Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 11:45:12

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
PostWysłany: czw, 26 marca 2020 15:13:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 16:29:27
Posty: 7663
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
Pomyślałem sobie, że warto byłoby wydzielić temat z linkami do wartościowych filmów które można obejrzeć w domu korzystając z tego co jest legalnie dostępne w necie. Inspiracją był dzisiejszy newsletter Stacji Falenica. Polecają tam:

**KOMEDA -MUZYCZNE ŚCIEŻKI ŻYCIA, reż. Claudia Buthenhoff-Duffy
Film pokazuje muzyczne fascynacje Komedy, życie w komunistycznej Polsce, sprzeciw wobec władzy, który manifestował się przede wszystkim w jego twórczości. „Wśród polskich jazzmanów, Komeda wyróżniał się nowoczesnością, stylem i odrzuceniem tradycyjnego jazzu” – mówi Roman Polański. Dlatego zaproponował mu współpracę przy „Dwóch ludziach z szafą” – tym filmem Komeda rozpoczął nowy etap swojej kariery. Jerzy Skolimowski, Roman Polański i Jorgen Leth opowiadają o ciekawych metodach pracy z kompozytorem, a Tomasz Stańko o fenomenie twórczości jazzmana: „Prostota oznacza, że z trzech nut można zbudować bogaty i długi utwór muzyczny. On był mistrzem w stosowaniu leitmotiv w filmach”.
https://ninateka.pl/film/komeda-muzyczne-sciezki-zycia-claudia-buthenhoff-duffy

**MIŁOŚĆ, reż. Filip Dzierżawski
Tytułowa „Miłość” to nazwa aktywnego w latach 90. gdańskiego zespołu yassowego, którego członkami byli Mikołaj Trzaska, Tymon Tymański, Leszek Możdżer, Maciej Sikała i nieżyjący już, Jacek Olter. Kilka lat po ostatecznym rozpadzie grupy, muzycy spotykają się ponownie; mają wystąpić razem na Off Festivalu. Filip Dzierżawski towarzyszy im z kamerą podczas przygotowań. W swoim filmie pokazuje w ten sposób nie tylko historię zespołu, ale również złożony obraz relacji pomiędzy muzykami.
https://ninateka.pl/film/milosc-filip-dzierzawski

**ELEKTRO_SONDA, reż. Tomasz Knittel
Kamp!, Bokka, Rysy i alternatywne wizje przyszłości. Film „Elektro_Sonda” przybliża muzykę polskich twórców sceny elektronicznej, podejmując przy tym refleksję na temat skutków postępu technologicznego.
https://ninateka.pl/film/elektrosonda-tomasz-knittel

**AS W POTRZASKU (1951), reż. Billy Wilder, obsada: Kirk Douglas, Jan Sterling, Robert Arthur
Chuck Tatum jest dziennikarzem wielkiego formatu. Przynajmniej tak uważa. Niestety, w wyniku splotu nie do końca fortunnych i z całą pewnością nieuniknionych okoliczności, stracił on posadę w redakcji poczytnej nowojorskiej gazety. W Chuck nie traci jednak nadziei na odwrócenie losu – potrzebuje tylko jednego, rewelacyjnego dziennikarskiego zrywu. Tematu, który zabierze jego nazwisko na pierwsze strony rozkładówek, a jego samego – z powrotem na szczyt żurnalistycznej piramidy. W tym celu Chuck obiera drogę krętą, lecz jedyną, na jaką może sobie pozwolić – wyrusza na poszukiwanie pracy w czasopismach drugiego sortu. Zatrudnia się w małej mieścinie w Nowym Meksyku, w kameralnej redakcji Albuquerque Sun-Bulletin. Tam postanawia czekać na swoje życiowe “breaking story”, na temat który rozpali serca i umysły całego kraju, a jemu samemu zapewni przepustkę na nowojorskie salony.
https://vod.pl/filmy/as-w-potrzasku-caly-film/bqtn9gd

**KOMFORMISTA(1970) reż. Bernardo Bertolucci, obsada: Jean -Louis Trintignant, Stefania Sandrelii
Włochy lat 30. XX wieku. Cały kraj ogarniają idee faszyzmu. Marcello Clerici (Jean-Louis Trintignant), były student filozofii, żyje z piętnem zabójstwa, które przypadkowo popełnił mając 13 lat. Szukając rozgrzeszenia i akceptacji dostosowuje się do powszechnie obowiązujących norm społecznych. Pierwszym krokiem jest ślub z młodziutką i naiwną spadkobierczynią mieszczańskiej fortuny, Giulią (Stefania Sandrelli). Marcello chce stworzyć normalną rodzinę, której nie umieli mu dać jego rodzice: matka-nimfomanka i chory psychicznie ojciec. Satysfakcji i dowartościowania Marcello szuka również w pracy, zostając agentem tajnych służb. Otrzymuje od swoich przełożonych polecenie dotarcia do szanowanego profesora Luci Quadriego (Enzo Tarascio), który był jego wykładowcą podczas uniwersyteckich studiów. Quadri jest znanym działaczem antyfaszystowskim i mieszka teraz na emigracji w Paryżu. Misję „wystawienia” profesora zabójcom Marcello postanawia spełnić podczas swojej podróży poślubnej. Rzeczywistość komplikuje jednak jego plany. Żona profesora, Anna (Dominique Sanda), fascynuje go od momentu poznania. Z czasem piękna kobieta staje się miłością jego życia i zarazem jego przekleństwem.
https://vod.tvp.pl/website/konformista,38051301

**UCZTA BABETTE (1987), reż. Gabriel Axel, obsada: Stephane Audran, Brigitte Federpiel, Bodil Kjer :!: :!: :!: :aniolek: :aniolek: :aniolek:
XIX wiek, Dania. W małej, duńskiej osadzie żyją dwie siostry, Filippa i Martina – w spokojnej, pobożnej atmosferze. Ich ojciec, miejscowy pastor, pod pozorami tolerancji i dobroci narzucał w bezwzględny sposób zasady ascetycznej religijności. Siostry otarły się w młodości o szansę poznania miłości i wielkiego świata, ale obie odrzuciły ją w imię ojcowskich nauk. Nawet po śmierci ojca wciąż żyją pod jego wpływem. Pewnego dnia ich służącą zostaje Babette (Stephane Audran). Za wygraną w loterii postanawia urządzić swoim chlebodawczyniom wykwintną kolację, która kompletnie odmienia ich życie. Obserwujemy przejście od ascetycznej religijności bohaterów ku afirmującej życie rozkoszy.
https://youtu.be/MmSXhv75Gd0

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 29 marca 2020 11:59:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Bardzo ciekawe, dzięki! Miłość bym w końcu obejrzał.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 29 marca 2020 20:15:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 11 lutego 2009 23:19:00
Posty: 1637
Skąd: Warmia/Poznań
Dzięki za link do Uczty Babette, mam to na liście do obejrzenia w bliżej nieokreślonej przyszłości
, może teraz się uda. Choć jak widzę, dajesz tylko dwie gwiazdki..Co Ty nam tu polecasz! :wink:

Dokument o Swingującym Londynie, narrator Michael Caine. Przede wszystkim film wizualny, kolaż, autentyczne obrazy z miasta, imprez, wypowiedzi McCartneya, The Who, Marianne Faithfull, Twiggy, fotograf David Bailey. A nawet fragmenty o nielegalnej stacji radiowej na morzu -Radio Caroline.
Otwarte do 03.04.2020
https://vod.tvp.pl/website/moje-pokolenie,46962187

_________________
CO ROBISZ NA NASZEJ ULICY
Co robisz na naszej ulicy, pomiędzy samochodami,
koniu?
Co słychać u twoich kuzynów, centaura i jednorożca?

Charles Reznikoff


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 29 marca 2020 21:06:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 16:29:27
Posty: 7663
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
marcela pisze:
Dokument o Swingującym Londynie,


Dzięki!!

marcela pisze:
Uczty Babette (...) Choć jak widzę, dajesz tylko dwie gwiazdki..Co Ty nam tu polecasz!


Hłe hłe... Uczta Babette: 5 gwiazdek jak w mordę (żółwia) strzelił!

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 14 kwietnia 2020 19:17:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 16:29:27
Posty: 7663
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
To już niefilmowo, ale nie chcę mnożyć wątków:

https://www.christies.com/features/10-of-the-best-virtual-museum-experiences-in-Europe-10389-1.aspx?sc_lang=en

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 20 kwietnia 2020 18:41:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 30 sierpnia 2005 15:42:53
Posty: 1026
Skąd: z pomieszania win ...
Jesli ogladacie Hulu, to wczoraj mignal mi “Lokator” Polanskiego. To jeden z moich najwazniejszych filmow na drodze poznawania kina w liceum.

_________________

Kiedy tylko w moich snach
Ktoś podnosi na mnie głos
Jak wytresowany pies
Kuląc się czekam na cios


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 20 kwietnia 2020 18:47:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 16:29:27
Posty: 7663
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
Serdelek!! Jak żyjesz? Wszystko gra w Twojej cześci stateside?

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 21 kwietnia 2020 19:54:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 30 sierpnia 2005 15:42:53
Posty: 1026
Skąd: z pomieszania win ...
Dobrze, ale ja na bezrobociu, tesciowa na bezrobociu, wiekszosc znajomych tez. Tylko maz pracuje z domu, bo on w sektorze publicznym. Na Manhattanie jest naprawe pusto, bylam raz w zeszlym tygodniu i wszedzie pogaszone swiatla, wejscia pozabijane dechami. Na Bk i Qn (mieszkamy wzdluz L i M) jest sporo ludzi na zewnatrz, kolejki do sklepow, biegaja itd. Karetki slychac ciagle, szczegolnie nad ranem, ale mieszkamy blisko szpitala. Szkole mam online minimum do Wrzesnia. Najgorzej maja ci, co pracowali na cash na sprzataniu/w restauracji/na budowie (duzo Polakow tak pracuje), a nie odkladali. Poki co, siedzimy pozamykani do 15 maja, a kasa z paycheck protection program na male biznesy rozeszla sie w tydzien do milionerow. Wlasciciele biznesow typu prywatne restauracje/fryzjerzy itd. naprawde przezywaja tragedie, bo czynsz w NY jest okrutny i wielu ledwo zipie, nawet jak wszystko jest w normie. Co do samego wirusa, to znam cztery osoby, ktore byly positive. Dwie sa ok, jedna w ciezkim stanie i walczy i jeden zgon - 43 lata. Najwiecej zachorowan jest w grupie wiekowej 18-44.

_________________

Kiedy tylko w moich snach
Ktoś podnosi na mnie głos
Jak wytresowany pies
Kuląc się czekam na cios


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 21 kwietnia 2020 21:56:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 16:29:27
Posty: 7663
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
Dzięki, że się odezwałaś. Mam na bieżąco sporo wiadomości z Nowego Jorku, co w połączeniu z prenumeratą NYT daje mi całkiem dobry obraz tego co się dzieje, ale jednak bezpośrednie info "od środka", to zupełnie co innego. Nie wyobrażam sobie nawet jak bardzo to miasto musiało się zmienić i to w tak krótkim czasie. Ostatnia wizyta, na przełomie stycznia i lutego, była bardzo intensywna - oczywiście nie przewidywałem, że była na pewno ostatnią na dłużej i że następnym razem klimat NY może być radykalnie inny od tego, do czego zdążyłem się już przywyczaić i co mi się udało oswoić.....

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 09 maja 2020 15:56:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 16:29:27
Posty: 7663
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
Wczoraj ruszyło Millennium Docs Against Isolation. Jest niesamowity wybór doskonałych dokumentów, o których zobaczeniu marzyłem. Część za free na Ninatece, część symbolicznie płatna na VOD. Z tego co wcześniej widziałem, bardzo polecam (nie tylko fanom tenisa!!) "LOVE MEANS ZERO".

https://mdag.pl/17/pl/warszawa/news/Pelny-program-DOCS-AGAINST

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 13 maja 2020 23:08:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 16:29:27
Posty: 7663
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
Bardzo Was namawiam do zapoznania się z ofertą festiwalu. Są tam naprawdę wybitne filmy, a czas tylko do najbliższego poniedziałku!

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 01 lipca 2020 21:45:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 14:36:56
Posty: 7692
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
Dostępny na YouTube jest teraz film dokumentalny, o którym napisałem recenzję (https://naukowy.blog.polityka.pl/2020/0 ... -panikowac), którą tu - jako że krótka - prawie w całości wkleję:

Wśród filmów popularyzujących naukę jest klasa takich, które nie tyle prezentują liczby, wykresy, twierdzenia itd., ile samych naukowców, którzy do tych liczb, wykresów i twierdzeń doszli. Takie jest „Można panikować” Jonathana L. Ramseya. Przedstawia on Szymona Malinowskiego, fizyka atmosfery. Nie jest to oczywiście biografia, choć takie wątki też się pojawiają. Dlaczego bowiem Malinowski wybrał taką, a nie inną specjalizację? Bo chciał lepiej poznać meteorologię i mieć przewagę w studenckim klubie żeglarskim.

W efekcie dziś jest dyrektorem Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego i chyba najbardziej rozpoznawalnym klimatologiem w kraju m.in. jako współtwórca serwisu Nauka o klimacie. O portalu i wydanej przez niego książce już tutaj pisałem. Nie wyszło to do końca na dobre blogowi popularnonaukowemu, na którym piszę, bo wraz z rozwojem serwisu Malinowski coraz rzadziej komentuje nasze wpisy, a jest komentatorem wyróżniającym się rzetelnością.

Malinowski w filmie przyznaje, że znając mechanizm działania maszyny klimatycznej Ziemi, trudno nie być pesymistą, a prognozy firmowane przez zespoły klimatologów nie są wcale nadmiernie alarmistyczne. Jeden z plakatów promujących film przedstawia naukowca wśród muzealnych dinozaurów, co jest symbolem możliwego upadku ludzkości. Jak pisał Marcin Nowak, Ziemi do imentu nie zniszczymy, ale może być trudno na niej żyć.

Mimo to i mimo frustracji wobec powszechnego lekceważenia wiedzy Malinowski tak naprawdę przez cały film jest pogodnym panem w średnim wieku opowiadającym o sobie i o klimacie. Robi to, co ma do zrobienia – bada chmury i opowiada, jak zmienia się klimat poprzez działania tak dużych podmiotów jak Bełchatów i tak małych jak my wszyscy. Przypomina, że emisje w Chinach w znacznej mierze idą na konto konsumentów z krajów, które redukują je u siebie. Sam zauważa, że przygotowanie filmu przyczyni się do kolejnych emisji.

Marcin Popkiewicz, fizyk znany z popularyzacji nauki i współpracownik Malinowskiego z Nauki o klimacie, podsumowuje to tak: „Najważniejsze, co profesor robi, to edukuje”.

Czas na łyżkę dziegciu? Nie wiem, to uwaga bardziej o mnie niż o filmie. Wolę filmy o faktach naukowych niż o naukowcach. Oglądało mi się dobrze, ale nie jest to nawet namiastka tego, co oferuje serwis Malinowskiego. Na pewno jednak do wielu taka forma dotrze lepiej niż zestaw suchych faktów.

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 19 września 2021 09:17:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 16:29:27
Posty: 7663
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
Nie chcę być natrętny, a tak to może wyglądać, skoro tę informację już podawałem w wątku o DM, a i żadna to "nowość kinowa".

dlatego też przeniosłem do wątku, który sam kiedyś założyłeś :-)

Koniecznie, naprawdę KONIECZNIE zobaczcie ten dokument, zanim bezpowrotnie zniknie z LiveLeaka. Najlepiej nie na laptopie, najlepiej z głośnikami i na spokojnie.

Coś wspaniałego!!!!



phpBB [video]

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group