Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 11:57:23

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 285 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: wt, 07 sierpnia 2018 20:35:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 16:48:09
Posty: 6421
Emilian pisze:
górale odtwarzali to wszystko w drewnie
Wiesz, nie wiem czy genialność tego kościoła nie bierze się ze zderzenia wizji architektów z ciesiółką ludową?
Emilian pisze:
Myślę, że w tym przypadku otynkowanie surowego betonu we wnętrzu i pozostawienie rysunku drewna na zewnątrz dało ciekawy efekt i jest w pełni uzasadnione - tworzy się kontrast między sferą sacrum wewnątrz kościoła a profanum po drugiej stronie.
Świetnie to ująłeś. Nie wiem jakby wyglądałby dziś odlany z gładkiego betonu /vide Ichot/. Ale ta zadziorność, szorstkość szalunku jest dla mnie ujmująca i przenikająca.

Emilian pisze:
moim zdaniem nadal się broni.
Jeśli w rzeczywistości robi takie monumentalne wrażenie jak na fotografiach, to on się nie broni on zwycięża!

_________________
J 14,6


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 07 sierpnia 2018 21:39:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 sierpnia 2010 20:33:11
Posty: 1963
Skąd: Sulejówek
Powsinoga pisze:
Nie wiem jakby wyglądałby dziś odlany z gładkiego betonu /vide Ichot/.
Dziś taki kościół by nie powstał, a jest ku temu kilka powodów. Ułożenie takich szalunków byłoby strasznie kosztowne, bo znacznie podrożała ludzka praca w stosunku do kosztów materiałów. Raczej nie dałoby się wylać takiej formy na gładko, bo wymagałoby to gięcia elementów, które pełniłyby funkcję szalunku. Kolejnym czynnikiem jest konieczność dodania izolacji - te żelbetowe łupiny są grubości takiej, jakiej obecnie wymaga jedynie warstwa izolacji!
Powsinoga pisze:
Jeśli w rzeczywistości robi takie monumentalne wrażenie jak na fotografiach, to on się nie broni on zwycięża!
Dobrze powiedziane! Z tą monumentalnością jest pewien kłopot, o którym wspomniałem - słaba ekspozycja. Kiedy odejdziemy na kilkadziesiąt metrów, kościół ginie za blokami i drzewami, więc wrażenie jego potęgi otrzymujemy dopiero, kiedy staniemy tuż pod nim. Chociaż z drugiej strony może ktoś potraktuje to jako pewien walor?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 10 sierpnia 2018 18:44:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 sierpnia 2010 20:33:11
Posty: 1963
Skąd: Sulejówek
Kościół Opatrzności Bożej w Kaliszu, arch. Władysław Pieńkowski

O kościołach Pieńkowskiego napisałem już tyle, że dziś będzie relacja głównie obrazkowa. Na początek jednak kilka faktów. Kościół został zbudowany w latach 1966-1973, więc bezpośrednio po Soborze Watykańskim II. Rzut:
Obrazek
Bryła kościoła jest symetryczna, przypomina świątynie, które powstały później w Gostyninie, Sulejówku i Mirowie Starym. Jest z nich najlepiej zachowany, bo ciągle widać większość oryginalnych materiałów (za wyjątkiem frontowej elewacji, która pierwotnie była z surowego betonu). Najbardziej imponującym elementem jest świetlik oświetlający prezbiterium, który moim zdaniem jest najbardziej udany z tych zaprojektowanych przez Pieńkowskiego - uważam, że efekt jest nawet lepszy niż na Służewie. A teraz zdjęcia:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 10 sierpnia 2018 21:34:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 26 października 2010 22:38:52
Posty: 202
Skąd: Poznań
Wow, naprawdę, robi wrażenie.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 11 sierpnia 2018 09:59:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 16:48:09
Posty: 6421
W zasadzie podoba mi się tylko i to bardzo! prezbiterium, drabiny do nieba świetnie oświetlone. Nawy boczne zbyt fabrycznie wyszły, natomiast główna budzi jakiś niepokój. Ten strop jest jakiś złowrogi.

Bardzo mnie przekonuje natomiast Radom, jest jakaś prosta szlachetność i twórcze nawiązania. Nie wiem jak wypada ta cegła w Toruniu, to muszę zobaczyć. Świetnie wygląda rozwiązanie z tabernakulum. No i okoliczne domy! Tak, zdecydowanie trzeba się wybrać!

_________________
J 14,6


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 11 sierpnia 2018 20:00:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 sierpnia 2010 20:33:11
Posty: 1963
Skąd: Sulejówek
Powsinoga pisze:
W zasadzie podoba mi się tylko i to bardzo! prezbiterium, drabiny do nieba świetnie oświetlone. Nawy boczne zbyt fabrycznie wyszły, natomiast główna budzi jakiś niepokój. Ten strop jest jakiś złowrogi.
Ten kościół to prawdziwy brutal! Pieńkowski zazwyczaj stosował oprócz betonu jakieś miększe, tradycyjne materiały, a tu cegła pojawia się tylko na dwóch ścianach we wnętrzu górnego kościoła, ale dosyć masowo w dolnym.

Obrazek

Obrazek

Patrząc na zdjęcia mogę się zgodzić, że nawy boczne wyglądają fabrycznie, ale na żywo odbiór się zmienia za sprawą witraży, które wnoszą sporo życia w tę przestrzeń. Gdyby pozostawiono zwykłe przeszklenia w tym kościele, to byłby zdecydowanie zbyt surowy. Moim zdaniem ten nieciekawy strop nawy głównej świetnie naprowadza na prezbiterium. Efekt, który osiągnięto jest przeciwny niż w typowych barokowych kościołach, w których wzrokiem latamy po wszystkich ścianach. W Sulejówku ten sam rodzaj stropu wykorzystano do wprowadzenia bardzo ciekawego oświetlenia pośredniego. W kaliskiej świątyni niestety oświetlenie sztuczne jest bardzo nieestetyczne (widać to dobrze na zdjęciu z lukarnami), ale to już wynik późniejszych przekształceń, a nie oryginalnego projektu.

Przy okazji chciałbym zwrócić uwagę na coś, co na zdjęciach jest dosyć trudno zauważalne, a bardziej widać na rzucie. Kościół ma kształt podkowy i rozszerza się w stronę prezbiterium - również wzwyż. Trapezowy kształt nawy głównej jest zauważalny tylko wtedy, gdy spojrzy się na ostatni rząd prefabrykatów pod kalenicą - widać brak równoległości. Dzięki temu uzyskano złudzenie, że wnętrze kościoła jest większe niż w rzeczywistości, ale przy tym prezbiterium pozostaje bliżej wiernych.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 21 sierpnia 2018 21:55:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 sierpnia 2010 20:33:11
Posty: 1963
Skąd: Sulejówek
Trochę mi się ostatnio uzbierało obejrzanych kościołów. Zanudziłbym Was, gdybym o wszystkich pisał, ale myślę, że o tym warto.

Kościół św. Wawrzyńca w Głowaczowie, arch. Władysław Pieńkowski

Obrazek

Kościół został zbudowany w latach 1956-1966, więc to jedna z ostatnich przedsoborowych realizacji. Do budowy użyto kamieni polnych, które mocno kontrastują z białym tynkiem wykorzystanym na szczytach. Pierwotnie wieża została wykonana bez zwieńczenia (władze nie wyraziły na nie zgody), ale 2 lata temu została uzupełniona - zgodnie z pierwotnym projektem, ażurową konstrukcją z żelbetu przykrytą daszkiem.

Obrazek Obrazek

Prezbiterium znajduje się w absydzie, która we wnętrzu jest wykonana z tych samych materiałów, co na zewnątrz. Nasuwa to mocne skojarzenie z romańszczyzną. Ołtarze boczne zostały rozwiązane dosyć nietypowo - zamiast trójwymiarowej ściany z cegły są tu pasy tynku wraz z płaskorzeźbą. W środku świątyni także zastosowano kontrast między białym tynkiem a, tym razem, czerwoną cegłą.

Obrazek Obrazek

Uwagę zwracają stacje drogi krzyżowej, które zostały namalowane w sposób niezwykle pasujący do architektury - to rzadkość w modernistycznych kościołach. Nie wiem, kto jest autorem, ale na Wikipedii pojawia się określenie, że są "oryginalne", więc być może powstały w zespole projektującym świątynię.

Obrazek

Kolejnym ciekawym elementem plastycznym są abstrakcyjne kompozycje z prostokątów z szarego i białego tynku wraz z cegłą w górnym pasie ponad arkadami. Kościół ma układ pseudobazylikowy (nawa główna wyższa, ale bez okien) i w bardzo twórczy sposób zostało to wykorzystane.

Obrazek

Na zdjęciach widać, jak kolorowo jest we wnętrzu dzięki witrażom. Coś w rodzaju szklanego gruzu (nawet nie wiem, czy to ma jakąś fachową nazwę) użyto w obramowaniu portalu do bocznego wejścia. Efekt w środku jest zadziwiający.

Obrazek Obrazek

Okna naw bocznych są wykonane z prostych prefabrykatów, ale te do zakrystii są dużo bardziej interesujące - kiedy się przyjrzymy widać, że za nimi ukryte są zwyczajne, plastikowe okna, ale z zewnątrz wyglądają bardzo dobrze.

Obrazek Obrazek

Obserwując przekształcenia kościołów Pieńkowskiego w różnych miejscowościach można zauważyć pewną prawidłowość, że w tych mniejszych ta architektura nie cieszy się niestety dużym zrozumieniem. Głowaczów jest kompletnym przeciwieństwem! Jadąc tam nie spodziewałem się zobaczyć niczego wielkiego, ale ta świątynia wywarła na mnie duże wrażenie i myślę, że jest najbardziej udaną z jego przedsoborowych. Widać, że projektant osiągnął w niej szczyt rozwoju, a po zmianach, które nastąpiły w liturgii, zaczął zdobywać kolejny.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 22 sierpnia 2018 19:17:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
Te prezentowane przez Ciebie kościoły Pieńkowskiego często z zewnątrz zupełnie mi nie podchodzą, dopiero w środku są ciekawe. A ten podoba mi się i tu, i tu!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 26 sierpnia 2018 21:47:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 16:48:09
Posty: 6421
Tak sobie oglądam, porównuję Głowaczów i Radom. Doprawdy ujmuje mnie ten dialog ze stylem romańskim.
Emilian pisze:
abstrakcyjne kompozycje z prostokątów z szarego i białego tynku wraz z cegłą w górnym pasie ponad arkadami

bardzo na plus jak i ten "szklany gruz".
Natomiast prezbiterium na nie, zbyt duży chaos stylistyczny do czego przyczynia się ołtarz. I tak myślę, że te przedsoborowe nie ustępują, a dla mnie osobiście nawet są ciekawsze ponieważ w tych prostych romańskich rozwiązaniach świetnie grają detale. Gra cegłą, tynkiem, oknami. Bardzo to wszystko fajne i sakralne.

_________________
J 14,6


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 26 sierpnia 2018 22:45:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 sierpnia 2010 20:33:11
Posty: 1963
Skąd: Sulejówek
Powsinoga pisze:
Tak sobie oglądam, porównuję Głowaczów i Radom.
Może przydałby się do kompletu porównawczego kościół w Tarnowie-Mościcach, bo widać w jego układzie, że znacząco wpłynął na Głowaczów. Niewykluczone, że wrzucę tu parę zdjęć z komentarzem.
Powsinoga pisze:
Natomiast prezbiterium na nie, zbyt duży chaos stylistyczny do czego przyczynia się ołtarz.
Czy na pewno ołtarz? Posprzątałem trochę w prezbiterium:
Obrazek
Ołtarz rzeczywiście nie należy do najbardziej udanych - w tym kościele dużo lepiej wyglądają boczne, ale myślę, że nie on jest głównym winowajcą chaosu.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 28 sierpnia 2018 21:56:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 sierpnia 2010 20:33:11
Posty: 1963
Skąd: Sulejówek
Kościół NMP Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach, arch. Stanisław Gałęzowski, Władysław Pieńkowski

Na temat tarnowskich kościołów jest strona, na której znajdują się ich dokładne opisy, więc jeśli ktoś chciałby poczytać, to odsyłam tu. Jako ciekawostkę dodam, że projekt architektów został wykonany w 1941 roku, ale pod koniec wojny na prośbę proboszcza powstał inny, autorstwa Bohdana Pniewskiego, ale ostatecznie po wojnie powrócono do wcześniejszej koncepcji.
Obrazek
Ten kościół ma sporo wspólnego z radomskim, ale dużo mniej odnosi się do historii. Wprawdzie układ to prawie typowa bazylika, ale np. wieża i sposób rozwiązania frontowej elewacji już nie nasuwają skojarzeń z dawnymi stylami.
Obrazek Obrazek
We wnętrzu jest obecnie ciepła kolorystyka. Nie wiem na ile to efekt projektu, a na ile późniejsze zmiany (pewnie to drugie). Prezbiterium zostało rozwiązane dosyć nietypowo, bo jest przesunięte na środek transeptu i podkreślone niewielką absydą. Dzięki temu kopuła może doświetlić strefę ołtarzową, a nie jak w historycznych kościołach - środek wnętrza.
Obrazek Obrazek
Między nawą główną a bocznymi umieszczono arkady, które poszerzają wnętrze i dają bardzo ciekawy efekt, kiedy przechodzi się pod nimi. Prefabrykaty bocznych okien użyto później w Głowaczowie, a bardzo podobne kwadratowe z okna na frontowej fasadzie w kościele przy Puławskiej w Warszawie.
Podsumowując, kościół dla mnie bardziej interesujący do analizy porównawczej, a nie jako indywidualny obiekt.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 29 sierpnia 2018 20:47:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 16:48:09
Posty: 6421
Emilian pisze:
kościół dla mnie bardziej interesujący do analizy porównawczej, a nie jako indywidualny obiekt

na właśnie dla mnie słaby, tylko ta nawa boczna z tymi następującymi łuko-przestrzeniami zakończonymi witrażami świetna :!: choć boazeria brrr


i do wcześniejszego:
Emilian pisze:
Ołtarz rzeczywiście nie należy do najbardziej udanych - w tym kościele dużo lepiej wyglądająboczne

Dla mnie ten ołtarz jest nie do obrony, wygląda jakby ktoś przeniósł tymczasowy z procesji Bożego Ciała, wiesz taki styropianowy. I powieszone "rekwizyty" krzyż, obraz kwadrat, tabernakulum okrąg. Boczne są obiecujące na zdjęciach, że bardzo ok.

Dzięki za wpisy, lubię poznawać kościoły Twoimi oczami.

_________________
J 14,6


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 03 września 2018 20:55:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 sierpnia 2010 20:33:11
Posty: 1963
Skąd: Sulejówek
Wprawdzie o tym obiekcie była już mowa w tym wątku, ale miałem okazję zobaczyć go na żywo, więc podzielę się wrażeniami.

Votum Aleksa w Tarnowie nad Wisłą, arch. Marta i Lech Rowińscy (pracownia BETON)

Jak głosi napis na dzwonie:
Cytat:
Votum Joanny i Aleksandra
Tarnów nad Wisłą
na miejscu gdzie przez 361 lat
istniał kościół modrzewiowy
A. D. 2011
Kościół został zniszczony w czasie wojny.
Widok z działki wygląda tak:
Obrazek
Na teren łatwo się dostać przez bramę, która nie jest zamykana na kłódkę. Reszta działki otoczona jest przez żywopłot, częściowo wzmocniony pozostałościami po wyciętych drzewach. Kaplica szybko się zestarzała - przecież ma zaledwie 7 lat. Przezroczysta ściana wykonana z poliwęglanu zmatowiała i pofalowała się. Gont-wiór również szybko się niszczy. Mimo to miejsce nadal robi bardzo duże wrażenie.
Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek
Przez tylną ścianę można zajrzeć do środka. Widać, że doszły tam "swojskie" elementy wyposażenia jak fotele, obrazy z Matką Boską i papieżem oraz obrusik na ołtarzu. Niestety, strasznie rzucają się w oczy przewody, a jeszcze bardziej skrzynka elektryczna. Widać, że na dopracowanie takich elementów zabrakło już środków.
Obrazek
Największym zaskoczeniem był dla mnie kontekst tego miejsca. Na zdjęciach w Internecie widać, że kaplica stoi na jakimś odludziu, w środku lasu, na osi drogi. Kiedy przyjechałem tam okazało się... że to wcale tak nie wygląda. Jeśli ktoś chce sobie popsuć wyobrażenie o otoczeniu tej kaplicy, to zdjęcia je pokazujące można zobaczyć tu:
Obrazek1
Obrazek2


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 03 września 2018 21:40:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 16:29:27
Posty: 7663
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
O rany, super! Bardzo ciekawe miejsce. Dzięki!

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 04 września 2018 20:40:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 16:48:09
Posty: 6421
Emilian pisze:
była już mowa w tym wątku

:hat:

widzę, że też uległeś urokowi gontowemu poszyciu :D
pamiętasz co napisałeś?
nadal uważam, że to jeden z atutów

Emilian pisze:
popsuć wyobrażenie o otoczeniu

żałuję, że zobaczyłem

dzięki za 1001 post :D :D :D

_________________
J 14,6


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 285 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group