Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest pt, 19 kwietnia 2024 01:27:27

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 290 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 20  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 05 grudnia 2006 15:24:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:53:47
Posty: 4080
Skąd: Chełm (k. Mistycznego Miasta Lublina) - Warszawa (Stacja Ursynów)
Zwróćcie uwagę, że razem z nimi jest.... Piła. Są też elementy armijne - Siekiera. A na podłodze z desek ułożone jest charakterystyczne "A" ze słowa "Anarchia". Punkowy obrazek :)

_________________
kocham cię
kocham cię
śmierć w Wenecji
miłość w Warszawie

Obrazek
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 05 grudnia 2006 15:45:57 

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 20:22:49
Posty: 1139
jest tez cyrkiel,ale nie ma kielni. to by dopiero bylo :wink:

Pila: a ten w Chelmie ceglany-niedokonczony- on ma byc lodzia- Arka Noego? co nie? to ten sam gdzie sa rezerwacje miejsc?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 05 grudnia 2006 15:55:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 12:49:49
Posty: 24318
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Kielni nie ma ale postać po prawej moim zdaniem trzyma w ręku klasyczną masońską węgielnicę.
http://wolnomularstwo.pl/index.php?opti ... &Itemid=46
Wprawdzie brakuje "rozpierającej ramiona poprzeczki zwanej mieczem" ale kojarzę też i modele bez tejże.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 05 grudnia 2006 18:46:33 
(-)


Ostatnio zmieniony śr, 27 lipca 2016 21:43:46 przez chewbacca, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 05 grudnia 2006 22:36:34 

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 20:22:49
Posty: 1139
abonamentowe


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 22 stycznia 2007 11:14:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 20 grudnia 2006 04:23:16
Posty: 27
Skąd: Kraków
Jeden z moich ulubionych kościołów w moim mieście.

kościół św. Trójcy z klasztorem OO Dominikanów.

Początek jego historii ma czas związany ze sprowadzeniem Dominikanów z Boloniii do Krakowa przez Iwo Odrowąża, wywodzącego się z zacnego rodu rycerskiego. Tenże sam także wzniósł kościół NMP. Jego bliski krewny, późniejszy Św. Jacek wywarł ogromny wpływ na strukturę i charakter Dominikanów w Krakowie, co więcej założył nowe siedziby we Wrocławiu Sandomierzu i w Gdańsku. Pierwszy kościół był oczywiście romański, co poświadczają dawne mury w klasztornych krużgankach. Ok 1300 kościół rozbudowano na gigantyczną bazylikę z dlugim prezbiterium, idealnie mogącym pomieści wszystkich zakonników,idealne akustycznie, jedno z pierwszych wczesnogotyckich przykładów. w XV wieku podwyższono kościół i wzniesiono szereg kaplic, które były dodawane w późniejszych czasach, przez takie rody szlacheckie jak Lubomirskich, Zbaraskich, Myszkowskich (wspaniała późnorenesansowa kaplica proj Santi Gucciego) oraz dwie przepiękne kaplice: Matki Bożej Różańcowej, stanowiącej jakby osobny mały kościół z wierną XIV wieczną kopią Marii z Dzieciątkiem z rzymskiej S.Maria Maggiore (przepiękny obraz uśmiechających się Marii i Chrystusa) i Świętego Jacka z mauzoleum Świętego, wnętrze urządził wybitny sztukator działający w Krakowie Baltazar Fontana oraz malarz Tomasz Dolabella.
zachowaloby się więcej pereł gdyby nie wielki pożar Krakowa w 1850 ktory dotkliwie zniszczył Kosciół. Odbudowany w duchu Neogotyckim co poświadcza wystrój wnętrza z przepięknymi ołtarzami m.in T Żebrawskiego, E Stechlika oraz przede wszystkim stallami, konfesjonałami i ołtarzem głownym, wszystko działa wybitnego artysty, zakonnika, Michała Pavoniego.
Z Zabytków trzeba także wymienic póxnogotycką płytę poświęconą Kallimachowi, wybitnemu krakowskiemu humanisty, proj. Wita Stwosza, odlaną u Vischerów w norymberdze, oraz wspanialą galerię obrazów przedstawiającą żywoty Dominikanów i zespół nagrobków w klasztornych krużgankach. I wile jeszcze innych dzieł kryje ten piękny zespól klościelno klasztorny.

Dziś cieszący się sławą za sprawą sławnych nieszporów w formie chorału Gregoriańskiego, niedzielnych 19, tek, oraz studenckich 7-mek i 20-tek.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 12 lutego 2007 23:29:36 
Pierwszy raz trafiłem do tego wątku... :oops:
Przejrzałem kilka stron wstecz i widzę, że KoT pisał o kościółku z mojej okolicy:

KoT pisze:
rok temu spłonął zabytkowy kościółek drewniany w Czarnowąsach pod Opolem...


Szkoda jeszcze większa, bo nie spłonął samodzielnie tylko został podpalony, dla zatarcia śladów po dokonanej kradzieży. :|
Teraz go odbudowali - murowany szkielet, ale obłożony drewnem, by wyglądał jak dawniej...

Ja wtedy wracałem autem z kina i zostałem skierowany na objazd - wtedy jeszcze nie wiedziałem dlaczego...


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 25 kwietnia 2007 10:53:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 12:49:49
Posty: 24318
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Reanimuję pomijany ostatnio nieco wątek, by wkleić barokowe cudo z moich stron:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 08 lipca 2007 23:12:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28013
Trochę nie w temacie, ale kusi ta sakralność w temacie wątku...

Znalazłem się ostatnio na kilka godzin w Wambierzycach, gdzie właściwie cała przestrzeń miasteczka została poddana sakralności - co za śmiałość! Można się poczuć jakby życie płynęło wewnątrz kapliczki - jest to bardzo ujmujące uczucie.

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 09 lipca 2007 08:25:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 15:34:22
Posty: 17254
Skąd: Poznań
Wambierzyce są rewelacyjne! Nie znam drugiego takiego przypadku (może oprócz Lichenia, ale to jednak jeszcze osobny przypadek), gdzie świątynia tak dominuje nad okolicą!
A swoją drogą - jak spojrzeć na poniższe zdjęcie, to aż trudno uwierzyć że formalnie to wioska jeno...

Obrazek

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 09 lipca 2007 08:56:16 
arasek pisze:
Nie znam drugiego takiego przypadku (może oprócz Lichenia, ale to jednak jeszcze osobny przypadek), gdzie świątynia tak dominuje nad okolicą!

Może to troszkę inna skala, ale jednak.
Zresztą:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

A Wambierzyce rzeczywiście super. Chociaż nie wiem, czy najbardziej nie podobały mi się te widoki jakby z góry, gdy się do Wambierzyc idzie i one się wyłaniają zza wzgórz. Niestety, czas tam spędzony zepsuły mi wspomnienia którejś książki Tokarczuk i problemy ze znalezieniem noclegu w czasie ulewy.


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 09 lipca 2007 09:41:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 15:34:22
Posty: 17254
Skąd: Poznań
No też, Kamiku.
Tylko że w Wambierzycach to jest jeszcze to, że cała świątynia z przyległościami zajmuje jakieś 30% całych Wambierzyc!

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 09 lipca 2007 10:58:01 
Jasne. Tak tylko chciałem wykorzystać okazję do małej propagandy.
Chętnie bym do Wambierzyc pojechał raz jeszcze, bo mam wrażenie, że jakoś w pośpiechu je zwiedzaliśmy. Generalnie bardzo mi się podoba to kubełkowe rozwiązanie: to oderwanie nawy od bryły świątyni. Super! Bardzo też dobrze wspominam tę ciepłą barwę elewacji.


A co myślicie o tym sanktuarium:
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
Obrazek

Jedenaście lat temu zrobiło na mnie dużo większe wrażenie. Bryła nie olśniewa, ale nawet cieszy oko, jeśli zestawić ją z ogólną tendencją w Polsce. A wnętrze? Dużo tu bardzo ciekawych, ożywczych rozwiązań, jak połączenie złota, bieli i drewna (wspaniała tęcza). Niestety dominuje chaos i nadmiar rozwiązań, pomysłów. Przydałby się ktoś, kto by to wszystko uporządkował i nadał jakiś jeden konkretny smak. Ale to niestety bolączka większości polskich świątyń. A! Marmury są w tym kościele STRASZNE (tralki!!!)... Generalnie spory zawód po latach, ale jest jakiś potencjał.


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 09 lipca 2007 19:06:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:29:55
Posty: 3974
Skąd: Warszawa
Mimo pewnego przeładowania, Krzeptówki oceniam zdecydowanie pozytywnie . Jeden z nielicznych znanych mi współczesnych kościołów, które w sposób oczywisty są kościołami. Jasno określony styl góralski i jednak dość spora konsekwencja. Byłem w tym kościele kilkadziesiąt razy, więc jest pewna szansa, że mnie zawód po latach nie spotka.

Co nie zmienia oczywistego faktu, że Wambierzyce zdecydowanie lepsze.

_________________
My shadow is always with me. Sometimes ahead... sometimes behind. Sometimes to the left... sometimes to the right. Except on cloudy days... or at night.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 09 lipca 2007 19:51:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 18 listopada 2005 20:20:58
Posty: 3939
Skąd: miasto Książąt
ostatnio byłem na takiej jednodniówce zwiedzając kościółki ziemi kluczborskiej. jest to szlak chyba 14 drewnianych kościołów. przy okazji wrzucę fotki.
wrzucam obiecanie:
okno jednego z kościółków:
Obrazek
wyglądały mniej więcej tak:
Obrazek
Obrazek
a obok jednego z nich był taki ciekawy grobowiec z 14 trumnami w środku:
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 290 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 20  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 57 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group