Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 25 kwietnia 2024 21:28:26

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 248 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 13, 14, 15, 16, 17  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: ndz, 16 kwietnia 2023 11:52:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28016
Prazeodym pisze:
debiutu, dwójki i z-naszych-bani


Pamiętam, że kiedyś zetknąłem się z opinią, że jedynka tak, ale te następne do Aftermath to już niekoniecznie. Myślę, że jednak wszystkie warto :) . Pierwsza jest chyba taka najbardziej rock'n'rollowa, a te późniejsze mają tę wadę, że nie są to typowe longplaye, brzmią jak składanki, no i to, że trudno się połapać w wersjach angielskich i amerykańskich. Ale super numery trafiają się wszędzie.

Prazeodym pisze:
te bluesowe, rhythm'n'bluesowe, soulowe covery


A sprawdzałeś kiedyś oryginały? Mi jakoś nigdy nie przyszło to do głowy :taaaaa: .

Za to w nocy włączyłem sobie znów Some Girls i przykuł moją uwagę bas w Before They Make Me Run. Zabrzmiał mi z lekka rastamańsko, więc sprawdziłem - i rzeczywiście to nie Wyman tylko Keith :) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 18 kwietnia 2023 13:51:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 14:09:14
Posty: 4699
To jest po prostu najlepsza muza świata i tyle :faja:

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 19 kwietnia 2023 07:48:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 15:46:47
Posty: 21400
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Prazeodym pisze:
To jest po prostu najlepsza muza świata i tyle


No, w sumie... :taaaaa:

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 19 kwietnia 2023 08:19:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 14:09:14
Posty: 4699
Chciałbym się wpisać tu szerzej, ale nie wiem od czego zacząć, bo mnie pojebało na punkcie Stonesów. Jednocześnie slucham dużo wczesnych singli, wszystkich albumów z lat 60, sesji dla BBC, ogladam widea, czytam fora, przeglądam artykuły i książki. A jeszcze chciałbym odnieść się do tych wątków, które Wit poruszył. Muszę to jakoś ogarnąć, bo mam dużo myśli :D

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 19 kwietnia 2023 08:25:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28016
Notatki!

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 19 kwietnia 2023 08:55:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 15:46:47
Posty: 21400
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Prazeodym pisze:
przeglądam artykuły i książki.


Najaktualniejsze wydanie "Satysfakcji" Wyszogrodzkiego ogarnięte?

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 19 kwietnia 2023 09:40:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 14:09:14
Posty: 4699
Jakoś nie byłem fanem pióra p. Wyszogrodzkiego plus uważam, że w dzisiejszych czasach, kiedy przybyło tyle nowych relacji i źródeł, a dostęp do nich jest zabójczo łatwy, troszkę ta biografia utraciła na wartości. Ale może się zapoznam, bo znam tylko bardzo stare wydanie, chyba jeszcze z osiemdziesiony.

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 19 kwietnia 2023 10:06:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 15:46:47
Posty: 21400
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
No mi właśnie w tej publikacji najbardziej gawędziarski styl Wyszogrodzkiego odpowiadał. Czytałem dorwane ówcześnie wydanie z '93 roku, które miało podtytuł "30 lat Rolling Stones" (nie wiem na ile różniło się od pierwszego wydania i czy różnice dotyczyły tylko horyzontu czasowego, czy też materiał z lat wcześniejszych też został "remasterowany") i właśnie po tej lekturze złapałem w małoletnim okresie podobną fazę jak tą, o której teraz wspominasz. Oczywiście 30 lat temu dostęp do nagrań, filmów, artykułów, wywiadów i wszelkich innych publikacji nie był taki bajecznie łatwy jak teraz, ale budy na bazarkach miały całkiem pokaźną ofertę pirackich nagrań Stonesów, na fali tego trzydziestolecia w TV (zwykłej czy kablowej) też dawało się czasem namierzyć coś fajnego (koncert z '81 "Let's Spend The Night Together" mam cały czas gdzieś nagrany na VHS), innych książek też się trochę pojawiło (np. "Blown Away"), no i oczywiście był też nieśmiertelny Tylko Rock.

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 19 kwietnia 2023 15:57:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:33:35
Posty: 4884
ja o dziwo miałem aż trzy wydania "Satysfakcji" - pierwsze dostałem od rodziców kiedyś, gdy byłem chyba w szóstej klasie (gdyby tylko wiedzieli jakie tam brewerie są opisywane ;) ), wersję '93 kupiłem za parę złotych w antykwariacie już w czasach forumowych, a niedawno od szefa w radiu dostałem wersję najnowszą

o dziwo największy sentyment mam do tego najstarszego wydania, które chyba spłonęło w pożarze; wprawdzie wcześniej w tym wątku utyskiwałem na niektóre aspekty zwłaszcza stylistyczne, ale niedawno sobie uświadomiłem, ze on pewnie miał niewiele ponad 20 lat, gdy to pisał, więc zważywszy na to, jak też i na ograniczony dostęp do źródeł, to i tak było to bardzo profesjonalne

Różnic miedzy pierwszym a kolejnymi wydaniami jest więcej niż by się można spodziewać

po pierwsze, w pierwszym wydaniu były o wiele ciekawsze zdjęcia, i to oczywiście wyłącznie z wczesnych lat, ale wiadomo - za komuny nie było mowy o prawach autorskich i panowała tu wolna amerykanka

po drugie, w pierwszym wydaniu było parę poważnych kiksów merytorycznych, które potem zostały poprawione, np. nie wiem skąd wziął to, że jednorazowy zespół Lennon-Richards-Mitchell-Clapton nazywał się A.N.Other a nie Dirty Mac

po trzecie, pierwsze wydanie kończyła dość siermiężna opowieść o tym jak poszedł na koncert Micka Taylora w Kongresowej i tam wyhaczyli go jako nagrywacza bootlega i skonfiskowali sprzęt, po czym po koncercie spróbował pójść do garderoby i negocjować, co było opisane ze szczegółami godnymi lepszej sprawy (inna rzecz - dlaczego ja to wszystko tak dokładnie pamiętam?) - it's against the law, it's against ME! - perorował Mick. Daniel zaś, nic nie uzyskawszy, miał rzucić na odchodne: "napisałem ksiązkę o Stonsach". "I co, szukasz anegdoty?" - wycedził Taylor. "Już znalazłem" - odrzekł nasz ancymon.

po czwarte, późniejsze wydania dużo straciły na tym, że bardzo często niektóre słowa były pisane r o z s t r z e l o n y m drukiem, o tak, co było pewnym manieryzmem stylistycznym Wyszogrodzkiego, ale muszę przyznać, że w moim pojęciu b a r d z o d o b r z e się to sprawdzało i w późniejszych wydaniach bardzo mi tego brakowało, mimo że niektóre rozstrzelenia nawet pamiętałem; rozumiem, że utracił to przy przenoszeniu rękopisu na dysk, a może wydawca uznał, że to niedzisiejsze, szkoda

po piąte i najzabawniejsze, w pierwszym wydaniu przynajmniej niektóre fragmenty tekstów były tłumaczone ze słuchu a nie z książeczki (wiadoma sprawa dlaczego tak); tutaj powstawały niezłe kwiatky, pamiętam że w Jumpin Jacku było blaga! blaga! blaga! (nawet fajne), natomiast w She's a Rainbow, słowa

have you seen a lady fairer

Wyszogrodzki zrozumiał zapewne jako

have you seen a lady ferro


i przetłumaczyl jako:

czy widziałeś panią magnetyczność

:D :D :D

_________________
in the middle of a page
in the middle of a plant
I call your name


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 19 kwietnia 2023 21:24:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 14:09:14
Posty: 4699
Cytat:
po trzecie, pierwsze wydanie kończyła dość siermiężna opowieść o tym jak poszedł na koncert Micka Taylora w Kongresowej i tam wyhaczyli go jako nagrywacza bootlega i skonfiskowali sprzęt, po czym po koncercie spróbował pójść do garderoby i negocjować, co było opisane ze szczegółami godnymi lepszej sprawy (inna rzecz - dlaczego ja to wszystko tak dokładnie pamiętam?) - it's against the law, it's against ME! - perorował Mick. Daniel zaś, nic nie uzyskawszy, miał rzucić na odchodne: "napisałem ksiązkę o Stonsach". "I co, szukasz anegdoty?" - wycedził Taylor. "Już znalazłem" - odrzekł nasz ancymon.


Haha, to pamiętam! Z tym, że to nie było w Kongresowej, tylko gdzieś w świecie szerokim...

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 19 kwietnia 2023 21:36:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:33:35
Posty: 4884
jasne, mój błąd

_________________
in the middle of a page
in the middle of a plant
I call your name


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 19 kwietnia 2023 21:56:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 14:09:14
Posty: 4699
A jest w "Satysfakcji" odpowiedź na pytanie czy Jagger ma jakichś przyjaciół? :D

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 19 kwietnia 2023 22:50:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 11 stycznia 2023 02:53:35
Posty: 137
Prazeodym pisze:
A jest w "Satysfakcji" odpowiedź na pytanie czy Jagger ma jakichś przyjaciół? :D
Tak, Niemca-Jägermeister .


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 20 kwietnia 2023 11:31:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 14:09:14
Posty: 4699
Beggers Banquet wspaniałe. Świetne te wszystkie country-bluesowe utwory, szczególnie "No Expectations", które chyba uważam za najpiękniejsze wśród tych ładnych utworów Stonesów - ale te pozostałe, które kiedyś były dla mnie nie do przejścia (kurde, 13-letni ja poznaje ten klasyczny rockowy album, a tu jakieś "Dear Doctor...) teraz uważam za taki zdrowy miąższ tej płyty. Świetne "Jigsaw Puzzle" - lubię dylanowską abstrakcje tego tekstu (bunt staruszek). "Street Fighting Man" tez zeżarło mi niesamowicie, uwielbiam ten eksperyment Keitha z nagrywaniem gitary akustycznej na slaby magnetofonik, żeby robił się przester - i wokale Micka jak melodia syreny policyjnej! "Ziemi naszej sol" - piekna, smutna piosenka. Bardzo mi sie podoba, ze na tej płycie jest jeszcze duzo Briana, jego pomysly znakomicie się sprawdzaja, bardzo smaczne dodatki. Jedyne obiekcje mam do "Stray Cat Blues" - swietny numer, ale ten wiek bohaterki, to dla mnie obleśny rzyg, chyba jedyne naprawdę duże ĄM, jakie mam z tym zespołem.

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 20 kwietnia 2023 12:49:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 15:46:47
Posty: 21400
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Prazeodym pisze:
Beggers Banquet wspaniałe


TAK! Ten album żre od dechy do dechy. Pamiętam jak kupiłem go sobie na CD (bo pirackiej kasety z nim nie mogłem akurat dostać na lokalnym bazarku w żadnej budzie) i celebrowałem odsłuch każdego kawałka. A tekstu "Sympathy..." to się wtedy nawet na pamięć nauczyłem, żeby wyć singalongi jak należy, a nie jakimś pingliszem.

I te "Drogie Doktory" (profetyczne) i "Sole Ziemi" też mi wchodziły bez mydła. A przy streetfighterze to już dostawałem konkretnego pierdolca i sam chciałem lecieć te walki uliczne na barykadach toczyć.

Dobrze, że mnie mama nie puszczała. :aniolek:

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 248 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 13, 14, 15, 16, 17  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 63 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group