Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest pt, 29 marca 2024 08:02:22

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 491 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 33  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 16 kwietnia 2005 22:05:20 

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:40:03
Posty: 834
Skąd: Białystok
monika pisze:
A co do tekstów rzekomo mocno hedonistycznych...


Przyszły mi do głowy dwa, np. Light my fire czy You're lost little girl. Żeby stwierdzić czy są hedonistyczne, wystarczy wyobrazić sobie je śpiewane przez polski zespół po polsku. Ja wiem, że jest wiele kapel angielskojęzycznych śpiewających podobnie, ale po polsku brzmi to zupełnie inaczej.

Crazy pisze:
Na pewno ktoś potrafi, może nawet ty. Natomiast dla mnie, kiedy tego słucham, jest to również kompletny bełkot, bo nie rozumiem z tego nic. Co nie przeszkazda, że bardzo podoba mi się piosenka, a nawet sam tekst - którego nie rozumiem, który nie łączy mi się w żadną całość, a mimo wszystko podoba i się na zasadzie zbioru pewnych słów, które tworzą pewne wrażenie estetyczne. Pozytywne.


Wyobrażałem sobie, że zapodasz ten tekst jako kontrargument. :D Skądinąd wiadomo, że wymieniane są tu tytuły obrazów van Gogha i dodawany autorski komentarz do nich. Co do tekstu "The end" nie znam żadnej takiej interpretacji. A wstawki "Father I want to kill you, mother ..." nie odbieram pozytywnie pod względem estetycznym.

_________________
http://danielpaczkowski.blogspot.com


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 17 kwietnia 2005 13:53:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
akurat ta wstawka jest pod względem interpretacyjnym zupełnie oczywista...

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 17 kwietnia 2005 15:14:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 03 lutego 2005 20:54:20
Posty: 6846
Coś mizerny ten hedonizm w Doorsach...;-) Tekst "You're lost..." to jest nijaki raczej, smętnawy lekko, ale HEDONISTYCZNY? Naciągane to. Za duże słowo...

You're lost little girl
You're lost little girl
You're lost
Tell me who
Are you?
I think that you know what to do
Impossible? Yes, but it's true
I think that you know what to do, yeah
I'm sure that you know what to do


A co do "Light my fire"... to lepszy przykład ;-). Jest hedonistycznie i lekko dekadencko:

You know that it would be untrue
You know that I would be a liar
If I was to say to you
Girl, we couldn’t get much higher (...)

Try now we can only lose


Piszesz Pako, że sposobem oceny poziomu hedonizmu jest przetłumaczenie sobie tekstu na polski. Ja tam nie muszę nic tłumaczyć - można wybrać nieomalże każdy polski zespół i coś w tym stylu "hedonistycznego" da się znaleźć...Może być pierwszy z brzegu gigant:
...i w ogóle wszystko co nam przeszkadza spokojnie leżeć na słońcu, trzymając ręce na piersiach panienek i patrzeć na chmury typu cumulus w kolorze białym... ;-)

Mam też tomik wierszy Morrisona "Wilderness" - i hedonizmu w nim tyle, co kot napłakał. Czy przypadkiem nie jest tak, że nazywając teksty Doors "hedonistycznymi", tak naprawdę zasugerowałeś się biografią wokalisty?

Dla mnie osobiście nie ma znaczenia poziom hedonizmu w tekstach, zwłaszcza w przypadku zespołów GENIALNYCH, za jaki uważam The Doors. Protestowałam, ponieważ uznałam Twoje stwierdzenie za mocno przesadzone. Tak samo nie mają znaczenia poglądy wokalisty. Musiałabym przestać słuchać Armii - uważam Korwina za żenującą postać ;-), Kultu - razi mnie tekst w "Patrz!", Pearl Jamu - nie popieram ich akcji pro-aborcyjnych itd., itp... Zawsze coś się znajdzie - nie wiem, co by zostało w ogóle...

Choć wiem, że niektórzy tak mają... Znam osobę (skądinąd bardzo pozytywną), która - z założenia - nie słucha Eltona Johna, ponieważ ten jest gejem. Mroczek (gdyby był uczciwy) mógłby powiedzieć: "Nie słucham Armii, bo tam grają niebezpieczni katolicy" (oczywiście nie powinien zajmować się wtedy pisaniem bredni, które nazywa "recenzjami").
Ja takiego podejścia nie rozumiem - dla mnie liczy się GENIUSZ MUZYCZNY przede wszystkim...

_________________
Kto powołał na dyrektora Trójki człowieka, który nie rozumie pytania 'kto'?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 17 kwietnia 2005 15:17:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
moniczko - :piwo:

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 17 kwietnia 2005 16:31:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
monika pisze:
w przypadku zespołów GENIALNYCH, za jaki uważam The Doors.


O! O! O! O! O! BRAWA DLA TEJ PANI! :D

zresztą za całą wypowiedź!

(chociaż sam bym to trochę ostrożniej powiedział: nie podobają mi się niektóre wypowiedzi polityczne TOMa, jak i pro-aborcyjne zapędy Eddiego Veddera, ale one nie występują bezpośrednio w twórczości; z kolei tekst "Patrz!" tez mnie boli, nie mówiąc o Wielkim Babilonie, ale w kontekście całości religijnych tekstów Kazika te słowa mają swój kontekst, który muszę uznac za przynajmniej godny uwagi ... ale moge wyobrazić sobie, że nie mógłbym słuchać czegoś tam, co muzycznie nawet jest wybitne, bo treść ich tekstów wywoływałaby mój głęboki sprzeciw - pewnie zwłaszcza gdyby to był zespoł polski)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 17 kwietnia 2005 16:48:23 

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:40:03
Posty: 834
Skąd: Białystok
monika pisze:
Tekst "You're lost..." to jest nijaki raczej, smętnawy lekko, ale HEDONISTYCZNY? Naciągane to. Za duże słowo...

You're lost little girl
You're lost little girl
You're lost
Tell me who
Are you?
I think that you know what to do
Impossible? Yes, but it's true
I think that you know what to do, yeah
I'm sure that you know what to do

A co do "Light my fire"... to lepszy przykład . Jest hedonistycznie i lekko dekadencko:

You know that it would be untrue
You know that I would be a liar
If I was to say to you
Girl, we couldn’t get much higher (...)

Try now we can only lose

Piszesz Pako, że sposobem oceny poziomu hedonizmu jest przetłumaczenie sobie tekstu na polski. Ja tam nie muszę nic tłumaczyć - można wybrać nieomalże każdy polski zespół i coś w tym stylu "hedonistycznego" da się znaleźć...Może być pierwszy z brzegu gigant:
...i w ogóle wszystko co nam przeszkadza spokojnie leżeć na słońcu, trzymając ręce na piersiach panienek i patrzeć na chmury typu cumulus w kolorze białym...

Mam też tomik wierszy Morrisona "Wilderness" - i hedonizmu w nim tyle, co kot napłakał. Czy przypadkiem nie jest tak, że nazywając teksty Doors "hedonistycznymi", tak naprawdę zasugerowałeś się biografią wokalisty?


Co do "You're lost.." to może i masz rację. Ja po prostu sobie wyobrażalem zawsze sluchajac tego kawalka mocno hedonistyczna scenkę. Ale to tylko moja wyobraźnia. Natomiast tekst Kazika, który przytoczylaś to jest klasa w porównaniu do ordynarnego tekstu "Light my fire" (po polsku zabrzmialby ten tekst w stylu kapeli disco polo). A co do tego czy wyolbrzymiam hedonizm Doorsów. Ja tak nie sądzę. A biografia Morrisona jest tu jak najbardziej na rzeczy. Nie da się jej oddzielić wg mnie od twórczości. Teskty Jima nie odbiegaja bowiem daleko od jego obrazu, który wykreowal i moim zdaniem nalezy je odbierać lącznie.

Ps. Czy Armia ma cos wspólnego z Korwinem? Zabrzmialo to dość interesująco dla mnie, bo postać Korwina niezmiernie ciekawą jest. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 17 kwietnia 2005 19:49:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 03 lutego 2005 20:54:20
Posty: 6846
Crazy pisze:
ale moge wyobrazić sobie, że nie mógłbym słuchać czegoś tam, co muzycznie nawet jest wybitne, bo treść ich tekstów wywoływałaby mój głęboki sprzeciw - pewnie zwłaszcza gdyby to był zespoł polski

Szczerze mówiąc, zastanawiałam się nad tym i też doszłam do podobnego wniosku. Interesującą jednak sprawą jest to, że nie znam takiego dzieła, które jednocześnie byłoby wybitną muzyką i ohydną propagandą. Może jednak nie da się stworzyć czegoś takiego? ;-) Let's hope so!

pako pisze:
Natomiast tekst Kazika, który przytoczylaś to jest klasa w porównaniu do ordynarnego tekstu "Light my fire"

To jednak nie chodzi o hedonizm, lecz o poziom artystyczny? ;-)

pako pisze:
Teskty Jima nie odbiegaja bowiem daleko od jego obrazu, który wykreowal i moim zdaniem nalezy je odbierać lącznie.

Może i tak, ale wg mnie to nie jest jakiś prosty i radosny hedonizm - jeśli już, to dekadencja. (Rozumiem, że to też może się komuś nie podobać. )

pako pisze:
Czy Armia ma cos wspólnego z Korwinem?

Tylko tyle, że - jak wiem z tego forum właśnie - wokalista tego zespołu bardzo JKM i jego pismo lubi (objawiło się to chyba w temacie "lub czasopisma"). Ja natomiast JKM bardzo nie lubię. I nie przeszkadza mi to w podziwianiu talentów rzeczonego wokalisty ;-) Innych związków Korwin z Armią chyba nie ma. Choć podobno z Big Cycem udało mu się na jakimś happeningu wystąpić. Ale mam nadzieję, że Armia nie pójdzie w stronę kabaretową ;-).

_________________
Kto powołał na dyrektora Trójki człowieka, który nie rozumie pytania 'kto'?


Ostatnio zmieniony ndz, 17 kwietnia 2005 22:03:09 przez monika, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 17 kwietnia 2005 20:22:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 03 lutego 2005 20:54:20
Posty: 6846
i jeszcze coś - raczej Kultowy offtopic (to dlatego, że ktoś tu się leni w zakładaniu osobnego topicu ;-))

Crazy pisze:
nie podobają mi się niektóre wypowiedzi polityczne TOMa, jak i pro-aborcyjne zapędy Eddiego Veddera, ale one nie występują bezpośrednio w twórczości


Ta mieszanka była celowa - była odpowiedzią do Pako, który połączył teksty Morrisona z jego życiem, zarzucając tym pierwszym zbytni hedonizm. Choć ani jedno, ani drugie generalnie nie ma dla mnie znaczenia w ocenie czyjejś twórczości, to dostrzegam różnicę między poglądami wyśpiewywanymi a niewyśpiewywanymi. W tym sensie, że te pierwsze potrafią bardziej ranić, irytować, przeszkadzać itp. I gdyby wszystkie teksty Kultu były w jadowitym stylu "Patrz!" (dużo bardziej mnie razi - obraża nawet i drażni - niż "Babilon"), to wydaje mi się, że nie byłabym w stanie tego słuchać. Byliśmy w tamtym roku na koncercie Arahja z Kultem i UKSubs w rolach głównych, gdzie Kazik zaśpiewał "Patrz" właśnie - no i niesmak wielki czułam, absolutnie nie byłam w stanie tego śpiewać i w ogóle - dystans ogromny aż do następnej piosenki...

_________________
Kto powołał na dyrektora Trójki człowieka, który nie rozumie pytania 'kto'?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 26 kwietnia 2005 19:09:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 08 lutego 2005 22:30:02
Posty: 205
pako pisze:
"Father I want to kill you, mother ..." nie odbieram pozytywnie pod względem estetycznym.


Moze to "tylko", z tego co słyszałam Morrison to jakiś wielki ludzki teatr, osoba, która raz mogła być aniołem a innym razem wcieleniem demona.
Człowiek, który robił wszystko tak, jakby to miała być jego ostatnia szansa ... :roll:

_________________
" Pożądasz nie tego, co widzisz, lecz tego, co sobie wyobrażasz "


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 26 kwietnia 2005 19:10:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 08 lutego 2005 22:30:02
Posty: 205
pako pisze:
"Father I want to kill you, mother ..." nie odbieram pozytywnie pod względem estetycznym.


Moze to "tylko" (z tego co słyszałam) Morrison to jakiś wielki ludzki teatr, osoba, która raz mogła być aniołem a innym razem wcieleniem demona.
Człowiek, który robił wszystko tak, jakby to miała być jego ostatnia szansa ... Czyżby dlatego taka twórczość?

_________________
" Pożądasz nie tego, co widzisz, lecz tego, co sobie wyobrażasz "


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 10 sierpnia 2005 20:11:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:05:18
Posty: 3785
ha, slucham sobie przekrojowo tworczosci drzwi
i tak mysle
ze to obowiazkowa pozycja na karkonosze 8)
do spiewania oczywiscie


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 10 sierpnia 2005 21:35:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
monika pisze:
. Ale mam nadzieję, że Armia nie pójdzie w stronę kabaretową

..chybba nie....

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 10 sierpnia 2005 21:45:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 03 lutego 2005 20:54:20
Posty: 6846
Ufff - to dobrze ;-)

_________________
Kto powołał na dyrektora Trójki człowieka, który nie rozumie pytania 'kto'?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 18 sierpnia 2005 11:27:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Nie wiem czy wiecie ale zespół the Doors pojawił się ostatnio w Warszawie... - w oryginalnym składzie. Najbardziej powalające było wykonanie Whiskey Bar!

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 18 sierpnia 2005 11:46:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:19:43
Posty: 2382
Skąd: z drzewa
Witku.. najbardziej powalające było whiskey :wink: .. dosłownie :roll:


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 491 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 33  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 53 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group