Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 16:08:58

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 367 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 25  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 28 marca 2008 09:39:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21339
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Ano właśnie. Podoba mi się bardziej niż debiut. :shock: ...chociaz nie mówię, że jest lepsze od tegoż...

Zdrówka życzę

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 28 marca 2008 10:05:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Pet pisze:
taki "Firsborne is Dead" (ktorego poznałem dopiero teraz), dogania w moim Kejwowym peletonie czołówkę, zrównując się z "Henry's Dream" i "Let Love In".


O, to akurat mnie wcale nie dziwi, akurat o tej płycie sam miałbym ochotę coś napisać.

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 28 marca 2008 11:02:02 

Rejestracja:
pn, 15 maja 2006 16:22:51
Posty: 61
Pet pisze:
okazuje się, że taki "Firstborne is Dead" (ktorego poznałem dopiero teraz), dogania w moim Kejwowym peletonie czołówkę, zrównując się z "Henry's Dream" i "Let Love In". Tego'm się nie spodziewał.


a czemuż to?
przeca to własnie 3 najlepsze z dorobku Nikolasa :faja:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 28 marca 2008 11:14:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Zwariowałeś?
A "From her to eternity" i "The good son"? :)

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 28 marca 2008 11:17:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21339
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
gevenkaven pisze:
a czemuż to?
przeca to własnie 3 najlepsze z dorobku Nikolasa


Co do "H.D" i "L.L.I" zgoda, ale przed poznaniem "F.I.S" byłbym skłonny wskazać jako trzeciego kandydata na podium raczej coś innego. Może debiut, może "The Good Son", a może nawet "Dig, Lazarus, Dig!!!" Nie wiem dlaczego, ale zanim poznałem "Firstborne is Dead" nie obiecywałem sobie jakoś za wiele po tej płycie. Może dlatego, że zawsze chowała się w cieniu porażającego debiutu, może dlatego, że nie pochodziły z niej żadne hity na miarę "Mercy Seat", "Deanna" czy "Red Right Hand", a może z tego powodu, że jakoś mniej o niej słyszałem dobrych słów niż o pozostałych. W każdym razie wydawało mi się, że jak na dyskografię Cave, to nie jest to żadna "wybitność".
Tymczasem okazuje się, że jest to niezła perełka, dotychczas mi nie znana
... chociaż może z drugiej strony, jest to jedynie dowód na to, że Nik Kejw i Złe Ziarenka nie nagrywają po prostu słabych płyt.
Dla mnie "Firstborne..." to taka badziej dopracowana, "dociągnięta" wersja debiutu. Bardzo odpowiada mi całkiem dojrzały "kejwowy" styl w "Tupelo", "pociągowy" "Train Long-Suffering", westernowy "Wanted Man" (tekstowo nieco "ubogi" w porównaniu do pozostałych, ale muzycznie to mój ulubiony kawałek z tej płyty). No i oczywiście te wszystkie surowe, brudne jak muł z dna Missisipi bluesy: "Black Crow King", "Blind Lemon Jefferson", "The Six Strings That Drew Blood".

Pychota!

Zdrówka życzę

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Ostatnio zmieniony pt, 28 marca 2008 11:19:34 przez Pet, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 28 marca 2008 11:17:18 

Rejestracja:
pn, 15 maja 2006 16:22:51
Posty: 61
debiut jest jak dla mnie za dziki a znowu Good Son zbyt uładzony a tamte są akurat w sam raz :D
a Firstborn jest tak pięknie prosto bluesowa i jednocześnie wariacko Kejwowa że z wcześniejszych rzeczy wydaje mi się być najrówniejsza


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 28 marca 2008 11:21:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Pet pisze:
może dlatego, że nie pochodziły z niej żadne hity na miarę "Mercy Seat", "Deanna" czy "Red Right Hand"

No tu lekkoś nie docenił. Tam jest "Tupelo"!

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 28 marca 2008 11:24:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21339
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Peregrin Took pisze:
No tu lekkoś nie docenił. Tam jest "Tupelo"!


Nic nie ujmując temu kawałkowi, nie jest on mimo wszystko szlagierem na miarę "Red Right Hand", czy nawet "Deanna" z medialnego punktu widzenia. No i dla mnie tez nie był... dotychczas.

Zdrówka życzę

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 09 kwietnia 2008 13:10:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
...od jakiegoś czasu słucham Nicka Cave codziennie...a więc:
FROM HER TO ETERNITY****+..... zaczyna się tajemniczo zinterpretowanym kowerem Cohena i mimo ,że zdecydowanie wolę oryginał ,to jakoś specjalnie mi nie przeszkadza...potem dwa utwory -męczarnie ...ale trzeba jakoś przez to przebrnąć bo płyta zaczyna sie na dobre dopiero od utworu czwartego... bardzo ciekawy transowy utwór tutułowy, potem bardzo dobry "In the getto" i śwetny -wstrząsający "Saint Huck"...ale najlepsze jest dopiero na końcu.. kapitalny - najlepszy według mnie na na płycie "A box for black Paul"...cała płyta ma niesamowity trochę przerażający klimat... gdzieś tam słychać wpływy Cohena i Doors....szkoda ,że nie rozumiem tekstów no i ta koszmarna okładka...( Gollum ?) 4+
THE FIRSTBORN IS DEAD***- zaczyna się fajnie transowo ( Tupello) brzmienie i klimat jak na poprzedniej słuchamy dalej i.....hmmmmm...trochę słabo...3-
KICKING AGAINST THE PRICKS**płyta z kowerami ...niestety nie podoba mi sie żaden kower :cry: 2
YOUR FUNERAL MY TRIAL****- płyta zaczyna się spokojnie ,ale już drugi kawałek to dla mnie total ! "Stranger than kindness" -jest to mój ulubiony utwór Cave'a w ogóle...ten klawisz w końcówce! co za klimat ! ...później już nie jest tak niesamowicie, powiedziałbym ,że dość przeciętnie...z wyjątkiem może utworu "Carny" bardzo fajnie wykorzystane klawisze i wibrafon ..ogólnie 4-
TENDER PREY ****- od razu rzuca sie w uszy płaskie, mało dynamiczne brzmienie...choć pierwszy utwór ( The mercy seat) ma swoich zagorzałych zwolenników, mnie jakoś on specjalnie nie rusza ...bardziej podoba mi się nastepny "Up jumpet devil"....później dość irytująca Deanna która strasznie się czepia i zostaje zawsze później "piosenką dnia"... dalej płyta jest w sumie całkiem niezła ,wyróżnił bym :" Watching Alice", "Mercy" czy "Slowly goes night" z pianinem jak u Etica Satie..4-
THE GOOD SOON ***** choć zaczyna się dość nijako , to od drugiego utworu jest już świetnie ...po kolei : bardzo dobry tytułowy, później świetny "Sorrows Child" z przepięknym fortepianowym motywem , genialny 'Weeping song" ...dalej też bardzo dobrze z wyróżnieniem utworu "Lament " ( co za refren !!! jaka melodia !!! ) płyta swietnie brzmi ! a z tym jest u Kejwa różnie.....dla mnie jest to NAJLEPSZA płyta Nicka Cave 5 !!!!
HENRYS DREAM **** zaczyna sie świetnie -"Papa wont leave Henry" -dynamiczny kawałek z przytupem (kojarzy mi sie z Kultem-Kazik chyba tego słuchał :wink: ) nastepnie dość czadowy 'I had a dream joe"...póżniej dość dobre kawałki z wyróżnieniem "When i first came to town" czy "John Finns wife" z ciekawie zaaranżowanymi smyczkami... płyta
brzmi bardzo dobrze ...ogólnie mocna czwórka 4
LET LOVE IN ***** wachałem sie czy właśnie ta płyta nie jest najlepsza....bo od pierwszej do ostatniej minuty podobaja mi sie wszystkie utwory ..du ju low mi....jest moim przebojem od wielu tygodni...
płyta jest po prostu kapitalna !!!! może tylko brak tego "czegoś " co obecne jest na Good son...?... ( znowu słychac Kult :wink: ) 5
MURDER BALLADS **** czarny chleb i czarna kawa ? :D ....w melodiach słychać pewną "ludowość " ale słucha się bardzo dobrze ..bardzo fajne duety z kobitami... "Henry Lee " bardzo lubię... 4
THE BOATMANS CALL***+ płyta zaczyna sie przepięknym "Into my arms"...póżniej spokojnie,spokojnie...czy nie aż za spokojnie ??? czuć Cohena z póżnych płyt - i nie jest to komplement.....brzmienie zbytnio wylizane jak na mój gust ...trochę można ...przysnąć.... w sumie wyróżnił bym jeszcze "Are you the one that i've been waiting for...i....3+
NO MORE SHALL WE PART *** płyta jest bardzo podobna do poprzedniej tylko brak "przeboju"....utwory zlewają sie trochę w jedno....3
NOCTURAMA***+ płyta jest całkiem niezła, podoba mi sie pierwszy utwór "Worderful life"....natomiast ostatni bardzo mi sie nie podoba ..w środku całkiem nieźle 3+
DIG LAZARUS DIG****+...o! co za początek !..do tańca! :D dalej bardzo dobrze się słucha .. dużo kawałków do nucenia...wyróżniam tajemniczy "Night of the lotus eaters" ,dość czadowy "Albert goes west ", Jezus of the moon (ładny flecik)..albo ostatni- "More news from nowhere"..... fajne !! ....niektóre utwory kojarza mi się z Kultem (Midnight man ) i Raz dwa trzy ( Hold on to yourself) ..płyta brzmi bardzo fajnie ..ogólnie 4+

MOJA LISTA PRZEBOJÓW NICKA CAVE:
1. Stranger than kindness
2. Do you love me
3. The Weeping song
4. Papa wont leave you Henry
5. Sorrows child
6. Into my arms
7. A box for black Paul
8. Lament
9. Henry Lee
10. Tupello

_________________
ooooorekoreeeoooo


Ostatnio zmieniony śr, 09 kwietnia 2008 14:56:39 przez elrond, łącznie zmieniany 11 razy

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 09 kwietnia 2008 14:33:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21339
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Słowo zostało dotrzymane :)

Poza trzema wyjątkami byłbym w stanie podpisać się pod tą recenzją.

Te wyjątki to:


elrond pisze:
THE FIRSTBORN IS DEAD***


Tu zdecydowanie brakuje mi CO NAJMNIEJ półtorej gwiazdki


elrond pisze:
KICKING AGAINST THE PRICKS**


Tu co najmniej jednej.


elrond pisze:
HENRYS DREAM ****


A tu brakuje mi CO NAJMNIEJ DWÓCH gwiazdek.

...a resztę mogę łyknąć jak swoję... co najwyżej z maluśkimi korektami połówkowymi ;)

Zdrówka życzę

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 09 kwietnia 2008 14:39:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 18:55:19
Posty: 3093
Skąd: Poznań
Podpinka.
Ostatnio słuchałem Boys Next Door i musze stwierdzic, ze gros grania gitarowego ktore puszczaja w Trojce w "programie alternatywnym" w porownaniu z tym materialem to jakies siuski heh.
Oczywiscie nie jestem w stani eprzypomniec sobie zadnego numeru poza Roman roman, ale generalnie git ;)

_________________
Blaszony
Każde zwierzę koi dotyk.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 10 kwietnia 2008 10:31:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 03 lutego 2005 20:54:20
Posty: 6846
Ja się zgadzam co do "Let Love In" - to moja ulubiona płyta Nicka. "Henry's Dream" u mnie jest też niżej w porównaniu do sześciogwiazdkowców Peta. Za to "Boatman's" uwielbiam, choć przez długi czas miałam takie zdanie jak Elrond (z tym, że ja lubię Cohena :-)).

elrond pisze:
,ale już drugi kawałek to dla mnie total ! "Stranger than kindness


TAK! :soczek:

Ze mną jest tak, że czasami ocenę płyty Cave'a podwyższają teksty. No ale jeśli sam Nick twierdzi, że właściwie minął się z powołaniem i powinien być pisarzem, to czuję się usprawiedliwiona. 8) Bardzo cenię literacką stronę tych piosenek, sposób opowiadania historii, prowadzenie fabuły (rozmach, wyobraźnia i piękne struktury zdań złożonych!). Generalnie - Cave ma dużo do powiedzenia, mnie jego świat wciąga, czasem przekonuje osobiście. Dlatego np bardzo lubię "No More Shall We Part". Fakt, muzycznie może czasem być jednostajnie, ale teksty - bardzo dobre.

Ostatnio słuchałam też "Firstborn..." i tam pewne motywy bardzo kojarzą mi się z dość ostrą i miejscami obrzydliwą prozą Nicka - "Gdy oślica ujrzała anioła". Np ten kawałek:

elrond pisze:
zaczyna się fajnie transowo ( Tupello)


Bardzo go lubię, ale czasem nie mogę słuchać... Ta gęsta, wilgotna atmosfera przywołuje obrazy z książki, gdy deszcz zalewał bagniste okolice miasta Ukulore. O tytule płyty "The firstborn is dead" czytałam ( http://en.wikipedia.org/wiki/The_Firstborn_Is_Dead ), że nawiązuje on do brata bliźniaka Elvisa Presleya, który urodził się martwy. Natomiast w tekście samego "Tupelo" Cave miesza motywy różne: wielka powódź w Tupelo, powrót Chrystusa, urodziny Elvisa...

Cytat:
"Tupelo" is loosely based on the John Lee Hooker song of the same title, which is about a flood in Tupelo, Mississippi (Hooker's song appears on Original Seeds). Tupelo is the birthplace of Elvis Presley. Cave's song incorporates imagery of the birth of Elvis and the apocalypse at the second coming of Christ.


A z tej płyty najbardziej chyba lubię bluesowo ciemne i niepokojące Six strings ...that dreeew blood.

_________________
Kto powołał na dyrektora Trójki człowieka, który nie rozumie pytania 'kto'?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 10 kwietnia 2008 10:38:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Cieszę się że w sumie oceny Elronda bardzo bliskie moich. Moja ulubiona trojka, której dałem po pięć gwiazdek w poście otwierającym ten wątek to "From her to eternity", "Good son" i "Let love in".
No i to mnie ucieszyło:
elrond pisze:
"Lament " ( co za refren !!! jaka melodia !!! )

O taaak...
So dry your eyes
And turn your head away
Now there's nothing more to say
Now you're gone away

To chyba najpiękniejsza melodia w całej twórczości Nicka.

Uważni pewnie dostrzegli że w Elrondowych ocenach brakuje jednej płyty. Ale to już niedługo. :wink:

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 10 kwietnia 2008 12:36:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
...co do tekstów..to może jakieś tłumaczenie ? bo bardzom ciekaw...szczególnie tych moich ulubionych.. :D ...poza tym ja też bardzo lubię Cohena ...szczególnie te stare płyty: Songs of LC, Songs from a room czy Songs of love and hate....później Leonard zrobił się trochę dancingowy ( fatalne aranżacje)... bo te stare utwory z gitarką miały swoją moc.......no i dzięki Pippinie za pomoc ! :piwo: :D

_________________
ooooorekoreeeoooo


Ostatnio zmieniony czw, 10 kwietnia 2008 12:42:19 przez elrond, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 10 kwietnia 2008 12:38:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
elrond pisze:
dzięki Pippinie za pomoc ! :piwo:

No no no! Dla Ciebie to: :soczek:

Wklejam tłumaczenie "Weeping song" autorstwa Przema Lembicza z Kwartetu Pro Forma.

Nick Cave
Gorzki płacz

Idź synu, pójdź nad samą wodę
Tam usłyszysz niewiast szloch
Potem idź w wysokie góry
Tam mężczyźni łkają w głos
Ojcze, skąd się wziął ten kobiet lament?
Przez swych mężczyzn łkają wciąż
Więc dlaczego także oni łkają?
Oni łkają im na złość.

Słuchaj jak rzewnie łkam
Ta pieśń to gorzki płacz
Gdy wszyscy wokół słodko śpią
Słuchaj jak rzewnie łkam
Może łkam ostatni raz.

Ojcze, powiedz czemu dzieci łkają?
Synu, to zwyczajny płacz
Tak beztrosko sobie płaczą, ojcze?
Tak, lecz łkania jeszcze przyjdzie czas...

Słuchaj jak rzewnie łkam
Ta pieśń to gorzki płacz
Gdy wszystkie dzieci słodko śpią
Słuchaj jak rzewnie łkam
Może łkam ostatni raz.

Ojcze, czyżbyś ty też gorzko szlochał?
Czuję twą wilgotną twarz.
Błagam więc o przebaczenie, ojcze
Nie sądziłem, że cię zranię aż bardzo tak

Słuchaj jak rzewnie łkam
Ta pieśń to gorzki płacz
Niechaj utuli do snu nas
Słuchaj jak rzewnie łkam
Może łkam ostatni raz
Już chyba łkam ostatni raz

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 367 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 25  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 50 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group