Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 15:18:17

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
PostWysłany: śr, 13 czerwca 2012 17:27:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 06 maja 2007 11:40:25
Posty: 13524
Skąd: Krk
Dobra, nie będę się wymądrzał czy rozpisywał się na temat dorobku naszego wieszcza. Na pomysł wątku wpadłem 10 minut temu. Na studiach miałem do twórczości Słowackiego wielką słabość, zapoznałem się z większością dramatów, sporą częścią poematów. Jeno liryka gdzieś bardziej z boku była. Pracę magisterską chciałem nawet pisać skupiając się na jego dorobku. Stanęło na Krasińskim, co też było całkiem dobrym rozwiązaniem. A Słowacki gdzieś tam sobie był. Po przeprowadzce do Krakowa kupiłem nawet za jakieś ostatnie pieniądze dzieła wszystkie (wydanie 14-tomowe, a nie 17). Położyłem i... właściwie do teraz te książki sobie leżą jedna na drugiej. Romantyzmu nie tykam właściwie wcale. Czasem tylko idąc do pracy bądź z niej wracając zastanawiam się po co to wszystko. Czy taka literatura jest dziś potrzebna? A może się zestarzała i nadaje się tylko na śmietnik? Po co to komu? Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Ale zerkam na te dzieła i na początek "Kordiana" bym przeczytał. Serio. Dziękuję za uwagę.

_________________
http://67mil.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 13 czerwca 2012 19:43:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 26 stycznia 2009 20:04:57
Posty: 14019
Skąd: ze wsi
O!
Bardzo fajnie.
Ja Słowackiego lubię. Choć znam pobieżnie.
Taka literatura, według mnie, jest potrzebna, a nawet niezbędna.
Jak widzisz, człowiek podejmie dla niej jakieś zaćmieniowane decyzje, z czym nie będzie mógł sobie później radzić. Zadaje sobie pytania. I tworzy ogólnie się wspólny kocioł, z za ciasnym butem w środku.

Czy współcześni pisarze dają taką frajdę?

Wątpię.

Przepraszam za niemerytoryczny głos.

_________________
un tralala loco


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 15 czerwca 2012 20:07:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 06 maja 2007 11:40:25
Posty: 13524
Skąd: Krk
Pietruszka pisze:
Taka literatura, według mnie, jest potrzebna, a nawet niezbędna.

Ale dlaczego? Na co nam ona? Czy daje więcej radochy niż nowość? A nie trąci próchnem? Do czego mi czy Tobie ona potrzebna? Myślisz o Kordianie na Mt Blanc? Albo o Beniowskim? A o samym Słowackim? A jeśli on funkcjonuje, to w jaki sposób?

Ciekawe, czy w liceum jest w spisie lektur "Kordian". Kiedyś był. I nie wiem, czy to było dobre dla człowieka w wieku 15-16 lat.

_________________
http://67mil.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 15 czerwca 2012 20:15:21 
(-)


Ostatnio zmieniony śr, 27 lipca 2016 18:55:09 przez chewbacca, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 16 czerwca 2012 19:19:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
pilot kameleon pisze:
Ale dlaczego? Na co nam ona? Czy daje więcej radochy niż nowość? A nie trąci próchnem? Do czego mi czy Tobie ona potrzebna? Myślisz o Kordianie na Mt Blanc? Albo o Beniowskim? A o samym Słowackim?

To są świetne pytania. Ale ja na nie odpowiadam pozytywnie, tzn. pozytywnie dla wieszczów. Akurat Słowackiego nigdy nie polubiłem i Kordian mi się nie bardzo podobał. Ale jak najbardziej myślę o Mickiewiczu, o jam jest Jacek Soplica, o Telimenie w świątyni dumania, o wielkiej improwizacji, o mędrca szkiełku i oku, o łzach czystych rzęsistych, o tym, że wstąpiłem na działo etc.etc.etc. A to znaczy, że w innych okolicznościach mógłbym równie bardzo polubić Słowackiego. Mówią, że też był świetny, choć dla mnie ma się do Mickiewicza jak f-moll do e-molla, no ale przecież ci, co się znają i głębiej interesują, często wolą właśnie f-molla, skoro już o romantyźmie mowa.
Więc myślę, że wieszcze (którzy by to nie byli) radochę dają, nie trącą próchnem i potrzebni są nam do różnych przemyśleń, do określania samych siebie w porównaniu do nich, w opozycji do nich i w ogóle. Niech żyjom wieszcze!

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 17 czerwca 2012 21:06:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 10 kwietnia 2011 18:49:54
Posty: 2283
Skąd: Warszawa
ja jeszcze miałem Kordiana w całości. Dla mnie Słowacki trochę za bardzo egzaltowany był. Mickiewicza bardzo lubię.

Mnie się romantyzm w szkole bardzo podobał. Na fali literatury (najbardziej Fausta - ale czy to romantyzm?) obejrzałem kilka niemych niemieckich filmów (w tamtym czasie największe wrażenie zrobiła na mnie "Zmęczona Śmierć" Langa i "Gabinet doktora Cagliari"). Dziś najbardziej cenię Murnaua, a kino nieme najlepiej mi wchodzi wyreżyserowane przez Chaplina.

Od ukończenia szkoły nie miałem styczności z tą literaturą, przede wszystkim dlatego, że rzadko wracam - tak do filmów jak i do książek. Ciągle mam wrażenie nieogarnięcia bardzo wartościowych tak filmów jak i książek i staram się nadrabiać coraz bardziej wymyślne prze zemnie braki. Do "Dziadów" chętnie bym wrócił. I do Norwida.

_________________
"Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy krok do przodu!"


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 30 czerwca 2017 20:58:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Crazy pisze:
To są świetne pytania.


To fakt!
I w sumie w romantyzmie można znaleźć czasem sporo próchna.
Ale u mnie jakoś zawsze tak było, że przypominałem sobie ze szkoły że po romantyzmie - na który często kręciłem nosem - był pozytywizm. I to już dla mnie są takie pokłady naftaliny, że romantyzm świeci na tym tle jak opal w słoneczny dzień.
Zawsze lubiłem język polski, ale naszeszkapy, kamizelki i lalki były dla mnie nieledwie torturą.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 07 lipca 2017 13:11:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 4694
Cytat:
lalki


:shock: :shock:

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 17 lipca 2017 17:38:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Wiesz, to pewnie pochodna tego, że mnie zawsze ogólnie mierził wiek XIX.
Zapewne "Lalka" jest dobrze napisaną powieścią. Ale dla mnie za dużo tam tych powozów, latarni gazowych, subiektów, i rubli. :wink:

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 18 lipca 2017 09:50:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 4694
Spoko, ja jestem z Łodzi, to XIX wiek dla mnie okej ;)

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 18 lipca 2017 11:23:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:20:04
Posty: 14518
Skąd: nieruchome Piaski
"Ziemia Obiecana" > "Lalka"

To jednak ocena z czasów licealnych, musiałbym zweryfikować jej aktualność, czytając.

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 18 lipca 2017 15:28:08 

Rejestracja:
sob, 08 lipca 2017 11:51:36
Posty: 5
pilot kameleon pisze:
Ale dlaczego? Na co nam ona? Czy daje więcej radochy niż nowość? A nie trąci próchnem? Do czego mi czy Tobie ona potrzebna? Myślisz o Kordianie na Mt Blanc? Albo o Beniowskim? A o samym Słowackim? A jeśli on funkcjonuje, to w jaki sposób?


A o nowościach myślisz na Mt Blanc?

Słowacki nie wciągnie Cię w wir wydarzeń jak Harry Potter, chociaż ja osobiście wyżej cenię naszego "mojego Wieszcza" od J.K. Rowling. Wcale nie dlatego, że nie lubię fantasy. :mrgreen:

_________________
Zajrzyj: tutaj i tutaj :)


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 24 lipca 2018 08:45:32 

Rejestracja:
pn, 23 lipca 2018 19:09:47
Posty: 5
Mnie sie bardzo podoba, lepsze to niż współczesne bls bla.... :aniolek:

_________________
Pozew rozwodowy


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group