Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest wt, 04 czerwca 2024 05:15:16

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 638 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30 ... 43  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 31 maja 2012 11:20:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 15:34:22
Posty: 17303
Skąd: Poznań
Może lądowali obok, a potem je holowano do środka?

- - -


Jest późna wiosna, wszystko w rozkwicie, dni długie. Dla kontrastu przypomniała mi się moja lutowa wyprawa poznańska.
Człowiek nie zna całości swego miasta, szczególnie dużego miasta... Nie byłem nigdy wcześniej w dzielnicy Krzesiny no i lutowego wieczoru pojechałem tam. Warunki były nieprzyjające - silny wiatr, co jakiś czas lekki kapuśniaczek, cimno/zimno. Ale o to chodziło. Wszystko miało być z założenia pozornie nieatrakcyjne, złe, turystyczna kenoza.
Mam ogólną słabość do wszystkiego co peryferyjne, wypchnięte, ostatnie - Krzesiny nadawały się idealnie. Wsiadłem więc na Rondzie Rataje (jeszcze wielkomiejsko, światła i migoty) do autobusu, było może z 5 pasażerów, stopniowo zaczęliśmy zagłębiać się w suburbia, coraz ciemniejsze, zaczęła się peryferyjna zabudowa, psy jeszcze szczekały pyskami ale już ledwo-ledwo. Autobus jechał długo dość, nigdzie nie stając, trochę byłem niespokojny czy nie przegapię Krzesin ale nie przegapiłem. Wyszedłem w miękką ciemność. Powietrze było mocno oceaniczne, ziemia wilgotna. Byłem tu pierwszy raz w życiu! Mt. Everest nie stanowiłby dla mnie, formalnie rzecz biorąc, większej nowości. Poczułem się znakomicie, miałem mnóstwo czasu, autobus odjechał, zostałem sam, wszyscy pozamykani w domach. Zacząłem iść poboczem, obserwując firanki w oknach, niebieskie odblaski od tv na szybach, dymy z kominów, pustki między domkami. Dwa razy niechętnie szczeknął na mnie pies, ale zaraz wrócił do ciepłej(?) budy. Oczywiście nic specjalnego się nie działo, co było zgodne z przewidywaniami i napawało mnie spokojem. W Krzesinach ciekawy jest tylko ten kościół:

Obrazek

Tu widoczny za dnia. Wtedy było inaczej.
Podszedłem do niego, obszedłem ciemną bryłę, popatrzyłem... Był niedostępny, jakby też chciał się schować sam w sobie. Zawróciłem pod wiatr i poszedłem aleją z gołymi drzewami w kierunku przystanku osobowego Poznań-Krzesiny. W okolicy torów doznałem już zupełnego uczucia odosobnienia i zaciemnienia. Droga zamieniła się w błotnistą gruntówkę, lampy stały dumne ale martwe, tylko daleko gdzieś migał semafor. Szedłem na czuja, rozmyślając o tym i owym, patrzyłem na niebo, które ładnie się przetarło z chmur. Było mi zimno, ale tylko trochę. Dotarłem wreszcie do peronu. Poznań-Krzesiny jest jedną z najbardziej zaniedbanych stacji w mieście, nieważną i źle usytuowaną. Perony gołe, bez wiat i ławek, nie było gdzie się schować, no cóż - specyfika wyprawy. Czułem, iż jestem - jak Automateusz w bajce Lema - Prawie Że Nigdzie i że ledwie żyję właściwie. Po kwadransie nadjechał elektryczny osobowy z Ostrowa Wielkopolskiego. Pustawo. Peron jakby westchnął - stał na nim człowiek, wreszcie był potrzebny a teraz znów zostaje sam... Wsiadłem i nie poszedłem do kierpocia na czoło pociągu aby kupić bilet. Miałem to w nosie, najwyżej mnie ochrzani, a pieniądze na bilet przecież miałem jakby co. Ale nikt nie przyszedł. Jechaliśmy przez pustki wschodniego Poznania, wielkie łąki a daleko gdzieś skupiska świateł. Zadzwonił telefon, dzwoni kolega, słyszę w tle gwar:
-No czeeść, co robisz, bo ja siedzę w knajpie w BERGAMO, no wiesz miałem dwa dni wolnego to kupiłem last minute za osiemdziesiąt złotych lot i teraz jem pizzę i łoję wino!
I tak dalej.
Wyobraziłem sobie go jak siedzi w ciepłej pizzerii, łoi, pewnie ma już przyjemny szumek, zaraz pozna jakiegoś Włocha albo i Włoszkę i będzie z nią rozmawiał o sztuce! Spojrzałem na pyrkoczące jarzeniówki w kołyszącym się "kiblu" i zadrżałem z radości na ten kontrast.
-A ty co tam?
-Jadę kiblem z Poznania Krzesiny na Główny - chciałem powiedzieć matowym głosem, ale musiałem go podnieść. Wjeżdżaliśmy na rozjazdy przy Starołęce i zaczęło bardziej hałasować.
Potem życzyliśmy sobie dobrej nocy i rozłączyliśmy się. Obserwowałem zaoknie. Ciemna, smolista Warta. Las Dębiński, drzewa szamoczące się na wietrze przypominały enty. Poznań Dębina - malutka stacja tuż obok mojego pierwszego przedszkola. Więcej świateł, więcej miasta. Przejazd nad Hetmańską, więcej torów. I dworzec główny. To była dobra eskapada!

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 31 maja 2012 23:22:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 17:48:09
Posty: 6421
arasek pisze:
Mam ogólną słabość do wszystkiego co peryferyjne, wypchnięte, ostatnie

też tak mam i czasem myślę, że dziwny jakiś jestem

piękna nostalgiczna opowieść
wolałbym jechać z tobą w kiblu niż żreć pizzę w Bergamo
serio


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 31 maja 2012 23:40:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 17:38:41
Posty: 10026
Niesamowity klimat tej wyprawy! Jak z subtelnego horroru... Aż mnie dreszczyk przeszed...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 31 maja 2012 23:51:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 00:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
arasek pisze:
To była dobra eskapada!

:piwo:

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 01 czerwca 2012 20:56:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28032
arasek pisze:
Peron jakby westchnął - stał na nim człowiek, wreszcie był potrzebny a teraz znów zostaje sam...


świetna ciemnowilgotna eskapada i takież opowiadanie !


arasek pisze:
do kierpocia


chodzi pewnie o konduktora ?

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 01 czerwca 2012 22:14:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 15:34:22
Posty: 17303
Skąd: Poznań
Kierownik poćągu :)

Miło mi, że się podobało. :-)
Zróbmy kiedyś taką wyprawę w kilkoro!

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 01 czerwca 2012 22:21:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28032
arasek pisze:
Kierownik poćągu


O cholera, a ja myślałem, że mam do czynienia z poznańską gwarą :) .

arasek pisze:
Zróbmy kiedyś taką wyprawę w kilkoro!


Wiesz, że ja chętnie.

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 02 czerwca 2012 00:27:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 17:38:41
Posty: 10026
arasek pisze:
Zróbmy kiedyś taką wyprawę w kilkoro!

W sumie chyba też bym chciała... nie wiem tylko, jak z możeniem...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 12 lipca 2012 08:23:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 15:34:22
Posty: 17303
Skąd: Poznań
Kilka dni temu postanowiłem odwiedzić nowy dworzec kolejowy w Poznaniu. Zrealizowałem ten zamiar. Muszę tu odszczekać wszystkie swoje negatywne uwagi na temat tego obiektu. Dworzec teoretycznie mógłby być większy (patrząc z zewnątrz), ale w środku w ogóle się braku tych metrów kwadratowych nie czuje. Ponoć zresztą nowy budynek ma od starego mniejszą powierzchnię o jakąś symboliczną liczbę mkw, pięćdziesiąt parę czy jakoś tak... W każdym razie - w środku jest jasno, przestronnie, niezwykle funkcjonalnie, naprawdę dobra klasa europejska!
Oczywiście - mam sentyment do ogromnych obiektów z połowy ubiegłego wieku. Ale cóż - czasów się nie cofnie, dworzec dziś to nie "miasto w mieście", z fryzjerem, pocztą i kinem. To coraz częściej miejsce na kilkunastominutowy pobyt, wypicie kawy i do pociągu.
Ponadto widać już, że dworzec to część znacznie większej układanki, którą buduje Trigranit. Jak już to skończą (przykryją wtedy część peronów), będzie to jako całość wyglądało chyba jeszcze lepiej.
Jak już byłem na tym dworcu, to zobaczyłem rozkład (na ładnych niebieskich wyświetlaczach) i postanowiłem się przejechać chociaż trochę. Wsiadłem w pociąg do Nowego Tomyśla i pojechałem do stacji Poznań Górczyn. Po drodze widać było zakres prac prowadzonych przez Trigranit i robi to wrażenie, można powiedzieć że cząstka Poznania wokół dworca powstaje zupełnie na nowo.
Poznań Górczyn bardzo zaniedbany, z zamkniętym budynkiem dworca, wygląda to nieszczególnie. Nie zabawiłem tam długo, to nie był dzień na takie klimaty. W tramwaj i do domu! :)

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 12 lipca 2012 09:03:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28032
arasek pisze:
Jak już byłem na tym dworcu, to zobaczyłem rozkład (na ładnych niebieskich wyświetlaczach) i postanowiłem się przejechać chociaż trochę.


ha ! :)

a nowy dworzec rzeczywiście nie robi złego wrażenia - wydał mi się przestronny i jasny (ta ilość dziennego światła to chyba dworcowa ponadprzeciętność)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 12 lipca 2012 09:30:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 00:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
...parę dni temu,pod wieczór byliśmy z Natalią w Buku....mają tam synagogę :
Obrazek

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 18 lipca 2012 22:19:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 17:48:09
Posty: 6421
arasek pisze:
Kilka dni temu postanowiłem odwiedzić nowy dworzec kolejowy w Poznaniu.

dla mnie na dzień dzisiejszy pomyłka
na 4 a do Wolsztyna chyyyyyba kilometr
myślałem, że przejdę bezpośrednio na most dworcowy ale nie :cry:
może coś się wykluje obecnie pała


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 18 lipca 2012 23:01:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 00:39:35
Posty: 12221
Skąd: Nieznajowa/WarsawLove
czy zna ktoś miejsce w tej wielkopolsce, żeby były kwitnące łąki i piaszczyste drogi???? :cry:

_________________
ja herez ja herez
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 19 lipca 2012 07:17:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 15:34:22
Posty: 17303
Skąd: Poznań
Powsinoga pisze:
na 4 a do Wolsztyna chyyyyyba kilometr


No to jest minus, nie da się ukryć. Ale jak skończą ten cały zamysł, to ponoć mają być jakieś kładki bezpośrednio z budynku dworca na te dalekie perony (najlepsza byłaby kolej gondolowa :szydera )

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 19 lipca 2012 17:59:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 17:48:09
Posty: 6421
natalia pisze:
czy zna ktoś miejsce w tej wielkopolsce, żeby były kwitnące łąki i piaszczyste drogi????

no to trudno bo u nas łaki raczej tylko na terenach podmokłych
tam gdzie się da wszędzie pola
ale zwróć uwagę na piękne drogi śródpolne z zadrzewieniami gdzie na rowach i miedzach prawdziwe bogactwo np pomiędzy Poznaniem a Gnieznem /np. okolice Bednar gdzie wypasano największe stada owiec w Polsce
polecam stronę http://www.zpkww.pl/galeria.php gdzie masz parki krajobrazowe a tam Park Park Krajobrazowy im. Gen. D. Chłapowskiego z drogami śródpolnymi
bliżej Poznania jest majątek Cieszkowskich w Wierzenicy z drogami śródpolnymi do Kicina, Milna czy Mechowa doliną rzeki Główna
ale fantastyczne łąki są w okolicach Pyzdr ale tam trzeba obecnie chyba w woderach :roll:
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 638 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30 ... 43  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group