Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest pt, 19 kwietnia 2024 23:24:41

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1763 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112 ... 118  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: sob, 20 marca 2021 15:05:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 03 lutego 2005 21:54:20
Posty: 6846
"Od nowa" na pożegnanie HBO GO (tymczasowe zapewne, bo jeszcze musimy wrócić na finałową serię "Gomorry", gdy już ją zrobią).

Dyskusja miała miejsce już:
viewtopic.php?p=638535#p638535

I jestem tu team Pet ostatecznie raczej. "Ostatecznie & raczej" - bo po drodze, między świetnym pierwszym i ostatnim odcinkiem z tego 6-odc. miniserialu były różne elementy żeny, która sprawiają, że nie wiem, czy generalnie go polecać, w szczególności: sceny, które niczego nie wnosiły i donikąd nie prowadziły - spacery czy właśnie ruchy gałki ocznej Kidman. Miało to zapewne stwarzać wrażenie Wielkiej Sztuki, ale powodowało raczej: :lol:. Ale podpisuję się zarówno pod tym:
Pet pisze:
muszę ze wstydem przyznać, że dla mnie ostateczne rozstrzygnięcie winy wcale nie było takie oczywiste

[spoiler na dole wpisu]
jak i pod tym:
Pet pisze:
I w tym wszystkim zapominamy, że życie pisze raczej proste scenariusze, zaś najtrudniejsze jest to, żeby w nie uwierzyć. I o tym właśnie moim zdaniem jest ten serial - ten cały wątek kryminalny to tak naprawdę tylko pretekst do tego, żeby pokazać ile wysiłku potrzeba, żeby zaakceptować trudną dla nas prawdę, a następnie zmierzyć się z nią (na to zresztą wskazuję tytuł) i tutaj właśnie upatruję siłę tej produkcji.

Świetnie podsumowane :brawa:
Finałowa scena sądowa, uważam, była wyśmienita - a tyle przecież już się ich widziało! Piękna, zimna, precyzyjna wolta.




SPOILER: ja przez większość sezonu podejrzewałam Nicole K. - mechanizm wyparcia, skoncentrowana na niej oniryczna czołówka... Ale to właśnie jak najbardziej komponuje się również z interpretacją Peta.

_________________
Kto powołał na dyrektora Trójki człowieka, który nie rozumie pytania 'kto'?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 21 marca 2021 16:41:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 17:29:27
Posty: 7693
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
pablak pisze:
Breaking Bad zaliczony.

O ile pierwszy sezon rzeczywiście nie był za bardzo wciągający to już kolejne nie odpuszczały.

Czy najlepszy serial to nie wiem, na pewno jeden z najlepszych.


:brawa: Dla mnie bez wątpienia *naj*lepszy.

monika pisze:
"Od nowa" na pożegnanie HBO GO


Hmmm..... wciąż mi się nie podoba ;)

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 21 marca 2021 17:01:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 12:49:49
Posty: 24318
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Kurczę, jeśli już Ty mówisz, że coś jest lepsze niż Twin Peaks, to chyba to sprawdzę.
(Z całym należnym szacunkiem dla innych wychwalających ten serial, no ale zgodzicie się, że Tyler na punkcie Twin Peaks jest wręcz opętany :) )

EDIT : A nie, teraz znalazłem, że dwie strony temu byłeś zachowawczy... :mrgreen:

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 21 marca 2021 17:45:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 17:29:27
Posty: 7693
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
Pippin, Twin Peaks uważam za najważniejsze dla mnie dzieło kultury (w sensie: osobotwórczym), ale na zimno - w serialu - znajduję sporo mielizn. W przypadku "Breaking Bad" spadków formy *prawie* nie znajduję. Powtarzam się, ale pod względem scenariuszowym, budowania całej historii od A do Z jest to (BB) ewenement.

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 23 marca 2021 15:08:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 17:29:27
Posty: 7693
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
Skończyliśmy oglądać trzecią serię Ozark. Na serial namówili nam nas znajomi, którzy wcześniej bardzo zachęcali do Breaking Bad i Better Call Saul.

Ciekawa sprawa: w każdym przypadku początki nam nie podeszły i zarzuciliśmy oglądanie po 1-2 odcinkach, wracając dopiero po dłuzszym czasie (liczonym nawet w latach!) i wsiąkając już we wszystkie te seriale. BB i BCS spodobało się bardzo szybko (po przełamaniu pierwszych kilku odcinków) - jak już pisałem, Breaking Bad uważam za najlepszą produkcję odcinkową *w ogóle*, a Saul ją świetnie uzupełnia.

Z Ozark było inaczej - dziwiąc się trochę, że znajomi, na których zdaniu nigdy wcześniej się nie zawiedliśmy, polecają nam taką kichę, trochę na siłę postanowiliśmy dociągnąć do końca pierwszej serii, jeszcze na poziomie ósmego odcinka obiecując sobie, że kolejnych nie odpalimy. Okazało się, że 'przełamanie' nastąpiło bardzo późno, bo w samej końcówce pierwszego sezonu i warto było zobaczyć to co było dalej. Druga seria bardzo dobra, trzecia minimalnie słabsza, ale trzyma poziom. Pierwsza - poza ostatnimi etapami - kiepska. Ozark nie dorasta do klasy Breaking Bad, ale jest całkiem ciekawą historią.

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 24 marca 2021 11:26:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 19 grudnia 2007 11:18:44
Posty: 2025
Skąd: Los Hervideros
Kiedyś próbowałem oglądać ten Ozark, ale nie przebrnąłem przez pierwszy sezon, może warto jeszcze dać szansę

_________________
muzyka gra, a dzień ucieka
last.fm/wokr


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 24 marca 2021 14:29:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 17:29:27
Posty: 7693
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
Pet o 'Rok za rokiem' pisze:
Jedyny (ale za to mocny) zarzut, to nachalna polit-poprawna propaganda, której w "Czarnym Lustrze" nie było. Póki co jednak, plusy przeważają nad minusem.


Wczoraj widzieliśmy pierwszy odcinek i nagromadzenie tych wątków/motywów jest tak ekstremalne, że zaczynam się zastanawiać, czy to nie konieczność wyrobienia jakichś procentów nasycenia wymaganych kontraktem, bo zaczyna to zahaczać o parodię/groteskę. Ciężko jest mi zdecydować się na kolejny odcinek...


EDIT - chyba się jednak nie zdecyduję na kontynuację. Szukałem informacji, które sprawiłyby, że może się zainteresuję, a trafiłem na takie coś, co tylko potwierdziło moje obawy: https://www.thearticle.com/russell-t-daviess-new-drama-encapsulates-all-thats-wrong-with-the-box-ticking-bbc

Cytat:
Which brings us to the big problem with Years and Years: it’s a classic BBC view of Britain. The central characters include three gays, one black woman, a half-Chinese boy, a Ukrainian refugee and a young woman in a wheelchair. Except for one grandmother, mocked by the others for being old and out of touch, no one is over sixty. There obviously won’t be any old people in Britain in the future.

Everyone’s trendy and middle class and has the right kind of Guardianista political views, especially about the Emma Thompson character, a populist right-wing politician (Vivienne Rook), who says shocking things like “I don’t give a fuck about the Palestinians”, so she’s obviously the most evil character to hit the screen since Cruella De Vil – and is bound to get her comeuppance.

What is perhaps most surprising is the total lack of originality when it comes to predicting a future Britain. More refugees? Of course. Trump’s still president? Sure. He launches a nuclear attack on China? Absolutely. One character (only one) has a robot and even has sex with it (shock, horror). But he’s a white male so what do you expect? A teenage daughter announces to her liberal parents that she’s Trans. (There, at least, there is a clever twist: not trans-sexual, she means trans-human. She’s going to download herself. “I will be data”.)

Davies’s vision of a futuristic Britain could not be more predictable or less shocking. And this brings us to a larger issue. This isn’t just about Davies. The problem with left-wing BBC drama is it’s so conventional. That’s why the liberal-left press love it. They share exactly the same vision of Britain. “Glorious” and “thrilling”. Of course.

What would be interesting, “thrilling” even, would be if the BBC commissioned a state of the nation drama from a right-wing writer (are there any?) with a really different vision of Britain, something which would have Polly Toynbee ranting into her muesli. It won’t happen, of course. Not ever. In the meantime, we’ll just have to make do with robots having sex.



PS. Jeśli komuś się nie będzie chciało tego czytać, to zgrubnie bardzo tłumacząc to, co powyżej:

"W ten sposób dochodzimy do wielkiego problemu z "Rok za Rokiem": to klasyczne spojrzenie BBC na Wielką Brytanię. Wśród głównych bohaterów jest trzech gejów, jedna czarna kobieta, pół-chiński chłopiec, ukraiński uchodźca i młoda kobieta na wózku inwalidzkim. Z wyjątkiem jednej babci, wyśmiewanej przez pozostałych za starość i odklejenie od współczesnej rzeczywistości, nikt nie przekroczył sześćdziesiątki. Oczywiście w przyszłości w Wielkiej Brytanii nie będzie żadnych starych ludzi.

Wszyscy są modni, należą do klasy średniej i mają odpowiednie, guardianowskie poglądy polityczne, zwłaszcza jeśli chodzi o postać Emmy Thompson, populistycznej prawicowej polityk (Vivienne Rook), która mówi szokujące rzeczy, takie jak "Mam w dupie Palestyńczyków", więc jest oczywiście najbardziej złą postacią, jaka pojawiła się na ekranie od czasów Cruelli De Vil - i z pewnością się doigra.

Najbardziej zaskakujący jest jednak całkowity brak oryginalności, jeśli chodzi o przewidywanie przyszłości Wielkiej Brytanii. Więcej uchodźców? Oczywiście. Trump nadal jest prezydentem? Jasne. Rozpocznie atak nuklearny na Chiny? Zdecydowanie. Jeden bohater (tylko jeden) ma robota i nawet uprawia z nim seks (szok, horror). Ale to biały mężczyzna, więc czego się spodziewałeś? Nastoletnia córka oznajmia swoim liberalnym rodzicom, że jest trans. (tu przynajmniej jest sprytny twist: nie chodzi o to, że jest transseksualna, ona ma na myśli bycie trans-człowiekiem. Zamierza się zassać do chmury. "Będę danymi", oznajmia).

Daviesowska wizja futurystycznej Wielkiej Brytanii nie mogłaby być bardziej przewidywalna ani mniej szokująca. I to prowadzi nas do większego problemu. Tu nie chodzi tylko o Daviesa. Problem z lewicowymi serialami BBC polega na tym, że są one tak konwencjonalne. Dlatego liberalno-lewicowa prasa je uwielbia. Ma dokładnie taką samą wizję Wielkiej Brytanii. "Wspaniałą" i "porywającą". Oczywiście.

Co byłoby interesujące, "porywające" nawet, to sytuacja w której BBC zamówiłaby dramat o stanie państwa od prawicowego scenarzysty (są tacy?) z naprawdę inną wizją Wielkiej Brytanii, coś, co sprawiłoby, że Polly Toynbee ryczałaby do swojego muesli. To się oczywiście nie stanie. Nigdy. W międzyczasie będziemy musieli zadowolić się robotami uprawiającymi seks."

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 26 marca 2021 16:09:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:36:56
Posty: 7694
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
Tyler Durden pisze:
Daviesowska wizja futurystycznej Wielkiej Brytanii nie mogłaby być bardziej przewidywalna ani mniej szokująca

To trafny opis. A gdzie jakiś zarzut?

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 27 marca 2021 12:32:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25379
Nie mam pojęcia o przedmiocie dyskusji, ale "przewidywalność" wydaje mi się dość uniwersalnym zarzutem.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 28 marca 2021 08:23:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:36:56
Posty: 7694
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
Crazy pisze:
ale "przewidywalność" wydaje mi się dość uniwersalnym zarzutem

Dlatego nie oglądam Krzyżaków, bo wiem, kto wygra.

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 28 marca 2021 10:15:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 03 lutego 2005 21:54:20
Posty: 6846
Cóż, ta recenzja obrazuje jedynie ból dupy recenzenta antylewicowego i tyle. Innymi słowy: recenzent ewidentnie NIE LAU. :P
W moim odbiorze:
- jeśli chodzi o rozwój wątków poszczególnych postaci - wcale nie było znowuż tak przewidywalnie
- jeśli zaś chodzi o sprawy kalibru globalnego, o których tam mowa: owszem, było przewidywalnie w pewnym sensie. Ale o to właśnie chodziło: by pokazać, jak blisko jesteśmy od krawędzi, zarówno od strony technologicznej (tu oczywiste pokrewieństwo z Black Mirror, o czym pisał już Pet), jak i ideologicznej (tu zresztą - na szczęście! - okazało się nieprzewidywalnie jeśli chodzi o Trumpa).

EDIT:
Jeszcze jedną rzecz dodam:
Tyler Durden pisze:
Wczoraj widzieliśmy pierwszy odcinek i nagromadzenie tych wątków/motywów jest tak ekstremalne, że zaczynam się zastanawiać, czy to nie konieczność wyrobienia jakichś procentów nasycenia wymaganych kontraktem, bo zaczyna to zahaczać o parodię/groteskę.

Tak, tu się zgodzę - nagromadzenie jest wyjątkowe i sama czasem z tego powodu miałam uśmiech ironiczny. ALE: jak chyba wszyscy się zgodzą, tylko różnie będą to oceniać, świat Zachodu w stronę, nazwijmy to, gender-fluid itp. zmierza. A jako że ten serial pokazuje sprawy, od których jesteśmy o krok, to świat przedstawiony jest właśnie taki. Jest w tym logika, pociągnięcie tych kwestii w przyszłość, pewna wizja, niepozbawiona podstaw. Deal with it, widzu, nawet jeśli to niekoniecznie jest świat, który rozumiesz - przecież nawet w samym serialu mamy pokolenie rodziców, które gubi się już w terminologii: sex, gender & trans.

_________________
Kto powołał na dyrektora Trójki człowieka, który nie rozumie pytania 'kto'?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 28 marca 2021 18:45:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25379
Dla mnie bólem dupy jest to, że recenzent w ogóle jest lewicowy albo prawicowy. Powinien pisać felietony a nie recenzje.

panek pisze:
Dlatego nie oglądam Krzyżaków, bo wiem, kto wygra.

Piotrek zlituj się, spodziewałem się, że rozumiesz, co znaczy słowo "przewidywalność" :-)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 28 marca 2021 19:10:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:36:56
Posty: 7694
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
Crazy pisze:
Piotrek zlituj się, spodziewałem się, że rozumiesz, co znaczy słowo "przewidywalność"

Ale właśnie o taką przewidywalność chodzi w tej recenzji.

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 28 marca 2021 22:09:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25379
trudno mi się odnieść, bo nie znam przedmiotu recenzji, ale jakoś inaczej to odebrałem; może mniejsza z tym, lepiej zajmę się recenzjami tego, co widziałem ;-)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 20 kwietnia 2021 09:11:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:29:55
Posty: 3974
Skąd: Warszawa
Wszystkim tym, którzy pisali tu, że warto brnąć w Breaking Bad, mogę powiedzieć jedno: mieliście rację.

_________________
My shadow is always with me. Sometimes ahead... sometimes behind. Sometimes to the left... sometimes to the right. Except on cloudy days... or at night.


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1763 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112 ... 118  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 74 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group