Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 14:22:42

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 120 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 30 kwietnia 2015 21:46:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 21:19:21
Posty: 7606
Skąd: Kraków
Nie potrafi.













Od napisania przeze mnie tych słów minęło już kilkanaście sekund, i nic mi się nie stało, zatem Chuck milcząco przyznaje, że to prawda... :wink: :lol:

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 15 maja 2015 08:24:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21339
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Tak wyglądała odbitka wykonana w procesie vandyke'a

Pet pisze:
Obrazek



A tak wygląda odbitka z tego samego negatywu w licie:

Obrazek

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 15 maja 2015 08:29:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21339
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
I jeszcze jedno porównano - odpowiednio: skan negatywów (zwykła odbitka srebrowa wygląda identycznie), odbitka litowa i kalotypia.

ObrazekObrazekObrazek

Jeszcze mam wersję w cyjanotypii, ale na skaner mi się nie mieści. :)

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 20 maja 2015 07:17:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21339
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
W noc Muzeów wybrałem się do Galerii przy ZPAF gdzie odbywały się pokazy wykonywania zdjęć na mokrej płycie kolodionowej. Każdy chętny mógł sobie pstryknąć taką fotkę na szkle. Wbrew pozorom tłumów nie było, bo atrakcja była "ukryta" w ogródku ZPAF-u na tyłach budynku, a w dodatku trzeba mieć cierpliwość, żeby dać się zdjąć w tej technice. Ponieważ jednym z prowadzących był gość prowadzący warsztaty, na które uczęszczam, to dane mi było zostać nie tylko tworzywem, ale i twórcą, dzięki czemu obejrzałem sobie ZPAF od zaplecza i zobaczyłem jak wygląda uczulanie i wołanie takiej płyty. Swój portrecik oczywiście mam, i chociaż trochę go popsułem w drodze powrotnej do domu, to nie omieszkam pokazać, jak go tylko zeskanuję. :)

Natomiast podczas wczorajszych wczoraj postanowiliśmy podnieść poprzeczkę. Dotychczas największym formatem jakim się posługiwaliśmy był 8x10 cala (znaczy się ok. ~ 20,5x25,5 cm). Wczoraj zmierzyliśmy się z aparatem na format 40x40 cm.

O takim:

Obrazek

Jak go zobaczyłem, to zacząłem się zastanawiać, czy na to aby nie trzeba już mieć prawa jazdy kategorii C. Dość powiedzieć, że obiektyw ma ogniskową 36 cali (~ 915 mm), a żeby zrobić nim portret trzeba wyciągnąć miech na ok. 1,5 metra.

Tak to mniej więcej wyglądało w trakcie pracy:
Obrazek

Oczywiście o normalnych (czy nawet nienormalnych) negatywach tego formatu nie ma co marzyć, dlatego postanowiliśmy robić zdjęcia na zwykłym papierze fotograficznym. przyciętym do takiego formatu. Oczywiście zdjęcie zrobione na papierze da negatyw (póki co, bo już kombinujemy, jak wywołać papier, żeby uzyskać pozytyw - da się!), ale przecież każdy negatyw na papierze da się kopiować stykowo i wtedy mamy już normalny obraz pozytywowy. Zanim to jednak nastąpi trzeba ten papier wysuszyć, a że robiliśmy zdjęcia na papierach barytowych, to trochę to potrwa, dlatego produkcję pozytywów odłożyliśmy na przyszły tydzień.. Tymczasem uzyskaliśmy takie efekta:

Obrazek
(arkusz musiał być przycięty z kwadratu, do prostokąta, bo mi się na szybie do suszenia nie mieścił)

A tu mam podwójne ucho, bo robiliśmy próbę zdjęcia przy świetle błyskowym, ale ponieważ aparat nie ma migawki, to błysk miał być wyzwalany ręcznie. Niestety za pierwszym podejściem nie wypalił, a obiektyw był już odsłonięty.

Obrazek

Po wielu próbach naświetlań udało nam się określić idealną czułość papieru i czas wołania.

Kontenci z takiego obrotu sprawy dorwaliśmy się do polaroida:

Obrazek

Śmierdzący utrwalaczem, ale zadowoleni wróciliśmy do akademika.

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 20 maja 2015 20:58:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:59:42
Posty: 503
Przy takiej armacie :szczena i takim formacie to mi się zdaje, że na Twojej brwi winno być widać rozdwajające się końcówki włosa, a tymczasem rozdzielczość chyba nie powala na kolana...? Jak to jest? Obiektyw miękko rysuje?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 20 maja 2015 21:55:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21339
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Przy oświetleniu jakie mieliśmy do dyspozycji czas naświetlania wynosił kilka sekund przy przesłonie f/11, która dawała głębie ostrości jakieś 2 cm. Krótko mówiąc zdjęcia są poruszone. Martwe natury wyszły ostre jak brzytewka. Poza tym to reprodukcje machnięte telefonem. :)

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 21 maja 2015 13:53:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 16:48:09
Posty: 6421
Obrazek
na klęczkach, czy to już nie sekta :wink:
Obrazek
świetne :brawa:
kompozycja :!:
pet co ci z głowy wychodzi :?:
czy to twoja wyobraźnia :?:
Pet pisze:
Moja wyobraźnia kiedyś mnie zabije.


no i w siwej brodzie wyglądasz ho ho


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 21 maja 2015 13:56:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21339
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Powsinoga pisze:
na klęczkach, czy to już nie sekta


Ot, zwykła spowiedź. Rozgrzeszenie za naświetlanie Kodachromów Zenitem 11 nie zostało udzielone.

Zresztą później postawiliśmy stołeczek dla wygody :)

Powsinoga pisze:
pet co ci z głowy wychodzi

czy to twoja wyobraźnia


Nie. To muza. :mruganie:

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 23 maja 2015 22:15:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:59:42
Posty: 503
To zdjęcie mi się bardzo podoba, Pet. :brawa:
Co to za cmentarzyk?

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 26 maja 2015 07:06:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21339
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
To Kopiec Powstania Warszawskiego na Czerniakowie.

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: ABC ciemni
PostWysłany: pn, 20 lipca 2015 13:33:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21339
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Kfiatusek

Gumiany.

6 warstw.

Obrazek

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: ABC ciemni
PostWysłany: pn, 20 lipca 2015 14:30:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 16:48:09
Posty: 6421
Pet pisze:
6 warstw

prawie jak van godż :wink:
a serio bardzo ciekawe, chyba dużo możliwości z eksponowaniem danych fragmentów?
pamiętam, że pod powiększalnikiem robiło się takie cuda, że doświetlało się inaczej pewne fragmenty i efekt był nieraz ciekawy...

_________________
J 14,6


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: ABC ciemni
PostWysłany: wt, 21 lipca 2015 06:00:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21339
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Powsinoga pisze:
prawie jak van godż


Tak. Prawie. :lol:

Powsinoga pisze:
a serio bardzo ciekawe, chyba dużo możliwości z eksponowaniem danych fragmentów?pamiętam, że pod powiększalnikiem robiło się takie cuda, że doświetlało się inaczej pewne fragmenty i efekt był nieraz ciekawy...


Możliwości kreacji obrazka jest bardzo dużo. W zasadzie nieskończoność. Po pierwsze można kombinować z kilkoma negatywami tego samego zdjęcia (np. wydrukować sobie cztery negatywy z kolorowej fotografii rozbite na CMYK) i traktować je rożnymi kolorkami, po drugie nawet z czarno-białej fotografii można przygotować różne negatywy (np. jasny i ciemny, albo bardziej i mniej kontrastowy). A to dopiero początek. Bo już po naświetleniu można modelować światła i szczegóły kolejnych warstw pędzelkiem, gąbką, albo czymś jeszcze innym, różnicując poszczególne partie obrazka. Ja np. używam spryskiwacza do kwiatków. Jeśli dodamy do tego, że kolory i odcienie gumy możemy robić zupełnie dowolne, a w dodatku nakładać je w najrozmaitszy sposób (pędzlem, gąbką, cienko, grubo), to paleta możliwości jest naprawdę spora.

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: ABC ciemni
PostWysłany: czw, 15 października 2015 15:32:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 16:48:09
Posty: 6421
pet jak to oceniasz?
Obrazek
dla mnie kompozycja genialna

_________________
J 14,6


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: ABC ciemni
PostWysłany: pt, 23 października 2015 12:39:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21339
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Kompozycja genialna, ale złapany moment jeszcze lepszy. :)

A przy okazji zareklamuję:

Cytat:
Pole widzenia / miejsce spotkania.
Międzynarodowa wystawa zbiorowa dawnych technik fotograficznych.

30.10. - 12.11. 2015 r.
wernisaż 29.10.2015 r. godz. 18.00

Orkiestra Sinfonia Varsovia
ul. Grochowska 272
Warszawa


Organizatorzy:

Instytut Fotograficznych Technik Szlachetnych
oraz
Orkiestra Sinfonia Varsovia

Współorganizator:
Sylwia Mańko

Uczestnicy wystawy:

Massimo Attardi / Włochy
Martina Bicceri / Włochy
Magdalena Cybulska
Tomasz Dembny
Milos Kral / Słowacja
Małgorzata Kowalska
Piotr Kwasiżur
Dariusz Kwiatkowski
Ewa Kutylak
Roman Michalik
Aleksander Mitka
Roman Lipiński
Robert Pawłowski
Krzysztof Prószkowski
Janusz Sochacki
Marcin Szwaczko
Wiesław Szymaniak
Ricky Tomar / Indie
Karina Waschsma / Niemcy
Renata Zarzyka

Międzynarodowa wystawa zbiorowa gości Instytutu Fotograficznych Technik Szlachetnych jest przeglądem dawnych technik fotograficznych. Artyści prezentowani na wystawie są kontynuatorami, mającymi nieocenioną rolę w przetrwaniu i zachowani dawnych tradycji fotograficznych. Oprócz walorów edukacyjnych ekspozycja pokazuje jak wspaniałym medium mogą być dawne techniki fotograficzne w realizacji stricte współczesnych projektów.
Ekspozycja składa się z dwóch części. W pierwszej sali prezentowane są fotografie reprezentujące nowatorskie podejście do realizacji obrazu fotograficznego. W drugiej sali pokazane są prace z nurtu neopiktorializmu, prezentujące klasyczne podejście do technik fotograficznych. Fotografie zrealizowane są w mokrym kolodionie, palladium, gumie dwuchromianowej, cyjanotypii, brązie Van Dyka, technice litowej, bromoleju, światłodruku, diagumie, oleju, gumoleju oraz fotograwiurze.

Lokalizacja wystawy w siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia jest początkiem współpracy na realizacją wspólnego projektu, będącego ewenementem w skali światowej w skali przedsięwzięcia. Projekt ma finalnie uwiecznić wszystkich członków orkiestry Sinfonia Varsovia na ambrotypach.
Obecnie powstały fotografie w technice mokrego kolodionu, prezentujące finalistów XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.


Instytut Fotograficznych Technik Szlachetnych powstał ponad 7 lat temu z zamiarem propagowania tych technik wśród fotografów i artystów innych mediów. Inicjatywę współtworzą Łukasz Gietka i Greg Ostrowski. Skupia wokół siebie zarówno fotografów zawodowych jak i artystów plastyków, realizujących swoje prace m.in. poprzez szlachetne techniki fotograficzne. Celem Instytutu jest zachowanie, upowszechnianie, nauczanie i badanie dawnych technik fotograficznych. Instytut organizuje warsztaty i plenery oraz prowadzi działalność badawczą i wystawienniczą.


Orkiestra Sinfonia Varsovia. W kwietniu 1984 roku, na zaproszenie Waldemara Dąbrowskiego, dyrektora naczelnego Centrum Sztuki Studio im. St. I. Witkiewicza w Warszawie oraz Franciszka Wybrańczyka, dyrektora działającej już wcześniej Polskiej Orkiestry Kameralnej, na występy w Polsce w charakterze solisty i dyrygenta przybył legendarny skrzypek Sir Yehudi Menuhin. By sprostać wymaganiom zaplanowanego repertuaru, orkiestra zwiększyła skład, zapraszając do współpracy wybitnych muzyków z całego kraju. Pierwsze koncerty zespołu pod batutą Yehudi Menuhina spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i uznaniem krytyków, a sam Lord Menuhin bez wahania przyjął propozycję dyrektora Waldemara Dąbrowskiego oraz Franciszka Wybrańczyka, obejmując funkcję pierwszego gościnnego dyrygenta nowo powstałej orkiestry symfonicznej. Przyjęła ona nazwę Sinfonia Varsovia.
Wkrótce zespół otrzymał pierwsze propozycje koncertów w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie. Po nich przyszły następne – w Niemczech, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Austrii, Finlandii, Portugalii, Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Grecji, Argentynie, Brazylii, Chile, Hongkongu, Japonii, Korei i na Tajwanie.
Sinfonia Varsovia występowała w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata – nowojorskiej Carnegie Hall, Théatre des Champs Elysées w Paryżu, Barbican Centre w Londynie, wiedeńskim Musikverein, Teatro Colon w Buenos Aires, Suntory Hall w Tokio czy Herkulessaal w Monachium.

Siedziba Orkiestry Sinfonia Varsovia to piękne i historyczne miejsce, które powstało w latach 1899-1900, rozbudowany w 1930 r. Kompleks budynków zajmuje powierzchnię dwóch hektarów i do 2009 r. funkcjonował jako zespół akademicki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Zaprojektowany przez Włodzimierza Nikolajewicza Pokrowskiego, a obecnie wpisany do rejestru zabytków. W marcu 2009 r. Urząd m.st. Warszawy odkupił obiekt od SGGW teren po dawnym wydziale weterynarii. Obiekty zostały przekazane orkiestrze Sinfonia Varsovia.


Polecam. Jeżeli podobały Wam się moje gnioty robione w technikach szlachetnych, które tu dotychczas zamieszczałem, to wpadnijcie zobaczyć jak to robią mistrzowie. Warto.

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 120 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group