Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 20:41:54

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 204 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 04 lutego 2015 22:52:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 09 grudnia 2004 11:21:40
Posty: 5834
Crazy pisze:
6. Mewa ********************************* (oraz * jako konferansjerka )


:piwo:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 06 lutego 2015 21:59:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Crazy pisze:
zaproszeni goście - chyba nie wiedzieli, po co byli, bo nikt im nie powiedział, zwłaszcza te biedne panie


Tu można sprawdzić jak to wyglądało - It Serves Right To Suffer. Śpiewają dokłądnie tyle, co w wersji płytowej, więc chyba nie powinny czuć się źle. Ale faktycznie sytuacja wygląda trochę zabawnie :) .

Za to bardzo podoba mi się tu granie. Hipnoza! Zwłaszcza ten fragment instrumentalny, gdzie i Szpura pokazuje lwi pazur :) . I nawet słychać, że ktoś tam coś majstrował z pogłosami zza konsolety.

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 14 lutego 2015 22:06:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Najpierw słówko do tych, którzy twierdzą, że Wovoka z płyty niespecjalnie daje radę. Słyszałem, że William Turner, zanim zechciał pokazać swoje obrazy przyjaciołom, zalecał im spędzenie dłuższej chwili w zupełnie ciemnym pomieszczeniu. Chodziło o przygotowanie oka na odbiór subtelnych gier światła, które stanowiło główną treść jego prac... Myślę, że przed włączeniem „Trees Against The Sky” lub „Sevastopolis” warto zrobić coś podobnego. To znaczy posiedzieć trochę w ciszy, żeby przygotować ucho i umysł do słuchania. Żeby nie umknęło Wam - jak ostatnio :wink: - to co jest w tej muzyce najbardziej niezwykłe.

Kiedy gdziekolwiek pojawiają się informacje o Wovoce, tam też zawsze pojawia się słowo „trans”. To może być trochę mylące. W każdym razie dla mnie było. Bo zwykle trans kojarzy się monotonnymi, intensywnymi dłużyznami, z pewną ich nachalnością. A Wovoka ma na płytach piosenki, tyle że zagrane w taki sposób, że można się w ich wewnętrznych przestrzeniach zapadać, rozpływać; można, słuchając, przenieść się w cichą rzeczywistość wyobraźni, która podsuwa obrazy dość szczególne (o czym pisałem wcześniej i do czego pewnie jeszcze wrócę). Dlatego powiedziałbym, że ów trans, to stan zasłuchania, oddania się ciszy i dźwiękom, i najpierw dotyczy grających. Ale mogą też za nimi podążać słuchacze.
To wszystko zresztą wynika z opowiedzianej historii formowania się zespołu, który, jak się okazuje, bardziej niż służyć serwowaniu ekstatycznych przeżyć, miał, za pomocą pieśni i muzyki, koić ból i uzdrawiać. Co ciekawe indiańskie imię Wovoki przypomina brzmieniem rodzime słowo „wołchw”, które odnosi się do słowiańskiego – ni mniej, ni więcej - uzdrowiciela i szamana.

Pisząc wcześniej o zespole używałem takich słów jak specyficzny, aura, flow i klimat. Dalej to wszystko podtrzymuję. Ale chciałem też podkreślić, że w moich uszach te zjawiska dość niepostrzeżenie rozszerzają się w rozległe przestrzenie. I właśnie to jest dla mnie jedna z istotnych cech muzyki Wovoki: przestrzeń. W dodatku ta przestrzeń jakoś łatwo wypełnia się surową i groźną, lecz piękną przyrodą, rozrasta w krainy dzikie i mało ludne. Dlatego tę muzykę najłatwiej porównać mi do rzeki, która tamtędy płynie i czasem jest wzburzona, wśród głazów, a czasem płynie spokojnie, odbija się w niej wtedy świat. Ktoś zapatrzony jest w ten nurt. I tylko nie wiadomo czy muzyka, którą słyszymy, jest rzeką, światem, może samym odbiciem, a może tym człowiekiem zapatrzonym albo płynącym czółnem. A może jeszcze czymś innym.

Słuchając, przyznam, kilka razy przyszło mi do głowy, że Wovoka jest muzycznym dzieckiem The End. Tych spokojnych fragmentów zaślubionych z ekstatyczną dzikością finału. Jedno i drugie słychać na dwóch albumach zespołu. Ale oczywiście drzewo genealogiczne Wovoki jest rozleglejsze, jest potężne, a wynika z tego tylko szlachetność i siła, bo o suchym kopiowaniu niegdysiejszych rozwiązań nie ma w ogóle mowy. No i obie płyty, choć wyrastają z tego samego konaru, to różnią się od siebie. Pierwsza jest chłodniejsza, samotnicza, introwertyczna. Druga ma więcej kolorów, błyska sześćdziesioną, i jest chyba intensywniejsza. Pasują do tego zresztą okładki: ciemne srebro „Trees Against The Sky” i dominacja złota wewnątrz „Sevastopolis”.

Nie wiem jeszcze którą lubię bardziej :) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 15 lutego 2015 07:29:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 26 maja 2006 19:29:43
Posty: 6699
Ogarnął mnie smutek, że nie mam jak zanurzyć głowy w tej zimnej wodzie.

_________________
http://freemusicstop.com


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 15 lutego 2015 09:52:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Bardzo ładny wpis, Witt. Zdziwiłem się, że ktoś mówi, że Wovoka z płyt nie daje rady - uważam, że doskonale daje radę, ale bardzo fajnie o tym Raphael powiedział w tym wywiadzie (skądinąd świetny wywiad!), że płyta a koncert spełniają zupełnie inną funkcję. W przypadku takiej muzyki chyba nawet tym bardziej inną. Jak słusznie zauważa: "transowość naszej muzyki ma charakter koncertowy, na płycie byłoby to dość nudne. Granie improwizowanej muzyki na koncercie ma zupełnie inne znaczenie niż na płycie, z nośnika często się nie broni." Jak najbardziej mogłoby być nudne i się nie bronić. Więc te płyty są inne, ale sprawiają na mnie wrażenie bardzo przemyślanych i celowych, na przykład ta klarowność głosu, o której Raphael mówi w kontekście pierwszej płyty.

antiwitek pisze:
Pierwsza jest chłodniejsza, samotnicza, introwertyczna. Druga ma więcej kolorów (...) Nie wiem jeszcze którą lubię bardziej

W tej chwili bardziej mi się chce słuchać drugiej i znacznie częściej ją słyszę w głowie. Ale to chyba nadal pokłosie koncertu, na którym jak by nie patrzeć, więcej było nowych rzeczy.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 15 lutego 2015 10:26:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Tam poniżej tego wywiadu są zaproponowane kolejne, i na przykład ten cukunftowy też jest megaciekawy!


Crazy pisze:
Zdziwiłem się, że ktoś mówi, że Wovoka z płyt nie daje rady - uważam, że doskonale daje radę


Właściwie Ty byłeś pierwszym z napotkanych przeze mnie, który od samego początku nie miał wątpliwości do "Trees Against The Sky" :) . Bo ja sam, co prawda polubiłem od razu, ale też byłem zdziwiony, że to taka zwyczajna płyta. Oczywiście w porównaniu z tym, co widziałem na scenie. I potem też był taki moment, że myślałem, że debiut Wovoki już powiedział wszystko.

Na szczęście okazało się inaczej! :)

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 19 lutego 2015 17:45:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Pierwsza płyta bardzo mi się podoba, ale nie ukrywam, że idę w kierunku osadzenia się w przekonaniu, że druga płyta ma pięć gwiazdek. W zasadzie to wszystkie piosenki są świetne :shock:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 19 lutego 2015 18:21:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
One są też doskonale na płycie ułożone :) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 16 marca 2015 06:16:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Właśnie się dowiedziałem, że jednak nie przepuściłem wczorajszego koncertu, którego nie było, tylko odbędzie się on w piątek 27 marca. Super! :D :D :D

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 16 marca 2015 19:37:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 09 grudnia 2004 11:21:40
Posty: 5834
byłżem na Wovoce w dragoniku.
Dużo fajniej niż w Zamku.
Mewa chora, ale dała czadu.
Było głośno, brudno i nikt nie leżał :)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 20 marca 2015 19:57:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Myślałem, że to tylko wstęp! :D

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 28 marca 2015 08:46:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Mój zachwyt trwa. Koncert na sześć gwiazdek. Lonesome Stream na koniec koncertu na osiem gwiazdek, to była jedna z najlepszych rzeczy, jakie w ogóle kiedykolwiek słyszałem na żywo :aniolek:

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 28 marca 2015 14:45:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Uoooo! :D


Crazy pisze:
Lonesome Stream


Długo pociągnęli?

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 28 marca 2015 16:15:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 26 maja 2006 19:29:43
Posty: 6699
ha!

Brzmisz dokładnie jak ja po ostatnim Dragonie! :)
Myślę, że jest szansa bym uwinął się do niedzieli wieczora z opisem.

Szpurę docieniłeś? :)

_________________
http://freemusicstop.com


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 28 marca 2015 19:29:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 26 maja 2006 19:29:43
Posty: 6699
Jest! :)

https://wmigthroughthegig.wordpress.com ... d-smokiem/

_________________
http://freemusicstop.com


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 204 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 54 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group