Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest wt, 16 kwietnia 2024 09:22:42

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: SERCE
PostWysłany: sob, 11 kwietnia 2020 22:08:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 15:34:22
Posty: 17252
Skąd: Poznań
Wylosowałem przed chwilą "SERCE".
Zachęcam do korespondencyjnego głosowania w internecie.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 12 kwietnia 2020 07:39:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 12:49:49
Posty: 24315
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
6

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 12 kwietnia 2020 13:54:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25378
Bardzo słaby początek. Wspaniały utwór. Tak jak Aniela - może *obiektywnie* muzycznie taki sobie, ale jest w nim... dużo.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 12 kwietnia 2020 15:04:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 22:19:21
Posty: 7627
Skąd: Kraków
Bardzo piękny utwór, paralelą z nim, w moim odczuciu, jest późniejsza armijna "Katedra", nie tylko przez "łoułouł". ;)

Przeczucie, że coś ma się stać i oby się w końcu stało, niebo które trzeba podnieść już dziś, i które potem podnosi właśnie "Katedra", dzięki której znajduje ono swój dom, że coś się ma wypełnić i się wypełnia. Mimo odrzucenia. W sam raz na dziś: "Kamień, który odrzucili budujący, stał się kamieniem węgielnym. Stało się to przez Pana i cudem jest w naszych oczach".

10/10.

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 14 kwietnia 2020 11:12:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 09 kwietnia 2007 00:42:39
Posty: 341
Skąd: Warszawa
8/10

_________________
www.polake.art.pl
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 14 kwietnia 2020 15:39:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:36:56
Posty: 7694
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
8

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 14 kwietnia 2020 19:15:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25378
uciekaj, uciekaj... moje serce
daleko


To jeden z najdroższych mi utworów z Luny. Może gorszy od wielu, może i ocena będzie niższa od niektórych, ale sercu mojemu niewiele piosenek jest bliższych. W tej prostej muzyce jest coś, co wzrusza mnie do głębi, a podskórnie wyczuwam jakieś wielkie napięcie, które prowadzi przecież prosto do tysiąca gwiazdek Trenu. Tekst "Serca" uważam zaś za jeden z najlepszych i na Lunie, i w ogóle w twórczości Budzego.

Na ten tekst chciałbym zwrócić szczególną uwagę. Trzy zwrotki o sercu. Każda mówi o kolejnym kroku dalej. Najpierw ucieczka i zamrożenie, ale też odejście, w którym jest coś niezwykle romantycznego, bo jednak w tym miejscu nad rzeką spotkają się razem i razem dokądś popłyną. Potem powrót i odnowienie. A na koniec jednak śmierć i odrzucenie. Ale mniej tu chciałem o znaczeniu, a bardziej o słowach. Ja sobie te zwrotki tak podzieliłem:
pierwsza, to zwrotka "k(g)"; bo ucieKaj, daleKo, bezGranicznie, śnieG, poczeKam, rzeKa... Jeżeli to jest celowy zabieg poetycki, to chapeau bas, a jeżeli nie ,to może nawet tym bardziej, bo żeby podświadomie taka perełkę stworzyć...
druga, to zwrotka "w": zaśpieWaj, od noWa, kreW
trzecia, "m" albo "mie", bo uMIEraj i z kaMIEnia
Oczywiście przy drugiej i trzeciej wygląda to naciąganie, ale w kontekście pierwszej, jednak jakoś działa. Mi w każdym razie działa, żeby lepiej zapamiętać tekst, on zresztą tak doskonale siedzi w muzyce, jak rzadko. No i znaczeniowo jest idealnie skonstruowany, nie licząc ostatniego wersu, "niech się stanie tylko to, co ma się stać", który jest tym, czego nie lubię w tym samym sensie, jak "takie to to takie to tam" (o czym pisałem przy Amor sui), dla mnie to jest taki niewiele znaczący ogólnik i wygląda, jakby na ostatni wers zabrakło pomysłu z krwią i kością. Tym niemniej cały tekst jest tak krwisto-kościsty, że bez wahania puszczam ten problem w niepamięć.

Ogromnie zachęcam do dawania dziesiątek! ;-)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 14 kwietnia 2020 22:08:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:33:35
Posty: 4884
ale super zauważenie, z tym [k] i [g] :!:

co do ostatniej linijki, dla mnie to w inny sposób wyrażone "Bądź Wola Twoja", nie uwiera mi

jakoś nie miałem nomen omen serca, żeby zanurzyć się we wpisy o poprzednich utworach, tego jednak przepuścić nie mogę

skupię się jednak bardziej na muzyce, bo o tekście byłoby ZBYT osobiście, w każdym razie najważniejszą dla mnie linijkę (umieraj umieraj, moje serce z kamienia, niech odrzuci cie zupełnie cały świat) przeżyłem głęboko na własnej skórze... na razie powiem tylko, że być może nie żałuję, bo być może rozumiem dlaczego tak się stało i to niejeden raz ;) no i jak to dziś śpiewałem na lajwie we własnym numerze, this is not the end, this is not the end of the story... na płycie Luna Serce też na szczęście jest w środku rozgrywki...

muzycznie to bardzo ciekawy numer, bo łatwo można go skreślić jako "sztampowy", czy wręcz "ogniskowy" - istotnie harmonizacyjnie nie powala, a w dodatku powtarza patenty z Trenu, który wprawdzie jest dalej na płycie, ale wiadomo że jest ważniejszy

ale to tylko fasada - o pierwszej rzeczy już wspomniał Crazy - jak świetnie ta piosenka niesie tekst, z jednej strony na zasadzie jakiegoś naturalnego zespolenia (długie frazy/długie linijki tekstu), a z drugiej strony niesamowitego kontrastu - harcerska melodia do takich strasznych słów... to jest ożywcze, ale też pokorne, bo się tego nawet nie zauważa na pierwszy rzut ucha

po drugie - jak tu świetnie wszyscy grają - genialna gitara Litzy, w refrenie niby takie plumkanio-dogadywanie, ale to bardzo misterna partia, a na końcu - jak on to zrobił? domyślam się, że wydobywał dźwięki z szyjki gitary, ale ja na swojej takich nie znajduję, tutaj jest to harmonicznie olśniewające w ogóle... ale też Stopa! (a może też i Mikołaj uu żarcik) - w każdym razie sekcja goni do przodu, nie wiem czy to Stopa na bębnach i Beata na tambie, czy wszystko Beata, w codzie super nieoczekiwane triole, a wcześniej doskonałe szesnastkowe wprowadzenie do refrenu, w zwrotkach olśniewający hi-hat, na ło-u-ło wirtuozerskie zagrywki basu, ale najważniejsze jest to, że przez CAŁY numer dzięki instrumentom rozpryskuje się nad słuchaczem jakieś szczególne błogosławieństwo, dzięki któremu łatwiej znieść przekaz. Gero też fajną harmonię znalazł na ło-u-ło, sam sie zaskoczyłem tym (bo dolna harmonia w refrenie to sztampa, choć nie przeszkadza), super

---

dwie dodatkowe uwagi

1) mam nadzieję, że Budzy się nie obrazi, że to zdradzę, zdaje się, że byłem przy tym gdy zrodziła sie bezpośrenia czy pośrednia inspiracja do tekstu w refrenie - mały Stasiek opowiadał Budzemu, że w szkole przerabiali tekst o Atlasie, który trzymał (podnosił) niebo, żeby nie spadło, a Budzy mu wytłumaczył, że teraz też mozna podtrzymać niebo - m o d l i t w ą

2) akurat do tego numeru dostałem demo (numer był grany na koncertach na długo przed nagraniem płyty) - i tam Tom zbolałym głosem śpiewa "guide vocal", bo jeszcze nie ma tekstu - tara rata tatata tara rata tata - i kończy zwrotkę niecharakterystycznym falsetem - może kiedyś udostępni to demo w necie? mówię Wam, i bez tekstu serce się kraje, gdy tego się słucha, bo już sama muzyka i melodia mówi te wszystkie przyszłe słowa doskonale

10/10

_________________
in the middle of a page
in the middle of a plant
I call your name


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 15 kwietnia 2020 09:58:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 czerwca 2014 21:20:04
Posty: 726
Skąd: Mazowiecki Park Krajobrazowy
Bez zastanowienia wychodzi dycha, jeden z najlepszych utworów na Lunie, transowa muzyka, genialne słowa i to wszystko zagrane po mistrzowsku. I znów, jak przy Anieli, geniusz tkwi w prostocie, w emocjach i to wszystko niesamowicie porywa.

10

_________________
trochę o muzyce, książce, przyrodzie, ale najwięcej o bieganiu :lol:
https://meblooscianka.wordpress.com


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 16 kwietnia 2020 18:18:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 15:34:22
Posty: 17252
Skąd: Poznań
Crazy, Gero - bardzo fajne wpisy! Aleś Crazy wyłapał te głoski! :brawa:

Dla mnie jednak "Serce" zawsze było utworem jakby bez przypraw. Oczywiście po gerowej analizie, w której skrzy się od triol i szesnastek, z pokorą przyjmę zarzut że widocznie zbyt często konsumuję utwory przesolone i przepieprzone. Ale cóż - jakkolwiek utwór jest sympatyczny, to w sumie tyle o nim muzycznie mogę powiedzieć. Trochę taki odpowiednik "Buraków, kapusty i soli" zespołu Armia.
Tekst - oczywiście, ważny i piękny ( i też per analogiam z "BKiS" bardziej ważący niż sama muzyka).

Zamierzałem dać 6, ale faktem jest, że wszedł mi wczoraj do głowy po południu na kilka godzin... no to 6,5/10

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 17 kwietnia 2020 22:44:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25378
Gerowi i cianowi serdecznie dziękuję za dziesiątki :D

ja chyba niestety dam tylko 8/10, ale skoro Trenowi mogłem dać tylko dziesięć, to nie takie znowu tylko.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 18 kwietnia 2020 14:01:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 17:29:27
Posty: 7692
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
6/10

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 18 kwietnia 2020 14:36:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 12:49:49
Posty: 24315
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Uff, nie będę SoloBogusem tylko WespółBogusem.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 18 kwietnia 2020 16:17:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 10 kwietnia 2011 18:14:16
Posty: 6965
9/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 18 kwietnia 2020 17:34:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 16:47:56
Posty: 11817
9/10

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group