Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 21:34:26

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 139 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 30 maja 2015 09:19:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Co racja, to racja.

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 28 czerwca 2015 20:02:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 22 czerwca 2013 11:27:05
Posty: 4375
Skąd: z lasu
Książkę widziałem na stronie księgarni matras.pl, w przystępnej cenie 11 zł. :D Ze względu na taką cenę, skusiłem się na jej zakup. Zacznę czytać jak tylko dostane w kiosku ruchu.To tyle w temacie. :)

_________________
,,Tak dużo, tak mocno
Nie pytaj już
Nie pytaj
Tak dużo, tak mocno ''


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 14 września 2015 16:08:29 

Rejestracja:
pn, 12 kwietnia 2010 11:07:34
Posty: 329
Przesłuchałem płytę Tomasza w ostatni weekend w samochodzie.
Muszę powiedzieć, że zaczyna mi wchodzić, zwłaszcza, że mam wielką słabość do jego głosu, melodii które układa, miłosnych tekstów.

Dużo zapychaczy, kilka kawałków, które mnie drażnią - głównie muzycznie - o Żydach i o zgwałconej muzułmance, natomiast jest parę kawałków do których będę wracać.

o Kuklińskim - piosenka o melodii superprzeboju, nagrana z patosem, którego Autor się nie wstydzi, a który zupełnie dobrze się nadaje.

Refren bardzo chwytliwy:
Nie wiem co czuł Jack Strong,
gdy ... zaciśniał się krąg,
gdy z żoną synami dzień i w nocy
czekał na pomoc lecz nie było pomocy.
Zdrajca dla zdrajców
zbędny kłopot
dla sojuszników
chwała Ci pułkowniku
że .... istnień uratowałeś bez liku.

Też dobry początek zwrotki, o tym, że społęczeństwo się nie budzi.

Tytułowy kawałek też podoba mi się za każdym razem coraz bardziej.

I jeszcze jeden o tematyce snów i miłości, ale nie umiem sobie przypomnieć.

Jest też kawałek Marleja z tekstem po polsku i chyba inną melodią, bo nie umiem namierzyć w myślach oryginału.

Tak, że będę do niej wracał, może nastąpi moment, że nie będę przewijał niektórych kawałków ;-)


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 14 września 2015 20:30:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 09:03:24
Posty: 17986
strunowiec pisze:
o Kuklińskim - piosenka o melodii superprzeboju, nagrana z patosem, którego Autor się nie wstydzi, a który zupełnie dobrze się nadaje.


..O tak!
strunowiec pisze:
Muszę powiedzieć, że zaczyna mi wchodzić

..jak kupiłem płytę, przesłuchałem raz..
strunowiec pisze:
które mnie drażnią - głównie muzycznie - o Żydach i o zgwałconej muzułmance

..i miałem identycznie.Chociaż ta o roku 68 już mi wchodzi i rozumiem. A płytę słuchałem już więcej jak 10 razy i dla mnie jest ok.

_________________
..Ty się tym zajmij..


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 15 września 2015 13:27:34 

Rejestracja:
ndz, 16 maja 2010 01:45:44
Posty: 229
Na spotifaju kilka razy przesłuchałem kilka kawałków może fajnie wchodzić na koncertach.
Takie "Tomkowe" granie duże akordy czyste granie w którym brakuje jakiś smaczków aranżacyjnych (nie są to hejty ale dla mnie TL najlepiej wychodzą duety kompozycyjne).

Nie jest płyta ani odkrywcza ani nie cisnąca w stronę tych rzeczy które od TL mi wchodziły jak bezy mojej mamy tj brygada czy czad komando/1 tilt.

Nic może następna płyta zrobiona bez takiego ciśnienia (płyta pierwsza od lat, 2 solowa itd) będzie lepsza, o ile wyniki sprzedaży nie zniechęcą.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 15 września 2015 13:27:52 

Rejestracja:
pn, 12 kwietnia 2010 11:07:34
Posty: 329
wuka pisze:
strunowiec pisze:
o Kuklińskim - piosenka o melodii superprzeboju, nagrana z patosem, którego Autor się nie wstydzi, a który zupełnie dobrze się nadaje.


..O tak!


Ogólnie mam takie przemyślenie, że w PL jest mało takich utworów.
W zasadzie - poprawcie mnie, jeśli się mylę - od lat 80-tych do zerowych, w zasadzie nie było czegoś takiego.
A powinno się je trzaskać. Oczywiście bez przeginki - w stylu 10 płyt Malea o pannach wyklętych co roku ;-)

Sięgam pamięcią wstecz.

Piosenka dla córki - tutaj w wykonaniu Joan Baez po polsku https://www.youtube.com/watch?v=AgYDf-1N238
Antonina Krzysztoń z piosenkami Krylla.
Brygada Kryzys Too much hate.
Kaczmarskiego Mury są o Wałęsie ?

Ale to są utwory ogólnie o historii a nie o konkretnych bohaterach.

Do DePressu w zasadzie nic więcej nie kojarzę.

Czy ktoś z Was kojarzy np. jakąś piosenkę o Księdzu Jerzym, o rodzinie Elmów, o Pileckim ?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 15 września 2015 16:01:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 09:03:24
Posty: 17986
strunowiec pisze:
Sięgam pamięcią wstecz.

..w podobnym tonie jest Dywizjon 303 Elektrycznych Gitar...Bardzo kojarzę je ze sobą.No ale to nie jest o konkretnej osobie.

_________________
..Ty się tym zajmij..


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 17 września 2015 08:59:52 

Rejestracja:
pn, 12 kwietnia 2010 11:07:34
Posty: 329
wuka pisze:
_________________
..Ty się tym zajmij..



Nie obiecuję wiele, myślałem wczoraj wieczorem i przypominam sobie natępujące jeszcze utwory:

Joan Baez - utwór poświęcony Księdzu Jerzemu - https://www.youtube.com/watch?v=1gQzSzTvEp0
Trompka Pompka o Przemku Czai - https://www.youtube.com/watch?v=hFzsP_-0M88
Tribute dla Przemka ze strony hip hop https://www.youtube.com/watch?v=OAqdu49UJoM

Pamiętam też kawałek regowej kapeli, która wystąpiła w OKO, ale zupełnie nie wiem kto i jak, ale leciało
"Romku Gałuszko, bez Ciebie za krótkie jest łóżko"

i Orkiestry na Zdrowie "Ojcze Popiełuszko wstaw się za Gałuszką".

no i Pami Emilia, która pokłada nadzieje w Panu Prezydencie https://www.youtube.com/watch?v=gBOHytGi6-M


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 17 września 2015 09:02:56 

Rejestracja:
pn, 12 kwietnia 2010 11:07:34
Posty: 329
To jeszcze dopytam z ciekawości:
Czy polska kultura doczekała się utworu poświęconego Papieżowi Janowi Pawłowi ?
Chyba Rubik jakieś instrumentale tworzył, ale z bajki rock-punk-reggae-folk coś ktoś kojarzy ?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 17 września 2015 10:18:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
U Rubika to nie były instrumentale, ale utwory z tekstami Jacka Cygana.

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 23 lutego 2017 11:55:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
W czasach gdy wydanie płyty zależało od decyzji Ważnych Ludzi z Polskich Nagrań czy Tonpressu, Tilt ratował się - jak inni - singlami.
Ten, o którym mowa zawiera:
A
"Runął już ostatni mur"
B
"Każdy się boi swojej paranoi"
"Dziwny czas"

Pierwszy utwór to znany w latach osiemdziesiątych przebój - grały go często nawet stacje typu Radiowa Jedynka, bo był stosunkowo krótki i co tu dużo mówić - mimo całego punkowego anturażu przyjemny dla ucha i wpadający weń. Słuchałem tego dużo i w końcu znudził mi się, ale niedawno odsłuchałem po dłuższej przerwie - i to ma jednak świeżość! Bardzo fajny minimalistyczny tekst, któremu przypisywano i kontekst miłosny, polityczny a nawet stricte inżyniersko-rozbiórkowy (Lipiński rozstrzygnął to kiedyś na rzecz pierwszej interpretacji). A motyw saksofonowy na początku i na końcu to bardzo udany przykład takiego logo czy plakietki - słyszy się dwusekundowy fragment i już wiadomo że to to.
"Każdy się boi..." to najbardziej agresywny przedstawiciel tego singla. Typowy przykład "lipińskiej" genialnej prostoty (a`la "Radioaktywny blok"). Bez kombinowania i udawania, że ten utwór jest czymś więcej niż jest: energetyzujące dwie minuty z krzyczano-śpiewanym tekstem (a w nim tym razem na odwrót: "Każdy buduje naokoło siebie mur").
Wreszcie "Dziwny czas", który ma w sobie najambitniejszy potencjał muzyczny i aranżacyjny, zdecydowanie dzieje się w nim najwięcej. Pamiętam teledysk, taka typowa osiemdziesiona niskim kosztem - a jednak w połączeniu z powiedzmy "proekologicznym" tekstem robił na mnie pewne wrażenie. Wpisywało się to wtedy w atmosferę zimnej wojny lat 80-tych, ale o ile inne teksty (np: "Biedna pani" Kobranocki, "Idziemy na raz, wstajemy na dwa" 1984 czy "Rock`n`rollowy robak" Sztywnego Pala Azji) lokowały swoje strachy w szeroko pojętym niebezpieczeństwie atomowym, to tu pierwszy raz wyraźnie usłyszałem te bardziej konwencjonalnie "zatrute rzeki" i "zatrute morza".
Bardzo udany singiel potwierdzający wysoką formę Tiltu w tamtym okresie.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 23 lutego 2017 23:58:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 4694
Kiedyś słyszałem zapis koncertu Tiltu z klubu Medyk z 1984 roku, gdzie grali dokładnie jak na tym singlu, tylko, że tam było ze dwadzieścia piosenek - łatwo więc było sobie wyobrazić jak mogłoby wtedy brzmieć ich LP. No ale jak je w końcu nagrali to poszli w pop - nawet nieźle, ale szkoda, że to punkowe wcielenie z 84/85 zostało udokumentowane tylko singlem.

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 14 marca 2017 12:33:35 

Rejestracja:
pn, 12 kwietnia 2010 11:07:34
Posty: 329
arasek pisze:
Wpisywało się to wtedy w atmosferę zimnej wojny lat 80-tych, ale o ile inne teksty (np: "Biedna pani" Kobranocki, "Idziemy na raz, wstajemy na dwa" 1984 czy "Rock`n`rollowy robak" Sztywnego Pala Azji) lokowały swoje strachy w szeroko pojętym niebezpieczeństwie atomowym


Był też klasyk:atomowa śmierć czai się ze wszystkich stron dezertera.
albo: potencjalnie zagrożony wojną atomową trzeba ratować energią duchową izraela.

Temat zagrożenia wojną atomową był tak obecny, w odróżnieniu od dnia dzisiejszego, że opowieści o nim (w sensie etnograficznym) są fragmentem wychowywania moich dzieci.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 14 sierpnia 2018 12:11:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 4694
Tak sobie myślę, że z płytami Lipińskiego (tymi sprzed lat) jest taki problem, że one nie są jakieś ponadczasowe. Że jak słucham Czarnej Brygady czy Cosmopolis, to jasne, często sobie przypominam, ze te albumy mają ponad 35 czy 25 lat, ale jest w nich coś takiego, co sprawia, że ten aspekt nie jest dla mnie najważniejszy. A jak słucham pierwszego LP Tiltu, Fotonessu czy Czad Kommanda, to mam wrażenie, że te albumy wprost do mnie krzyczą "HEJ NAGRANO MNIE W DRUGIEJ POŁOWIE LAT OSIEMDZIESIĄTYCH". I to nie jest tylko kwestia samego brzmienia, ale też aranży, jakiejś aury, wyborów stylistycznych. Nie oznacza to, że nienawidzę tych płyt czy coś, ale jest w tym coś, co powstrzymuje mnie od wyższego ich oceniania. Paradoksalnie: najbardziej lubię z tej trójki wymienionych płyt Fotoness, który brzmieniowo ma najwięcej kontrowersyjnych momentów (klawisze i soloweczki!), ale ma tez najbardziej, moim zdaniem, zgrabne i chwytliwe piosenki.

A w ogóle to lubię też Marcina Ciempiela - znaczy jego brzmienie (słynny bas bez głowy) się zestarzało, ale cwaniak, znakomicie na tym basie grał, fajne melodie i charakterystyczna fraza. I na Fotonessie, i na Maanamie, i na Tilcie słychać, że to on gra, a ja lubię takich basistów z charakterem.

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 14 sierpnia 2018 17:37:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Jeszcze na Aptece go słychać, zwłaszcza na Urojonychcałychmiastach! :)



Ale co do Tiltu: jednym z moich kultowych kawałków od zawsze był Joseph Put The Style In Me. Miałem nagranie w lepszej wersji niż teraz jest na youtube, ale można sprawdzić jeśli ktoś nie zna. No i niedawno dowiedziałem się wreszcie czegoś na jego temat. Jeden człowiek napisał:

Cytat:
Tekst pochodzi z 1978 roku i napisał go Simon Barren Culture Bramley, który towarzyszył grupie The Raincoats podczas ich koncertu w Warszawie w kwietniu w.w roku. Tekst był prezentem dla Tomka Lipińskiego, który był przewodnikiem kapeli. TILTu jeszcze wtedy nie było. Zwykła gra słów Style in - Stalin. I got caught in the Palace of Culture itd.


:)

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 139 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 53 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group