Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest pt, 29 marca 2024 12:51:13

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: zerodziesiona
PostWysłany: pt, 11 lutego 2011 15:19:39 

Rejestracja:
czw, 02 września 2010 19:22:55
Posty: 41
jako że rok 2011 trwa już w najlepsze, można uznać pierwszą dekadę XXI wieku za definitywnie zamkniętą.
w związku z tym chciałbym zaproponować wątek dotyczący zjawisk muzycznych charakterystycznych dla tego okresu.
punktem wyjściowym jest to, że właściwie od połowy XX w. każda kolejna dekada kojarzy się z pewnymi charakterystycznymi nurtami, modami, tendencjami w muzyce.
pomimo że jest to pewne uproszczenie, lata 80 przywodzą na myśl np. ckliwą, opartą na brzmieniu syntezatorów muzykę new romantic i w ogóle rozwój muzyki opartej na elektronice, nową falę, w Polsce rozkwitał punk rock,
lata 90 to grunge, trip hop, techniawa i jej pochodne, hip hop :)
co w takim razie będzie przychodziło na myśl przy wspomnieniu lat 2001-2010?
mam na myśli nie nasze osobiście ulubione zespoły i albumy, ale charakterystyczne tendencje.
pomimo mojego młodego wieku "siedzę" na ogół w muzyce nieco starszej i w związku z tym nie wszystko pewnie zauważyłem, więc jestem ciekaw waszych propozycji :)

pierwsze, co mnie przychodzi na myśl to fala nowych zespołów rockowych pokroju yeah yeah yeahs czy the strokes z USA lub the libertines i franz ferdinand z Wielkiej Brytanii.
powstało baardzo dużo grup grających muzykę tego typu, taką niby z założenia surową, energiczną, nawiązującą do lat dawniejszych (dla mnie osobiście niestrawną).
najwyraźniejsze wkrótce stały się chyba nawiązania do lat 80 zarówno w muzyce i imażu. wydaje mi się także, że zespoły typu the cure, czy joy division uzyskały status kultowych w szerszych niż wcześniej kręgach.

zapraszam do dyskusji i pozdrawiam :)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 11 lutego 2011 15:36:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 06 maja 2007 11:40:25
Posty: 13524
Skąd: Krk
kamileo pisze:
co w takim razie będzie przychodziło na myśl przy wspomnieniu lat 2001-2010?
mam na myśli nie nasze osobiście ulubione zespoły i albumy, ale charakterystyczne tendencje.


Fajny temat. Pierwsza dekada, którą w całości "przeżyłem". Poprzednią w tematach muzycznych zacząłem w 1993.

Co mi przychodzi do głowy? Najczęściej myślę płytami. Muszę zrobić swoje podsumowanie dekady, które pewnie będzie pokazywać jakiś urywek tego co się działo.

_________________
http://67mil.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 11 lutego 2011 17:16:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:33:35
Posty: 4883
oo, kiedyś, na potrzeby koleżeńskiej audycji radiowej, z wielkim trudem złożyłem swoją dziesiątkę zagraniczną:

1. Paul McCartney - Chaos and Creation in the Backyard
2. P.J.Harvey - White Chalk
3. Moya Brennan - Two Horizons
4. Yes - Magnification
5. Radiohead - Amnesiac
6. Blur - Think Tank
7. Queens of the Stone Age - Songs for the Deaf
8. Justin Sullivan - Navigating by the Stars
9. David Gilmour - On an Island
10. Mostly Autumn - Music Inspired by The Lord of the Rings
10. Glen Hansard & Marketa Inglova - Once

wszystko starzy mistrzowie - nowoczesna sterylnie wyprodukowana muzyka nie ma mi nic do powiedzenia

_________________
in the middle of a page
in the middle of a plant
I call your name


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 11 lutego 2011 17:46:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 4694
hmm. ja ogólnie (czytając różne podsumowania, rankingi roczne RYMu itd.) mam od niedawna wrażenie, że popełniłem spory błąd leciutko olewając tę dekadę (na zasadzie ''kiedyś to była muzyka, a teraz...'') i od kilku tygodni staram się nadrobić zaległości w tej dziedzinie. bardzo ciekawy wątek, niedługo wrócę.

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 11 lutego 2011 18:26:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Gero pisze:
nie ma mi nic do powiedzenia

ale Mezmerize na Poddaszu słuchałeś jednak ze sporym zainteresowaniem ;-)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 11 lutego 2011 18:32:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 4694
Crazy pisze:
ale Mezmerize na Poddaszu słuchałeś jednak ze sporym zainteresowaniem Wink

hehe, gdyby mi ktoś puścił Mezmerize jako przykład muzyki z tej dekady, to też nie byłbym nią zbyt zainteresowany :twisted: :wink:

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 11 lutego 2011 21:17:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
to już tylko dlatego, że się nie znasz ;-)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 11 lutego 2011 22:26:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 08 lutego 2009 22:46:03
Posty: 199
Skąd: Inowrocław
kamileo pisze:
co w takim razie będzie przychodziło na myśl przy wspomnieniu lat 2001-2010?

tak na pierwszą myśl
- powrót do muzyki lat 80-tych
- etno/world music

_________________
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 11 lutego 2011 22:47:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 26 października 2010 22:38:52
Posty: 202
Skąd: Poznań
... wszystko już było...
Nie, no, jakoś nie potrafię znaleźć wspólnego mianownika do tej dekady. Jeśli już, to właśnie takie powroty, odświeżenia, inspiracje.
A może też z racji na to, na co się już tutaj powoływano ("przeżywanie" tej dekady całkowicie świadomie), nie potrafię złapać dystansu i ocenić. Przynajmniej tak na szybko.
Aczkolwiek dyszkę wydawnictw, a nawet dwudziechę ;) mogłabym po namyśle sklecić, nie widzę przeszkód.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 11 lutego 2011 22:48:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
kamileo pisze:
wydaje mi się także, że zespoły typu the cure, czy joy division uzyskały status kultowych w szerszych niż wcześniej kręgach.


Joy Division - być może, bo film. Ale The Cure?

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 11 lutego 2011 23:15:32 

Rejestracja:
czw, 02 września 2010 19:22:55
Posty: 41
chociażby obciachowa impreza mtv icon w 2004 chyba roku,
powoływanie się na muzykę the cure jako inspirację przez wiele młodych zespołów,
występowanie ich utworów w soundtrackach filmów :)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 12 lutego 2011 08:43:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 09:03:24
Posty: 17986
..jak dla mnie osobiście to "powstanie z martwych" wielu polskich grup.
I ukazujące się wydawnictwa za sprawą DJ Adama.
kamileo pisze:
wydaje mi się także, że zespoły typu the cure, czy joy division uzyskały status kultowych w szerszych niż wcześniej kręgach.

..kultowe to one były w latach 80 i to chyba był szczyt popularności..Może bardziej renesans?
kamileo pisze:
mam na myśli nie nasze osobiście ulubione zespoły i albumy, ale charakterystyczne tendencje.

..ale dlaczego nie? :)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 14 lutego 2011 22:53:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 29 lutego 2008 19:49:42
Posty: 3135
Skąd: się biorą muszki owocówki
na pewno pod uwagę wezmę/typy
PJ Harvey - White Chalk
Toxicity - System of a down
Queens of the Stone Age - Songs for the Deaf
Der Prozess - Armia
Powstanie Warszawskie - Lao Che
Yann Tiersen - Amelia
P.O.D. - Satellite
Terence Blanchard - 25th
John Mayer - Continuum
Indukti - S.U.S.A.R
Les Triplettes De Belleville - Les Triplettes De Belleville
Soulfly - 3
Anna Maria Jopek - Bosa
Tomasz Stańko Quartet - Suspended Night
Ctrl-Alt-Del - Ctrl-Alt-Del
POE - Szum rodzi hałas
Aga Zaryan - Umiera piękno
John Powell - The Bourne Ultimatum
Erik Truffaz and Murcof - Mexico
Jacaszek - Treny

_________________
W jednej ręce granat,
w drugiej nóż... i już!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 15 lutego 2011 11:16:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21339
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Skoro nie chodzi o podanie naszych naj naj naj naj naj(...)najulubieńszych wykonawców i płyt, ale o
kamileo pisze:
ale charakterystyczne tendencje


To ja bym to widział tak:

Nick Cave and The Bad Seeds - No More Shall We Part
Lars Frederiksen and the Bastards - Lars Frederiksen and the Bastards
American IV: The Man Comes Around
Killing Joke - Killing Joke
The Raveonettes - Chain Gang of Love
The White Stripes - Elephant
Neurosis - The Eye of Every Storm
Budzy i Trupia Czaszka - Uwagi Józefa Baki
Mastodon - Leviathan
Lao Che - Powstanie Warszawskie
Miguel and the Living Dead - Alarm!!!!!!!
2Tm2,3 - 888
Ignite - Our Darkest Days
Laibach - Volk
Battles - Mirrored
Einstürzende Neubauten - Alles wieder offen
Minsk - The Ritual Fires of Abandonment
1984 - 4891
Tomasz Budzyński - Luna
Burst - Lazarus Bird
Nick Cave and The Bad Seeds - Dig, Lazarus, Dig!!!
Disfear - Live the Storm
Metallica - Death Magnetic
Armia - Der Prozess
Minsk - With Echoes in the Movement of Stone
Antigama - Warning
Baroness - Blue Record


antiwitek pisze:
Joy Division - być może, bo film. Ale The Cure?


Patrz -> Block Party

Zdrówka życzę

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 15 lutego 2011 12:21:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 11:17:46
Posty: 4935
Skąd: Biadacz
Po pierwsze: błagam nie wstawiajcie tu kolejnych list... napiszcie coś sensownego o zespołach czy artystach - dlaczego akurat w tym temacie... Mi się napisał (wbrew temu od czego zaczynałem) całkiem spory post...

W pierwszym odruchu powiedziałbym że nieciekawa dekada... ale po przeglądnięciu swoich podsumowań muzycznych (które z resztą obejmują zaledwie pierwszą połowę dekady) za nic nie mogę się z tą opinią zgodzić...

Końcówka lat 90 i początek 20.. wyglądały niespecjalnie... ale z biegiem czasu okazało się, że nie jest tak źle i w kolejnej dekadzie okazało się, że można było znaleźć coś dla siebie... niestety nie wiem jakie metki nadali dziennikarze poszczególnym zjawiskom muzycznym więc pozostaje mi powoływanie się na konkretne płyty i artystów...

Nie wiem czy znajdę kogoś, moim zdaniem ciekawego, kto debiutował w tej dekadzie bo większość wykonawców których wspomnę zaczynało wcześniej, ale jakie to ma znaczenie...

Wovenhand - projekt solowy lidera zespołu 16 Horsepower po rozpadzie zespołu zaczął żyć własnym życiem... David Eugenie Edwards to dla mnie najciekawszy artysta tej dekady - znakomite 6 albumów mówi samo za siebie. Mroczna natchniona muzyka z radykalnymi biblijnymi, apokaliptycznymi tekstami. Rock z zabarwieniem folkowym najwyższej próby.

Sparklehorse - ten wykonawca już nic nie nagra :( Płyta It's a wonderful life to dla mnie jedna z najpiękniejszych albumów dekady kolejny album znacznie słabszy, ale już projekt Dark Night of the Soul znowu był bardzo ciekawy i przywracał wiarę że ten artysta ma coś jeszcze do powiedzenia... ale niestety tego czy miał się już nie dowiemy

The Notwist - Płyta Neon Golden była dla mnie objawieniem - kapitalny minimalizm... Na kolejną długo czekałem ale prochu chłopcy nie wynaleźli...

Smutne zespoły gitarowe z ładnymi melodiami Coldplay, Sigur Ros, Travis, Badly Drawn Boy... co z tego zostało ? Niewiele - miłe wspomnienie...

Elektronika - Air trzy kapitalne płyty nagrali, Gotan Project z tangiem, Nowe oblicze Radiohead które mi nie podeszło ale uważam za ciekawe...

Postrock - Tortoise i Mogwai. Niestety jedni i drudzy po latach odważnych poszukiwań zjadają ostatnio

własny ogon...

Folkowe Cechomor, Kapela ze wsi Warszawa i dużo mniej folkowe - Calexico, Iron and Wine oraz

Will Oldham jako Bonnie Prince Billy - człowiek orkiestra... Nagrywa bardzo dużo muzyki, ale niestety ilość nie zawsze przechodzi idzie w jakość... ale parę znakomitych albumów na swoim koncie ma i na pewno jest wśród nich The letting go.

Mark Lenegan - z nim jest trochę jak z powyższym, ale gra inną muzę... w każdym razie bardzo ciekawie...

Lao Che - Zupełnie wyjątkowe zjawisko na polskiej scenie muzycznej... aż trudno coś napisać...

Gitarowy jazgot: The White Stripes, QUOTSA, ATDI, Sparta, TMV, And You Will Know Us by the Trail of Dead, Twilight Singers

Artyści którzy złapali drugi, a nawet trzeci oddech w tej dekadzie:

Johnny Cash - arcydzieło pod zbiorowym tytułem American recordings zaczął tworzyć w połowie lat 90, ale cztery z sześciu albumów ukazało się właśnie w tej dekadzie, ostatni pośmiertnie :(

Nick Cave w pierwszej części dekady bardziej liryczny żeby w drugiej znowu pohałasować

Tom Waits - jego wielki powrót zaczął się w 1999, ale najwyższa forma artystyczna trwa do dziś.

Bruce Springsteen - trochę solowo, trochę z zespołem... jak dla mnie mogłoby być tylko solowo

Joe Strummer - nagrał dwie kapitalne płyty solo i zmarł :(

Dave Matthews z zespołem i bez - bardzo intensywnie koncertowo i frontem do fana - masa wydawnictw koncertowych... ta dekada pokazała czym jest ten zespół i jego solista i do czego są stworzeni - fajne kompozycje z albumów studyjnych na koncertach otrzymują drugie znacznie ciekawsze życie...

a moi ulubieni wykonawcy...

New Model Army po 30 latach na scenie trzyma wciąż wysoki poziom zwłaszcza koncertowo ale wspomnieć należy tez ostatnią piękną płytę...

Armia wciąż na fali wznoszącej ku memu ogromnemu zdumieniu... po procesie i friku spodziewam się jednak, że u progu nowej dekady wreszcie mnie rozczarują ;)

Końcówka dekady dla mnie wciąż trwa, bo cały czas poznaję płyty z tego okresu...

pozdro...
KoT


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 60 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group