Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest pt, 29 marca 2024 08:23:55

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
PostWysłany: sob, 23 maja 2020 12:30:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Niektórym chyba umyka cała niuansowa, podskórna, poetycka warstwa tego utworu :) .

9.5

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 23 maja 2020 13:39:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Niewykluczone że umyka, nie przeczę.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 23 maja 2020 15:36:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 11 lutego 2009 23:19:00
Posty: 1637
Skąd: Warmia/Poznań
10

_________________
CO ROBISZ NA NASZEJ ULICY
Co robisz na naszej ulicy, pomiędzy samochodami,
koniu?
Co słychać u twoich kuzynów, centaura i jednorożca?

Charles Reznikoff


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 23 maja 2020 16:39:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
antiwitek pisze:
umyka


No to mi pewnie tak. Nie widzę/nie słyszę tam żadnej warstwy tego rodzaju.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 23 maja 2020 16:47:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Hmm, nie wiem, czy niuansowa, podskórna i poetycka? Dla mnie jest to utwór pejzażowy. Całkowicie pejzażowy, niezmiernie plastyczny i mógłbym go pewnie umieścić na liście moich ulubionych pejzaży. No i fakt, że pewnie na liście moich ulubionych obrazów nie byłoby w czubie pejzaży. One są jakby za bardzo zwykłe, za bardzo po prostu - to, co widać, to widać i tyle. Ale są piękne. I jak tak odbieram "Lunę". W tym sensie mógłbym zgodzić się, że nie ma w tym utworze jakieś specjalnego clue. Po prostu jest piękny (bardzo możliwe zatem, że i mi umykają te niuanse) - ale tak piękny, jak rzadko. Namalowany i zagrany nocnymi barwami, bo nie ulega dla mnie wątpliwości, że jego kolorem jest czerń. Z tym, że nie jest to w żadnym razie czerń gęsta, duszna, przygniatająca - w tym utworze jest ogrom przestrzeni, jest czyste świeże chłodne powietrze, i niebo jest czarne, ale świecą gwiazdy (nawet może bardziej gwiazdy tam słyszę, niż księżyc). I szeroka otwarta przestrzeń, po której bohater biegnie, biegnie, biegnie na sam skraj. Trochę podobna przestrzeń do tej, gdzie inny bohater (a może ten sam, ale dawno temu) biegł z więzienia do raju na przedziwne zielone twoje łąki, ale tam było zielono i wiosennie, i powietrze pachniało kwiatami i trawą, zaś tu jest ciemna, ale klarowna noc i to wspaniałe czyste powietrze.

Tak, jak to wszystko widzę i czuję, kiedy słucham tej piosenki. A ponieważ tekst jest w niej, w moim odczuciu, całkowicie drugorzędny, to wypadłoby powiedzieć, że wszystko to jest osiągnięte środkami czysto muzycznymi. I te środki są w tym utworze najwyższej klasy. Arasek wspomniał trąbkę - jest niezwykła. Ale i kontrabas, i cykanie i stukanie perkusjonaliów, i okazjonalne smyczki chyba (wiolonczela?), i oczywiście gitara, która niby gra tu jakiś główny temat, ale jest bardzo skromna i wycofana, i tylko współtworzy ten klimat. No i te odległe falsety na horyzoncie. Wszystko gra tu przepięknie. Przesłodzony? Absolutnie, absolutnie nie. Utwór pokazuje zachwyt, a prawdziwy zachwyt nie jest nigdy przesłodzony, bo jest na to zbyt żarliwy.

Może i nie ma clue.
Ale 9,5/10 ode mnie dostanie.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 23 maja 2020 17:46:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 26 marca 2006 08:01:48
Posty: 19429
Skąd: z prowincji
7,5/10

_________________
Obrazek
"Niewole robią z nas ponurych i złych"
"Nie ma przypadków, są tylko znaki"


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 23 maja 2020 18:36:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Crazy pisze:
tekst jest w niej, w moim odczuciu, całkowicie drugorzędny


Ciekawe że to napisałeś, bo na przykład ten fragment:
To nic, to nic, to tylko ja i ty
mi nijak nie przeszkadza, choć i nic mi nie wnosi. Ale gotów byłem iść o zakład, że akurat Ty będziesz pisał o tym, że to taka modelowa wata słowna o niczym, jakiej nie raz czepiałeś się w historii WFO.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 23 maja 2020 19:04:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Tak, rzeczywiście - to byłby taki przykład. Ale akurat w tym utworze niemal w ogóle nie słucham tekstu, nie ma on dla mnie większego znaczenia, niesie melodię i głos, które pięknie włączają się w tę całość, o której pisałem. To już bardziej bym się mógł czepnąć "stań obok mnie, nie bój się teraz, podnieś swoją głowę, będę tam gdzie ty", bo tam za dużo takich nie-konkretów. Ale w "Umieraj" tekst jest niezwykle ważny (a ostatecznie tam clue jest tak mocne, że nic mi nie przeszkadza), a w "Lunie" nie wiem, może też jest, ale dla mnie nie ;-)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 23 maja 2020 20:07:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
14 osób zagłosowało, aż 9 przyznało najwyższe noty. Ale dwaj forumowicze (prawdopodobnie szpiedzy Bogusa, pomińmy już kto...) przez swoje oceny "5" sprawili, że "Luna" nie zajęło pierwszego miejsca... jednak z wysokim wynikiem 8,83 zajmuje miejsce w czołówce.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group