Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 11:06:47

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 221 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 11, 12, 13, 14, 15
Autor Wiadomość
PostWysłany: sob, 12 grudnia 2015 23:01:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 29 maja 2006 07:57:07
Posty: 10786
Skąd: Gdynia
Czas wywiązać się z obietnicy

Obrazek
Miles Davis at Newport 1955-1975: The Bootleg Series Vol. 4
****1/2

Latem tego roku ukazał się kolejny archiwalny boks Davisa z serii "The Bootleg Series". Poprzednie części skupiały się na latach 67, 69 i 70. Vol. 4 jest natomiast przekrojowe - zawiera koncerty z festiwalu Newport z lat 1955-1975. Jest to jego wielka zaletą bo o ile poprzednie części potrafił w pełni docenić tylko fan, "4" mogę z czystym sumieniem polecić wszystkim. 4 płyty po brzegi wypchane wyborną muzyką, a w dodatku pokazują rozwój Davisa w najlepszych latach kariery. W 55 był tylko jednym (i to nie najważniejszym) muzykiem w festiwalowej supergrupie. W trzy lata później przewodzi już wielkiemu kwintetowi (za kilka miesięcy nagrają "Kind of Blue"!). Granie klasowe i szlachetne choć niekoniecznie natchnione. Drugi wielki kwintet w nagraniach z lat 66-67 to eksplozja energii i kreatywności - Miles jest 10 lat starszy, a brzmi jakby odmłodniał.
Kolejne dwie płyty to już Miles zelektryfikowany. Słyszymy wczesnoelektryczny bitchesbrewowski skład z 1969 (Kwartet, Shortet nie dojechał na gig bo stał w korku!). "Przejściowy" skład z 1971 ma już pierwsze cechy "cornerowego" szaleństwa, a w pełni już dojrzałe elektryczne voodoo prezentuje grupa z 1973.
Uczta dla amatorów, a i laik się ucieszy bo dostanie przystępny wykład o zajebistości Milesa.

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 14 marca 2016 21:59:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Znam i cenię 'Round About Midnight już jakiś czas. Ale, że mam ostatnio w domu płytę, to co i rusz puszczam. No i muszę powiedzieć, że o ile wcześniej traktowałem tę muzykę jako, że tak powiem, finezyjny i przyjemny, ale jazzik, to dziś dotarło do mnie, że to w sumie jest bardzo konkretne, gęste i kwaśne granie, w którym słychać chwilami spory czad!

A było to tak, że ta płyta leciała, a ja wybudzałem się z popracowej i poobiedniej drzemki - i wtedy właśnie jakoś inaczej usłyszałem dźwięki. Pomyślałem też o tym, że w momencie wydania - czyli w 1956 roku - nie było jeszcze większości muzyki, którą znamy...

Powiem jeszcze, że okładka 'Round About Midnight należy do moich ulubionych. Ja chyba lubię czerwone okładki :) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 16 marca 2016 18:49:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 29 maja 2006 07:57:07
Posty: 10786
Skąd: Gdynia
Miałem tak samo - wiedziałem, że dobre, ale jak wróciłem do niej kilka miesięcy temu to aż usiadłem z wrażenia - dojebały koty!

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 05 września 2020 08:34:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Mój wpis na pierwszej stronie tego wątku mówi, że w 2010 znałem dwie płyty Davisa a trzecią słyszałem. Minęło dziesięć lat, w czasie których zapoznałem jeszcze (lepiej lub gorzej) ponad dwadzieścia albumów.
W pewnym sensie była to więc dekada Milesa. Albo w ogóle dekada jazzu, poznałem też furę innych płyt. Tylko jednak przy Milesie ogarniało mnie zadziwienie, co on zdążył w ciągu lat swojej kariery nawywijać! Zestawienie takiego - wzmiankowanego wyżej - 'Round About Midnight z - powiedzmy - Get Up With It wypada szokując. Miles - innowator totalny!

No i często zaglądałem do tego wątku - żeby porównać wrażenie, sprawdzić co tam Azbest napisał i jak ocenił. Dobra robota :) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 06 września 2020 11:44:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Znakomita, trzeba przyznać! Jest to w ogóle niesamowite przedsięwzięcie azbesta, przeprowadzone z ogromną konsekwencją i pieczołowitościa, i te recenzje naprawdę dużo mówią. Absolutny best moment: recenzja On The Corner :D

antiwitek pisze:
Zestawienie takiego - wzmiankowanego wyżej - 'Round About Midnight z - powiedzmy - Get Up With It wypada szokując. Miles - innowator totalny!

No tak. Jeżeli ktoś chciałby szukać, dlaczego Miles ma niby być aż takim geniuszem, na podstawie tego jak grał, to by oczywiście nic nie znalazł. Grał jak grał, ale na pewno nie chodziło o to, że był jakimś Hendrixem trąbki. Natomiast jest to, co piszesz - to był gość, który ZAWSZE był do przodu i wyznaczał kierunki. Po latach jedne kierunki mogą się bronić lepiej, drugie gorzej, ale niewątpliwie Miles celował w pokazywaniu pleców "zapleśniałym fanom jazzu" ;-) i w dodatku ciągnął za sobą całe rzesze muzyków, dla których "granie u Milesa" było szkołą, nobilitacją i punktem wyjścia.

poprzednio jako azbest23 pisze:
Album nagrany w 1972 roku brzmi mocno i świezo jakby nagrano go nie dalej niż wczoraj. Albo jutro.

O właśnie. Albo jutro!

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 23 marca 2021 20:36:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Miałem długą przerwę, ale wczoraj przysiadłem do Big Fun. Ściśle mówiąc: przyległem :) . A dziś kontynuowałem, bo to jednak kobyła jest o niemałych bokach. Nie zawsze dobrze słucha mi się Milesa z tego okresu, ale jak już słucham...

Nowość jest taka, że udało mi się wysłuchać Go Ahead John, w dodatku dwa razy. Wcześniej nie mogłem przeżyć tego patentu, że perkusja ciągle przełączana jest między kanałami. Zwłaszcza na słuchawkach to było dla mnie nie do przejścia. Teraz chwyciło, ale w głowie pojawiła się myśl, że być może to jest najbardziej pojebany numer świata.

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 23 marca 2021 21:16:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Brzmi jak coś, czego bym nawet nie usłyszał (te przełączanie między kanałami). Ale Big Fun chyba nigdy w całości nie łyknąłem, więc nie wiem, czy w ogóle słyszałem. Ja z tym długaśnych koncertówek z tego okresu lubię Pangeę! Jest czarna, czadowa i gna do przodu!

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 24 marca 2021 10:39:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 4694
Usłyszałbyś ;)

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 24 marca 2021 10:49:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Co do długaśnych koncertówek Milesa - nie znam żadnej. Trzeba by tej Pangei kiedyś posłuchać.

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 24 marca 2021 22:57:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:20:04
Posty: 14518
Skąd: nieruchome Piaski
Dziś u mnie odbyło się starcie tytanów "Kind of Blue" vs. "My Favorite Things". Jednak remis.

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 25 marca 2021 09:54:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Tu jednak Miles, dość wyraźnie. Choć w głowie zaczęłło się odtwarzać My Favorite Things :) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 221 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 11, 12, 13, 14, 15

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 50 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group