Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 18:49:32

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: UKAMIENOWANIE
PostWysłany: ndz, 26 maja 2019 19:50:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Wyciągnąłem los! Mamy do omówienia "Ukamienowanie"!
Zapraszam :)

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 27 maja 2019 06:00:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 09:03:24
Posty: 17986
..bardzo przejmujący utwór.Dla mnie 8,8.

_________________
..Ty się tym zajmij..


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 27 maja 2019 19:31:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Melodia wokalu jest faktycznie ujmująca, a z tekstem trochę moim zdaniem zahacza o emocjonalność Luny. Lubię zresztą słowa Toma w Ukamieniowaniu. Szczególnie druga zwrotka - "słyszę, lecisz na głową - piszesz palcem po ziemi"... Jeśli chodzi o muzykę, to dla mnie jest to mieszanka, a rzeczy, które naprawdę mi się podobają stanowią w niej mniejszość. Chodzi o pierwszy riff, a zwłaszcza mocne gitary w refrenie. W ogóle napięcie między eterycznymi fragmentami zwrotek i dobitnością refrenu ok. Ale to pewnie półtorej minuty z pięciu. Kłopoczą mnie przyspieszenia, bo w ogóle na mnie nie działają, za to budzą dość nieciekawe skojarzenia pozarmiowe. Repetycje 3:10 - 3:54 kojarzą się z instrumentalnym fragmentem Skończyłem rozpoczynaj, ale w porównaniu z tamtymi wypadają dość mdło. Elektronicznie otwarcie nie przeszkadza, niby lokuje riffowanie w ciekawym kontekście, ale też nie powala, podobnie jak spokojna końcówka w stylu Ducha. W dodatku dziwi mnie waltornia, która jest jakimś tam ornamentem, kolorem, natomiast nic szczególnego nie wnosi. Bas za to dobrze dudni. 3.5.

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 27 maja 2019 20:19:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 21:19:21
Posty: 7606
Skąd: Kraków
Rzeczywiście, Witek dobrze zauważył, jest tu nieco z Luny i z Triodante, ale jednocześnie nie jest to proste powtórzenie starych rozwiązań. Elektronika też bardzo w porządku. Ogółem 7/10.

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 27 maja 2019 20:49:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 czerwca 2014 20:20:04
Posty: 726
Skąd: Mazowiecki Park Krajobrazowy
Mi najbardziej podoba się z tego utworu kapitalna klimatyczna końcówka, żal, że w Armii takie klimaty są tylko momentami, ulotnymi i rzadkimi...

_________________
trochę o muzyce, książce, przyrodzie, ale najwięcej o bieganiu :lol:
https://meblooscianka.wordpress.com


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 29 maja 2019 12:48:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 15:47:56
Posty: 11811
Najlepszy utwór z Toni... 10/10... Bardzo "mój" tekst, i muzyka również...

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 29 maja 2019 18:19:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 sierpnia 2010 20:33:11
Posty: 1963
Skąd: Sulejówek
Zgadzam się, że najlepszy na "Toni". Bardzo dobry utwór!
8/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 29 maja 2019 20:48:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
U mnie chyba "Ukamienowanie" najbardziej zyskiwało z czasem. W toptenie "Toni" umieściłem go chyba na piątym miejscu, teraz na pewno przeskoczyłby "Urkoloseum" i biłby się o podium z tytułową "Tonią".
Początek jest piękny w swoim elektrominimalizmie, niepokojącym, jak z jakiegoś zamglonego świata.
Potem gitary i przerwa między 0:50 i 0:55 co może wydawać się dość ogranym chwytem, ale mi się to bardzo podoba.
Riff zwrotek z zejściem o sekundę, wydaje się że Armia robi to już po raz 162 czy jakoś tak - ale jednak prawie za każdym razem nieco inaczej. I największe zaskoczenie - łagodny, niezwykle melodyjny, miodowy zaśpiew Toma! Fragmenty z "czy ty kochasz mnie" przypominają mi trochę podobny patent z "Toni" i tu w ogóle zgoda z forumowiczem z południa:
antiwitek pisze:
Kłopoczą mnie przyspieszenia, bo w ogóle na mnie nie działają, za to budzą dość nieciekawe skojarzenia pozarmiowe

Z refrenem miałem też trochę zgryz. Niby fajnie ta gitara ta łoi ów motyw, ale trochę wydawało mi się to ramsztajnowe, po prostu ostry rock. Po czasie już jednak zżyłem się z tym.

Owe repetycje od 3:10... Hmmm... na tej płycie kilka takich pomysłów ma miejsce i przeważnie nie uważam ich za jakąś wartość dodaną... Ale akurat na "Ukamienowaniu" jakoś mi się to podoba. Zapewne kwestia samej kompozycji i ciekawych dźwięków górnej i nieco "niedbałej" gitary. Okej - to nie są armijne szczyty, lecz całkiem to solidne. Lubię.

Końcówka od 4:02... zabawne, że ta gitara na samym początku ciągle kojarzy mi się z jakimś utworem Lady Pank (ale nie pamiętam jakim). Niemniej jest to - poprzez kontrast i ciemną barwę i niepokój - dobra rzecz i wiąże ciekawą klamrą cały utwór.

Natomiast tekst co prawda mi nie przeszkadza, ale też nie wywołuje żadnych emocji. W zasadzie po kilkunastu minutach od wysłuchania utworu zostaje mi w głowie, oprócz tytułu, tylko "cyprys i gwiazda".

Jednak to udany utwór. I tym razem posilę się komparatystyką! Skoro "Urkoloseum" ma 7, "Ukamienowanie" ma 7,5.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Ostatnio zmieniony czw, 30 maja 2019 11:47:57 przez arasek, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 30 maja 2019 08:38:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 14:36:56
Posty: 7692
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
Z kawałkami z Toni mam problem, bo jak sobie puszczam tak na zimno, dla przypomnienia, to za każdym razem wychodzi całkiem porządna Armia na 7+. Ale potem kawałek się kończy, ja sobie idę dalej i mi się włącza w głowie pierwszy lepszy Nocny lot czy inny średniak i od razu jest jakaś radość w myślach, jakieś spotkanie ze starym znajomym, czego nie ma przy Toni.

Niech będzie 8.

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 30 maja 2019 13:39:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 30 sierpnia 2005 12:09:33
Posty: 509
Skąd: poznan
Emilian pisze:
zabawne, że ta gitara na samym początku ciągle kojarzy mi się z jakimś utworem Lady Pank (ale nie pamiętam jakim).
intro z vademecum skauta pewnie (swoją drogą zacna pieśń)
https://www.youtube.com/watch?v=2BCPfRqE-v8
Ciekawostką związaną z Ukamieniowaniem jest fakt zwolnienia taśmy. Oryginalnie ten utwór był o "pół tonu" szybciej, ale wolniej lepiej żarło. Więc z d zrobił się cis i 2ga gitara już tak musiała być nastrojona w studiu na dublach. Poza tym to jedyny dubel który grany jest na SG.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 30 maja 2019 17:03:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 czerwca 2014 20:20:04
Posty: 726
Skąd: Mazowiecki Park Krajobrazowy
Te gęste gitary i perkusja podczas "czy, czy ty widzisz, że..." Kojarzą mi się z Nevermind, a w ogóle to za każdym razem, jak słucham Toni brzmienie niezwykle mi się podoba, dam Ukamienowaniu

7,5

_________________
trochę o muzyce, książce, przyrodzie, ale najwięcej o bieganiu :lol:
https://meblooscianka.wordpress.com


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 30 maja 2019 20:32:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Frantz pisze:
intro z vademecum skauta pewnie


Już wiem - sam początek z "Wciąż bardziej obcy" :) zobacz no:
https://www.youtube.com/watch?v=PwKs5uH451Y

A i jeszcze - dopiero dziś zdałem sobie sprawę, że ten elektroniczny początek to ten sam motyw co te repetycje od 3:10... Good!

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 31 maja 2019 15:39:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 18:29:55
Posty: 3974
Skąd: Warszawa
Ukamienowanie od samego początku plasowało mi się pod koniec płytowej stawki, potem wydało mi się, że łapało wiatr w żagle, ale jak teraz od paru dni słucham, to wychodzi, że albo wiatr osłabł, albo żagle zwinięte. Utwór pełen jest nawiązań - w wokalu słyszę Lunę, w części rwanej Triodante, w spokojnej końcówce trochę Ducha - ale wszystko jakieś takie bez wyrazu. Zwrotki i refreny nie wciągają, dopiero druga część podnosi trochę ocenę, choć zgadzam się z Witkiem, że części triodantejskiej daleko do pierwowzoru.

4/10

_________________
My shadow is always with me. Sometimes ahead... sometimes behind. Sometimes to the left... sometimes to the right. Except on cloudy days... or at night.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 31 maja 2019 16:28:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
6

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 01 czerwca 2019 05:57:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:53:29
Posty: 14860
Skąd: wieś
5

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group