Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 17:42:44

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 181 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: cmentarze
PostWysłany: czw, 11 maja 2006 22:46:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
..ulubiony cmentarz ?.......gdzie chciałbyś / chciała.....spocząć ???

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 11 maja 2006 22:48:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
temat - rzeka, ale dziś już nie zdążę się wpisać...

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 11 maja 2006 23:04:31 
Na Pęksowym Brzyzku..........


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 11 maja 2006 23:30:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 18:30:29
Posty: 406
dolina Cedronu w Swietym Miescie, bo tam pojawi sie Chrystus w Dniu Sadu (przynajmniej wedlug braci Muzulmanow).


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 12 maja 2006 09:51:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:05:18
Posty: 3785
pere lachaise


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 12 maja 2006 13:35:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:14:22
Posty: 9021
Skąd: Nab. Islandzkie
Super temat, skrobnę coś po robocie... :idea:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 13 maja 2006 03:36:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 02 lutego 2005 15:07:07
Posty: 397
Skąd: znikąd
W ziemi :)

Powązki
Pęksowy Brzyzek
Pere-Lachaise
piekne, klimatyczne, duchowe - w sam raz na spoczynek
na tych cmentarzach mozna pokontemplowac

A w Hiszpanii sa rewelacyjne cmentarze przy plazy. Ludzie tam chodza jak do parku. Jest duzo kwiatow, palmy, slonce. Taki radosny nastroj panuje na takim cmentarzu, ze smierc kojarzy sie nie ze smutkiem, a wlasnie z przejsciem do wiecznej szczesliwosci.
Dlatego najbardziej chcialabym lezec na wesolym cmentarzu (ale u nas takich nie widzialam, a do Hiszpanii daleko).

_________________
OSTRE SĄ TWE STRZAŁY


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 13 maja 2006 12:40:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 16:16:54
Posty: 1329
Skąd: Kraków
z dużych cmentarzy to na rakowickim, albo na jakimś małym cmentarzu, najlepiej już "nie czynnym" gdzieś w beskidach..


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 13 maja 2006 20:11:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:14:22
Posty: 9021
Skąd: Nab. Islandzkie
Jest tylko jedno miejsce gdzie chciałbym spocząć, ale o nim później...
Teraz kilka przemyśleń:

-Cmentarze z czasów I Wojny Światowej na Łemkowszczyźnie - położone w gęstych liściastych lasach na szczytach zapomnianych beskidzkich szczytów. Piękne drewniane daszki, w ogólnym wyglądzie czuć w nich jakiś nieopisany klimat powiązany z pogańskościa i idealnym wpasowaniem w naturę.

-Żydowskie... (np. w Krakowie) - nieme echo przeszłości, dla mnie to wprost mistyczna archeologia... taka przebitka z innego świata, zaglądanie za kotarę dziejów, poydrowienia z Nieba. Piękne wzory plastyczne. No i tradycja stawiania kamyczków jako symbol rozrzucenia Żydów po świecie po zburzeniu Świątyni! - rozmawiałem kiedyś o tymże zwyczaju ze starym Żydem (nie, nie z Michnikiem), który wjaśniał mi ten będący w opozycji do stawiania wypalających się zniczy i gnijących kwiatów - było to ciekawe doświadcznie, chyba dałem się przekonać.. No i modlitwy na karteczkach wepchnięte w szczeliny grobów cadyków... Coś niesamowitego.

-Stare Powązki, czyli mój obowiązkowy przystanek podczas każdej wizyty w Warszawie. Ta cisza i spokój, tuż obok jazgotliwego centrum. Wręcz fizycznie czuje się dostojność tego miejsca.

-Irlandzkie cmentarze z celtycką architekturą i ornamentyką. Rzecz obok której nie można przejść obojętnie. Wieje tu doslownie kultem magicznym... Coś całkowicie innego od mojego środkowoeuropejskiego pojęcia cmentarza. Duma i czarodziejskość, takie prastare dęby z poprzedniego millenium wykonane ludzką ręką z mała pomocą jakis trolli czy cuś.

-Poniemieckie groby i cmentarze na terenie dawnych Prus Wschodnich. Bardzo boli mnie mszczenie się na mogiłach poprzednich gospodarzy tych pieknych ziem... Ludzie którzy jakże kochali Pomorze, Kaszuby czy wschodnie tereny Prus Wschodnich nie zasługują na burzenie (panie... toć to faszyści!), czy powolne zapomnienie mogil w gąszczu chwastów. Często są to piękne, całkowicie odludne i zapomniane przez obecnych mieszkańców miejsca, będące pewnym rewersem tych ziem, które u wiekszości ludzi nie wywołują skojarzeń z ówczesnym złotym wiekiem tych miast i wsi, gdy dla mnie stanowią pewną pocztówke z krainy kiedy Gdańsk miał własną walutę, flage i znaczki pocztowe.

-Père-Lachaise... niewątpliwie jest to miejsce kultowe, będące raczej galerią sztuki i pomnikiem chwały nauki czy sztuki - i to własnie jest minusem, tego obiektu. Trochę brak tu "osobistego" wyciszenia (nie wspominam nawet o tym, że legendarna mogiła Jima okazała się czymś... odrzucającym). Ale niewątpliwie jest pięknie - choć w innych kategoriach niż powyżej.

-Mimo, że tam nie byłem - to myśle, iż pięknie by było spocząć w Dolinie Jozafata.

-No i wspomnainy na początku cmentarz "Srebrzysko" obok którego mieszkam. Miejsce docenione już przed wojną... Wprost bije spokojem i pięknościa... Położony w lesie pośród morenowych wzgórz, idealnie oddaje nostalgiczno-romantyczny nastrój nekropolii. Tam spoczywa moja babcia, tam spoczywac chcę i ja, wśród alejek po których przechadzam się aby odetchnąć gdy mam tylko trochę wolnego czasu w domu. No i ciekawy "dział" muzułmański. Dosyć urokliwy jest też stary cmentarz w Oliwie jak i nekropolie sopockie.

-Wprost żigać mi się chcę jak widzę te nowe, gigantyczne cmentarze, takie nekro-hipermarkty... Zagłębie tandety, trochę z wysypiskiem śmieci mi się kojarzy.

-Aha, zawsze chciałem zaprojektować swój własny grób :).


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 14 maja 2006 12:45:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 14:36:56
Posty: 7692
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
Dla mnie, co stanie się z ciałem biologicznym po jego śmierci nie ma najmniejszego znaczenia. Gdyby jakiś narząd się do czegoś jeszcze nadawał, to można go komuś przeszczepić, a resztę np. skremować albo cokolwiek. A gdzie pogrzebie się urnę/trumnę, to wszystko jedno - w czasie zmartwychwstania Bóg i tak znajdzie moje ciało duchowe. A ci, którzy zechcą o mnie pamiętać mogą to robić zarówno nad moim szkieletem, jak i nad jakąś symboliczną tablicą mi poświęconą.

Nie mam nic przeciwko np. tybetańskiej tradycji wystawiania ciała sępom - jest to takie samo ekologiczne krążenie materii, jak złożenie w ziemi dla nicieni, pierścienic i owadów...

Dlatego więc jakoś w ogóle nie interesuje mnie, gdzie będzie mój grób. A ponieważ mój zmysł sztuki architektonicznej jest znikomy, to artystyczny aspekt cmentarzy też słabo do mnie przemawia.

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 14 maja 2006 18:45:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21339
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Mysle, ze cos w tym stylu i rozmiarze calkowicie by mnie satysfakcjonowalo:

Obrazek

;)

Zdrowka zycze

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 14 maja 2006 20:25:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 11 stycznia 2005 16:45:42
Posty: 251
Skąd: Ursynów
Pet pisze:
Mysle, ze cos w tym stylu i rozmiarze calkowicie by mnie satysfakcjonowalo:

:lol: :lol:
z tego co powyżej mi potrzeba by było od szczęścia troszkę piasku: wiejski cmentarz w lesie, położony na niewielkiej górce i zwykła, prosta mogiła bez jakichkolwiek budowli, grobowców..na niej roślinki, najchętniej ..dużo dużo.. niezapominajek i franciszkański znak Tau :)

_________________
http://www.karpatywschodnie.pl/


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 14 maja 2006 20:51:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 16:16:54
Posty: 1329
Skąd: Kraków
moje miejsce na przyszłość. Cmentarz w Bielicznej, w miejscowości niegdyś wysiedlonej i doszczetnie zniszczonej, po której została tylko cerkiew i ten oto cmentarzyk:
Obrazek

jak nie widać to tu jest link:http://weber.is.uw.edu.pl/zaklady/zsocog/joanna/Beskid/1_1_Beskid_0007.htm


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 14 maja 2006 22:29:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:39:35
Posty: 12221
Skąd: Nieznajowa/WarsawLove
panek pisze:
w czasie zmartwychwstania Bóg i tak znajdzie moje ciało duchowe

ciałem duchowym to ty będziesz po śmierci, a po zmartwychwstaniu ciałem cielesnym (bo wierzymy w "zmartwychwstanie CIAŁ", ale to chyba na inny temat temat)
natomiast chcę być pochowana na Pęksowym Brzysku bardzo chętnie.

_________________
ja herez ja herez
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 15 maja 2006 00:50:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 24 lutego 2005 14:26:17
Posty: 372
Skąd: z ciemności do światła
OOOO nareszcie coś dla mnie. Super temat. W listopadzie roku 2005 nabyłem (po znajomości) kawałek ziemi na cmentarzu w Puszczykowie (zraz obok Mamy). Ciekawe, kiedy dzieci me grabiły ową ziemię, jedna z córek spytała ;;: "Tato, a gdzie będziesz miał głowę??" Potem w tym miejscu grabiła szczególnie ostrożnie :D
... i do Szafoniery blisko... :D

_________________
Lepiej się dobrze ponudzić niż kiepsko zainteresować.


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 181 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group