Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest śr, 17 sierpnia 2022 21:34:05

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 352 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 20, 21, 22, 23, 24
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Spływaj!
PostWysłany: wt, 28 czerwca 2022 22:33:58 
Awatar użytkownika

W tym roku chciałem znów jakiejś małej rzeczki, bardziej wymagającej niż ubiegłoroczna Prosna, bardziej malowniczej.
Padło na Pliszkę, która płynie najpierw w okolicach Świebodzina, potem nieopodal Cybinki, by wpaść do Odry już na granicznym jej odcinku.
Przyjechaliśmy do Cybinki w sobotni poranek, do busa i kilkanaście minut potem byliśmy już w Sądowie gdzie zaczynał się nasz spływ.
Tego dnia mijaliśmy się z dwoma ekipami, które robiły sobie jednodniowe spływiki, ale nie było to uciążliwe. Wyprzedziliśmy ich po jakimś czasie. Za Sądowem pierwsza przenoska - droga i elektrownia wodna. Później przez ładny, prześwitujący las, stopniowo koryto się poszerzało a prąd zwalniał, znak że zbliżamy się do kolejnej elektrowni w Koziczynie.
Tu jeszcze bez większych przeszkód, można było spokojnie powiosłować albo i nie ;)

Obrazek

W Koziczynie witają nas stare mury dawnej niemieckiej elektrowni wodnej i nieczynnej od 1945 fabryki celulozy - dobrze zachowana półruina. Przenoska kosztuje nas trochę wysiłku (5 kajaków dwójek), z przyjemnością zajadam się więc wędzonym pstrągiem, którego można tanio kupić na terenie elektrowni - mają tam hodowlę.
Płyniemy jeszcze chwilę pośród obiektów byłej fabryki...

Obrazek

Pliszka robi się teraz bardziej wartka i przejrzysta (pozbawiona mułu), wpływamy w głęboki las. Rzeka nie jest typowo zwałkowa ale z drugiej strony wymaga jednak kombinowania, drzewo raz z prawej, raz z lewej, wystające pniaki... prędkość szlakowa spada nam szybko do 2,5 km/h. Otoczenie jest wyjątkowo piękne, chwilami tolkienowskie...

Obrazek

Płyniemy tak przez trzy godziny, chłonąc widoki Puszczy Rzepińskiej. Na otwartym terenie +30 stopni, ale tutaj, w głębokim cieniu prawie tego nie czujemy. Wreszcie znajdujemy pyszną, dziką łączkę na zakolu rzeki (opływa nas niemal z trzech stron) i rozbijamy się. Jest dopiero 16:00 więc mamy sporo czasu na obiad i czas wolny. Po jakimś czasie jednak grzmi a po 17:00 burza wygania nas do namiotów, ulewa trwa jednak tylko kwadrans, potem wraca ładna pogoda. Deszcz jednak przegonił muchy i komary, tym lepiej. Siedzimy długo przy ognisku...

W niedzielę płyniemy najpierw w niezmienionym krajobrazie...

Obrazek

Dopływamy do miejscowości Urad i stopniowo las rzednie aż wreszcie kończy się. Krajobraz zmienia się - wpływamy w trzcinowiska i łąki. Pierwotny plan zakładał wpłynięcie na Odrę, rozbicie się na niemieckim brzegu i popłynięcie jeszcze 5 km Odrą do Kunic. Powoli jednak wahamy się, patelnia na rzece jest wielka, kremy z filtrem 50 skwierczą na naszych ciałach.
Ale sama Pliszka nadal okej, jest tutaj bardzo czysta - kremowy piaseczek na dnie widać doskonale - i ciepła.

Obrazek

Dopływamy do ostatniego mostu po polskiej stronie i tu wydarzenia same narzucają bieg spraw - pod mostem jest mało widoczne ale bardzo szybkie i podstępne bystrze. Wpływamy tam jako pierwszy kajak, rzuca nas na poprzeczną kłodę i - to są sekundy - chwilę później mamy kadłub pełen wody, wpychany pod pniak. Prąd taki że ledwo można ustać na nogach. Trochę się wściekłem... to moja druga wywrotka przez 25 lat pływania! (pierwsza w 1997 na Drawie) - oto jak nie można nigdy być zbyt pewnym siebie i polegać na rutynie. Ledwo odholowaliśmy pełne wody bydlę (a w nim plecaki, namioty, śpiwory...), drugi kajak - nie zdążyliśmy ich ostrzec - wyrżnął w pniak i historia się powtórzyła. Dopiero reszta, zaalarmowana okrzykiem, zatrzymała się przed mostem.
Decydujemy: dwie załogi mokre, kończymy tutaj, dosłownie 250 metrów przed ujściem do Odry, którą już widać w oddali.
Może to i dobrze, na Odrze moglibyśmy dostać udarów od tego upału.

Pliszka okazała się przepiękną rzeką, niezwykle malowniczą i ciekawą. Z pewnością najlepsza rzeka z ostatnich czterech (Łobżonka, Obra, Prosna) - *****

czciciele radia i fizyki

PostWysłany: śr, 29 czerwca 2022 07:54:00 
Awatar użytkownika

Ach jak pięknie...! :D

PostWysłany: śr, 29 czerwca 2022 08:50:14 
Awatar użytkownika

Też właśnie chciałem napisać coś w tym rodzaju :D . A jak suszenie?

PostWysłany: śr, 29 czerwca 2022 11:49:29 
Awatar użytkownika

To co na sobie powysychało w pół godziny. W plecaku niektóre worki dały radę, niektóre trochę poprzepuszczały... od razu w niedzielę poszło do pralki.

Najbardziej dramatycznie było z telefonem. Wyjąłem go chwilę przed mostem aby zorientować się w terenie (czy facet jest w stanie tam po nas ewentualnie podjechać). Wypadł i osiadł na dnie, jakimś cudem od razu go zlokalizowałem, na szczęście poleciał w bok, nie tam gdzie był ostry prąd. Wyjąłem go bez większych nadziei ale wytarłem, wyssałem wodę z otworów, wysuszyłem na słońcu. I nawet na chwilę nie przestał działać! Polecam - Motorola, Piotr Fronczewski :wink:

czciciele radia i fizyki

PostWysłany: śr, 29 czerwca 2022 22:19:28 
Awatar użytkownika

Bardzo malownicza ta rzeka! :)

A przygoda z wywrotką w taki upał to chyba w sumie nie taka zła, nie? :wink:
Tylko faktycznie zachodzi obawa o sprzęt... te urządzenia tak łatwo nie zdychają od wpadnięcia do wody, wyschną i wracają do działania, ale jakość tego działania może się zacząć pogarszać. Z drugiej strony... Nokie słyną z niezniszczalności, więc może będzie dobrze. :)

PS. Dużo pająków było pod tym betonowym łukiem? :wink:

PostWysłany: czw, 30 czerwca 2022 23:06:25 
Awatar użytkownika

Nie zanotowałem ani jednego :)
(ale fakt, że nie mam na nie wyostrzonych zmysłów)

Cholera, to jednak będę obserwował ten telefon... :roll:

czciciele radia i fizyki

PostWysłany: pt, 01 lipca 2022 00:23:27 
Awatar użytkownika

Hehe, zmysłów na pająki może nie masz wyostrzonych, ale 'nie widziałem ani jednego' brzmi jednak lepiej, niż to, co kiedyś pisałeś w innej reli - że pod każdym mostem zdejmowałeś z siebie dużo tłustych sztuk. :D

Co do telefonu, to w pierwszej kolejności może się tak przygoda odbić na klawiaturze - jak się zacznie zacinać, to, jeśli znasz jakiś serwis, gdzie pracuje jakiś dziadek pasjonat, to Ci ją bez problemu wyczyści. W nowoczesnych salonach z młodymi pracownikami raczej nie masz czego szukać - ci się nie bawią w czyszczenie, tylko albo mają części zamienne, albo spadaj. I jeszcze popatrzą jak na kosmitę, bo o Nokii to słyszeli tylko coś kiedyś na lekcjach historii, ale co, to nie wiedzą, bo nie uważali za bardzo... :wink:

Ale tak jak pisałam - jest szansa, że wszystko będzie ok. :)

Aa, to Motorolla :D Nie wiem, co mi się z tą Nokią ubzdurało. :D

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 352 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 20, 21, 22, 23, 24

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]