Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 09:29:40

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 914 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 61  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: czw, 29 grudnia 2005 12:36:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 18 listopada 2004 16:21:11
Posty: 358
Skąd: nie jestem stąd
Demo summer 1984 **** (***** za wersję zwaną "studio 84")
Obrazek
Najlepsza piosenka: Pociąg anarchistów
najlepszy moment: wstęp od "wojownika"
najlepszy tekst:"zabij ty"
no cóż... nagrania kultowe, wielu z nich nie usłyszymy na żadnym koncercie... szkoda tylko, że nagrane "w stereo", bo nie można słuchać jak jeden głośnik jest zwalony ;) czasami mam wrażenie, że panom nieco się śpieszyło, ale mimo wszystko album bardzo dobry. wiele zapowiada, pokazuje, ile potem panowie stracili, zmieniając profil...


Koncert - klub remont, 1984***
Najlepsza piosenka: pal i niszcz (za to, że unikat), między nami dobrze jest (za to, że wersja z samym refrenem :D)
najlepszy moment: "chórki" Adamskiego w "kierunek atak", gadki
Adamskiego między utworami
najlepszy tekst:"świry do przodu, próchno za drzwi..."

hmmm... Na koncercie podobno doszło do konfliktu z tamtejszą załogą (basista wspomina, że w pewnym momencie nie chciał grać bo kogoś tam pobili). A brzmienie... wszystko podsumować można tekstem "dajcie lapszy sprzęt to przyp***dolimy!". Jakaś taka dziwna gitara, Budzy jeszcze stara się brzmieć bardziej jak Wattie z exploiteda, trudno go momentami zrozumieć, uderzenia w werbel brzmią jak napierdalanie w drewnianą szafę... ale koncertu warto posłuchać chociażby ze względu na gadki, które przeszły do historii.


Koncert Jarocin 84 (eliminacje) ****1/2
najlepsza piosenka: niosąc wronie serca, dajcie jeść
najlepszy moment : jak Adamski (?) w "idzie wojnie" krzyczy w rytm "oi! oi! oi!" a potem ludzie zaczynają za nim powtarzać
najlepszy tekst : "dziękujemy... siekiera przecięła równo wszystko, co można było przeciąć!"
Razem z koncertem finałowym największy sukces siekiery. Prawdziwy czad, nie grają jaby się musieli zmieścić w piętnastu minutach... najsłabszym punktem jest zdecydowanie "krwawy front". "wojskowy" wstęp wyszedł ładnie, ale basista kilka razy zamiast grać, mocno pociąga za strunę (nie wiem... czyżby miało to imitować odgłos strzału?), co mocno "zgrzyta" kiedy się tego słucha. No i jeszcze fala, która jest, moim zdaniem, niesłusznie tak doceniana (utwór w ogóle jakiś taki niepotrzebny).



Jarocin 84 - finał*****
najlepsza piosenka : między nami dobrze jest, Marysiula, ładuj działo
najlepszy moment :najpierw jak ludzie ich wywołują na scenę na dwa kawałki jeszcze, potem wstęp od Maryśki (brrr... dreszcz przechodzi człowieka)

Na początku chciałbym zauważyć, że koncert kończy się raną kłutą, ale w wersji najbardziej rozpowszechnionej potem są jeszcze fragmenty koncertu poprzedniego. dziwne. ale do rzeczy:
pierwszy materiał siekiery, który usłyszałem. Jej największe osiągnięcie. do tej pory nie słyszalem czegoś, co zawiera w sobie tak dużo energii. Niektórzy mówą, że siekiera to zespół w 100% zły, że ma w sobie tylko zło - może tekstowo tak, pisze o złu, ale muzyka jest w stu procentach muzyką dobra. Jest taka radosna, że trudno sobie wyobrazić bardziej radosnego punka (chodzi o tą najostrzejszą odmianę, naturalnie). refreny utworów "między nami dobrze jest!", "wojownik" albo "ładuj działo" to największa klasyka, aż dziw bierze, że nikt(?) nie stworzył jeszcze czegoś opartego na tym schemacie. Najlepsze chórki, jakie możnabyło zrobić. koncert właściwie nie ma złych momentów (no, może przerwy między utworami). Materiał cały czas wywiera na mnie ogromne wrażenie.



koncert na festiwalu "Róbrege"****
najlepsza piosenka : dzika banda, idzie wojna
najleszy moment : wstępy od piosenek powyżej

Jak możemy dowiedzieć się z wikipedii, na tym koncercie Adamski po raz pierwszy zetknął się z marihuaną, co zaowocowało tym, że koncert był hmmm... najbardziej barwny. przez długi czas starał się nastroić (mimo wszystko w miarę już nastrojoną) gitarę. i chwała mu za to, że już wcześniej zdjął trzy najcieńsze struny, bo gdyby dysponował wszystkimi sześćioma, to koncert byłby chyba nie do odsłuchania w całości :D. Wikipedysta opisujący występ chyba nie do końca kontaktował na koncercie, bo o ile przerwy między utworami były dość długie, o tyle zespół zagrał poprawnie zdecydowaną większość swoich utworów, a strojenie na tle gry sekcji rytmicznej odbywało się (chyba) tylko podczas grania piosenek wymienionych jako "najlepsze". Mimo, że nagranie niedomaga nieco brzmieniowo, warto posłuchać.



koncert - festiwal rock na wyspie ***

Zwykły koncert. Nie wydaje mi się, żeby było w nim coś wyjątkowego. Dziwna rzecz: panowie grają tak, jakby na początku byli strasznie zmęczeni graniem (perkusja i gitary się rozwarstwiają przy "ładuj działo", śpiewający dostają zadyszki przy "fali"...), a potem widać nagłą poprawę formy, jakby wróciły im siły... pozwoliłem sobie pominąć "najlepszą piosenkę" i "najlepszy moment" (chociaż pokusiłbym się o stwierdzenie, że tym drugim jest, jak Budzy (?) zapowiada "maryśkę": "i Marysia i ty burek me..." :D jakby wszystkie piosenki miały takie długie tytuły, to nie zmieściłyby się na tylnej stronie okładki płyty :D:D). Widać, że zespół powoli staje się zwykłym zespołem i przygotowuje się do długoletniej kariery (co niestety nie wyszło - jak przekonamy się po następnym koncercie...). dobry, porządny występ (mimo wspomnianych wyżej początkowych niedociągnięć).

i ostatnie, najbardziej tajemnicze nagranie:
koncert w klubie Stodoła poprzedzający zespół "youth brigade"
- podobno w posiadaniu tego nagrania jest jakiś Francuz. nie lubię Francuzów.

_________________
dobro jest dobre, pięść rozwali świat


Ostatnio zmieniony sob, 31 grudnia 2005 14:29:06 przez Rzuff, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 29 grudnia 2005 14:44:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Rzuff - ty dysponujesz nagraniami, o których piszesz? Nie wiem czy wiesz co mam na myśli... :D :wink:

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 29 grudnia 2005 14:53:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25362
hehe :D no własnie!!!!!!!!!!!!! i jeżeli tak, to skąd ty jestes, skoro nie stąd? GDZIE CIĘ MOŻNA ZNALEŹĆ? :-)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 29 grudnia 2005 15:59:07 

Rejestracja:
pn, 07 listopada 2005 19:24:08
Posty: 3118
heh z nagrań siekiery to mam opisane tak :
Atak EP
Demo 1984
Demo 1986 (???)
Jarocin 04.08.1984
198x Demo & Studio (lista niemal identyczna z Demo 1986)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 29 grudnia 2005 16:17:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 18 listopada 2004 16:21:11
Posty: 358
Skąd: nie jestem stąd
Cytat:
Rzuff - ty dysponujesz nagraniami, o których piszesz? Nie wiem czy wiesz co mam na myśli...

naturalnie, że dysponuję tymi nagraniami! (niektóre niedomagają brzmieniowo - gł. jarocin eliminacje i rock na wyspie).to znaczy nie mam właśnie koncertu z hybryd, słyszałem tylko o jakimś francuzie co go ma.
jak napiszecie co konkretnie wrzucić to bardzo chętnie (tylko pozgrywam na mp3 z cd audio). Ale tematu ciąg dalszy:


Nowa aleksandria**** (a razem z bonusami ["misiowie", "ja stoję..." i "jest bezpiecznie" dorzućcie jeszcze jedną gwiazdkę)
Obrazek
najlepszy utwór: misiowie puszyści, na zewnątrz
najlepszy moment : wstęp "misiów", refren "jest bezpiecznie" oraz moment, w którym człowiek rozpoznaje w ludziach wschodu - "to tekst z >>siekiery<<!!!", czekanie na słowa w "na zewnątrz"(które nigdy nie nadejdą...) kiedy pierwszy raz słucha się płyty
najlepszy tekst: hmmm... chyba bez końca.... i tak dużo, tak mocno

Płyta, mimo, że siekiera grała potem dość długo, oznacza koniec pewnej historii. skończyło się. już nigdy nie usłyszymy "walczykowatego" wstępu "burka". nigdy niedźwiedzi brodacz nie odkrzyknie dzikiemu wokaliście "między nami dobrze jest!"... dwaj panowie, którzy stworzyli najszybszą legendę punk-rocka, rozeszli się, każdy w swoją stronę, żeby przypuszczalnie nigdy się nie zobaczyć. koniec. Siekiera u m a r ł a... zmiana profilu brzmi jak próba pokazania, że nawet bez Budzego sobie poradzą. To był już zupełnie inny zespół...

Z pierwszego odsłuchiwania płyty pamiętam wielkie zdziwienie (nie znałem siekiery tak dobrze jak dziś). To? Siekiera? przecież to... niemożliwe. Ale jednak coś da się poznać. Adamski od zawsze był poetą. Może ukrywanym pod długą brodą, ale poetą. Cały czas układa prostą muzykę. Ciągle opiera się na kilku dźwiękach. płyta pokazuje "nową" siekierę z dwóch stron. Pierwsza jest nadal siekierą gitarowo-perkusyjną. utwory "idziemy przez las", "ludzie wschodu", "bez końca" i "idziemy na skraj" cały czas należą do gitary (moje pytanie - czy "na zewnątrz" kończyło na wersji winylowej stronę a?). Wydaje mi się (chyba słusznie - patrz "ludzie wschodu"), że są one jeszcze nawiązaniami do poprzednich dokonań zespołu. Numery od 6 do 10 (nowa aleksandria, to słowa, już blisko, tak dużo..., czerwony pejzaż), jak można się domyślić, oznaczają przyszłość... Adamski podkreślał w wywiadach, że chce stworzyć w przyszłości rodzaj muzyki kosmicznej - i druga część płyty zapowiedzią takiej muzyki kosmicznej mi się wydaje. oparta raczej na keyboardzie i wokalu, gitara zdaje się tylko dodatkiem - nic dziwnego, że pan A zrezygnował później z roli gitarzysty na rzecz śpiewania. No i pozostaje utwór "na zewnątrz". wyjątkowy. rodzi niepokój w słuchającym. na początku gitara z klawiszami usypia... a potem z tego snu wyrywa nas perkusja z basem. Kłutnia między instrumentami trwa jeszcze chwilę... na końcu, kiedy wygrywa strona "powolna" i "spokojna", perkusja stara się jeszcze coś zrobić - i nie może nic, zostaje wyciszona... podświadomie Adamski ułożył historię o własnym zespole...



Inną historią są trzy dodatkowe nagrania. Chyba najbardziej różnorodne. nie będę się za bardzo o nich rozpisywał, napiszę tylko, że najbardziej podoba mi się w nich chyba gotycki refren "jest bezpiecznie", kiedy głos nachodzi na wokal, grają naprzemiennie. ładne.

_________________
dobro jest dobre, pięść rozwali świat


Ostatnio zmieniony czw, 29 grudnia 2005 16:27:53 przez Rzuff, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 29 grudnia 2005 16:24:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 18 listopada 2004 16:21:11
Posty: 358
Skąd: nie jestem stąd
Groszek-a pisze:
Demo 1986

hmmm... nie słyszałem. ale mam demo dla radia lublin w 1985, pięć kawałków:
Idziemy przez las
ja stoję, ja tańczę, ja walczę
jest bezpiecznie
idziemy na skraj
misiowie puszyści
na zewnątrz

z tym, że pierwszy i ostatni kawałek są ucięte (pierwszy - na początku, ostatni - na końcu). Nie dałbym głowy czy w tych nagraniach brał udział klawiszowiec, bo nie takiego jak klawisze nie słychać. ale za to w "na zewnątrz" całkiem wyraźnie słychać gitarę w przejściach z perkusją, tych "agresywnych". w ogóle jeszcze nieco bardziej agresywna siekiera niż na albumie.
acha - i mam jeszcze dwa kawałki ze składanki "carousel - róbrege 1985"(albo 1986) - pierwszy to "a" (pod tym tytułem kryje się utwór "to słowa") a drugi to "szewc zabija szewca" (naturalnie misiowie puszyści)

Cytat:
i jeżeli tak, to skąd ty jestes, skoro nie stąd

z zabrza

_________________
dobro jest dobre, pięść rozwali świat


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 29 grudnia 2005 16:35:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
A w ogóle to super, że się temat pojawił! Rzuff :piwo:
(myślałem, że jesteś z Rzeszowa... :wink: )

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 29 grudnia 2005 16:49:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 22 listopada 2004 13:05:36
Posty: 7312
Skąd: Warszawa/Stuttgart
Ja mam odwrotnie. Siekierę poznałem najpierw tą poTomkową, nowofalową a dopiero potem tę pierwotną punkową. I odkryciem było, że Ludzie Wschodu to wcześniej była Siekiera :oops: :)

Nowa Aleksandria z pewnością zasługuje na *****. I koniecznie wersja z bonusami. To jest taki niesamowity klimat. Ja tam lubię bardzo takie granie. A w drugiej połowie lat 80tych trochę tego było. Oprócz Siekiery chociażby Variete, Madame, Made In Poland czy 1984. Chyba osobny wątek by się przydał

Koncert z Jarocina 84 kiedyś był tu: http://student.uci.agh.edu.pl/~pioro/mp3/nf/ ale nie wiem czy te pliki są nadal dostępne. Tak czy inaczej na tej stronie sporo rzeczy i kilka dobrych linków do dalszych stron w temacie.

_________________
Klaszczę w dłonie ...
... by było mnie więcej ...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 29 grudnia 2005 17:05:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 18 listopada 2004 16:21:11
Posty: 358
Skąd: nie jestem stąd
w ogóle do płyt starej siekiery szłoby jeszcze zakfalifikować... pierwszą armię. pisałem, że historia się kończy na "nowej aleksandrii"... nie kończy się na zawsze - bo oto Budzy i część Izraela zakładają "armię" - cały czas podobny klimat, nieco prostsze riffy i nie ma tak uwielbionych przeze mnie refrenów znanych z m.in. "między nami dobrze jest", ale są nieco sensowniejsze teksty, teksty niosące nadzieję, nieco pouczające, bardziej "dobre" i bajkowe.
I trzebaby wspomnieć o "uwagach Józefa Baki" trupiej. Dobra płyta, ale to już, niestety, nie jest siekiera. Czad czadem, ale jakoś tak... za dużo Popkorna, za mało Adamskiego. materiał nie brzmi tak "garażowo". Budzy nie jest już młody, niestety. Nie chcę urazić nikogo, nie mówię tego złośliwie, ale po nagraniu "triodante" i "ducha" trudno tak "z biegu" zacząć śpiewać (i grać!) jak w siekierze. smutne. Może panowie powinni zacząć od koncertów, a za płytę zabrać się hmmm... za rok? mimo wszystko, czekam na styczniowy koncert trupiej (i armii :D) w Zabrzu, bom nigdy jej na żywo nie widział ani nie słyszał.

_________________
dobro jest dobre, pięść rozwali świat


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 29 grudnia 2005 17:23:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25362
Rzuff, ja pierniczę, jesteś rewelacyjny! :shock:

Musze powoli przestudiować te twoje wpisy i powoli zastanowić się nad tym ,co bym chciał usłyszeć... bo na razie to mi sie chce powiedzieć, że wszystko!! Ja mam jedną kasetę (zresztą nie mam jej, bo ktoś mi nadal nie oddał...), ale bynajmniej nie wiem, która to jest z pozycji przez ciebie opisanych (i to z jaką precyzją!).

Pozostaję pod wrażeniem!

mój ulubiony utwór starej Siekiery: Nadchodzi zwykłe świństwo...
z Nowej Aleksandrii: Nowa Aleksandria

ulubiony tekst Adamskiego: zdecydowanie Nowa Aleksandria, to jeden z moich w ogóle ulubionych tekstów

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 29 grudnia 2005 19:09:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 18 listopada 2004 16:21:11
Posty: 358
Skąd: nie jestem stąd
mogę wrzucić nawet wszystko, jeśli o to chodzi :D ale pytałem się, bo, z tego, co mi wiadomo, demo i koncert z jarocina były swego czasu dość popularne i dostępne na różnorakiego typu stronach... a jak chodzi o kasetę, którą miałeś, to jeśli było tam "zwykłe świństwo" to pewnikiem było to demo summer (było tak śmiesznie nagrane że na jeden głośnik gitara i wokal a na drugi bębny i bas).

_________________
dobro jest dobre, pięść rozwali świat


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 29 grudnia 2005 19:23:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 04 grudnia 2004 19:50:09
Posty: 2005
Skąd: zNienacka
Rzuff jesli chodzi o podsumowanie roku 2005, które juz istnieje na tym forum w kategorii muzyki. Ja daję twojemu tematowi palmę pierwszeństwa jeśli chodzi o temat. Najlepszy topik jaki czytałem. wreszcie jakis konkret i powrót do źródeł. Mnie osobiście ciekawi to demo z 1985 roku z studia w Lublinie. Jak mozna się z Tobą skontaktować? Chętnie uzbierałbym sobie te nagrania, jak oczywiście pozwolisz. :wink: Pozdrawiam i Wszytkiego Naj w Nowym Roku. :lol: A i może wiesz czy Adamski coś robi w kwestii muzycznej bo nijak nic nie słychać, a podobno były jakieś próby?

_________________
wiecznie wątpiący- gatunek ginący


Bóg stworzył człowieka, ponieważ rozczarował się małpą. Z dalszych
eksperymentów zrezygnował.

Mark Twain


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 29 grudnia 2005 19:31:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Rzuff pisze:
mogę wrzucić nawet wszystko, jeśli o to chodzi
- myślę, że sukcesywne wrzucanie po kolei miało by bardzo duży sens! To by było REWELACYJNE :!:

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 29 grudnia 2005 19:34:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 16:16:54
Posty: 1329
Skąd: Kraków
Powiem szczerze, że byłam pewna do chwili powstania tego tematu, że z Siekiery jeszcze pamietającej czasy Budzego to ja mam wszystko co mieć można. Czyli Demo summer i Jarocin'84. A tu taki wałek :shock: :shock: :shock: :!:
a z czasów Admskiego to mam jeszcze Jarocin'85, i miałam jeszcze koncert ale skąd i z którego roku to nie wiem.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 29 grudnia 2005 19:58:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 18 listopada 2004 16:21:11
Posty: 358
Skąd: nie jestem stąd
Cytat:
a z czasów Admskiego to mam jeszcze Jarocin'85, i miałam jeszcze koncert ale skąd i z którego roku to nie wiem.

:shock: proszę bardzo, mogłabyś udostępnić to gdzieś??
Cytat:
Powiem szczerze, że byłam pewna do chwili powstania tego tematu, że z Siekiery jeszcze pamietającej czasy Budzego to ja mam wszystko co mieć można. Czyli Demo summer i Jarocin'84. A tu taki wałek

ale zdaje się koncerty z jarocina (obydwa), remontu i kawałki z dema były dostępne na dwupłytowym "archiwum" siekiery (ponoć dostępnym na woodstocku - w rzeczywistości nigdy takowego archiwum nie widziałem...). czyli jako tako się dało dorwać :D

_________________
dobro jest dobre, pięść rozwali świat


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 914 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 61  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group