Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 19:06:55

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 131 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 22 lutego 2008 19:50:09 

Rejestracja:
sob, 29 lipca 2006 21:56:04
Posty: 252
radza pisze:
albo jeszcze lepiej ząlożyć kapele UnBlack jest takich kapel troche zdaje się że strona na kdm była??

Brrrr, nie nawidzę tej nazwy. Dlaczego unblack? Że co? Niby czarne= złe? To jest jakiś manicheizm a nie Chrzescijaństwo!!!!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 22 lutego 2008 20:03:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 15:47:56
Posty: 11811
nie no, tu chyba chodzi o to, że kapele metalowe mają określone ideologicznie przesłanie... ale ja nie słucham black metalu - niech się wypowiedzą Ci co znają prawdziwych blackmetalowców (no, w jednym wątku nawet pojawiły się fotki "true black metalowe"),,,,

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 22 lutego 2008 20:04:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 października 2006 20:16:28
Posty: 848
Skąd: Mam nadzieję, że z Nieba
heavy free drummer pisze:
Że co? Niby czarne= złe? To jest jakiś manicheizm a nie Chrzescijaństwo!!!!

bo Beemoth to samo dobro...To jest dopiero Chrześcijaństwo... :roll:

_________________
"...Trzeba walczyć, aby Bóg dał zwycięstwo..."
św. Joanna d'Arc


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 22 lutego 2008 20:33:26 

Rejestracja:
sob, 29 lipca 2006 21:56:04
Posty: 252
Ale to też chodzi o demonizowanie estetyki i takie podejście typu A-Fe, właśnie maniechejskie. Dla mnie Chrzescijaństwo pt. bądźmy "biali" (jak, Albus- notabene od albigensów, dualistów, taka odmiana gnozy), pozytywni, mili, "pokorni" (w sensie zewnętrznej maniery), to pic na wodę. Co to ma wspólnego ze Zgorszeniem Krzyża, ze stawaniem w prawdzie? Ja uważam, że nie ma sensu grać muzyki rockowej czy metalowej z chrześcijańskim przesłaniem, bez zrozumienia, w jaki sposób jej estetyka i (a nawet może powiązane z nią elementy ideologii- przynajmniej jako element do refleksji) odkłamuje naszą obłudną kulturę i powierzchowne pseudochrześcijaństwo na zasadzie zakrywania prawdy o ludzkiej grzeszności taką "pozytywną" otoczką. Wtedy zrozumiałe staje się, to, co Budzy mówił o kulturze, że to sposób oszukania faktu istnienia śmierci. Jak to powiedział Litza w wywiadzie do Ruaha- czas na..............dementi!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 22 lutego 2008 21:12:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 15:47:56
Posty: 11811
myślę jednak, że na scenie un-black-metalowe (faktycznie - tragiczna nazwa) chyba nie o to chodzi - co napisałeś,,, ot, kolejna szufladka stylu,,, w sumie nie znam za bardzo tej sceny muzycznej, ale kiedyś przypadkowo trafiłem na serwis z taką muzyką - no i chyba był wywiad z 2tm2,3,,, zdaje mi się, że to po prostu jednak nazwa, jak nazwa - czy to muzyk chrześcijański czy pokolenie jp2 czy un-black metal, czy jeszcze co - nie generalizowałbym, że:

heavy free drummer pisze:
bądźmy "biali" (jak, Albus- notabene od albigensów, dualistów, taka odmiana gnozy), pozytywni, mili, "pokorni" (w sensie zewnętrznej maniery)

no bo niby skąd wziąłeś ten schemat? wyczytałeś na portalu z muzyką un-black metalową? z muzyką chrześcijańską (ruah.pl?)? rzadko tam zaglądam (ruah) ale jak już zajrzę, to muzycy nie za bardzo starają się pokazać, jako święci,,, takie wrażenie odnoszę,,, może mylne,,,

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 22 lutego 2008 21:38:23 

Rejestracja:
sob, 29 lipca 2006 21:56:04
Posty: 252
Ale myślę że ten schemat jest zakożeniony w wielu "chrzescijanskich" środowiskach i w ogóle w kulturze, co pokazuje chociażby istnienie tej nazwy, chociaż może za bardzo się emocjonuję.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 22 lutego 2008 22:15:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 15:47:56
Posty: 11811
heavy free drummer pisze:
schemat jest zakożeniony w wielu "chrzescijanskich" środowiskach

z tym się akurat zgodzę,,,

heavy free drummer pisze:
co pokazuje chociażby istnienie tej nazwy

z ciekawości wszedłem na stronę: www.unblack.kdm.pl
no i pierwsze co mi się rzuciło w oczy: "Christian Black & Death Metal webzine" no to kurde unblack czy black? ja już się pogubiłem ;)
myślę mimo wszystko, że promocja tej muzyki chyba "musi" się odbywać też przez portale typu bosko.pl ruah pl no i ten unblack.kdm,,, ale trochę nadinterpretujesz stereotypy - nie mając jednak potwierdzenia w faktach (jakieś wywiady, czy wypowiedzi prowadzących ten portal, które potwierdzałyby świętość grających unblack metal czy jak to się tam nazywa,,,) no i jednak chyba ten "unblack" miałby być jakąś tam alternatywą a nie opozycję,,, takie moje zdanie,,,,

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 22 lutego 2008 22:59:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
Ja wprawdzie żadnego black-metala nie znam, ale swego czasu buszowałam trochę po (un)blackmetalowych stronach i forach.

I z tego, co się zdołałam zorientować, to nazwa "black" jest nazwą symboliczną nawiązującą do ideologii właśnie, a nie do estetyki. Chociaż może lepiej byłoby powiedzieć - jest częścią estetyki symbolizującej ideologię. Dlatego dla ortodoksyjnych black-metalowców muzyka, która nosi w nazwie słówko "black" musi być z założenia antychrześcijańska. To oni wymyślili tą nazwę, estetykę charakterystyczną dla gatunku, a wszystko to w ramach buntu przeciwko chrześcijaństwu. I dlatego dostają szału, kiedy stykają się z określeniem "christian black metal". A ja muszę przyznać, że ich w tym wypadku rozumiem. Dlatego też uważam, że muzykę o takim brzmieniu, ale z chrześcijańskim przesłaniem, lepiej nazywać "unblack" czy nawet "white" niż "christian black".
I chodzi tu o treści, przesłanie, jakie muzyka niesie, a nie twierdzenie, że muzycy chrześcijańscy są święci.

Zresztą kwestia, czy chrześcijańskie zespoły powinny - a jeśli tak, to na ile - korzystać z blackowej estetyki w brzmieniu i image'u - to już temat na dłuuugą osobną dyskusję. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 22 lutego 2008 23:40:57 

Rejestracja:
sob, 29 lipca 2006 21:56:04
Posty: 252
No może w sumie nadinterpretowuje, tak na początku chodziło mi o samą nazwę, ale może też dlatego, że te stereotypy mnie bardzo denerwują i też stanowią często przyczynę buntu dla wielu młodych ludzi, którzy doświadczają na swojej drodze życia, że rzeczywistość nominalna w Chrzescijaństwie rażąco odbiega od rzeczywistości realnej ( a wielu ludzi ma takie doświadczenie, po prostu spotyka takich, a nie innych ludzi). Trochę też nadawanie kolorom cech ideologicznych mnie drażni:)
Armijny Smok pisze:
świętość grających unblack metal

No właśnie chodzi też o to, że świętość realna nie potrzebuje aż takiego rozgraniczenia, definicji, bo sama z siebie tworzy jakieś zjawiska, które potem można nazywać . A dla mnie to rozgraniczenie jest trochę na wyrost, bo nie wiadomo, czy my żeczywiście jesteśmy w naszym życiu tacy un-black.
Tak na marginesie: paradoksalnie, gdy Nergal mówi u Wojewódzkiego, że jeśli wszyscy są tacy święci i dobrzy, to on chce być zły i brzydki, to ja go po części rozumiem, Budzy kiedyś mówił podobnie, co prawda w innym kontekście ale dla mnie jest w tym jakiś wspólny mianownik, pokazujący emocje wobec hegemonii pewnych stereotypów właśnie, które u wielu ludzi napędzają także niechęć do Chrześcijaństwa.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 23 lutego 2008 00:00:58 

Rejestracja:
sob, 29 lipca 2006 21:56:04
Posty: 252
Inną sprawą jest na ile przekaz ideologiczny jest zaprogramowany gatunkowo, ale myślę, że to jest też tworzenie stereotypów i przywłaszczanie wizerunku, estetyki- ja sobie na przykład nie życze, żeby odwoływać się do korzeni etnicznych ludów Europy jako przeciwstawnych Chrześcijaństu. Dlatego też, że Chrześcijaństwo nie określa niczego, co stworzone (w sensie ciała, materii), jako ZŁE i to jest to, co je odróżnia od herezji gnostyckich.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 23 lutego 2008 09:54:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 21 grudnia 2004 23:34:02
Posty: 1480
Skąd: Brwinów
Cytat:
Zresztą kwestia, czy chrześcijańskie zespoły powinny - a jeśli tak, to na ile - korzystać z blackowej estetyki w brzmieniu i image'u - to już temat na dłuuugą osobną dyskusję


OK, image to kwestia wtórna, ale wydaje mi się, że samo brzmienie muzyki powinno wynikać z wrażliwości muzyków. Nie bardzo rozumiem dylemat, czy "zespół chrześcijański" ma czerpać z jakiegoś tam brzmienia. Kurczę, przecież ludzie chyba przede wszystkim zakładają zespół po to, aby tworzyć muzykę - w pełni szczerze, taką, jaką czują najlepiej - a nie po to, aby głosić ideologię, do której muzyka jest tylko chłodno wykalkulowanym dodatkiem.

Jeżeli blackowe brzmienia najbardziej ich inspirują, ale nie chcą ich grać, bo "nie wypada", to chyba lepiej zawiesić gitary na kołku :)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 23 lutego 2008 10:33:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 15:47:56
Posty: 11811
lotan pisze:
przecież ludzie chyba przede wszystkim zakładają zespół po to, aby tworzyć muzykę - w pełni szczerze, taką, jaką czują najlepiej

:piwo:
dodałbym jeszcze, że chcą śpiewać i tworzyć teksty które wypływają z ich serca,,,

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 23 lutego 2008 12:21:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 13 stycznia 2008 22:19:30
Posty: 4159
Skąd: Wrocław
Armijny Smok pisze:
dodałbym jeszcze, że chcą śpiewać i tworzyć teksty które wypływają z ich serca,,,


Strach się bać, co wypływało z serca Adamskiego, kiedy pisał teksty do "Wojownika", czy "Było tylko czterech nas" ;).

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 23 lutego 2008 12:23:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 października 2006 20:16:28
Posty: 848
Skąd: Mam nadzieję, że z Nieba
heavy free drummer pisze:
(jak, Albus- notabene od albigensów

..a nie na odwrót?... :)

_________________
"...Trzeba walczyć, aby Bóg dał zwycięstwo..."
św. Joanna d'Arc


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 23 lutego 2008 16:06:17 

Rejestracja:
sob, 29 lipca 2006 21:56:04
Posty: 252
Oczywiście, że na odwrót :oops: Za szybko pisałem :)


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 131 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group