Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 11:38:36

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 218 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 15  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 22 września 2014 12:59:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
Cytat:
z kolei powtarzalność Różańca wychodzi naprzeciw Pawłowemu przynagleniu żeby "modlić się nieustannie" i jest po prostu zachodnim odpowiednikiem Modlitwy Serca typu "Panie Jezu Chryste zmiłuj się nade mną grzesznym"


tez tak uważam

i dla mnie różaniec należy właśnie "klepać" bo...

Gero pisze:
dlatego niestety nie potrafię czerpać z Różańca w pełni, to znaczy włączać w każdą tajemnicę jakąś medytację


...bo jest on modlitwą kontemplacyjną..... a nie medytacją !

przynajmniej ja to tak widzę

ps. generalnie -rozum precz ! :D

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 27 września 2014 20:36:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 11 kwietnia 2006 10:07:23
Posty: 164
Skąd: riverside
Wiem, że na tym forum większość użytkowników to katolicy i chcę od razu zaznaczyć, że szanuję poglądy innych i nie jest moim zamiarem sianie zamętu. Jestem protestantką i do kościoła również chodzę w niedzielę (co prawda nie w każdą), więc może znajdzie się miejsce na mój post :)

Wychowałam się w katolickiej rodzinie, ale dopiero w protestanckiej społeczności chrześcijańskiej znalazłam to, czego potrzebowałam – praktycznych informacji o duchowym wymiarze rzeczywistości. Muszę też przyznać, że im jestem starsza tym bardziej to do mnie przemawia. Forma protestanckich nabożeństw – tak różna od katolickich mszy – oraz treści przekazywane w kazaniach, które czasami mocno poruszają - bo trafiają w samo sedno - to jest to, czego ostatnio bardzo mi potrzeba, żeby radzić sobie z rozczarowaniami dorosłego życia.

Społeczności chrześcijańskich jest w Warszawie dosyć sporo. Słyszałam kazania rożnych pastorów, ale chyba znalazłam już swoje miejsce… Jeśli ktoś nie miał okazji być na protestanckim nabożeństwie można je obejrzeć on-line albo odsłuchać kazania z tych, które już się odbyły np. tu -> http://www.schpolnoc.pl/index.php?mod=kalendarz&pid=575

_________________
...ludziom trzeba przypomnieć o duchowości...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 26 października 2014 18:42:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Agu, i co tam? :) Miło mi się zrobiło jak przeczytałem Twój wpis, ale nie wiedziałem co tu napisać wtedy :) .

A dziś była rocznica poświęcenia mojego parafialnego kościoła. Nie jestem pewien która, ale tę najlepiej zapamiętam, a to ze względu na ptaszka, który latał po kościele. Nie pierwszy raz, ale pierwszy raz tak wyraźnie korespondowało to z tekstem psalmu, znanego zresztą jako "Szczęście mieszkańca świątyni" -

Cytat:
Nawet wróbel dom sobie znajduje
i jaskółka gniazdo.


- a przez to z uroczystością. W dodatku przysiadał ten ptaszek tu i tam, a zwłaszcza na centralnym witrażu: a to w brodzie Boga Ojca, a to w jego dłoni :D .

Ot, drobiażdżek, ale bardzo mi od niego zrobiło się lekko na duszy :) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 26 października 2014 19:13:39 
antiwitek pisze:
A dziś była rocznica poświęcenia mojego parafialnego kościoła.

o, u nas też - i łatwo się doliczyć, pierwsza :)


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 01 listopada 2014 11:29:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 11 kwietnia 2006 10:07:23
Posty: 164
Skąd: riverside
Cytat:
Agu, i co tam? Smile Miło mi się zrobiło jak przeczytałem Twój wpis, ale nie wiedziałem co tu napisać wtedy Smile .


Dzięki Antiwitek :) u mnie raczej ok :)
Niektóre posty zostają przecież bez odpowiedzi - nie mam z tym problemu :)

_________________
...ludziom trzeba przypomnieć o duchowości...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 11 listopada 2014 20:21:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 16:48:09
Posty: 6421
U nas w kazaniu o Ojczyźnie padły ważne słowa:
Wolność, Niepodległość i Pokój są w naszym myśleniu o Polsce słowami, pojęciami nadrzędnymi.
70 lat życia w pokoju jest darem nie do przecenienia.
jako przykład Ksiądz ukazał Donieck:
dwa lata temu
Obrazek
dziś
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 11 listopada 2014 23:22:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 29 lutego 2008 19:49:42
Posty: 3135
Skąd: się biorą muszki owocówki
jestem po lekturze "Wykład Ofiary Mszy Świętej" Marcina z Koehm i teraz każda msza, szczególnie część Eucharystyczna ma dla mnie nowe znaczenie, wbrew pozorom, to CO TAM się dzieje to jest dopiero kosmos, a nie czytania, Ewangelia, homilia, gdzie dotychczas to niestety u mnie miało więcej gwiazdek, że się tak wyrażę...

_________________
W jednej ręce granat,
w drugiej nóż... i już!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 03 grudnia 2014 23:26:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 18 października 2014 08:01:45
Posty: 241
Ja w ostatnim czasie, gdy jest taka możliowść chodze na msze odprawiane w rycie trydenckim.
Moje wrażenia są takie, że jest mi łatwiej głęboko przeżyć tak odprawioną mszę, jako że jest ukierunkowana na, jak to nazwał Boanerges, kosmos, czyli część Eucharystyczną.
Do tego ta msza jest niesamowicie uroczysta, ceremonie bardzo rozbudowane w porównaniu do standardowego obecnie obrzedu, komunia jest przyjmowana na kolanach no i jeszcze łacina i dużo ciszy. Ja mam jeszcze to szczęście, że w kościele w którym są odprawiane te msze jest doskonały organista, więc wszelkie pieśni są spektakularnie zagrane i odśpiewane.

Warto zobaczyć choćby przez ciekawość, jak wyglądała msza jeszcze kilkudziesięciu lat temu i przez setki lat wstecz, mnie to urzekło!

_________________
Dzień jeszcze trwa i wszystko można


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 26 grudnia 2014 23:06:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:43:51
Posty: 3056
Skąd: z Trawberry Fields
Byliśmy wczoraj wieczorem na mszy w kościele w malutkim miasteczku Kamionna (75km na zachód od Poznania). I było naprawdę dobrze. Homilia ks. Proboszcza taka, jaką chciałbym słyszeć właściwie zawsze, a na pewno w te Święta. Główna myśl - że Aniołowie śpiewali przy Narodzeniu "Chwałą na wysokości Bogu, a na ziemi pokój ludziom, w których On ma upodobanie!" I na tym ostatnim fragmencie się dłużej zatrzymał. Że Bóg nie przyszedł tylko do tych, co mają dobrą wolę (jak to błędnie przetłumaczono), bo właściwie nikt jej nie ma, albo rzadko kto ją ma. ALe Bóg przyszedł do nas-ludzi, bo ma w nas upodobanie, bo nigdy się nami, naszymi słabościami, nie zmęczy, nie znudzi, nie zbrzydniemy Mu. Bo On nas kocha.

A potem było jeszcze wiele różnych perełek, naprawdę. Np. o tym, że Bóg przychodzący w postaci bezbronnego i wymagającego opieki Dziecka, pokazuje nam, że mamy się zająć Bożym dziecięctwem w nas, naszym życiem duchowym. Że mamy się zająć, jak dzieckiem, naszymi relacjami z innymi, w rodzinach przede wszystkim. I że nie ma chodzić w naszym życiu o władzę, dominację, ale o miłość i służbę.

I wiele innych, dobrych nowin. A wszystko powiedziane dobitnie, a zarazem prosto.

Bogu niech będą dzięki!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 27 grudnia 2014 00:39:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
I mi wczoraj wieczorem bardzo trafiło do przekonanie kazanie. Ksiądz odwołał się do znaczenia groty, że Jezus urodził się w warunkach dalekich od naszej jasełkowej bajkowości, że były to ciężkie i nieprzyjemne warunki - i tam właśnie on się urodził. I że w naszym życiu też są takie groty, też bywa ciężko i nieprzyjemnie (do mojego tegorocznego czasu przedświątecznego dopasowało się to jak znalazł, cieszyłem się na Święta w tym roku jak nie przymierzając Scrooge :roll: ), i że właśnie tam Jezus się chce narodzić. I tam mogę w końcu z nim odpocząć.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 27 grudnia 2014 09:03:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
To ja ostatnio miałem okazję pierwszy raz wysłuchać kazania, które mówił ksiądz - kolega z klasy z podstawówki. Trafiłem przed świętami na mszę rekolekcyjną w parafii, gdzie mieszka moja siostra. No i okazało się, że on je głosi. Było dużo ludzi, a znalazłem się w bocznej nawie, więc nie miałem okazji go widzieć, więc skoncentrowałem się na głosie. A że minęło sporo lat, więc najpierw trudno było mi powiedzieć, że wiem kogo słyszę. Potem jednak zacząłem rozróżniać ślady brzmienia i sposobu mówienia chłopaczka sprzed lat :) . Samo kazanie było bardzo określone tematycznie i prosto zbudowane: wstęp, omówienie trzech cnót ewangelicznych, podsumowanie. Tak więc nie mam żadnego problemu, żeby powiedzieć "o czym było". Było też zwyczajnie budujące i nie pozostawiające człowieka obojętnym, choć może nie jakieś ma maksa poruszające. Jednym wyróżniało się mocno: żadnych "eee", "yyy", "khem", "tego" - same słowa, w niezłym tempie - aż zwróciłem uwagę na tę cechę.

Za to wczoraj u mnie w kościele czytany był list rektora uczelni katolickiej w Krakowie, czy kogoś takiego, i zapamiętałem tylko uzasadnienie istnienia tej placówki w oparciu o tekst piosenki braci Golców :wink: .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 27 grudnia 2014 11:46:21 
antiwitek pisze:
Za to wczoraj u mnie w kościele czytany był list rektora uczelni katolickiej w Krakowie, czy kogoś takiego


chyba KUL tak jak w całej Polsce. nigdy nie ogarnę dlaczego rektor tej uczelni (jakiejkowiek uczelni) dostaje czas antentowy w ogóle a w szczególności w dniu, kiedy do kościoła przychodzi więcej niż zwykle osób. dla mnie to serio jakaś piąta kolumna - czytać kolejny nic niewnoszący list który zrobi wszystko tylko nie zachęci tych, dla których jest to jedna z pięciu kościelnych wizyt w roku, żeby przyszli jeszcze raz.


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 27 grudnia 2014 14:14:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Karolina pisze:
w szczególności w dniu, kiedy do kościoła przychodzi więcej niż zwykle osób

szczerze mówiąc nie pamiętam, kiedy ostatnio byłem w kościele w drugi dzień świąt (jednych i drugich zresztą) :oops:

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 27 grudnia 2014 21:02:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 21:19:21
Posty: 7606
Skąd: Kraków
Karolina pisze:
chyba KUL tak jak w całej Polsce.


Nie, UPJPII. Tak przynajmniej było u nas...

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 27 grudnia 2014 21:06:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Cytat:
Po co ześ mie matuś
Do skół posyłała
Ino mi nauka
W głowie pomiesała

Ani jo jes głupi
Ani wyucony
Zabrali mi duse
Dali mi dyplomy


:?: :)

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 218 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 15  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group