Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest pt, 29 marca 2024 07:27:55

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 420 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 28  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: ndz, 24 listopada 2019 22:50:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 16:00:25
Posty: 22846
Cenny wpis, odpuszczę sobie (w kinie)

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 25 listopada 2019 06:39:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:53:29
Posty: 14860
Skąd: wieś
Byłem na Ukrytej grze. Duża dbałość o szczegóły z epoki. Klimatyczne światło. No i dałem się nawet nieco wciągnąć w intrygę, co jest kluczowe w tego typu filmach. Niestety scenariusz ma lekkie niespójności i braki. W całej intrydze jednak brakuje szczypty czegoś co by wywróciło wszystkie przewidywania. I tak bardzo mocno na plus.

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 28 grudnia 2019 23:35:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
A ja byłem dziś na "Panu T".
Jak może wiecie, szykuje się całkiem prawdopodobna chryja sądowa o ten film. Może M.Tyrmand dogada się z producentem i skończy się ugodą. Producentowi tego życzę, bo gdybym miał taki wybór to stanowczo wolałbym być pełnomocnikiem Tyrmanda w takim procesie. Nie ma dla mnie wątpliwości, że film jest ewidentnie inspirowany życiem Tyrmanda i żadne sztuczki (np: postarzenie bohatera) tego nie przesłonią. Jestem od lat fanem "Dzienników 1954" i z pamięci wiele szczegółów zgadzało mi się co do joty jak np: scena z Bogną, która pod futrem nie ma niczego na na sobie.

Sam film kameralny, z nieco leniwymi dialogami (to nie przytyk), z kilkoma absurdalnymi przebłyskami humoru. Dobrym pomysłem było nakręcenie tego w czerni i bieli. Miło było spojrzeć na gwiazdy:Wiktor Zborowski, Jan Nowicki, Jerzy Bończak... i na freaków: Kazimierz Kutz (chyba ostatni raz na ekranie), Jacek Fedorowicz i Leszek Balcerowicz! Świetnie oddane realia przedmiotów powojennej Warszawy - tu zadbano o każdy szczegół. Ale całość skradł rewelacyjny Paweł Wilczak. Grał tak jak lubię: oszczędnie, z przyhamowaną mimiką. Tak właśnie mniej więcej wyobrażałem sobie Tyrmanda w tamtych latach.
Zupełnie od czapy i bez sensu była za to wprowadzona paralelna akcja niby to wysadzenia Pałacu Kultury (miało być to chyba nawiązanie do "Złego"). Mogłoby jej zupełnie nie być. Same dialogi, przechadzki, obiady i bale dziennikarzy wystarczyłyby mi w zupełności.
Polecam!

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 28 grudnia 2019 23:45:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 16:29:27
Posty: 7663
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
O, bardzo mnie zaciekawiłeś, Aras. Nie słyszałem wcześniej o tym filmie, a po przeczytaniu Twojej relacji i zapoznaniu się z recenzją na spajdersłebie chętnie się na to wybiorę. Dzięki!

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 29 grudnia 2019 09:03:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Faktycznie ciekawe. Ale czy w "Złym" był jakiś motyw z Pałacem Kultury? Nie pamiętam. I w ogóle czy Pałac już stał, gdy Tyrmand pisał swoje dzieło?
Chyba że Aras zbyt mocno skomplikował myśl. :)

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 29 grudnia 2019 09:09:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:53:29
Posty: 14860
Skąd: wieś
arasek pisze:
Polecam!


O! Super bo dziś się wybieramy. :)

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 29 grudnia 2019 12:44:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Peregrin Took pisze:
zbyt mocno skomplikował myśl


Raczej użyłem skrótu by nie spojlerować. To nie jest bezpośrednie nawiązanie, lecz pośrednie (półświatek drążący Warszawę).

A Pałac właściwie rósł na oczach Tyrmanda gdy pisał "Złego".

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 29 grudnia 2019 17:55:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:53:29
Posty: 14860
Skąd: wieś
Byłem, widziałem. No cóż - nie znam prozy Tyrmanda. Wynudziliśmy się strasznie. Pod koniec przestała mi grać faktografia, bo o ile pamiętam Stalin zmarł 8 marca 1953, a Bierut na jego pogrzebie. Myślę, że te dwa fakty dość mocno powinny wpłynąć na wydarzenia w filmie. Ale powiedzmy, że to mogę odwiesić na bok.

Bardzo mi przykro, Sidorowski jestem.

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 29 grudnia 2019 18:03:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Bierut zmarł w 1956.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 29 grudnia 2019 18:27:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 18:55:19
Posty: 3093
Skąd: Poznań
arasek pisze:
Jestem od lat fanem "Dzienników 1954"

O! A relacja filmu i monodramu Fronczewskiego?

_________________
Blaszony
Każde zwierzę koi dotyk.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 29 grudnia 2019 18:41:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:53:29
Posty: 14860
Skąd: wieś
Peregrin Took pisze:
Bierut zmarł w 1956.


O fuck! :)

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 29 grudnia 2019 18:46:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Pomyliłeś chyba pogrzeb Stalina z XX zjazdem KPZR (tym z tajnym referatem Chruszczowa o kulcie jednostki). :)

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 29 grudnia 2019 19:39:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:53:29
Posty: 14860
Skąd: wieś
Tak dokładnie. :)

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 31 grudnia 2019 10:38:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21339
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Ja nie wiem czy przegapiłem, czy nikt nie wspominał nic o Lighthouse?

Obrazek

Bo jeśli nie, to zachęcam GORĄCO do obejrzenia tego w kinie, póki jeszcze grają. Dlaczego warto obejrzeć go na sali kinowej - o tym zaraz. Wcześniej o samym filmie.

Historia jest taka: dwóch strażników przybywa na małą, odcięta od cywilizacji skalistą wysepkę gdzieś przy wybrzeżu Nowej Anglii, by przez cztery tygodnie swojej zmiany opiekować się tytułową latarnią morską. Jeden z nich to typ starego, apodyktycznego wilka morskiego, a drugi, to małomówny "młody gniewny". Obaj mają spędzić ze sobą najbliższe cztery tygodnie.

Za scenariusz i reżyserię odpowiada Robert Eggers - twórca rewelacyjnej "Czarownicy: Bajki ludowej z Nowej Anglii", która zachwycałem się kilka lat temu. O ile jednak "Czarownicą" się "tylko" zachwycałem, o tyle "Lighthouse" wgniotło mnie w fotel. Bo jest to film totalny! Obrazy, słowa, gesty i mimika aktorów wgryzają się głęboko w mózg i nie dają spokoju, każąc analizować na nowo każdą scenę, każdy grymas i każdy symbol, czy ślad pojawiający się na ekranie i odnajdywać kolejne warstwy znaczeń opowiedzianej historii.

Od pierwszych sekund dałem się zaczarować zdjęciom. Film jest czarno-biały, a w dodatku nakręcony w nietypowym formacie - 19:16 (1.19:1) - a to prawie KWADRAT! Przez to kompozycja obrazu jest zupełnie inna niż w tradycyjnym formacie 4:3, czy najpowszechniejszym obecnie 16:9. Właśnie dlatego polecam oglądać to w kinie - na ekranie kinowym wygląda to bardzo dobrze, ale na domowych monitorach może być Wam trudno do tego przywyknąć. A jest na co patrzeć, bo w tym filmie NIE MA przypadkowych kadrów. Każda, dosłownie KAŻDA scena jest przemyślana do najdrobniejszych szczegółów - kompozycja, oświetlenie, ułożenie linii... Wszystko to buduje odpowiedni nastrój, lub podsuwa widzowi nowe możliwości interpretacyjne.

Jednak pomimo tych zachwytów, to nie operator zasłużył na największe oklaski, tylko odtwórcy głównych ról. To czego dokonują tutaj Dafoe i Pattinson to aktorski majstersztyk. To jak ich postaci ewoluują, jak pomału zanurzają się w odmętach urojeń/pijackich majaków/obłędu, to jest coś niesamowitego.

Tak jak powiedziałem, po wyjściu z kina człowiek zastanawia się jak zrozumieć historię, którą została mu opowiedziana. Co w niej było prawdą, a co majakiem? Która warstwa interpretacyjna jest właściwa? Kim był Thomas, a kim Ephraim? Czy opowieść mogła zakończyć się inaczej, czy jej koniec był nieuchronny nie ze względu na to co zdarzyło się na wyspie, ale z powodu wydarzeń, które dokonały się wcześniej na stałym lądzie?

Aha, nie wiem czemu, ktoś wpadł na pomysł, żeby nazwać "Lighthouse" "komedią" (na plakacie też tak napisano). Nawet jeśli dodalibyśmy przymiotnik "czarna", czy wręcz "smoliście czarna", to zaryzykuję twierdzenie, ze ten który tak sklasyfikował ten film, chyba kompletnie go nie zrozumiał. Dlatego postawmy sprawę jasno: nie "Lighthouse" to w żadnej mierze nie komedia (nawet jeśli w filmie są ze dwie sceny wywołujące uśmiech).
Dramat psychologiczny?
Owszem.

Horror?
Trochę.

Moralitet?
Też by jakoś pasowało.

Ale ((smoliście?) czarna??) komedia???
Absolutnie nie!


POLECAM!

* * * * * *

Obrazek

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 01 stycznia 2020 17:19:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:53:29
Posty: 14860
Skąd: wieś
Co prawda nie w kinie tylko na Netflixie, ale obejrzeliśmy Dwóch papieży. Dobre kino.

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 420 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 28  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group