Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest pt, 29 marca 2024 07:57:37

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Made in IKEA
PostWysłany: wt, 24 maja 2011 16:25:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 14 lutego 2005 23:28:13
Posty: 437
Skąd: Kraków (sercem Gdynia)
Dungen (2001) ****

Obrazek

Na otwarcie: lajlajo lajo lajlo. Poczuj się jak hipisowskie dzieci z Bullerbyn. Tańcz jak para na okładce. Po chwili pogodna melodia przechodzi w psychodelię gitary, do tego klawisze. Potem flet i jazzująco-sambujące rytmy. I znowu urwane. Damskie wokalizy i znowu gęsta perkusja, kakofonia rodem z lat 60tych...
I tak już będzie do końca albumu: barwnie, melodyjnie, psychodelicznie, brzmieniowo bardziej 70s niż XXI wiek. Mimo to, nie mam uczucia przebywania w muzycznym skansenie. Jest świeżo. Wokale w tym miękkim i śpiewnym języku znakomicie komponują się z muzyką. Jethro Tull po przejściach? Trochę na pewno.

Best moment: Tillsammans - nagle robi się hałaśliwie, a bas pulsuje jak marzenie. Nie cierpię większości solówek gitarowych, jednak gitara z tego kawałka wyrywa mi duszę :) Na koniec znowu flet poprzeczny, który stara się załagodzić sytuację.

Cztery gwiazdki za nieprzeciętny debiut i świeże podejście do ogranego niby tematu z dawnych lat.


Stadsvandringar (2002) ***
Obrazek
Okładka kojarzy mi się z winylami mojego taty, które oglądałem w wieku pięciu lat, szukając ładnych obrazków.
Zaczynamy od tego samego lajli lajlo, ale nieco zmienionego. Dalej jest nieco mniej folkowo niż na debiucie, więcej psychodelii, ospało-kocich wokali. Płyta trzyma się podobnie optymistycznego nastroju, co pierwsza. Te harmonie, te wokale...
"Har du vart' i Stockholm?" - czy byłeś w Sztokholmie? Nie byłem, ale chociażby dla tych gości warto tam być.
Tylko 3 gwiazdki, bo zbyt podobnie do debiutu, niestety.
Best moment: lajlo lajlo, zarówno w Stadsvandring del 1 jaki i del 2.

http://www.youtube.com/watch?v=1N9jgFzlabg

Ta det lugnt (2004) *****
Obrazek
Masakrator. Panowie naprawdę się postarali. Już nie jest tak wakacyjnie i folkowo, jak wcześniej: jest głębiej, mroczniej, bardziej (znów to słowo, ble) psychodelicznie. To bardziej początek września niż lipiec. Zabijają openerem (Panda), dalej jest tylko lepiej. Nie jestem w stanie dużo pisać, tę płytę po prostu trzeba znać. Jest to pierwszy album tego bandu, który poznałem i najchętniej sięgam właśnie po niego. Ilość fletu na albumie jest dla mnie w proporcjach idealnych. Brzmieniowo zachwyca, zwłaszcza bębny: otwarte i tak fantastycznie przestrzenne, niczym nie stłumione i jasne! Pamiętam, że po przesłuchaniu płyty, natychmiast chciałem stroić swój zestaw na tę modłę :)
Best moment: wciąż nie wiem, czy lepsza Panda (za perkusje i zwrotki i czad) czy Ta det lugnt (za najlepszy refren ever! plus wspaniały sax na wyjściu).

http://www.youtube.com/watch?v=OAyU_B_x9RE

http://www.youtube.com/watch?v=eMsZPAlp8aw

Tio bitar (2007) ****
Obrazek
Intro mówi wyraźnie, że podróż do lat 70tych się nie zakończyła. Niestety, ciężar sukcesu poprzedniej płyty robi swoje. Płyta słaba nie jest - nie. Po prostu niektórych dokonań nie da się przeskoczyc. Album bardzo gitarowy, pełen dźwięków. Czasem jest dla mnie aż zbyt ciężkostrawny.

Best moment: C Visar Vagen - po prostu świetny instrumentalny kawałek. Daje trochę odpocząć na tej gęstej płycie. Takie uchylenie lufcika.

4 (2008) *****-
Obrazek
Czemu 4, skoro piąta? Nie pytajcie ;) Jest już spokojniej i bardziej przejrzyście. Główny motyw z Maleras Finest jest dla mnie niczym wzięty z jakiegoś zaginionego nagrania Tortoise. Samtidigit 1 to jak zaplątany numer z Ta det lugnt: gitarowa kaskada to tylko chwilowy ślad po poprdzednich dwu albumach. Owszem, nie brak tu energii, ale jest bardziej dojrzale i... jakby to powiedzieć, pełniej. Fredag: motyw gitary przywodzi na myśl płytę Doves "Lost souls": widzę morze, mewy, słychać szum fal. Październik. Tak, to jest zdecydowanie jesienna płyta.
Potem piosenkowe, z walczykowym refrenem, Finns det nagon mojlighet, które kończy się wcale nie piosenkowo :)
A jednak, zespołowi udało się wyczarować coś prawie równie świetnego, co trzeci album :) Minus za brak jakiegoś mega numero uno.

Best moment: Mina Damer och fasaner. Tajemniczość zwrotki jest czarująca.
http://grooveshark.com/#/s/Mina+Damer+O ... CTJM?src=5

Skit i allt (2010) ***
Obrazek
To było do przewidzenia, że Szwedzi będą szli jeszcze bardziej w jazz. Płyta refleksyjna, najnowsza, toteż i znam ją najsłabiej. Jednak już nie porywa tak bardzo, jak wcześniejsze rzeczy. Jest spoko, ale... no właśnie ;)

Best moment: jak na razie nie mam.


Jakby co, to płyty Dungen można czasem znaleźć na allegro, a na legalu posłuchać da się na grooveshark.com :) No i polecam zapisy live z youtube.

_________________
w ręce kamień. my i oni.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 24 maja 2011 21:22:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Ojej, a co to jest? O płytach napisałeś, a może jeszcze o zespole jako takim, bo pierwsze słyszę? (rozumiem, że Dungen to nazwa zespołu też, tak?)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 24 maja 2011 21:33:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 29 maja 2006 07:57:07
Posty: 10786
Skąd: Gdynia
Crazy pisze:
Dungen to nazwa zespołu też, tak?
Brzmi jak tytuł kawałka Burzum :wink:

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 24 maja 2011 22:16:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 14 lutego 2005 23:28:13
Posty: 437
Skąd: Kraków (sercem Gdynia)
No, zespół ze Szwecji. Myślałem, że znają ;)
Zwą się Dungen (wym. dyńjen), są młodzi i brzmieniem sięgają to tego , czym zasłuchiwali się ich rodzice. Oprócz gitary, bębnów i basu, używają też pianina, fletu poprzecznego oraz innych dęciaków. Ich trzecia płyta to dla mnie jeden z top albumów dekady. Pomyślałem, że warto się podzelić...

starczy? :)

_________________
w ręce kamień. my i oni.


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 67 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group