Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 09:54:12

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: czw, 14 stycznia 2010 23:42:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 29 maja 2006 07:57:07
Posty: 10786
Skąd: Gdynia
Zespół powstał w połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Szybko wyklarował się niezmienny juz skład: Black Francis (głos i gitara), Joey Santiago (też gitara), Kim Deal (nie gitara) i David Lovering (totalnie nie gitara).

Ich propozycja jak na swój czas była rewolucyjna. Wówczas większość niezaleźnych zespołów starała się grac jak najszybciej/najmocniej. Oni połaczyli punkową energię, popowe nieomal melodię i nieco gitarowego zgiełku spod znaku Sonic Youth. A do tego wrzaskliwe wokale Black Francisa. i masa przebojowości. Pomysł chwycił i dzięki niemu m.in. grunge przekształcił się z podziemnej ciekawostki w łatwo sprzedawalny produkt. Cobain chętnie opowiadał, że na "Nevermind" zżynali ile wlezie z "Doolittle".
Równie innowacyjny był image zespołu. Nie ma się co oszukiwać - wyglądali jak czereśniaki. I potrafili podczas koncertu grać utwory w kolejności alfabetycznej. Uważam to za fajny pomysł, ale mam świadomość, że dla większości świata to przynajmniej niezrozumiałe. Ale wówczas bycie cool przestawało być cool (apogeum osiągneło to w czasach eksplozji grunge).

Come On Pilgrim (EP) [1987]
Obrazek
Debiutancka EPka to zbiór utworów z demówki która zapewniła zespołowi kontrakt. 8 piosenek, i to jakich! Tu nie ma słabego utworu. wykop, melodyjność i rzężące gitary. Kawałki nie mają okazji się znudzić - trwają średnio 2:34. A jakie się wyrózniają? Hm, wszystkie. Ale tak najbardziej to "Holiday Song" i "Levitate Me". I "Ed is Dead". I "Nimrod's Son". I tak dalej. Petarda.
*****

Surfer Rosa [1988]
Obrazek
Ta płyta to rozwinięcie metody opracowanej na EPce. najwieksza różnica słyszalna jest w produkcji. Album brzmi żywiej, potężniej, bardziej hałaśliwie - wiadomo, Steve Albini.
Troszeczkę gorzej wypadają same piosenki. Wiadomo jest czadowe, jest melodia, ale nie ma aż tak przebojowych kawałków jak na "Come On Pilgrim". Nie żeby były złe - "Where is My Mind?" czy ""Gigatic" sa wspaniałe, ale ta płyta po prostu miała pecha wpadając między debiut i "Doolittle".
****1/4

Doolittle [1989]
Obrazek
Oł je! Ile tu dobrego: "Debaser", "Wave of Mutilation", "Here Comes Your Man", "Monkey Gone to Heaven", "Crackity Jones", "Hey". Powrót demówkowej chwytliwości. A w dodatku zespołowi udało się opracować optymalną recepture na płytę. Proporcję między wpadającymi w ucho melodiami i gitarowym brudkiem są precyzyjnie odmierzone. Wyborna płyta i najlepszy długograj zespołu.
"Debaser" to czysty geniusz i kwintesencja stylu grupy: wyluzowany gitarowy riff, ładna melodia, wywrzeszczany refren. A jeśli ktoś nie wierzy na słowo (i słusznie) to: http://www.youtube.com/watch?v=2mCoOlUjhlc
****3/4

Bossanova [1990]
Obrazek
Zespół stracił swój charakter. Znikneła gdzies ta niezwykła chwytliwość. Utworki są milutkie, ale brak im charakteru i zadziora. Brzmienie stało się grzeczne i gładziutkie. No ładne piosenki, ale na wiecznie młodego Iggy Popa! Ledwie rok wcześniej był "Doolittle"! A tu coś takiego. Błe.
***1/4

Trompe le monde [1991]
Obrazek
Zespół zawrócił na właściwa drogę, ale to już nie to samo. Brzmienie znów stało się nieco zadziorniejsze, ale piosenkom daleko do pozoimu dwóch pierwszych płyt. Zespół rozpadł się niedługo po zakończeniu trasy promującej to wydawnictwo. Pewnie gdyby pograli jeszcze trochę wypłynęli by przy grunge'owej eksplozji.
***1/2

Dyskografię zespołu uzupełnia kilka płyt kompilacyjnych - m. in. "At the BBC", "Complete 'B' Sides", "Wave of Mutilation".

Po rozpadzie grupy muzycy nie byli bezczynni. Santiago i Lovering pogrywali w The Martinis. Kim Deal razem ze swoją siostra bliźniaczką Kelley w The Breeders i The Amps.
Ale najwięcej nagrał Black Francis. Wydawał płyty jako Frank Black, Frank Black and the Catholics a nawet Black Francis a ostatnio gra w projekcie Grand Duchy.

Bam Thwok (singiel) [2004]
Obrazek
W roku 2004 zespół się reaktywował. Z miejsca zapropobnowano im naganie piosenki do "Shreka 2". Nie użyto jej w filmie, ale zespół wydał ją jako singiel. I dobrze bo to REWELACYJNY kawałek - radosny, melodyjny, chwytliwy i po prostu URZEKAJĄCY. A to solo na organach!
http://www.youtube.com/watch?v=QDOOpNHXc6o
*****

Niestety od powrotu nie nagrali jeszcze nowego albumu. Ponoć w tym roku...

Grupa wydała tez kilka DVD m. in. z akustycznym wystepem, ale ja chciałbym polecić:
Live at The Paradise [2006]
Obrazek
Świetny koncert z 2004 roku. Muzycy są w formie a wybór utowrów bez zarzutu - sa największe uderzenia jak i ciekawostki (zaspieany przez Kim Deal cover "In Heaven" z wiadomego filmu Lyncha).
Widać, że zespół ma ogromną frajde ze wspólnego grania. A popisy Santiago w "Vamos" trzeba obejrzeć.
A na deser zapis jednego z najwcześniejszych koncertów grupy - 31.10.1986. Warto rzucić okiem
****1/2

_________________
Obrazek


Ostatnio zmieniony ndz, 24 stycznia 2010 11:14:24 przez poprzednio jako azbest23, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 15 stycznia 2010 00:14:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 06 maja 2007 11:40:25
Posty: 13524
Skąd: Krk
Białych pól coraz mniej. Doskonały zespół, którego dorobek poznałem dopiero w tym roku. Kopie mocno i na pewno nie puści, ale Twoje oceny, azbeście, coś niskie. :) Znaczy dobre, ale u mnie wyżej. :) O tym jednak później.

_________________
http://67mil.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 15 stycznia 2010 06:10:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 09:03:24
Posty: 17986
..fajny zespół , fajne melodie,charakterystyczny wokalista, czad słowem.
Mam parę płytek oraz DVD.

_________________
..Ty się tym zajmij..


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 15 stycznia 2010 09:04:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24303
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Nareszcie! Niech Cię uściskam! :D :D :D
(A bardziej merytorycznie będzie w bliskiej przyszłości.)
Dodam tylko, że jestem wielkim fanem Kim Deal. I doskonale rozumiem dlaczego The Dandy Warhols śpiewali "I just want a girl as cool as Kim Deal".*

* - ten cytat miał być podparty linkiem do youtube, ale nie będzie, bo w pracy zablokowali mi yotube.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 15 stycznia 2010 09:10:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:08:21
Posty: 6017
Skąd: przychodzi, tego nie wie nikt
Znam tylko płytę Surfer Rosa i to tak sobie, ale całkiem dobrze ją oceniam, więc myślę że wątek sprowokuje mnie do dalszych poszukiwań. Zainteresowałem się zespołem przez piosenkę 'Where Is My Mind?' usłyszaną w Fight Club. Świetny kawałek!

_________________
www.dtrecords.pl - Dobry Towar Records (Spirit of 84, Malchus, cdn...)
www.backstageshop.pl - płyty, koszulki, książki, itd.

"Jak mamy tu coś zwojować skoro między jedną siatką, a drugą jest przerwa na piłkę?"


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 15 stycznia 2010 09:13:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 16:00:25
Posty: 22844
zabawne, wychodzi bowiem na to, że znam tylko najsłabszą płytę, za to jestem jej fanem. Kiedyś w radiu usłyszałem pierwszy, instrumentalny kawałek z tej płyty (którą już miałem, oczywiście na kasecie, oczywiście z firmy DiGi) i mną wstrząsnął. Wtedy faktycznie reszta płyty wydawała mi się nijaka, ale wiele, wiele lat później na weselu kumpla usłyszałem "The happenning", który znów dał mi kopa i potem już cała płyta zaczęła mi wchodzić, choć za najlepsze uważam dwa wspomniane utwory.

... a "Debasera" kiedyś sobie nagrałem z MTv, ale szczerze mówiąc wydawał mi się kompletnie nijaki, rozczarowujący wręcz. Gdy całą moją kolekcję płyt/kaset szlag trafił, dostałem od kumpla duże ilości zastępczych empetrójek i tam było coś Pixies, to może tego poszukam i zobaczę, czy coś traciłem przez te lata, czy jednak nie.

Znam jeszcze "Where is my mind?" i "Gouge away", ale bardziej z kowerów, odpowiednio polskiego Naiv i Papa Roach.

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 15 stycznia 2010 09:18:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 29 maja 2006 07:57:07
Posty: 10786
Skąd: Gdynia
Peregrin Took pisze:
w pracy zablokowali mi yotube
To nieludzkie! kapitalistyczne pijawki! Ale akurat mam dzień wolny i nieco wolnego czasu więc:

Dandy Warhols "Cool As Kim Deal"

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 15 stycznia 2010 09:24:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21338
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Peregrin Took pisze:
I doskonale rozumiem dlaczego The Dandy Warhols śpiewali "I just want a girl as cool as Kim Deal".*



Przyłączam się do tego rozumienia.

Azbest, brawo!

Pojadę snobem:
azbest23 pisze:
Doolittle [1989]


Mam to na winylu 8)


...a w zasadzie żona ma, bo w domu to ona bardziej odpowiada za frakcię Pixiesową, chociaż ja tez lubię.

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 15 stycznia 2010 10:09:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
Peregrin Took pisze:
Dodam tylko, że jestem wielkim fanem Kim Deal.
...jest to z pewnością najgorzej ubrana kobieta na świecie....vide to stare DVD....(reszta kapeli też ja goni)

_________________
ooooorekoreeeoooo


Ostatnio zmieniony pt, 15 stycznia 2010 10:33:40 przez elrond, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 15 stycznia 2010 10:11:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
Pet pisze:
Mam to na winylu


...a w zasadzie żona ma

...moja żona miała sarfer rozę

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 15 stycznia 2010 10:18:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21338
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
elrond pisze:
jest to z pewnością najgorzej ubrana kobieta na świecie....



...i dlatego jest kul :faja:

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 15 stycznia 2010 10:19:30 

Rejestracja:
pt, 06 lutego 2009 09:39:10
Posty: 1497
świetna kapela!
a "Doolittle" powinno mieć 100 gwiazdek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 15 stycznia 2010 10:32:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
rajza pisze:
a "Doolittle" powinno mieć 100 gwiazdek
...no może o 97 mniej i bedzie w sam raz !

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 15 stycznia 2010 10:42:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21338
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
elrond pisze:
no może o 97 mniej i bedzie w sam raz !


Pogodzę Was. Odejmijmy od setki 95 i będzie w sam raz ;)

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 15 stycznia 2010 10:44:07 

Rejestracja:
pt, 06 lutego 2009 09:39:10
Posty: 1497
ale brutto, czy netto?


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group