Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 12:24:56

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 101 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Autor Wiadomość
PostWysłany: czw, 21 maja 2020 20:40:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Wiem, wiem!

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 11 sierpnia 2020 08:30:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Miałem ciekawe doświadczenie z płytą Purple Sun. Kilka dni temu włączyłem ją sobie po kilku latach przerwy i owszem, fajnie, ale jednak przeszła jakoś bez echa. Że technicznie dość słabo brzmi, zwróciłem uwagę.

A wczoraj słuchałem płyty Islands King Crimson, którą wszak bardzo lubię. A potem włączyłem Purple Sun. I miałem wrażenie, że teraz to dopiero weszli muzycy! Dranie, którzy niespecjalnie oglądają się na cokolwiek. Jakby jakaś starożytna, organiczna siła napędzała tę ich muzykę!

Wygląda też na to, że w ostatnim kwartale Stańko był zdecydowanie najczęściej słuchanym przeze mnie muzykiem!

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 20 sierpnia 2020 20:12:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 26 stycznia 2009 20:04:57
Posty: 14019
Skąd: ze wsi
antiwitek pisze:
Wygląda też na to, że w ostatnim kwartale Stańko był zdecydowanie najczęściej słuchanym przeze mnie muzykiem!

Ciekawe jak w tym Twoim słuchaniu wyglądały proporcje: polski vs ecmowski?

_________________
un tralala loco


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 20 sierpnia 2020 20:17:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Pół na pół :) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 14 listopada 2020 14:43:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Bardzo ciekaw byłem Leosi. Muszę powiedzieć, że płyta mnie trochę zaskoczyła. Bo można powiedzieć, że Stańko, Stenson i Jormin grają, za to Tony Oxley, czyli perkusista, robi dziwne rzeczy. Tak jakby starał się oddać dźwięki czułków i odnóży owada ukrytego w jakimś zakamarku - heh, wiem co mówię - albo wiejskiego obejścia z oddali, w którym ktoś się krząta i trochę hałasuje. Na początku byłem skonfundowany, nie za bardzo łączyło mi się to wszystko w całość. Teraz jednak uważam, że efekty pracy Oxleya są tu bardzo intrygujące, dodają muzycznym przestrzeniom plastyczności i ostrości, określają ich charakter. Leosia bez tego byłaby zupełnie inna. Dodam jeszcze na koniec, że zacząłem sobie też radzić z tym, że główny motyw utworu tytułowego kojarzy mi się z melodyjką z serialu Alternatywy 4. Czyli jest dobrze, a pewnie będzie jeszcze lepiej. Leosia super.

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 15 listopada 2020 12:18:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
A w 1991 w studio w Wiślech Stańko z Arildem Andersenem i Jonem Christensenem nagrał płytę Bluish. Szczerze mówiąc, kiedy kupowałem ją kilka miesięcy temu, to raczej nie wiedziałem czego się po niej spodziewać. Było to taki strzał w ciemno. Ale zdecydowanie było warto!
Jako że słuchałem wtedy raczej Stańki z ECM, to zaskoczył mnie ton trąbki. Usłyszałem po prostu, że to jeszcze ten Stańko z lat osiemdziesiątych! Zerknąłem do Desperado i faktycznie: Stańko po nagraniu Bluish stracił zęby, a podobno wymiana klawiatury u trębacza jest bardzo trudnym momentem i zawsze oznacza jakąś zmianę w brzmieniu. To był też ten czas, kiedy Stańko zaczął się oczyszczać, pomału odstawiał alko, dope i fajki... Ale, jak powiedziałem, uważam, że słychać tu jeszcze te dziwne lata osiemdziesiąte, muzyka może już nie jest tak "cinkciarska" jak powiedzmy Lady Go, ale ma w sobie coś cygańskiego, jakiś podskórny, dziwny płomień. Ma też w sobie coś kociego, ale nie mam na myśli kocich wdzięków i mruczenia, a raczej kocią sprężystość i ostrość. I w ogóle to chyba ten kotek z Mistrza i Małgorzaty :) .
Tematy z którymi mamy do czynienia na Bluish są bardzo melodyjne, takie Under the Volcano wyjątkowo wręcz wpada w ucho. Ale ogólnie muzyka jest bardziej skondensowana niż w późniejszych czasach, nie ma jeszcze aż tyle grania ciszą i powietrzem między dźwiękami. Interesująco wypada też sprawa realizacji dźwięku. Wszystko jest w porządku, ale jak porównać z płytami nagrywanymi już dla ECM, to jednak jest przepaść - płyty eceemowskie to już jednak zdecydowanie HD. Tak, po niejednym względem jest to płyta czasu przełomu - dla samego trębacza, ale też szerzej. Bo jeszcze to, że album chyba nie ukazał się nigdy na winylu, a materiał pod winylową płytę ewidentnie był przygotowany, gdzie każda strona zapewne miała się kończyć elektroniczną miniaturką autorstwa Arilda Andersena. Cóż, może jeszcze ukaże się wydanie analogowe? Byłoby super, bo płyta, choć nieco zapomniana na pewno godna jest uwagi!

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 09 marca 2021 19:51:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Po kilku miesiącach wróciłem do Stańki (Lontano, Matka Joanna i Soul of Things) i pojawiło się takie osobliwe odczucie, że nagle ta muzyka stała się dla mnie bardziej przejrzysta, jakbym teraz ogarniał ją uszami w sposób pełniejszy. Czyżbym czegoś się mimochodem nauczył? :)

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 04 listopada 2023 09:33:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Uświadomiłem sobie w te dni, że moim największym brakiem w znajomości katalogu Stańki jest album "Suspended Night". Tymczasem jednak wróciłem do "Soul of Things". Z płyt nagranych z Wasilewskim, Kurkiewiczem i Miśkiewiczem najpierw poprzestawałem na "Lontano". Ta mglista, aluzyjna i cicha muzyka tak bardzo przypadła mi do gustu, że później "Soul of Things" wydała się zbyt jasna i zbyt przejrzysta. Ostatnie jednak z nią kontakty są super - chyba wchodzi na należne jej miejsce i staje się dla mnie ważna. Sama muzyka, choć początkowo może wydawać się zbyt jednorodna, okazuje się mocno nasycona treściami, a dla mnie znaczenie ma też to, że rozpoznaję motywy z płyt z lat osiemdziesiątych, od których - "Lady Go" i "C.O.C.X" - zaczynałem ze Stańką. Podczas słuchania przypomina mi się też jedyny koncert Stańki na jakim byłem, jakoś koło roku dwutysięcznego - właśnie w tym składzie i pewnie w podobnym repertuarze. Tym bardziej rośnie we mnie chęć na "Suspended Night" z 2004.

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 14 listopada 2023 21:29:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Ja mam z tymi płytami Stańki z początku lat dwutysięcznych drobny problem. Mianowicie trudno mi wyjść z traktowania ich jako bardzo ładną, elegancką muzykę tła. Niby jest aspiracja do czegoś dużego, kreowanie pięknego muzycznego świata, ale czy to nie jest jakoś za bardzo zachowawcze? Może za dużo Pidżejek i Bastardów słucham ostatnimi czasy, ale brakuje mi w tym nerwu i takiego poczucia, że oni grając mogą zaskoczyć - mnie i siebie samych.

Może czas byłby wrócić do Lontano, w przeciwieństwie do tamtych nie mam w domu i jakoś nic nie pamiętam.

Suspended Night oczywiście ma "hiciora" i to jest wspaniały utwór:

phpBB [video]


Chciałbym jednak, żeby te inne, mniej oczywiste regiony płyty, prowadziły mnie gdzieś głębiej, niż tylko dobry relaks.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 13 lutego 2024 19:11:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Pet, antiwitek - może dalibyście radę zerknąć na swoje wczesne posty w tym wątku? Piszecie tam bardzo fajnie o różnych płytach, ale wklejaliście okładki, nie pisząc tytułów... okładki szlag trafił i czasem się domyślam, o jaką płytę chodzi, a czasem nie ;-)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 13 lutego 2024 22:12:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
U mnie wszędzie jest albo tytuł albo okładka albo czytelny kontekst 8-) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 101 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 42 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group