Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest pt, 29 marca 2024 00:28:09

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 140 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: ndz, 20 sierpnia 2006 01:24:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:05:18
Posty: 3785
Zacznę od tego - swoje okolice znam dość dobrze, swojego czasu łaziłem w te i wewte. Ale 2 dni temu w mojej głowie zaświtał diabelski pomysł - skoro siedzę w domu, dlaczego się nie przespacerować (jak się później okaże, po górach, pagórkach, błotach, lasach, drogach polnych i chaszczach) przechodząc cały park krajobrazowy Chełmy na dobrą sprawę w poprzek).
Założyłem sobie, że dojdę z Jawora do Złotoryi (gdyby ktoś nie orientował się w szczegółach Dolnego Śląska - http://www.dzpk.pl/addhtml/mapy/chelmy.jpg)
Trasa, co prawda lekko zmodyfikowana podczas drogi (niespodzianki w stylu zamknięty rezerwat, las z błotem po kolana, rzeczka w miejscu szlaku) prowadziła - a raczej zahaczała - o takie punkty kontrolne jak Myślibórz, Myślinów, Pomocne, Stanisławów, Leszczyna i Wilków.
Dość ważnym aspektem wyprawy był fakt że do dyspozycji, a raczej towarzystwa, miałem jeszcze kolegę.

8.16 - wyjazd z pięknej, modernistycznej stacji Legnica Piekary
Obrazek

następnie - dojazd do Jawora 8.42 i wyjście z tego jakże znaczącego miasta
Obrazek

zwierzyna domowa na drodze do Myśliborza
Obrazek

Myślibórz, początek Parku Krajobrazowego i rezerwatu Wąwóz Myśliborski
Obrazek

Pierwsze metry Parku
Obrazek

Mimo, że to jeszcze nie góry, woda zimna czysta i dobra.
Obrazek

Maczuga
Obrazek

Myślinów, paprykarz z Kauflanda za 1,09 smakuje wybornie.
Obrazek

Wygląda też imponująco
Obrazek

A to już droga na Stanisławów, niestety K300i nie jest w stanie wyłapać tych widoków, które oferuje
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ten samolot przeleciał dosłownie pare metrów nade mną, po czym wylądował na trawiastym lotnisku położonym obok stanisławowskich nieczynnych od dawna kopalni bazaltu.
Obrazek

Gdzieś tam powinny być Karkonosze
Obrazek

Na to wygląda że las
Obrazek

Rosocha, stary opuszczony budynek
Obrazek

Widok z Rosochy, w dole droga na Leszczynę
Obrazek

Wilków 3
Obrazek

W Leszczynie nawet koty wyrzucają do kosza ! (dla zbulwersowanych - to kosz koło domu właścicieli kota, kot sam wszedł, ja go wyciągnąłem i nawet jeść dałem, po czym przebiegła bestia wróciła do domu)
Obrazek

Niżej podpisany opuścił Park Krajobrazowy i może kierować się na Złotoryję
Obrazek

Odremontowane piece hutnicze w Leszczynie
Obrazek

Św. Florian (w nocnym sklepie), patron hutników
Obrazek

Widok z góry pieców
Obrazek
Obrazek

A tam wraca się do Parku
Obrazek

Ale ja poszedłem dalej, teraz tylko dojść na PKS i można z czystym sumieniem wrócić do domu.
Obrazek


Myślę, że jako jeden z niewielu dolnoślązaków choć trochę skutecznie zareklamowałem ten region. A fotki są jakie są, jako dokumentacja bardziej niż coś bardziej wartościowego. Jakby ktoś miał chwilę czasu i energii, zapraszam.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 20 sierpnia 2006 08:06:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Ciekawe oklice, szlachetny zamiar, paprykarz ok, fajny post! :brawa:
ceigrektezet pisze:
przebiegła bestia

:wink:

I jakie finezyjne podpisy!
ceigrektezet pisze:
Wilków 3
:lol:

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 20 sierpnia 2006 11:20:18 
Świetny wątek i temat jaki właściwy, hehehe... mi się trochę za bardzo przeplata z "Moim Shire", ale to kolejny wątek, w którym w najbliższej przyszłości obiecuję sobie coś napisać...

A tak w ogóle, to Chełm jest tutaj.

Nie mówiąc już o tym, że

Ci, którzy opuszczają Chełm wracają do Chełma
Ci, którzy zostają w Chełmie
Są na pewno w Chełmie
Wszystkie drogi prowadzą do Chełma
Cały świat to jeden wielki CHEŁM


jak napisał Singer...


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 22 sierpnia 2006 08:12:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 14:36:56
Posty: 7692
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
hehehehe
Jak można nie wiedzieć, gdzie leży Chełm!? Jest on wszak słynny na cały świat. Zwłaszcza w kręgach tych, którzy wg niektórych światem rządzą. :twisted:
Cytat:
Chelm is that mythic place in Eastern Europe where, by accident, the angels deposited all the world's fools.

http://www.amazon.ca/gp/product/0688099 ... e&n=916520

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 22 sierpnia 2006 08:18:37 
Cytat:
Chelm is that mythic place in Eastern Europe...

Chelm is a mythical town...

The fictional town of Chelm...

Ostatnio były jakieś próby pobudzenia społeczności Żydów amerykańskich do zainteresowania Chełmem (nie do końca pamiętam, o co konkretnie chodziło) i większość osób podobno wyrażała ogromne zdziwienie, że to miasto jednak istnieje...


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 01 września 2006 20:35:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:45:18
Posty: 486
Skąd: Królewskie Stołeczne Rezydencjalne Miasto Wrocław
Oj Wąwóz Myśliborski jest najlepszy jesienią!! zdecydowanie!! zdjęć nie mam niestety ale kolorowe drzewa w październikowym słoncu to jest coś absolutnie przepięknego... (jesienią jest tam prawie tak wspaniale jak w Rudawach Janowickich)

_________________
-Panie Havranek, za 5 lat tu będzie IV Rzeczpospolita.
-Ja se ne boje, ja mam rakovinu..


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 02 września 2006 23:30:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:53:47
Posty: 4080
Skąd: Chełm (k. Mistycznego Miasta Lublina) - Warszawa (Stacja Ursynów)
panek pisze:
Chelm is that mythic place in Eastern Europe where, by accident, the angels deposited all the world's fools.


Hehehehehehehe...... coś w tym jest, ale już nie wszyscy "world's fools" tam są, bo ja wyjechałem kilkanaście lat temu.... Och, to też moje Shire....... i jakie piękne....

_________________
kocham cię
kocham cię
śmierć w Wenecji
miłość w Warszawie

Obrazek
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 03 września 2006 06:10:52 
(-)


Ostatnio zmieniony śr, 27 lipca 2016 20:44:12 przez chewbacca, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 08 września 2006 11:06:47 
Chełm wygląda tak i tak. I w ogóle tak.


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 08 września 2006 11:25:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:14:22
Posty: 9021
Skąd: Nab. Islandzkie
Kurde, nigdy nie byłem. Ogólnie ściana wschodnia, szczególnie jej środkowa część jest mi jedynym nieznanym regionem w Polsce. A i tak dobrze, że jakiś czas temu odwiedziłem przyjaciół z Drogi w Lublinie (miasta stu lumpeksów ;-)) - bardzo mi się tam podobało, choć czułem, że nie jest to moja ojczyzna - północność mam chyba we krwi :-)... Do podóży do "mistycznego miasta" zachęciło mnie obejżenie podczas górskiej siesty w Beskidzie Niskim toalnie magicznych zdjęć Hartwiga. Zobaczyłem je w gazecie, dosłownie oniemiałem i stwierdziliśmy z moją ówczesną miłością, że musimy zobaczyć to "coś" z innego świata... :shock: :shock: :shock: Pojechaliśmy tam następnego dnia, he he.

Obrazek

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 12 września 2006 23:49:23 
Wstyd przyznać, ale choć w Lublinie byłem mnóstwo razy, to jednak zupełnie nie znam jego zabytków... dla przykładu: w prosektorium tamtejszej Akademii Medycznej byłem co najmniej 3 razy, a na Zamku 0... bardzo wiele jest przyczyn tego stanu rzeczy, niemniej od jakiegoś czasu Lublin coraz silniej domaga się bardzo solidnego poznania, tym bardziej, że naprawdę jest co zwiedzać...

A tymczasem znów o Chełmie i Ziemi Chełmskiej. Kilka spektakularnych ciekawostek. Czy wiecie, że:

1. chełmskie Podziemia Kredowe to absolutny unikat w skali Europy? Podobno (tak twierdziła pani przewodniczka) najbliższe podobne podziemia znajdują się na Sardynii, ale rozmiarem w żaden sposób nie dorównują tym chełmskim.

2. stojąca w Stołpiu odległym od centrum Chełma o 12km wieża jest najstarszym w Polsce murowanym zabytkiem na wschód od Wisły?

3. Chełm był dwukrotnie stolicą państwową? W XIII w. książę Daniel Romanowicz ustanowił tu stolicę swego państwa halicko-włodzimierskiego. Książę ten nawet był koronowany na króla Rusi (co prawda w Drohiczynie), ale zerwał unię z Watykanem... chciałoby się dodać: niestety...
Za drugim razem Chełm przez jeden chyba dzień był stolicą Polski wyzwalanej przez Armię Czerwoną. Zdążono tylko ogłosić niesławny (modne słowo hehehe...) manifest PKWN i stolica powędrowała do Lublina...

4. tu posłużę się cytatem z tego artykułu:
Cytat:
Cudowna ikona Matki Boskiej Chełmskiej, dzieło sztuki bizantyńskiej, było niezmiernie poważane w dawnej Rzeczypospolitej. (...) Jego [wizerunku] udział w wielu wyprawach wojennych królów polskich świadczy o ogromnej popularności. Jako Palladium Rzeczypospolitej ikona chełmska, sprawczyni zwycięstw była równie popularna w epoce nowożytnej jak obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, którego kult rozwinął się intensywne po potopie szwedzkim, czy tez Matki Boskiej Ostrobramskiej, czczonej zwłaszcza w XIX i XX wieku. Matka Boska Chełmska jako Regina Poloniae stała się sprawczynią zwycięstw, stąd też określana również jako wyobrażenie Matki Boskiej Wojennej.
?

5. budowa Osiedla Dyrekcji Kolejowej była, po budowie portu w Gdyni, największym przedsięwzięciem urbanistycznym międzywojennej Polski?


Być może, jakieś nieścisłości w tym, co powyżej napisałem są, ale z grubsza wszystko to prawda.


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 13 września 2006 15:53:12 
(-)


Ostatnio zmieniony śr, 27 lipca 2016 20:44:07 przez chewbacca, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 13 września 2006 20:00:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
..no...no.....byłem raz jeden ( na objeździe naukowym historyi sztuki KUL)......ale ja jestem nieobiektywny..... :D

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 14 września 2006 00:07:21 

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 19:22:49
Posty: 1139
hmm. mnie trudno powiedzieć gdzie nie byłem;) a itak wszyscy w najdalszym korzeniu z Afryki/Bliskiego Wschodu pochodzą:)))


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 14 września 2006 08:55:40 
(-)


Ostatnio zmieniony śr, 27 lipca 2016 20:44:02 przez chewbacca, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 140 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group