Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest pt, 29 marca 2024 00:56:50

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 139 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: wt, 14 sierpnia 2018 18:54:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 4694
Ha! Dosłownie dzisiaj tego utworu słuchałem i myślałem o co chodzi. Nie wpadłem, że Stalin. Super historia. W ogóle, chyba już gdzieś o tym pisałem, ale bardzo się wzruszyłem jak czytałem jakiś wywiad z Kurtem Cobainem i on dużo mówił jak uwielbia taki stary nowofalowy zespół Raincoats i jaki wpływ wywarła na niego ich muzyka - a ja myślę "hehe, nie tylko na niego" :)

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 14 sierpnia 2018 19:40:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Aż włączyłem płytę Moving z youtuba, ale fajne! :)

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 15 sierpnia 2018 08:58:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Marecki kiedyś wykorzystał wątek brygadowo-brylowy, żeby ogwiazdkować płyty Tiltu. Już nie chcę tamtej nitki rwać, więc po prostu zacytuję ów post ze stycznia 2006:

marecki pisze:
Tilt przedkryzysowy nie doczekał debiutu fonograficznego, więc od razu przeskakujemy do okresu z połowy lat 80tych.

Obrazek
TILT ****1/2
Chronologicznie pierwszy był singiel Runął już ostatni mur, do którego nawet video było. Oprócz tytułowego nagrania było tam jeszcze Każdy się boi swojej paranoi i O jaki dziwny, dziwny, dziwny. To takie punkowo-rock'n'rollowe granie było. Na dostępnym teraz CD jest jako bonus. I za nie (bonusów jest kilka więcej) spokojnie z jedna gwiazdka więcej jest. Zwłaszcza za Szare koszmary i bardzo piękną balladę Tak jak ja kocham cię.
Zasadnicza płyta jednak ma zdecydowanie bardziej popowy odcień. Ale to bardzo udany pop jest. Mówię ci, że... czy Rzeka miłości, morze radości, ocean szczęścia to bardzo ładne utwory. No i trochę pulsacji regałowej się tam przemyciło (Fale łaski)

Obrazek
Czad Komando *****1/2
Pod koniec lat 80tych Lipiński wrócił do czadu. Nawet nazwa grupa ewoluowała i to już Czad Komando Tilt było. Rewelacyjna płyta. Sięgająca również do paru utworów wczesnego wcielenia Tiltu. Znów punkowy rock'n'roll prawie cały czas. Przerwa jest tak pośrodku (ostatni utwór pierwszej strony i pierwszy drugiej na winylu): Boski wiatr (to wygląda teraz na utwór z ewidentną dedykacją :wink: ) i Jeszcze będzie przepięknie. To bardzo ważny utwór na tej płycie i w ogóle, również dla mnie osobiście. A zaraz po nim jest Nie wierzę politykom (tu chyba dedykacja do innego forumowicza z kolei :wink: ). Oba utwory nieźle kontrastują muzycznie jak i tekstowo. Znów są, choć fonograficznie na LP tu po raz pierwszy, Szare koszmary - utwór bardzo z lat 80tych i bardzo przeze mnie ceniony. I kilka kolejnych Tosamoodnowa (jakież możliwości interpretacyjne tytułu), Blokada, To nie mój dom. To zdecydowanie najbliższy mi Tilt, nie tylko czysto muzycznie ale też z racji czasu wydania płyty (jeden z pierwszych winyli moich, w ogóle dobry czas, trochę przed poznaniem Armii). Nawet i sześć gwiazdek by być mogło.

Póżniej Tomek Lipiński próbował nagrywać bez zespołu co zowocowało solową płytą 'Nie pytaj mnie' i współpracą z Pasikowskim przy Psach 2 i Słodko-gorzkim. Był jeszcze mały epizod z Tiltem (tym razem pod szyldem Tilt 2000) co zaowocowało koncertami i płytą Rzeka milosci, koncert w Buffo '96. Obie w sumie jakoś tam dawno słyszałem ale nie mam więc nie oceniam.

Obrazek
Emocjonalny terror ****
No i powrócili w 2002. Całkiem udaną płytą. To taka wypadkowa płyt poprzednich jest. Jest i mocniej, zdecydowanie rockowo (oczywiście w tiltowej skali) - chociażby Miassto Fcionga, przypomniane Za zamkniętymi drzwiami czy bardziej podelektryzowany utwór tytułowy. Jest też sporo z okresu popowego czy też z Lipińskiego solowego (Cicho, cicho oddychasz śpiąc czy Ostatnia piosenka o miłości). Choć i tutaj podkłady z mocniejszą gitarą zazwyczaj. No i znów troszkę regału się pojawia (refren w Co się stało w tym kraju nad Wisłą czy Pozytywna).
No ale płyta jest a to coś czego mi brakuje w ostatnim wcieleniu Brygady (sprytnie wracając do wątku głównego :wink: ). Czekam, że chłopaki się zmobilizują i Brygada Kryzys też się doczego całkiem nowego materiału.


Przy okazji dodam, że nagrania pierwszego Tiltu, z Lutrem i Rasamanem, krążą w sieci i można ich posłuchać. I, kurde, aktualnie są to moje ulubione nagrania tego zespołu. Fajnie by było, żeby wyszła taka czwórka:

phpBB [video]


phpBB [video]


phpBB [video]


phpBB [video]


Prazeodym porównał je do wczesnego The Cure i chyba coś jest na rzeczy!

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 15 sierpnia 2018 12:26:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 4694
Słyszę w tych nagrankach też pierwszą płytę Wire. No i Velvetów! Ale jednak puls rege jest tam cały czas gdzieś podskórnie wyczuwalny.


Pierwszy Tilt to dla mnie bardzo intrygujące zjawisko. Sporo jest o nim w książce "Obok czyli ile procent Babilonu?". Od lat niezmiennie intryguje mnie też postać Lutra - perkusisty tego składu, autora sporej części tekstów, wiecznego ironisty, aktora życia codziennego, barwnej postaci. Luter zaczynał w Deadlocku (ciekawostka - przez pewien czas w Tilcie grywał na drugiej gitarze niejaki Brunet z tegoż Deadlocka), potem przeniósł się do Warszawy, biorąc ze sobą walizkę płyt, gdzie m.in. można było znaleźć wspomniane Wire czy Lou Reeda i zamieszkał u Frantza, z którym założyli Tilt. To Luter napisał m.in. "Photo" czy oryginalną, anglojęzyczną wersję utworu "Gdzie to Serca?". Był bardzo aktywnym gościem, wydawał fanziny (w których powaga mieszała się z naprawdę absurdalnym humorem), pisał opowiadania, potem założył zespół Białe Wulkany, w którym grał awangardowy, nowofalowy pop w duchu, nie wiem, B'52's. W 1981 roku wyjechał z Polski (najpierw do Berlina, potem do Holandii) i nigdy nie wrócił. W 2004 roku zmarł na raka mózgu. Jestem przekonany, że jest gdyby wtedy został i uczestniczył w scenie muzycznej lat 80, to wniósłby do niej bardzo dużo. Wydaje mi się, że Lipiński, chociaż pisał raczej po polsku, dużo też nauczył się od Lutra - jakiejś takiej zwięzłości, umiejętności konstruowania zapamiętywanych tekstów z małej ilości słów.

Tutaj wywiad z Lutrem i Lipińskim z lat 80 (już po emigracji tego pierwszego) oraz fragment koncertu wczesnego Tiltu (1979). Czad!

phpBB [video]



Obrazek

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 15 sierpnia 2018 12:44:46 

Rejestracja:
ndz, 16 maja 2010 01:45:44
Posty: 229
Sądzę, że nadal jest szansa na taką niewymuszoną płytę od Frantza.


Klimat pierwszego Tiltu odnajduję w tym numerze sprzed kilku lat:


https://www.youtube.com/watch?v=C1E8RPlcK4I


[quote=" W 1981 roku wyjechał z Polski (najpierw do Berlina, potem do Holandii) i nigdy nie wrócił. W 2004 roku zmarł na raka mózgu. Jestem przekonany, że jest gdyby wtedy został i uczestniczył w scenie muzycznej lat[/quote]


Ja uważam, że gdyby Lenartowicz został w Polsce odcisnąłby duże piętno na muzyce.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 21 sierpnia 2018 09:03:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Ciekawe!
I nie wiedziałem, że np: "Border Line" (znałem tylko z Fotoness) ma taką długą historię.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 21 września 2018 16:41:36 

Rejestracja:
ndz, 16 maja 2010 01:45:44
Posty: 229
https://www.facebook.com/CentrumKultury ... 348828114/

poprawcie mnie, ale to chyba jedyny koncert frantza w tym roku


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 22 września 2018 01:19:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 02:25:03
Posty: 878
Skąd: toruń
ale odlotowa solówka! :shock: :brawa:


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 17 grudnia 2018 12:41:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 10 kwietnia 2011 17:14:16
Posty: 6963
W sobotę Tomek Lipiński z zespołem wystąpił w Gliwicach, klub Spirala. Koncert był dość mocno nagłośniony na fejsie. Pora raczej późna, 21.30. Ze strachu że nam się odechce pojechaliśmy dwie godziny wcześniej. W samochodzie też dobrze się siedzi :). Zastanawialiśmy się nawet czy nie zorganizować sobie prywatnego koncertu za te 7 dych, gdyż to już fajna impreza w aucie przecież. Tym bardziej, że pustki pod tym klubem na zadupiu wszechświata, jednak nagle zaczęli się złazić, to wyleźliśmy, trochę już śpiący.
I co się dzieje? Na bramce bramkarza brak, też może zaspał, więc wchodzimy na sępa :D, pod sceną stoliki i krzesła, co to ma być? nie winter reggae jakby co, choć klub ten sam. Punkt wpółdo dziesiątej gasną światła i wychodzi Tomek z zespołem. Nasłuchaliśmy się trochę w tym wozie i S. mówi - nie ciesz się tak, to będzie nowy cholerny materiał, a nie brygada kryzys.
Może lepiej byłoby, gdyby miał rację. Niestety, poleciało to na co liczyłam, jak odgrzewanie przedwczorajszej zupy. Nie wiem jak długo Lipiński gra z tym zespołem, ale brzmiało to tak, jakby pierwszą próbę mieli rano w pośpiechu na kacu. Nie chodzi nawet o fałsz, to się zdarza. Gdyby był ogień czy chociaż iskra, dałoby się znieść dysonanse gitarowe. Ale oni tego nie zagrali, oni to odegrali, jakby sami tego nie czuli nawet.
Dosyć ciekawa interpretacja Centrali umarła im w locie, bo Lipiński sam siebie nie udźwignął, może to deprecha? współczuję, wlazłabym sama na scenę i to odśpiewała, tylko cały czas się bałam, że ktoś wreszcie zapyta o ten cholerny bilet :wink:
Odgrzewanie trupa, jak już Pet napisał o Houku.
Mimo tych przykrości, zadowolony wróciłem do akademika, bo niezłą whisky kupiliśmy za kasę o którą nikt nie pytał.
.

.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 17 grudnia 2018 13:10:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21339
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
anastazja pisze:
Mimo tych przykrości, zadowolony wróciłem do akademika, bo niezłą whisky kupiliśmy za kasę o którą nikt nie pytał.


:serce

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 20 grudnia 2018 22:28:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Z trunkiem fajnie się udało :) ale smutno czytać coś takiego o Lipinie... Ale on od jakiegoś czasu jest jakiś nie w sosie...

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 21 grudnia 2018 10:30:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21339
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
arasek pisze:
Ale on od jakiegoś czasu jest jakiś nie w sosie...


Tak +/- od 20 lat.

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 14 stycznia 2019 21:02:59 

Rejestracja:
ndz, 16 maja 2010 01:45:44
Posty: 229
https://youtu.be/I5qI_hAkyDc?t=6216

WOŚP londyn tutaj Frantz w sosie :D

Nie wierzę politykom, szare koszmary , mówię ci że, to co czujesz, centrala, cicho oddychasz no i NIE DAJ SIĘ  :!:


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 08 października 2020 08:08:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 18:55:19
Posty: 3093
Skąd: Poznań
Eksplorowałem dzisiaj różne różności i natknąłem się na Krótką piosenkę o tym jak Tomek Lipiński kupował telefon komórkowy Patyczaka. Turlam się i przekazuję dalej.

_________________
Blaszony
Każde zwierzę koi dotyk.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 11 października 2020 09:12:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Piękny wstęp :D Akordy W INNEJ KOLEJNOŚCI w zwrotce i refrenie. Może to już nie pank rock, ale jakiś prog rock?!

Ogólnie zajebiste, dzięki!

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 139 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 69 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group