Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 15:05:31

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: sob, 22 czerwca 2019 18:34:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
I tak dotarliśmy do miejsca, w którym nic już nie trzeba losować... Ostatni utwór Armii do omówienia to "Dom przy moście". Uważam, że godny finału WFO. Zapraszam do dyskusji!

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 22 czerwca 2019 19:06:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
arasek pisze:
I tak dotarliśmy do miejsca, w którym nic już nie trzeba losować... Ostatni utwór Armii do omówienia to "Dom przy moście". Uważam, że godny finału WFO.


Co za niezwykła sytuacja!

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 22 czerwca 2019 19:52:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 15:47:56
Posty: 11811
Hmmm... tutaj naprawdę nie potrafię zbytnio główkować... 10/10

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 22 czerwca 2019 20:36:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Myślałem sobie wcześniej, że długo musiałem czekać na swój ulubiony utwór. Elrond musiałby czekać jeszcze dłużej!

Nie da się ukryć, że utwór ten najbardziej kojarzy mi się właśnie z nim. Jeszcze hen dawno temu, na gerach, zanim nastąpiła demaskacja boski&cytz united, użytkownik elrond uporczywie lansował mało popularną teorię, że najlepszą płytą Armii jest Droga i chyba pamiętam jego top trzy Armii, które wyglądało tak: 1. Dom przy moście, 2. Buraki kapusta i sól, 3. Parowóz numer osiem (albo jakoś tak). No a potem oczywiście wieczne ooooreeekooooreeee i wyznanie, że tym utworem jako artysta właściwie wyraził wszystko, co miał do wyrażenia.

No tak, być może częściowo przez to właśnie uznanie elronda, a i przez swoje własne zalety, utwór Dom przy moście zyskał na forum status jednego z Największych, a u mnie - jednego z najbardziej przecenianych. Bo gdyby nie mitologia ooooreeekoooreee, utwór kojarzyłby mi się przede wszystkim z refrenem "wiatr jest szary a księżyc zielony, zło jest złe" - co uważam rzeczywiście za jeden z najlepszych Toma tekstów, natomiast muzycznie to takie, no, spoko może być. I pamiętam moje pierwsze spotkania z Drogą, przebiegające raczej pod znakiem :? , i właśnie ten pierwszy utwór, który niezły owszem, ale po Duchu jakiś taki niemrawy jednak. W sumie do dziś tak uważam. Na Duchu Dom przy moście lokowałby się u mnie w ostatniej trójce. Na Drodze na czele peletonu, ale na pewno nie w ucieczce.

Nie będę Bogusem tego głosowania, ale czuję, że mogę być jego Smokiem! (dla przypomnienia: Smok - osoba, która dała 7/10 Popiołom i 8 Legendzie, za to więcej Jeszcze razowi i jeszcze dzisiowi)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 22 czerwca 2019 21:02:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
Jako, że nie wiem, czy Arasek liczy czy nie liczy moje pozostawione a priori głosy, korzystając z okazji, że i tak wlazłam już dziś i wpisałam się na forum, oddam jeszcze ten ostatni głos, żeby nie przepadło:
Absolutnie 10/10!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 22 czerwca 2019 21:14:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 21:19:21
Posty: 7606
Skąd: Kraków
Nie ma co się za bardzo zastanawiać, choć chciałbym napisać na koniec coś mądrego, więc cóż, zacytuję: "dobro jest dobre, zło jest złe". I na tym może poprzestanę. ;) A czy "serce niespokojne" będzie jeszcze długo, czy nie... nie ja o tym zdecyduję, ale On.

10/10.

;)

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 22 czerwca 2019 22:04:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Fengari pisze:
nie wiem, czy Arasek liczy


Liczy, liczy :)

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 22 czerwca 2019 23:32:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Sobie dziś rozmyślałem o Domu przy moście, i doszedłem do wniosku, że dla mnie jest to teraz przede wszystkim bardzo udana piosenka. Nawet bym zaryzykował twierdzenie, że jest to piosenka pop, tyle że podana w hardrockowo-artrockowej oprawie :) . Wiem, że niektórych może oburzyć słowo "pop", ale nie mam tu na myśli nic złego i nic innego, niż udany efekt songwriterskiej pracy - tekst i melodię, które mogą się moim zdaniem sprawdzić i w bardziej surowym wydaniu. Na przykład na głos, gitarę i flet.

Więc słowa i melodia są tu dla mnie kluczowe. I układają się dość niezwykle. Kolejne wersy można ze sobą łączyć, a można je też potraktować jako kolejne obrazy. Albo odwrotnie: traktować osobno, ale szukać między nimi połączeń, przejść i korytarzy. Wszak - domyślamy się - powinny odnosić się do czegoś, co je połączy - czegoś, co moglibyśmy roboczo nazwać sensem piosenki. Z zastrzeżeniem, że nie musi chodzić tu o sens logiczny. Może być to, kryjąca się wewnątrz utworu, prawda.

Czy ścieżka w dół prowadzi nad rzekę, obok mostu? Czy pies szczeka, kiedy właśnie pada deszcz? Może być i tak, ale niekoniecznie. Zwłaszcza, że już delfin wydaje się być z innej baśni i z innej krainy :) . Zdaje się, że w Domu przy moście po prostu łączą się i przenikają różne rzeczywistości. To rozłożyste drzewo może rosnąć obok niego, a może być też sławetnym drzewem kosmicznym. Chorągiew może łopotać zupełnie w innym czasie, nawet w innej epoce czy wręcz legendzie. Rzeczywistości przenikają, łączą się, ale wydaje się, że ich przejawy krążą wokół jednego punktu, tytułowego domu, a ściślej głowy jego mieszkańca - w jego wyobraźni. Dom, księżyc, wiatr i obrazy, które przedstawiają rzeczy dobre, piękne, przejmujące. Zło jest złe, i tyle na jego temat. Powiedziane jest to na tyle mocno, że to starczy. Natomiast jest jeszcze nasłuchiwanie, wyglądanie, oczekiwanie, na kogoś, kto - jakoś dziwnie - ma nadejść, nadchodzi, ale już właściwie jest.

Oczywiście, to tylko moje bla bla bla, które przyszpila niepotrzebnie - w tekście, w piosence, to wszystko przecież żyje i pulsuje :) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 23 czerwca 2019 10:30:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Jedną rzecz muszę jeszcze dopowiedzieć o tekście. Obrazy w nim zawarte są bardzo, bardzo plastyczne, działają na wyobraźnię. Niektóre zapierają aż dech, jak to drzewo rozłożyste. Jaka dobitność krótkich sformułowań! W dodatku czasem ukrywają jakieś mikrohistorie, czasem przejmują albo podsycają radosną niecierpliwość. Zmieniają się, zmieniają się też ich odcienie, tak że słuchaczowi bardzo dobrze się za nimi podąża. Niektóre są najzwyczajniejsze w świecie, a inne wprowadzają element dziwności. Wiatr jest szary, a księżyc zielony? Wyobraźnia może zagiąć czasoprzestrzeń także w kwestii barw :) .

Bardzo dobre jest to, że muzyczna oprawa tych obrazów ułatwia podążanie za nimi, przykuwa uwagę od początku do końca. Padały tu nieraz krytyczne słowa na temat brzmienia Drogi - owszem, można mieć zastrzeżenia. Ale z drugiej strony ma to brzmienie sporo bajkowego blasku, co tylko pomaga. A w samym Domu przy moście mamy dodatkowo całe bogactwo umiejętnie dozowanych brzmień. To bardzo wysmakowany pod tym względem utwór! Cała opowieść normalnie :) .

Zabawne jest to, że główny riff nosi wyraźne cechy inspiracji Popkorna. Jest przyciężki, i nie mam na myśli stroju gitary, który tak w ogóle dość mi odpowiada. Nie jest zbyt lotny, ale sprawdza się jako solidny fundament. Gitara, która pojawia się nad nim jest z jednej strony trochę banalna, ale z drugiej ma sporo urody, otwiera jakąś perspektywę, wprowadza przestrzeń i pewien trochę podniosły nastrój (między pierwszą i drugą zwrotką w dodatku gra coś innego!). Bębny pracują z charakterystycznym bezwładem, co w sumie pasuje do riffu, ale Beata zaznacza też swój udział kastanietami, co jest po prostu super. Kiedy pojawia się zwrotka, solowa gitara zaczyna rysować odległe tło, co też jest bardzo udanym zabiegiem. Śpiew jest taki czysty, uważny, uroczysty - słowa padają pięknie i dobitnie. Spiętrzenie refrenu, podkreślone waltornią, też wypada bardzo dobrze. I tak aż do części instrumentalnej.

Nie pamiętam jak nazywa się efekt gitarowy, który tam się pojawia - w każdym razie nie jestem jego fanem. Natomiast całość tego środka jest jednak bardzo fajna - wyciszona, ale zostaje w tempie, przez co zachowuje intensywność. I stale pojawia się tam coś nowego. Osobiście najbardziej lubię tę pierwszą waltornię. Choć późniejszy temat, rozgrywający się między waltornią a gitarami, też jest fajny. Tak samo spiętrzenie ooorekoree (zawsze słyszałem ooooretoreee) z przyległościami (harmonia waltorni), oraz ten fragment, który prowadzi spowrotem do głównego riffu (trochę jak przygody i podchody pośród suchych traw).

W trzeciej zwrotce świetna jest dopowiadająca waltornia. Trochę jakby riff przerodził się w lokomotywę, a te dźwięki Banana były migającymi światłami kolejowymi, co koresponduje z moim odbiorem zakończenia całej płyty Droga. Piano przywodzi na myśl płytę Duch. Zresztą Dom przy moście pod niektórymi względami przypomina Inaczej niż zwykle. Choć tu więcej upojenia i baśni.

9

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 23 czerwca 2019 12:05:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 14:36:56
Posty: 7692
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
9

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 23 czerwca 2019 12:53:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 15:47:56
Posty: 11811
antiwitek pisze:
Czy ścieżka w dół prowadzi nad rzekę, obok mostu?

Raczej na samo dno sadzawki Siloe...

...jakoś bardzo ten kawałek rozpatruję przez pryzmat chrześcijaństwa - no i ta chorągiew - to od razu skojarzenie z Chrystusem, a wiosenny deszcz kojarzy mi się z Duchem Świętym...

antiwitek pisze:
Nie pamiętam jak nazywa się efekt gitarowy, który tam się pojawia - w każdym razie nie jestem jego fanem.

...to pewnie chodzi o tremolo... dla mnie bardzo ok ;)

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 24 czerwca 2019 17:05:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 czerwca 2014 20:20:04
Posty: 726
Skąd: Mazowiecki Park Krajobrazowy
Tak się czasem zastanawiam, że Budzy chyba nie słuchał Drogi przed jej wydaniem, bo nie umiem znaleźć wytłumaczenia, czemu po wydaniu takich płyt jak Legenda, Triodante i Duch pojawia się tak koszmarnie kartonowo-wiejsko-metalowa w brzmieniu płyta...
Na szczęście jest na niej kilka wyjątków, które się bronią i jest nim między innymi omawiany utwór. Chociaż niestety i tak bardziej przypadają mi do gustu wersje z Podróży na Wschód oraz z TGKSK, jedna za, jak to na PNW taką lekkość, sielankowość i cygańskość, a
z TGKSK za ciężar, perkusję i bas, brzmią tam potężnie i dostojnie! Tekst, kapitalny, kompozycja pierwsza klasa, już za samo to jest maksymalna ocena, bo nie może być inaczej. Ciężko się pisze po takich Antiwitkowych epopejach, ale tu się naprawdę dużo dzieje, jeden z numerów Armii do zabrania na bezludną wyspę.

10

_________________
trochę o muzyce, książce, przyrodzie, ale najwięcej o bieganiu :lol:
https://meblooscianka.wordpress.com


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 24 czerwca 2019 19:23:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 09:03:24
Posty: 17986
..kochom to! 10.

_________________
..Ty się tym zajmij..


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 24 czerwca 2019 20:42:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:53:29
Posty: 14860
Skąd: wieś
Uwielbiam! 10

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 25 czerwca 2019 07:51:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 18:29:55
Posty: 3974
Skąd: Warszawa
Dom przy moście od początku znajdował się w ścisłej czołówce mojego armijnego topu i tak jest i dziś. Miejsce trzecie. I to mimo tego zielonego księżyca, który w moim inżynierskim umyśle prowadzi do wniosku, iż jest to utwór propagujący relatywizm: zło jest złe tak samo, jak księżyc zielony.
Sprawę ustawia, oczywiście, riff - świadomi tego muzycy nie każą mi na niego czekać. Przy czym nie wiem, czy w tym riffie nie jest dla mnie ważniejsze "co", ale "jak" - jeśli to jest to kartonowo-wiejsko-metalowe brzmienie, to bardzo lubię takie klimaty. Potwierdzeniem tego jest fakt, że zalinkowany przez Witka Kiss w ogóle mnie nie rusza, a grę Popkorna uwielbiam. Na tę solidną podstawę nałożono nieco melancholijną gitarę prowadzącą - na płycie osadzoną w riffie bardzo elegancko, na koncertach niestety często przesadnie wybitą i mniej klimatyczną - i bajkowy, trochę tańcowo-szkieletowy, wokal. Wszystko to jednak nie wystarczyłoby do walki o czołowe lokaty w rankingu, ale jest jeszcze środek. Jak zawsze, łapię się na stopniowe narastanie - pierwsze chwile są w porządku, ale nic wielkiego, szybko jednak pojawia się delikatna, nisko grająca waltornia i od razu słychać, że prowadzi to do jakiejś kulminacji. Z każdym kolejnym przebiegiem gitara staje się bardziej zadziorna, a waltornia bardziej pewna siebie. Kulminacja - ooooorekooreee - może akurat trochę nie dorasta, ale dobrze, że nie od razu powraca riff, że jest jeszcze powtórka z rozrywki.

Ocena jak to zwykle u mnie: 10/10.

_________________
My shadow is always with me. Sometimes ahead... sometimes behind. Sometimes to the left... sometimes to the right. Except on cloudy days... or at night.


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group