Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 17:15:06

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
PostWysłany: pt, 03 stycznia 2020 21:50:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Gitarę ogniskową oczywiście bardzo lubię, ale od pierwszych akordów ta gitara ogniskowa wręcz wyjątkowo mnie chwyta, a kiedy wchodzi wokal - niezwykle wysoko zawieszony, przez co: dramatyczny i wcale nie ogniskowy - to już jestem chwycony całkiem. Pierwsza zwrotka niby (gdyby tylko przeczytać słowa) taka jęcząca, że zmęczony, żeby jeszcze dać mu spokój. Ale nie, nie nie! Od pierwszej zwrotki jest w tym ogromny pazur, jeżeli jest w tym rana, to otwarta, krwawiąca, jeżeli on jest przygarbiony, to tylko niby, a tak naprawdę gotowy do wystrzelenia. Od razu czuję zapowiedź tego, co będzie dalej, a muzyka tylko coraz bardziej się zagęszcza i przyspiesza. A ma to takiego powera, że wiele nie potrzeba: w drugiej zwrotce dochodzą Stopy uderzenia w stopę i niewiele więcej, a siły w tym nie mniej, niż w "pobiegnij razem ze mną! pobiegnij razem ze mną!", tylko że bez darcia instrumentów i żyłowania gardła, i o wiele szlachetniejsze.
Wymieniasz te Obławy i Motorbreathy i to bardzo ładny wybór: bardzo energetyczne utwory, które dają do pieca jak mało co. Ale one mnie w połowie tak nie obchodzą, jak "Umieraj". No, może Obława czasami, ale Obława ma w sobie coś posągowego, patetycznego, przez co brakuje jej lekkości - może mnie rozgrzać do czerwoności, mogę wyć i się spocić, ale nie mogę LATAĆ. A "Umieraj", to jest bieg do utraty tchu! To jest puszczenie cięciwy i lot w nieskończoność!
Od drugiego refrenu oczywiście muzycznie robi się to pankrock najlepszego gatunku, ale to tylko wehikuł dla Jeźdźców Rohanu. Nie mamy szans - trudno! Ale zrobimy najpiękniejszą rzecz w naszym życiu, taką, dla której warto było żyć, warto będzie umrzeć, co nas to w ogóle obchodzi!

Tyler Durden pisze:
nie jestem w stanie zrozumieć rozsmakowania się w wizji umierania, odchodzenia, przechodzenia "na drugą stronę" i tak dalej


o takich sprawach porozmawiamy sobie, jak dojdziemy do Wiosny na wygnaniu, ale tutaj te słowa w ogóle skrajnie nie pasują! "Umieraj" nie jest żadną wizją odchodzenia, jest WALKĄ! Jest więcej niż walką, jest unoszeniem się nad polem bitwy z wielką, nieprzepartą radością w sercu, radością pomimo wszystkiego i wbrew wszystkiemu! Hiob został bardzo, bardzo daleko w dole, siedzi w popiele i układa "Wiosnę na wygnaniu". Oczywiście więc wróci, i to rychło, ale tutaj o nim skutecznie zapomnieliśmy. I ta trójka utworów, których nie lubisz (chyba już wszyscy wiemy, o które chodzi), to one są sercem i esencją Luny, ale właśnie w tej trójce, w takim układzie - bo nawet jeżeli Tren i Wiosnę uznałbym za samodzielnie lepsze, to bez "Umieraj" w środku nie ma
tego wystrzału, tej gazeli i tego, że to jest piękne!.

elsea pisze:
Pytania "co w tym jest pięknego" od jakiegoś czasu nie wywołują we mnie żadnej potrzeby rozmowy, bo to jakby z definicji próba wpasowania sztuki (lub przyrody, lub czegokolwiek) w jakąś formę, która pokaże, gdzie dzieło pasuje do wzorca piękna. Albo udowodnienie, że nie pasuje*. Jakby jakiś był.

Prośba "opowiedz mi o tym, co czujesz, kiedy na to patrzysz czy tego słuchasz" jest otwierająca i pozwala mieć nadzieję, że autorowi naprawdę zależy na (roz)poznaniu i relacji z drugą osobą. To lubię.


No jasne - dlatego ta uwaga:

Tyler Durden pisze:
Zaglądałem, ale tam więcej o uczuciach i zachwytach, wbrew pozorom.


wydaje mi się kompletnie missing the point. Można pisać o partyturach, tonacjach i triolach i pewnie, że jest to często bardzo interesujące, ale kiedy wkraczamy w rejony dziesiątek i pytań o to, "dlaczego aż dziesięć", to nie wystarcza, bo tu już trzeba wejść w trudną sztukę opowiedzenia, co ta muzyka robi z człowiekiem, dokąd go zabiera. Zaproponowałem poczytanie tamtych dyskusji sprzed 10 lat, bo uważam, że nigdy w historii forum ta sztuka nie udała się tak dobrze, jak wówczas, po premierze Luny. I nic Ci nie da lepszych odpowiedzi, niż zagłębienie się w tamte przeżycia, choćby były Ci zupełnie obce.


Dziesięęęć! :D

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 03 stycznia 2020 22:30:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 08 kwietnia 2007 23:42:39
Posty: 341
Skąd: Warszawa
Moja 10 jest totalnie subiektywna, porównanie z Red Bullem bardzo trafne.

Po prostu czasem tak jest, że 'obiektywnie' utwór jest arcydziełem, a mnie nie rusza za specjalnie, jak Legenda. A czasem najprostsze, a nawet prostackie utwory mają to coś, czego szukam w sztuce. Budzą emocje.

_________________
www.polake.art.pl
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 03 stycznia 2020 23:52:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 16:29:27
Posty: 7663
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
Crazy, dzięki za ten wpis. Wiem, że jest to dla Ciebie bardzo ważna płyta, więc nie chcę się tu wkręcać w jakieś polemiki. Oszczędzę to może na Wiosnę na wygnaniu ;)

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 04 stycznia 2020 08:13:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 czerwca 2014 20:20:04
Posty: 726
Skąd: Mazowiecki Park Krajobrazowy
Tyler, ty po prostu mylnie zinterpretowałeś utwór, nie wyczyleś, że autor to śpiewa żartobliwie, ironicznie:)

Należy Cię przenieść do sekcji gimnastycznej, tam nabierzesz optymizmu, a co najważniejsze, przestaniesz śpiewać:).

_________________
trochę o muzyce, książce, przyrodzie, ale najwięcej o bieganiu :lol:
https://meblooscianka.wordpress.com


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 04 stycznia 2020 11:18:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
:)

Ode mnie 8,5.

Utwór court et intense, ale też cechujący się pewną lekkością. Mój ulubiony wers, to "poleć jak strzała, biegnij jak gazela". I scenka kowbojska od 1:59 :) . Jest to piosenka sensu stricto (żeby nie powiedzieć par excellence :wink: ). Czyli coś co chcemy przekazać drugiemu człowiekowi. Nie tylko słowa, ale też energię, mimo jej niedoborów. Nie bardzo wysublimowana (za to bliska życia), lecz piękna, zawierająca wyraźne błyski poezji i humoru. Bliżej minimalu niż baroku (hehe), choć akurat pewne dodatki sprawdzają się tu wspaniale, na przykład dodatkowe głosy. I spodziewam się, że gdyby zespół pograł tę piosenkę ze sobą tu i tam, a dopiero potem zarejestrował, to byłoby 10.

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 04 stycznia 2020 15:30:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 sierpnia 2010 20:33:11
Posty: 1963
Skąd: Sulejówek
9/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 04 stycznia 2020 16:50:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 10 kwietnia 2011 17:14:16
Posty: 6963
9/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 04 stycznia 2020 19:04:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 26 marca 2006 08:01:48
Posty: 19429
Skąd: z prowincji
8,8/10

_________________
Obrazek
"Niewole robią z nas ponurych i złych"
"Nie ma przypadków, są tylko znaki"


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 04 stycznia 2020 21:26:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 czerwca 2014 20:20:04
Posty: 726
Skąd: Mazowiecki Park Krajobrazowy
Jakie jest mega przejście na perce przed wątkiem westernowym!

A w tekście nie ma "nie bój się iść" z tylko "nie bój się i... One two....

_________________
trochę o muzyce, książce, przyrodzie, ale najwięcej o bieganiu :lol:
https://meblooscianka.wordpress.com


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 04 stycznia 2020 21:31:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Utwór "Umieraj" zyskał uznanie w oczach forumowiczów. Z głosujących 18 osób aż 10 przyznało najwyższą ocenę, najniższa nie spadła zaś poniżej 3,5 (Tyler Durden).
Nota łączna to 9,04 i "Umieraj" wskakuje na drugie miejsce w zestawieniu!

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Ostatnio zmieniony sob, 04 stycznia 2020 21:34:54 przez arasek, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group