensownymi wątkami jak przede wszystkim ten z elfio-krasnoludzkim wątkiem miłosnym. Może sam taki pomysł nie jest taki straszny, ale jego wykonanie - zgroza. Generalnie za dużo przeciągniętych i nieprawdopbnych akcji (przyjmując nawet konwencję Śródziemia ofkoz).


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 10 stycznia 2015 10:06:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Metalfish pisze:
pierwsza część. Miała w sobie najwięcej klimatu książki

ani chybi przespałem ten moment :-)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 12 stycznia 2015 10:38:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:43:51
Posty: 3056
Skąd: z Trawberry Fields
Ja też :) Moim zdaniem, żeby oddać klimat tej książki należałoby zrobić film animowany. I jeden tylko, nie trzy. I niech go zrealizuje, powiedzmy, Tim Burton. O.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 12 stycznia 2015 18:24:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 16:29:27
Posty: 7663
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
Taki film już istnieje (od wielu lat), ale oczywiście nie reżyserował go Burton

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 323 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 38 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group