Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 19:36:35

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Mazowsze
PostWysłany: pn, 17 października 2022 21:57:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
Arasku! :oops: No wiesz! Jak tak możesz!






















Jak mogłeś zapomnieć o Dzwonie Pokoju!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Mazowsze
PostWysłany: pt, 13 października 2023 19:24:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
Dziś stało się - zdobyłam ostatni, brakujący mi do kompletu, szczyt Korony Warszawy - Kopiec Powstania Warszawskiego. :hooray

Teoretycznie jest on dopiero na 4 miejscu pod względem wysokości, ale zdecydowanie zdał mi się najwyższy ze wszystkich. Może góruje nad innymi wysokością względną? Najbardziej ze wszystkich dał mi się odczuć w nogach, mimo, że wchodziłam najłagodniejszym szlakiem, jaki można sobie wyobrazić, trawersującym zbocze wręcz niemożliwie.
A ze szczytu rozlegały się najszersze i najdalsze i zdecydowanie najbardziej imponujące widoki z całej naszej korony. Cudowne!
W ogóle miejsce to jest niesamowicie atrakcyjne. Czegóż tam nie ma? Kładki i wąwozy, miejsca, gdzie znużony wspinaczką turysta może się zatrzymać i odpocząć - nawet drewniane leżaki są! O miejscach pamięci historycznej nie wspomnę, bo to oczywiste.
Tabliczki głoszą, iż żyją tam najróżniejsze dzikie zwierzęta. Ja widziałam mysz polną i kreta - pierwszy raz w życiu zobaczyłam żywego kreta, do tej pory widywałam tylko same zdechłe. Szkoda, że oba te zwierzaki na mój widok natychmiast zwiały do swoich nor.
Żałuję, że ta góra jest tak daleko ode mnie, bo kto wie, czy nie stałaby się moim najulubieńszym miejscem w Warszawie.
A żeby do tego szczytu dotrzeć, musiałam przejść przez Łazienki i tam odkryłam zakątek, o którym do tej pory nie miałam pojęcia - świątynię egipską! Jak mogła mi ona umknąć przez tyle czasu?!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Mazowsze
PostWysłany: sob, 14 października 2023 15:24:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Gratulacje! Korona przed nami - zaplanowaliśmy z naszą nową klasą zdobycie Korony Warszawy w tym roku szkolnym. Będziemy musieli wczytać się w ten wątek.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Mazowsze
PostWysłany: sob, 14 października 2023 20:56:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
Dobry plan!
A chcecie zaliczyć wszystkie szczyty jednego dnia, czy rozłożyć to na części?
Zaliczenie wszystkich jednego dnia jest bez wątpienia wyczynem niebagatelnym, ale też ma swoje minusy - bo trzeba się streszczać, na każdy jak najszybciej wejść a potem zejść i gnać do kolejnego... Tymczasem niejednemu z nich warto poświęcić więcej czasu, nacieszyć się otoczeniem, góry przecież mają to do siebie, że leżą w pięknych okolicach!

Może jak znajdę chwilę, to zrobię posta ze zdjęciami z każdej z nich...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Mazowsze
PostWysłany: ndz, 15 października 2023 08:25:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Oczywiście, że zdecydowanie rozłożyć! Ja w ogóle nie jestem zwolennikiem tych wszystkich bum bum przebieżek. Znaczy, bardzo szanuję i kibicowałem Nirmalowi i nie chodzi mi o to, że mi się nie podobają biegacze, tylko to nie jest dla mnie. Tak jak napisałaś: poświęcić więcej czasu, nacieszyć się otoczeniem, góry przecież mają to do siebie, że leżą w pięknych okolicach!

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Mazowsze
PostWysłany: sob, 06 stycznia 2024 08:06:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Pytanie do Warszawiaków - niekoniecznie tylko tych z Grochowa:

Przeczytałem wczoraj, że jeden z członków mojej rodziny zginął broniąc Warszawy we wrześniu 1939 i "został pochowany na cmentarzu grochowskim". Spróbowałem zatem poszukać jego grobu i trochę zderzyłem się ze ścianą, bo - według mojego Internetu - czegoś takiego jak "cmentarz grochowski" nie tylko nie ma dziś, ale i nawet nie było, przynajmniej pod dokładnie taką nazwą. Znalazłem jakieś wzmianki o nieistniejących cmentarzach prawosławnym i staroobrzędowców, ale czy to może faktycznie chodzić o któryś z nich? Stąd pytanie do Was - czym mógł być "cmentarz grochowski" i to z takim założeniem, że chowano tam w 1939 poległych żołnierzy? Jeśli to oczywiście nie jest błąd autora tekstu.
Będę bardzo wdzięczny za każdy trop lub hipotezę. :)

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Mazowsze
PostWysłany: sob, 06 stycznia 2024 14:01:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 07 marca 2006 14:07:18
Posty: 802
Skąd: Marshes
Może tutaj?
https://pl.wikipedia.org/wiki/Cmentarz_ ... j_w_Wawrze

_________________
[.. :muuu .]


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Mazowsze
PostWysłany: sob, 06 stycznia 2024 17:25:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Ha, może! Spróbuję sprawdzić przy najbliższej bytności
Dziękuję!

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Mazowsze
PostWysłany: sob, 06 stycznia 2024 18:25:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 sierpnia 2010 20:33:11
Posty: 1963
Skąd: Sulejówek
Puddleglum pisze:
To nawet nie było w Warszawie podczas wojny. Już Kamionek bardziej prawdopodobny jeśli chodzi o określenie "grochowski".
W Warszawie było sporo cmentarzy wojennych, które zlikwidowano po wojnie, na przykład na Placu Trzech Krzyży albo na dziedzińcu Wydziału Architektury.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Mazowsze
PostWysłany: sob, 06 stycznia 2024 19:48:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 07 marca 2006 14:07:18
Posty: 802
Skąd: Marshes
Jakoś założyłem, że cmentarz na Kamionku nie był już wtedy wykorzystywany, ale w sumie to nie wiem. Nie wiem też, jak to było po Wrześniu, ale wiem, że na przykład ofiary Powstania bywały grzebane w miejscu kaźni, po wojnie zaś ekshumowane i przenoszone na faktyczne cmentarze. I można dziś w sieci znaleźć protokoły z tych ekshumacji. Nie pamiętam niestety, gdzie sam znalazłem ten, który akurat mnie interesował, było to z 5 lat temu.

_________________
[.. :muuu .]


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Mazowsze
PostWysłany: sob, 06 stycznia 2024 20:25:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 sierpnia 2010 20:33:11
Posty: 1963
Skąd: Sulejówek
Tutaj jest napisane, że spoczywają na nim żołnierze z II wojny światowej. A przy okazji znajduje się przy ulicy Grochowskiej, więc komuś mogło się skojarzyć. https://kamionek.warszawa.pl/wazne-miejsca/park-skaryszewski/


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Mazowsze
PostWysłany: sob, 06 stycznia 2024 23:33:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 07 marca 2006 14:07:18
Posty: 802
Skąd: Marshes
No to pewnie rzeczywiście Kamionek.

Przy okazji znalazłem tę stronę, gdzie można wyszukiwać ekshumowanych:
https://www.warszawa.ap.gov.pl/wyszukiwarki/ekshumacje/

Podawane są miejsce pochówku tymczasowego i ostatecznego.

_________________
[.. :muuu .]


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group