Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 14:26:51

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: śr, 18 sierpnia 2010 14:04:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 15:47:56
Posty: 11811
Wątek o zespole, który trochę się już przewijał w kilku miejscach tego forum, chciałem założyć wcześniej, ale jakoś tak się złożyło, że nie było okazji (no i legenda głosi, że taki temat już przecież był!)...

Właściwie nie pamiętam kiedy pierwszy raz usłyszałem ten zespół, ale było to na pewno w liceum, być może u kolegi, który był wielkim fanem zespołu Korn, siłowni i koksu, jednak całkowitej pewności czy było to akurat wtedy nie mam... na pewno u niego także słuchałem P.O.D., ale także i zespołu Papa Roach... Nie chcę od razu opisywać wszystkich płyt czwórki z Southtown - a już na pewno nie w kolejności chronologicznej... postaram się to zrobić w kolejności, w jakiej dane mi było usłyszeć poszczególne albumy...


Obrazek
Satellite (2001) - pierwsze, dynamiczne uderzenia bębnów, pierwszy riff i już wiedziałem, że to będzie moja muzyka... Płyta swoją premierę miała 11 września, w dzień zamachu na wieże World Trade Center, podobno sprzedała się w okolicach 1 miliona egzemplarzy i był to niewątpliwie sukces komercyjny dla zespołu P.O.D. Pierwszym singlem promującym był utwór Alive, który okazał się przebojem... Połączenie nu-metalowego brzemienia z wielkim zaangażowaniem wokalisty w wyśpiewywane utwory zawsze robiło na mnie spore wrażenie... Zespół nie zamykał się wyłącznie na szybkie, dynamiczne utwory, ale niezwykle trafnie mieszał style, czego przykładem może być Youth of the Nation, albo np. reggae'owy kawałek Ridiculous (z gościnnym udziałem Eek-A-Mouse)... Swoich inspiracji członkowie tej formacji nie ukrywają i na ten album zaprosili swojego muzycznego guru, czyli H.R. z Bad Brains, który śpiewa w najszybszy utworze z Satellite, czyli Without Jah, Nothin'... Na albumie słychać sporą różnorodność, to jednak album brzmi spójnie... może jest odrobinę za dużo rapu, ale nie brakuje także lirycznych momentów, akustycznych gitar... Co dla mnie bardzo ważne: mimo upływu lat - album ciągle BRZMI świeżo, brzmienie nie "zbladło" - tak jak w przypadku Roots Sepultury... Teksty dotyczą przede wszystkim spraw duchowych, są mocno osadzone w chrześcijaństwie, ale na szczęście nie ocierają się nawet trochę o banał... Ulubione utwory: Alive, Boom, Portrait, Ridiculous...
****1/2


Obrazek
Payable on Death (2003) - po ogromnym sukcesie poprzedniej płyty oczekiwania, a więc i presja, wobec zespołu były bardzo duże... Zespół dostał możliwość nagrania utworu na ścieżkę dźwiękową murowanego hitu filmowego, czyli drugiej części Matrixa. W tym samym okresie członkowie zespołu podziękowali za współpracę Marcosowi, gitarzyście - filarowi, który był z zespołem praktycznie od początku działalności (czyli roku 1992)... nie chcę się rozpisywać o przyczynach, ale zdaje się (tak przynajmniej w tamtym okresie podawały media) - że Jason Truby jest lepszym gitarzystą od Marcosa, natomiast czytając dziś o zespole P.O.D. wszędzie widzę notki, że to Marcos zdecydował o odejściu. Tak czy inaczej, powstał album zupełnie różniący się od poprzedniego, mniej przebojowy, wokalista (Sonny) prawie wcale nie rapuje, jest dużo więcej melodii wokalnych - trochę lirycznych, riffy są bardziej złożone, mniej oczywiste. Jeśli chodzi o teksty, to w moim odczuciu - są osadzone w tematyce życia... Kontrowersyjna okładka od razu spowodowała, że sklepy chrześcijańskie w USA wycofały się ze sprzedaży tej płyty... Nie będę rozwijał też i tego tematu, bo po prostu ekspertem w tropieniu okultyzmu nie jestem, a ten zespół z okultyzmem zdecydowanie nic wspólnego nie ma. Płyta mi się w sumie podoba, ale słucham jej niezbyt często... Ulubione utwory: singlowe Will You, pokręcone Wildfire i matrixowy Sleeping Awake... ale nie są to utwory, które zajmowałyby szczytowe pozycje w moim top 20 P.O.D...
***

Obrazek
Testify (2006)... przed nagraniem tej płyty zespół złapał jakby głęboki oddech i wyszło mu to na dobre. Jason Truby gitarzysta gra riffy prawie jak Marcos, jest dużo melodii, nie brakuje raperskich nawijek, a także pojawiają się goście specjalni, wśród których szczególnie wybija się Matisyahu... Utwory w których go słychać (i nie są to jakieś małe fragmenty!) to Roots in Stereo i Strength Of My Life - uważam za jedne z najlepszych w całej karierze P.O.D... Niestety na singiel promujący wybrano utwór niemalże popowy Goodbye for now z gościnnym udziałem... Katy Perry (tak, tej samej co kissuje girl) :( :( :( Utwór sam w sobie nie jest jakoś szczególnie słaby, ale dlaeko mu do tego, co prezentuje album... ale teledysk za to jest całkiem udany... Brzmieniowo także jest bardzo dobrze... Ulubione utwory: Roots in Stereo, Mark My Words, Strength Of My Life - to one sprawiają, że ocena tego wydawnictwa jest trochę mocno zawyżona...
****1/4

Jakiś czas temu pisałem jeszcze w pewnym wątku to:
Cytat:
Obrazek
Snuff the punk (1994)
Płyta - debiut. Nie znam jej zbyt dobrze, gdyż stylistyka nie zachęciła mnie zbytnio do głębszego poznania. Muzyka ciekawa - słyszalny bass - gitara elektryczna trochę schowana z tyłu - ale oczywiście nadająca główną melodię. Mocne połączenie rapu - z muzyką (hard) rockową,,, bardzo dużo funk'ującego basu - zwłaszcza grania tzw. klangiem,,, jedyne co mi za bardzo nie pasuje w tej płycie to brak przebojowości w tych utworach,,, z jednej strony może być to atut - ale dla mnie jednak jest to minus tej pyty,,, choć oczywiście utwory - to solidne, mocne granie - choć odczuwa się pewną garażowość samej produkcji,,, drugim minusem jest wokal,,, Sony dużo krzyczy i rapuje,,, bardzo mało w tym melodii (może nawet bardzo bardzo mało) - ale to przecież debiut kapeli - która sprzedała później miliony płyt na całym świecie!! Niektóre utwory ocierają się o muzykę punkową - w sumie stylów na tej płycie można doszukiwać się wielu - a w mojej ocenie utwory są bardzo ambitne,,, ale przez to niezbyt przebojowe - o czym z resztą już wyżej wspomniałem,,,
Ulubiony utwór: hmm,, trudno wybrać,,, chyba "Let The Music Do The Talking" albo "Abortion is murder"
***1/2




c.d.m.n.

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Ostatnio zmieniony pt, 27 sierpnia 2010 11:58:59 przez Smok, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 18 sierpnia 2010 22:56:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 11:17:46
Posty: 4935
Skąd: Biadacz
Znam tylko The Fundamental Elements of Southtown - całość średnia - ja pierwszy Korn, ale jest tam taka sama petarda jak Blind - Southtown wymiata po prostu... no i Alive - bardzo fajna płyta do której od dawna nie wracam...

a zespół rzeczywiście chodził w zestawie z Kornem, Paparołczem i Deftones :)

Napiszę kiedyś coś więcej dwoma rękami...

pozdro...
KoT


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 19 sierpnia 2010 07:25:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Deftones to dla mnie inna bajka zupełnie...
Co do bohaterów wątku - znam trzy-cztery kawałki na krzyż, te singlowe. Przyjemne.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 19 sierpnia 2010 07:53:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 17 marca 2008 10:20:50
Posty: 1288
Skąd: Frysztak
Ja bardzo lubię P.O.D. Poznałem w liceum przy okazji premiery "Satellite". Utwór "Alive" wtedy rozwalił mnie na łopatki, zresztą do dzisiaj jest podobnie. Z wieloma słowami z postu Smoka się zgadzam (między innymi dotyczącymi udziału Matisyahu na płycie "Testify"). Inne mam jedynie zdanie dotyczące płyty "Payable On Death". Dla mnie jest to genialna płyta. Świetne brzmienie, świetny klimat, super melodie i takie utwory jak "Change the World" czy "Will You" robią na mnie potężne wrażenie. Najnowsza płyta "When Angels & serpents dance" trochę się chyba różni od pozostałych na mój gust, ale też jest interesująca. Pojawiły się jakieś informacje, że chłopaki pracują już nad kolejnym krążkiem. Czekam

_________________
po co ta wrogość do siebie, to co w Tobie prawdziwe jest piękne


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 19 sierpnia 2010 17:27:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 06 maja 2007 11:40:25
Posty: 13524
Skąd: Krk
Znajomość bardzo słaba. Chyba tylko singlowa, bez wielkiego zagłębiania się.

KoT pisze:
zespół rzeczywiście chodził w zestawie z Kornem, Paparołczem i Deftones

Coś w tym jest. Ten cały nurt metalowy przełomu XX i XXI wieku gdzieś ma wspólny mianownik. Po latach jednak niewiele się z niego broni. Nie znam jednak dogłębnie zagadnienia, więc jeśli jest inaczej, to proszę o sprostowanie.

_________________
http://67mil.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 19 sierpnia 2010 21:22:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 05 lutego 2009 19:00:54
Posty: 145
Skąd: my się znamy?
Również moim nieskromnym Deftones to trochę inna półka, dla mnie osobiście znacznie ciekawsza. Chociaż P.O.D. niektóre kawałki też do posłuchania.

_________________
I'm so green...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 19 sierpnia 2010 21:34:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 15:47:56
Posty: 11811
Peregrin Took pisze:
Deftones to dla mnie inna bajka zupełnie...


aż mnie zaciekawiło i posłuchałem kilku kawałków Deftones na youtube i mogę też teraz napisać:
Peregrin Took pisze:
znam trzy-cztery kawałki na krzyż, te singlowe. Przyjemne.

i wydaje mi się, że to wcale nie jest aż tak inna półka/bajka...

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 20 sierpnia 2010 07:44:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Co do Deftonesów - wyasekuruję się tym, że tak porządnie znam tylko płytę "White Pony". I tu zbytnich podobieństw do P.O.D. nie widzę.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 21 sierpnia 2010 10:35:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 05 lutego 2009 19:00:54
Posty: 145
Skąd: my się znamy?
Ja znam, może nie na pamięć ale dość dobrze, wszystkie płyty i na innych również specjalnego podobieństwa nie wyczuwam (przede wszystkim wokal) .
Ale temat o P.O.D. więc już dalej nie męczę.
Miłego weekendu!

_________________
I'm so green...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 21 sierpnia 2010 12:31:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 15:47:56
Posty: 11811
pyrlandczyk pisze:
(przede wszystkim wokal)

nie no, wokal jest na pewno zupełnie inny... ja patrzyłem jednak na brzmienie...

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 22 sierpnia 2010 16:49:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 16:00:25
Posty: 22845
gdyby istniała półka "zespoły, które mają fajne kawałki i których próbowałem słuchać, ale nie zażarło", to i Deftones, i POD by się na niej znalazły :)

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 23 sierpnia 2010 08:50:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 13 marca 2008 17:38:05
Posty: 541
Jeżeli chodzi o P.O.D to w pewnym okresie na długi czas zażarły mnie albumy "The Fundamental Elements of Southtown" oraz "Sattelite". Resztę twórczości znam dosyć średnio, nie mnie jednak P.O.D osobiście mnie przekonuje i jest zespołem, który ma coś do powiedzenia. Mieszanka stylów jaką prezentują jest przyjemna dla ucha. O ile mnie pamięć nie myli kawałek Lie Down został wykorzystany w filmie Blair Witch Project 2.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 23 sierpnia 2010 08:55:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 15:47:56
Posty: 11811
Scofield89 pisze:
Lie Down został wykorzystany w filmie Blair Witch Project 2

tak: http://www.film.org.pl/soundtrack/tekst ... air_2.html

warto jeszcze wspomnieć o utworze School of hard knocks do filmu Little Nicky

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 23 sierpnia 2010 17:56:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 17 marca 2008 10:20:50
Posty: 1288
Skąd: Frysztak
Smok pisze:
warto jeszcze wspomnieć o utworze School of hard knocks do filmu Little Nicky


szkoda że ten utwór nie znalazł się na żadnej płycie P.O.D. bo jest super. Film zresztą też bardzo mi się podobał ;)

_________________
po co ta wrogość do siebie, to co w Tobie prawdziwe jest piękne


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 23 sierpnia 2010 19:22:12 

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 11:54:24
Posty: 875
mam ambiwalentne odczucia jeśli chodzi o P.O.D... z jednej strony kiedyś żarło, z drugiej - od dawna słucham okazyjnie i nie robi już wrażenia. ostatnie płyty znam bardzo pobieżnie, za to lubię pierwszą. ale ze wszystkich najlepiej znam oczywiście Satellite - na 15-latku jakim byłem gdy wychodziła zrobiła duże wrażenie.. i klipy: Youth of the Nation, Alive (ten wzór na koszulce), Boom... 30 ton, Viva itd;)
moje dwa główne zarzuty wobec nich: wtórność (czasem miałem/mam wręcz wrażenie, że kopiowali swoje riffy i wklejali je do "nowych" utworów) i ugładzenie - niby jest czad ale takie to "milusie" często, za piosenkowe, no ale z czegoś ten komercyjny sukces się musiał wziąć (którego gratuluję i fajnie, że zespół z takim a nie innym przesłaniem gdzieś się odbił echem w świecie). gdyby grali w stylu Without Jah (zwłaszcza I części), a nie był to tylko jednorazowy wyskok to myślę, że byliby wysoko na mej liście ulubionych zespołów :wink:
na koniec klip który zawsze mi się podobał, chyba jeszcze nie było: http://www.youtube.com/watch?v=cHNByaffexU


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 66 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group