Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest pt, 10 maja 2024 06:42:30

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 149 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna

Czy artykuł zachęca Cię do bliższego poznania twórczości Czesława Niemena?
Tak 76%  76%  [ 22 ]
Nie 24%  24%  [ 7 ]
Liczba głosów : 29
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 05 maja 2008 14:21:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 10 marca 2007 12:18:31
Posty: 3575
Skąd: nigdzie
Pet pisze:
Tobie zaś pozostawiam ocenę czy stawianie Niemena i Flapjacka w jednym rzędzie ma sens

całego flapa - nie
"juicy planet earth" - zastanawiam się :P :wink:

_________________
....więc czekać musisz na wczorajszy dzień....


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 05 maja 2008 19:06:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 17:00:25
Posty: 22898
słyszałem tylko jedną płytę Niemena, a było to, uwaga, "Spod chmury kapelusza". Znalazła się u mnie, gdyż wysyłałem ją do Mołdawii dla jakiegoś miejscowego wielkiego fana Niemena, a że chwilę u mnie była, to uznałem, że co mi szkodzi. I pamiętam, że mi się podobała (oprócz pierwszego kawałka, który był dla mnie właśnie tym, co zawierał mój negatywny stereotyp Niemena), czego bym się nie spodziewał. Twórczość piosenkową dość lubię, ale awangardowa jest jednak nie dla mnie.

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 05 maja 2008 20:44:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 02 maja 2008 00:54:29
Posty: 19
"Terra deflorata", 1989:

"Spojrzenie za siebie"
"Status mojego ja"

trochę elektroniki, z podziękowaniami dla Domina189 :D

o ile są utwory, których naprawdę nie cierpię, te, które prezentuję powyżej, w mojej skromnej opinii bronią się i to całkiem dobrze.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 06 maja 2008 11:51:13 

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:16:30
Posty: 1280
Dzisiaj w TVKultura: 20:05 Czesław Niemen - Sopot '80


Ostatnio zmieniony śr, 07 maja 2008 10:46:34 przez Jurek_M, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 06 maja 2008 11:54:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 12:49:49
Posty: 24329
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Jurek_M pisze:
'80

Trochę strach, bo nie dość że to eksperymentalny okres w pełnej krasie, to jeszcze miejsce dla kontrastu pewnie wymusiło same Wspomnienia, Stodoły, Papugi....

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 06 maja 2008 12:08:49 

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:16:30
Posty: 1280
Wydaje mi się, że to chyba materiał z płyty "Postscriptum". A to utwory w formie piosenkowe, stonowane i piękne, Chyba, że będzie to, co piszesz.

Budyń pisze:
Twórczość piosenkową dość lubię, ale awangardowa jest jednak nie dla mnie.

Ja wprost przeciwnie :) Nie jest to awangarda dochodząca do granic muzyki, tak jak np. końcówka pierwszej płyty King Crimson. Dobrym przykładem połączenia dość łatwej w odbiorze formy i jednocześnie tej formy bogactwa jest poruszająca moje emocje, mimo spokojnego jej charakteru, "Pieśń Wernyhory" ( z płyty "Idee Fixe II").


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 06 maja 2008 12:12:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 12:49:49
Posty: 24329
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Kurczę, ja płyt po "czerwonej" nie znam....
Jurek_M pisze:
końcówka pierwszej płyty King Crimson

Końcówka tytułowego utworu? Granice muzyki? Żartujesz? :shock:
Chyba że jest to "końcówka" płyty rozumiana szerzej i chodzi Ci o moje "ulubione" walenie w szklankę w drugiej połowie "Moonchild".

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 06 maja 2008 12:14:35 

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:16:30
Posty: 1280
Peregrin Took pisze:
Chyba że jest to "końcówka" płyty rozumiana szerzej i chodzi Ci o moje "ulubione" walenie w szklankę w drugiej połowie "Moonchild".

Właśnie o to chodzi. Tego nawet taki "awangardzista" jak ja nie akceptuje. :)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 06 maja 2008 17:52:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:53:29
Posty: 14866
Skąd: wieś
Jurek_M pisze:
Dzisiaj w TVKultura: 20:05 Czesław Niemen - Sopot '80


Miałem 6 lat jak to leciało na żywo. Do dziś mam przez to traumę na Niemena i nie mogę go słuchać. Znam oczywiście Enigmatic i pierwszą płytę z Akwarelami.

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 08 maja 2008 07:54:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 02 maja 2008 00:54:29
Posty: 19
Panowie - spośród utworów i wideo, które mogliście wysłuchać klikając w linki - które szczególnie Wam się spodobały - lub nie - i dlaczego.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 10 maja 2008 22:04:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 06 maja 2007 12:40:25
Posty: 13524
Skąd: Krk
Moją ulubioną płytą Niemena jest "Aerolit". Dlaczego? Poznałem ją jesienią 1995 roku. Czarna płyta, potem kaseta. Przez lata był to jedyny materiał Niemena, jaki znałem w całości (pomijam to, co znają wszyscy).

"Aerolit" to podejście do muzyki jazzrockowej i progresywnej, w której więcej miejsca niż dotychczas otrzymały elektroniczne instrumenty klawiszowe. Nie ma tu jednak "wsi" w stylu Emersona czy Moratza.

Cały materiał brzmi moim zdaniem niezwykle nowocześnie, choć w 1975 tego typu granie było już raczej w odwrocie. Nie brak też rzeczy zahaczających o jakiś "etno-trans" ("Pielgrzym"!!). Chemical Brothers korzystali z loopów zaczerpniętych ze wspomnianego przed momentem utworu.

No i ta piękna okładka:

Obrazek

_________________
http://67mil.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 11 maja 2008 12:23:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 02 maja 2008 00:54:29
Posty: 19
To, co grał Niemen z zespołem Aerolit to niesamowita muzyka. Szkoda, że z okresu składu płytowego tak mało zostało nagrane 'oficjalnie'. Wiem, że zachowały się jakieś koncerty, ale czy zachowały się w takim stanie jak "41 Potencjometrów Pana Jana", to już nie potrafię powiedzieć.

Apropo tego materiału:

Obrazek
41 Potencjometrów Pana Jana
Zapis koncertu z 1973 roku, ze studenckiego klubu Riviera.
Premiera: 2007

Skład:
C. Niemen - vocal, instrumenty klawiszowe
P. Dziemski - perkusja
J. Gazda - gitara basowa
S. Piwowar - gitara
J. Błędowski - skrzypce


Kuba Pagiński pisze:
Jakość nagrania daleka jest od ideału i nic dziwnego, skoro "41 potencjometrów Pana Jana" nagrywano w 1974 roku, w dodatku na żywo (w warszawskim klubie "Riviera"), a montowano ręcznie, przy użyciu nożyczek, żyletki i taśmy klejącej. Z około 80. minut występu zostało nieco poniżej 42., ale za to takich, że wynagrodzą nam one wszelkie niedoskonałości dźwięku. Muzyka aż się kotłuje. Psychodeliczne partie klawiszy, pulsująca, transowa sekcja rytmiczna, czadowe galopady perkusisty, rockowe, gitarowe solówki sypiące się jak z rękawa, wstawki elektrycznych skrzypiec, w tym wariacje na temat "La campanelli" Nicola Paganiniego - tematy zmieniają się jeden za drugim, przeplatane improwizacjami. A może to po prostu nieustanna improwizacja? Niemen postawił na młodych muzyków i na pewno tego nie pożałował, bo zagrali tak, że nie mamy pojęcia kiedy wykonują fragmenty przetrenowane na próbach, a kiedy "szyją" na bieżąco. Sporo w tym rockowej motoryki, sporo też jazzowych odniesień. Z ust lidera nie pada nawet jedno słowo, za to w pewnym momencie wyśpiewuje on scatem niesamowite dźwięki w stylu Urszuli Dudziak. A kiedy w 32. minucie, po siarczystej partii skrzypiec, pojawia się zapętlony, elektroniczny motyw, można mieć złudzenie, że przenieśliśmy się do współczesnej klubowej sali, gdzie jakiś DJ rozkręca imprezę. A przecież to było 33 lata temu! Ano właśnie. Wiele się w międzyczasie zmieniło, ale nagrania Niemena wciąż zwalają z nóg.


...dlatego fanom płyty "Aerolit" nie pozostaje nic innego, jak sprawdzić tę płytę, która klimatem przypomina nagrany rok później LP. ;)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 11 maja 2008 17:41:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 06 maja 2007 12:40:25
Posty: 13524
Skąd: Krk
Cytat:
41 Potencjometrów Pana Jana
Zapis koncertu z 1973 roku, ze studenckiego klubu Riviera.
Premiera: 2007


Materiał niezwykle ciekawy z wielu powodów:
- To jedyna oficjalna koncertówka Niemena.
- Przed nagraniem "Aerolitu" z grupy odszedł Błędowski. Tutaj jednak możemy jeszcze podziwiać jego grę.
- Osoby, które znają "Aerolit" mogą z rozkoszą wyłapywać tematy z tego albumu "ogrywane" na tym koncercie. Materia nadchodzącej płyty kształtuje się na naszych uszach.

Słuchając tego koncertu można wytknąć kilka fragmentów, które są "mieliznami". A może nie "mieliznami", tylko pozostałościami po pewnej epoce (monotonny podkład zespołu pod improwizację jednego muzyka). Tak się po prostu grało. I to jest urocze. Mimo wszystko bardzo lubię ten album. Z wielką przyjemnością postawiłem go na półce obok "Aerolitu" właśnie.

Chyba w najbliższym czasie wrócę do twórczości Cześka.

_________________
http://67mil.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 15 maja 2008 14:08:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 02 maja 2008 00:54:29
Posty: 19
Proszę bardzo! Niemen u szczytu formy, na żywo, z muzykami późniejszego SBB:

http://www.youtube.com/watch?v=dmQzQmNy9FE
http://www.youtube.com/watch?v=y6y3qNbhY5I

P O L E C A M :)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 08 czerwca 2008 13:55:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 14:09:14
Posty: 4703
Ostatnio Polskie Nagrania wydały coś takiego:
http://www.polskienagrania.com.pl/pl.php?o=big&big=1006
Jako, że nie jestem specjalistą od Niemena - czy to jest składanka, czy też zapis jakiegoś koncertu :?:


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 149 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 323 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group