Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest wt, 16 sierpnia 2022 12:45:59

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1309 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 84, 85, 86, 87, 88
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: TATRY
PostWysłany: sob, 25 września 2021 09:10:40 
Awatar użytkownika

Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
arasek pisze:
Cała epoka i bez przesady - jakaś cząstka mojego życia

Zachęcam do zapoznania się z tym materiałem:

https://wspinanie.pl/wp-content/uploads/2021/09/Jozef-Nyka-wspomnienie.pdf

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.

My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".

PostWysłany: pn, 27 września 2021 17:03:38 
Awatar użytkownika

Bardzo ciekawe, dzięki! :)

czciciele radia i fizyki

PostWysłany: czw, 04 sierpnia 2022 22:51:52 
Awatar użytkownika

Na początek jedna rzecz: Giewont to jednak jest potęga! Piszę to dlatego, że zawsze podkreślałem, że generalnie ze wszystkich części naszych Tatr najmniej lubię tę środkową, właśnie giewontowo-czerwonowierszańską, i pewnie nadal tak jest. Ale moja tegoroczna refleksja nie jest związana ani ze szlakami, ani z widokami ze szczytu czy z podejścia, tylko z Giewontem jako symbolem. I tutaj można by ponarzekać, że taki zjechany, kolejki pod szczytem, sylwester pod giewontem, nie wiadomo co. A jednak... Zupełnie ignorując wszystkie konteksty, miałem taką garść refleksji: po pierwsze góra naprawdę do złudzenia przypomina tego śpiącego rycerza i to nie jakiegoś tam dude'a, tylko takiego groźnego, dostojnego mocarza - i to już wydaje mi się całkiem unikalne. Ale tym bardziej unikalne jest to, że góra ta nie leży gdzieś tam i trzeba ją znaleźć (o, jak np. Old Man of Storr na wyspie Skye), tylko góruje nad miastem i to góruje w pełni znaczenia słowa "górować" - niemal z każdego miejsca jest widoczna jako dominujący element krajobrazu; prawie jakby ktoś ustawił kemping na Placu Defilad pod Pałacem Kultury ;-)
Jednocześnie fajne jest - jakże łatwe przecież - dekonstruowanie wielkości Giewontu, który od tyłu wygląda wręcz zabawnie, a z daleka widać, jak w gruncie rzeczy jest mały, wtapiając się w tło wyższych od siebie Czerwonych Wierchów. Ale jakkolwiek nie wyglądałby z daleka czy od tyłu, to ta perspektywa od Zakopanego robi na mnie ogromne wrażenie.

Jakby co, przypominam, że prawidłowa nazwa szczytu wynosi: Gniewond!

PostWysłany: pt, 05 sierpnia 2022 20:58:20 
Awatar użytkownika

Ja tam od zawsze mam dużą słabość do Giewontu. Bardzo lubię tą górę, a powodów znalazłoby się dużo. I nawet o dziwo udało mi się na nią dwa razy w życiu wejść! (bez kolejek ;) )

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1309 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 84, 85, 86, 87, 88

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]