Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 12:10:51

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 157 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 7, 8, 9, 10, 11
Autor Wiadomość
PostWysłany: śr, 22 sierpnia 2018 08:30:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24303
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Przyjaciel przypomniał mi ostatnio historię, której w ogóle nie tylko nie pamiętam, ale wręcz ciężko mi uwierzyć, że tak to było.
Otóż jakoś pod koniec studiów wybraliśmy się na spotkanie z Jackiem Kaczmarskim na UAM. Bez koncertu, zwykłe spotkanie, pytania z sali. Tłumu nie było, więc spotkanie pamiętam jako dość miłe i kameralne, gość był rozgadany, chętnie rozwijał wypowiedzi itp. I podobno (tego właśnie za diabła nie pamiętam) zapytałem go o to, jak w okresie tuż przed stanem wojennym patrzyli na polski punk/nową falę. Czy czuli że mentalnie i treściowo są częścią wspólnego ruchu razem z Brygadą Kryzys, Tiltem itp., czy były to jednak rozłączne światy.
Kaczmarski na to odrzekł, że on rocka to zupełnie nie śledził, ale Przemek Gintrowski podziwiał głos Krzysztofa Cugowskiego i bardzo chciał śpiewać tak samo.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 22 sierpnia 2018 08:33:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
:D :D :D

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 22 sierpnia 2018 11:40:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 14:36:56
Posty: 7692
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
No, cóż
Cytat:
Gdzie dygoce Jarocin
Od rockowych wypocin

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 22 sierpnia 2018 11:50:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24303
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
To z lat dziewięćdziesiątych tekst (a przynajmniej nagranie), ale pewnie dobrze oddaje wiedzę autora o temacie i stosunek do niego.
Przypomniała mi się też zapowiedź z którejś z późnych płyt:
Cytat:
Jak widać po piosence o Obłomowie, a po części również po piosence o muszkieterach, rację mieli ci z moich kolegów ze sceny, którzy od lat zarzucali mi, iż jestem człowiekiem, a może tylko artystą, twórcą anachronicznym, staroświeckim. Odwołuję się do książek, których nikt nie czyta już, w związku z tym nikt nie wie o co mi chodzi w moich piosenkach, a i muzycznie zatrzymałem się na bardzo wczesnym etapie rozwoju, bo poza podstawami muzyki klasycznej inspirują mnie tacy twórcy jak Okudżawa, Brassens, czy Wysocki dawno nieżyjący, a nawet jeśli mi się zdarzy od czasu do czasu sięgnąć po Dylana - w końcu też skończył 60 lat i należy do innej epoki. A tymczasem świat idzie naprzód, muzyka się niesłychanie rozwija, trzeba czerpać ze wzorów nowoczesnych. Mówili, mówili, mówili no i postarałem się i napisałem rap. Cieszą mnie te oklaski. Na koncercie w Krakowie jeden ze stałych moich słuchaczy, który zawsze siedzi bardzo blisko, mam z nim kontakt wzrokowy, po tej zapowiedzi westchnął: "O Jezu". Spieszę tłumaczyć, napisałem rap, czy rapa - ja nie wiem czy to się odmienia, to znaczy mnie się wydaje, że napisałem rapa, bo ja się na tej muzyce nie znam. Tak na słuch i zdrowy rozsądek wydaje mi się, że jest to rap, ale równie dobrze może to być hip-hop, albo funk, albo jakaś inna onomatopeja. I zrobiłem to nie dlatego żeby udowodnić komukolwiek, że stać mnie na napisanie tak wyrafinowanej formy muzycznej, ale dlatego, że wydawało mi się, że tylko ona pasuje do tekstu, który mi się napisał. Piosenka nosi tytuł "Przyśpiewka byle jaka o europejskości Polaka". 

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 22 sierpnia 2018 12:13:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 4694
Nie jestem w ogóle znawcą czy fanem Kaczmarskiego (antyfanem też nie :wink:), ale przyznam, że kiedy usłyszałem pierwszy raz "Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego", to automatycznie wyobraziłem sobie ten utwór z gitarą Bryla z okresu "Legendy" :)

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 22 sierpnia 2018 12:19:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24303
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Co Ty powiesz....
:D

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 22 sierpnia 2018 12:21:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 4694
Teraz się zastanawiam czy wpadliśmy na to osobno czy przeczytałem kiedyś ten post Budynia i miałem go w podświadomości jak usłyszałem Epitafium. Nie mam pojęcia :)

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 157 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 7, 8, 9, 10, 11

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 54 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group