Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest pt, 29 marca 2024 00:05:25

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 146 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna

Czujesz Bluesa?
TAK! 68%  68%  [ 28 ]
Niestety nie, ale popracuję nad tym!;) 32%  32%  [ 13 ]
Liczba głosów : 41
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 19 października 2010 21:40:05 

Rejestracja:
czw, 10 czerwca 2010 11:19:48
Posty: 307
Skąd: Tychy
O tak, Kasa Chorych ma bardzo fajne te starsze płyty, nowe...no cóż, nie jestem wielkim fanem ich nowej twórczości ale każdy jakoś zarabiac chce i robią to co lubią :)
Jestem zarejestrowany na forum Okolice Bluesa, dużo dają mi tamtejsze audycje i wpisy różnych osób na forum, tak naprawdę to mało o bluesie wiem, nie znam wszystkich sław bluesa szeroko pojętego ale w polskim już jako tako orientuję się poprawnie bym rzekł.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 20 października 2010 14:58:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 09:03:24
Posty: 17986
dzemek pisze:
Jestem zarejestrowany na forum Okolice Bluesa,

..założyciel wątku także :wink:
Ja wogóle średnio się orientuje....a nawet z tendencją do minimalnej znajomości zagadnienia, ale pojedynczych płyt lubię posłuchac..tych co mam..

_________________
..Ty się tym zajmij..


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 17 marca 2012 21:34:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Słuchałem ostatnio sporo różnych bluesowych nagrań. Son House, Mississippi John Hurt, BB King, Muddy Waters, Big Joe Williams, T-Bone Walker, Buddy Guy, Albert King, Willie Dixon, John Lee Hooker... Rzeczy przeważnie z lat 50, 60, 70tych, choć nagrywane często przez panów, którzy urodzili się z początku XX wieku, albo nawet w XIX. Strasznie fajna, często poruszająca muzyka, choć niekiedy dosyć szorstka i miejscami wcale nie miła dla ucha. Przekonałem się przy okazji, że ów country blues, to wcale nie skrzyżowanie bluesa i country, tylko po prostu wiejski blues. Rytmika, jakby sobie człowiek szedł, super :) . A najbardziej fascynuje mnie to, że w tak prostej formie muzycznej znajduję taką różnorodność - każdy bluesman nadaje muzyce swoje oblicze, swój charakter! I ile w tym wszystkim życia. Tak że wcale nie mam dość, tylko jestem jeszcze bardziej ciekawy :) .

PS. Kręci mnie też świadomość, że taki T-Bone Walker pierwszy pasjami grywał na gitarze elektrycznej, a Buddy Guy zaczął artystycznie wykorzystywać sprzężenia, tyle że producent nie chciał zgodzić się, żeby to poszło na płytę :) . W związku z tym wszystkim nieco inaczej patrzę teraz na tzw. klasykę rocka.

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 17 marca 2012 23:12:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
antiwitek pisze:
I ile w tym wszystkim życia

właśnie..... a śpiewają go ludzie prości i ubodzy...... taki współczesny numetal - wykfit zachodniej kultury dobrobytu ,żeby nie powiedzieć: kultury PRZESYTU jest tego życia zupełnie pozbawiony :( pustka.... i grób....

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 17 marca 2012 23:20:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Tak, w tym bluesie jest zwykłe ludzkie ciepło, i całą gama uczuć - piękna sprawa. Być może ta forma dziś już nie jest atrakcyjna, jakoś się wyczerpała, ale te stare nagrania są świetne.

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 17 marca 2012 23:36:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
:piwo:
Obrazek
życie

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 17 marca 2012 23:50:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
antiwitek pisze:
ta forma dziś już nie jest atrakcyjna, jakoś się wyczerpała

to jest w ogóle ( w sztuce) współczesny problem ogólny ... chyba... a nawet chybba...

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 18 marca 2012 00:32:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 26 stycznia 2009 20:04:57
Posty: 14019
Skąd: ze wsi
miejmy nadzieję, że kiedyś te fasady i cudne tynki sypną się na całego i może znów powstanie jakieś życie w tej współczesnej muzyce...

Ostatnio też sobie posłuchałem sporo bluesów.
Blues jest za prosty by umrzeć. To jest muzyka, w której nie można dokonać jakby jej obnażenia i ogołocenia z własnej formy. Im prostszy, tym jest go więcej. Im zwyklejszy tym mniej w nim zasłon oddzielających go od jego treści.
Blues ma ze tysiąc czterysta sześćdziesiąt cztery wiosen i jedną tę samą jesień. Jest stary i nigdy się nie zestarzeje.
Blues jest po prostu piękny!

_________________
un tralala loco


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 28 grudnia 2012 20:57:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 26 stycznia 2009 20:04:57
Posty: 14019
Skąd: ze wsi
Obrazek


Pamiętam, że kiedyś miałem okazję posłuchać płyty Steve'a z psem na okładce, to było ze dwa lata temu i nie zapamiętałem z niej nic, więc nie zrobiła na mnie jakiegoś wrażenia. Teraz wróciłem do jego muzyki, a to za sprawą głosów, że jest to numer 1 bluesa w ogóle jak to powiedzieli Pablak i Elrond.

Płytę przesłuchałem cztery razy. Raz na słuchawkach, trzy w samochodzie... i niestety nie podzielam zdania kolegów.
Zwłaszcza, że ostatnio słuchałem trochę Sama Błyskawicy Hopkinsa zwłaszcza płyty Ligtnin strikes again i akustycznego Muddy Watersa z płyty Folk Singer.
W zestawieniu tylko z tymi dwoma albumami, płyta Steve'a wypada wręcz blado, a na pewno jakoś tak pozbawiona jest elementu, który w bluesie ważny jest dla mnie w sposób szczególny i który, moim zdaniem, charakteryzuje prawdziwych wielkich mistrzów tego gatunku. Ciszy.

Cisza, która zapada to tu to tam w bluesach granych przez np. Muddy Watersa, w sposób bezwzględny nadaje nutom granym i śpiewanym kociego charakteru. Dźwięki mają miejsce na swoje życie, ich naturalne zgony i ożywienia, załamania, artykulacje posiadają ten swobodny przebieg, niespieszny nawet w żwawszych tempach, słowa wypełniają się mięsem i światłem, mają czas na zaistnienie, jest to tchnienie wieloznaczności prostych określeń.
Razem to powoduje, że muzyka o dość formalnie ubogim magazynie środków wyrazu, posiada ogromne złoża emocji.

Na płycie Seasicka nie ma chyba skrawka pozostawionego dla dzikiej i nieskrępowanej pauzy. Sam pomysł nałożenia na wszystkie chyba instrumenty strasznego pogłosu, sprawia na mnie przykre wrażenie dźwiękowego gwałtu. Zwłaszcza irytuje mnie w ten sposób ustawiona perkusja. Efektem tego jest to, że cisza i pauza nie jest w stanie się przedrzeć przez tę ścianę nawet jeśli jest zapisana w nutach.
Dlatego dużo lepiej wypadają utwory z gitarą solo. Ale i tutaj brak mi niuansów, murzyńskiego lenistwa i opierdalania się przed pracą. Tu jest zapieprz jakiegoś przodownika pracy, bo Steve jest wybitnym gitarzystą (gorzej z głosem), ale niestety jakby nie chciał na chwilę o tym zapomnieć.
O ostatnim utworze z płyty, zaśpiewanym w żeńskim duecie, nie będę pisał więcej niż wypada *, ... no dobra *1/2....

po czterech odsłuchach: ***1/2
(białasy nie grają dobrze bluesa)

_________________
un tralala loco


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 28 grudnia 2012 21:22:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 26 marca 2006 08:01:48
Posty: 19429
Skąd: z prowincji
Pietruszka pisze:
za sprawą głosów, że jest to numer 1 bluesa w ogóle jak to powiedzieli Pablak i Elrond
nadinterpretacja ;)
tylko'm rzekł, że obecnie to mój ulubiony bluesman,


gdybym tylko znał płyty to pewnie bym tak nie uważał,
Steve na żywo to jest to coś, co sprawia, że tak go lubię
i taki był mój z nim pierwszy kontakt

_________________
Obrazek
"Niewole robią z nas ponurych i złych"
"Nie ma przypadków, są tylko znaki"


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 09 lutego 2013 15:51:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 26 stycznia 2009 20:04:57
Posty: 14019
Skąd: ze wsi
Obrazek

Majstrzy!

... a co wystaje Sonnyemu z torby? :D

_________________
un tralala loco


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 09 lutego 2013 20:17:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 09:03:24
Posty: 17986
Pietruszka pisze:
... a co wystaje Sonnyemu z torby :D ?

..ustronianka? :wink:
Fajne zdjęcie!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 09 lutego 2013 20:19:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 06 maja 2007 11:40:25
Posty: 13524
Skąd: Krk
A ten pierwszy po lewej nie zdążył zjeść kilku rurek z kremem, bo go niespodziewanie zagnali do grania...

_________________
http://67mil.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 09 lutego 2013 21:30:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 26 stycznia 2009 20:04:57
Posty: 14019
Skąd: ze wsi
pilot kameleon pisze:
A ten pierwszy po lewej

to Howlin Wolf

_________________
un tralala loco


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 09 lutego 2013 21:36:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 10 kwietnia 2011 17:14:16
Posty: 6963
Bardzo mi żal trzech pierwszych panów z lewej bo wyglądają jakby niestety nie czuli bluesa... :(


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 146 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 55 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group