Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 11:24:54

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: ndz, 03 marca 2019 08:10:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24303
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Fengari pisze:
Kurczę, toć to już nawet nie 'ewidentna inspiracja', tylko 'ewidentna zżynka'! :shock:
Ale dobrze, że Budzy wywalił chociaż ten 'słuszny gniew', który we mnie budzi gniew. ;)
Ale jak wywalił? Przecież jest "słuszny gniew" w tekście Armii.
A tak w ogóle to też jestem w szoku.

Tak czy inaczej 10.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 03 marca 2019 12:14:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 13 czerwca 2010 23:53:10
Posty: 1029
Skąd: Frakcja Astralna
10 / 10

_________________
...sailin`on...


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 03 marca 2019 12:52:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
"Kochaj mnie" najbardziej kojarzy mi się z Erkejem. Kiedy wiózł mnie w 2004 do Krakowa na mój pierwszy koncert Tańca szkieletów i gadaliśmy sobie o różnych rzeczach, pewnie głównie o Armii, i opowiadał, jak pierwszy raz usłyszał własnie początek Legendy, dururururm... Ojciec Syn i Duch... i nigdy nic nie było tak samo. Zdziwił mnie. Potem oczywiście kojarzy się z araskiem, który jako kolejny zaskoczył mnie opinią, że to najlepszy utwór na Legendzie, a co więcej - w całej Armii.

Właśnie. Bo, teraz będę się narażał na słuszny gniew - dla mnie Kochaj mnie stanowi stosunkowo najsłabsze ogniwo Legendy. Jako osobny utwór podoba mi się nieco bardziej niż Nie ja i w ogóle to bardzo dobry numer (umówmy się: mi się na Legendzie wszystko podoba, a nawet bardzo podoba). Ale jest jedynym utworem na Legendzie, bez którego mógłbym się obyć i powiem tak, jak jpl: dla mnie to raczej oczekiwanie na Przebłysk, który od pierwszej sekundy jest tym WŁAŚCIWYM początkiem Legendy. "Nie ja" ma swoje słabe strony, ale pomiędzy mistyczną aurą utworu tytułowego, a flagowym wręcz hymnem, jakim są Trzy bajki, bardzo dobrze siedzi w całości. Natomiast gdybym miał wersję Legendy, w której przez pomyłkę ktoś zgrał pierwszy utwór, to mam wrażenie, że w najmniejszym stopniu nie zaszkodziłoby to mojemu odbiorowi całości. Albo np. gdyby ktoś zrobił mi figla i przed Przebłyskiem nagrał, dajmy na to, Wojny bez łez. Chyba nie zrobiłoby mi to różnicy.

Kochaj mnie zupełnie mi w niczym nie przeszkadza i w ogóle to zupełnie mi się bardzo podoba. Ale nie widzę w nim niczego szczególnego i w tym chyba tkwi istota różnicy mojego postrzegania tego utworu w porównaniu do wielu innych forumowiczów.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 03 marca 2019 16:05:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 26 marca 2006 08:01:48
Posty: 19429
Skąd: z prowincji
bez żadnych wątpliwości

10/10

_________________
Obrazek
"Niewole robią z nas ponurych i złych"
"Nie ma przypadków, są tylko znaki"


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 03 marca 2019 16:13:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
Peregrin Took pisze:
Ale jak wywalił? Przecież jest "słuszny gniew" w tekście Armii.

Ech, no masz rację, jest. Ale jakoś mi umyka, bo nie jest tak wyeksponowany, tylko się cicho przyczaił gdzieś tam w jednym kącie. A w tej piosence Duval'a wali po oczach, jakby był najważniejszy w tym wszystkim.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 03 marca 2019 19:21:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Bez zbędnych wstępów - potwierdzam to co mówiłem Krejziemu: uważam "Kochaj mnie" za najlepszy utwór Armii. Ale na koniec ocenę oczywiście wystawię, żeby formalnościom stało się zadość. :)

Mam z tym utworem trochę jak Erkej, okazuje się. Po nim - bo jeszcze nie po "Opowieści zimowej", aczkolwiek to tylko kilkanaście dni różnicy - Armia zajęła u mnie miejsce 1 i tak już pozostało.

Już trochę pisałem o tym, że wydanie płyty "Legenda" zbiegło się z bardzo intensywnym okresem w moim życiu. Wszystko było w nim rozkręcone wówczas na prawie pełen regulator. Różne plany, polityka, dziewczyny, wypady i eskapady, matura, imprezy - wirowało jak na karuzeli łańcuchowej.
Płytę kupiłem tuż po pisemnych egzaminach maturalnych z polskiego i z historii. Te kilka dni w ogóle było szalone - w kilka osób uznaliśmy, że co już mieliśmy się nauczyć to się nauczyliśmy, nie ma sensu się dodatkowo zamulać. Spędziliśmy je więc głównie na łażeniu po kafejach i chodzeniu do kina. Poszliśmy między innymi na "Dzikość serca". Film zrobił na mnie olbrzymie wrażenie. A wieczorem odpaliłem "Legendę".
Zaczęło się "Kochaj mnie" i gdzieś tak po minucie siedziałem obezwładniony na krześle. Czułem się jak po pobudzającym narkotyku albo kilku głębszych. Wszystko - tempo, gitara, głos, tekst, kompozycja - po prostu wszystko kręciło się tak blisko mojego muzycznego ideału, że nie byłem w stanie tego od razu wchłonąć. Cała płyta spodobała mi się od razu niezmiernie (aż tak to już nigdy później - a wcześniej tylko "Fresh Fruit For Rotting Vegetables"). Nie wiem ile razy poleciało to tego wieczoru, ale pewnie sporo...
Pamiętam, że ogromnie oddziaływał na mnie tekst - po części pewnie dlatego, że sam czułem się wtedy jak w pijanym śnie. Nie odbierałem go wtedy raczej w chrześcijańskim kontekście, raczej jako ekspresjonistyczne, barwne ciągi skojarzeń... A ponieważ podobne odczucia miałem po owej "Dzikości serca" napisałem wtedy w pamiętniku (bloga jakoś nie prowadziłem wtedy... :wink: ) tekst pełen zachwytu, którego za względu na stężenie patosu nie przytoczę w całości, ale kończył się tak:

LYNCH JEST JAK TEKSTY ARMII!

No wiem, lekkie :zena (ale mogło być gorzej np: "Teksty Armii są jak Lynch!")

Dwa dni później zdałem niemiecki i czekałem na egzaminy ustne. Znów poszliśmy do kina - "Polowanie na Czerwony Październik". A potem przełamałem się i zadzwoniłem do mojej babki od polskiego, żeby wybadać co tam... Ona jak to ona (już zresztą świętej pamięci, byłem na Jej pogrzebie ze trzy tygodnie temu): ofuknęła mnie, co mi zawracasz gitarę, ona teraz pije sobie kawę, no masz piątkę i już nie blokuj linii. A - z historii też masz piątkę. Jeszcze tam jesteś czy zemdlałeś? No, to do widzenia!
To znaczyło, że nie muszę zdawać egzaminów ustnych i że właśnie rozpoczęły się (no dobra - nie licząc egzaminów na studia, ale nie brnijmy w szczegóły) najdłuższe wakacje w życiu. Z tej okazji znowu poleciało "Kochaj mnie" i to tak, że aż mama przyszła sugerując żebym jednak trochę panował nad sobą.

Ale moje uwielbienie dla "Kochaj mnie" przetrwało ten Wielki Wybuch. To było znacznie trwalsze niż kilkanaście majowych dni...
C.d.n.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 03 marca 2019 22:27:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:53:29
Posty: 14860
Skąd: wieś
10 bez dwóch zdań.

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 03 marca 2019 22:40:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
grawson pisze:
bez dwóch zdań


To może choć jedno? :)

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 04 marca 2019 02:16:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 16:00:25
Posty: 22845
10. Choć właśnie pamiętam, jak kiedyś wpadł do mnie forumowicz brus li o zaczął mi wyliczać, ile w tym tekście jest elementów zapożyczonych i stało się to dla mnie jakimś zgrzytem. Tyle, że tego potężnego uderzenia, jakim był ten utwór i z płyty i, po wielu latach i po kilku latach nieobecności również w repertuarze, na koncercie w Poznaniu (chyba 2006, taka bardzo ostra zima), to nie osłabiło w żaden sposób. Ja dziś właściwie nie słucham Armii i do niej nie wracam zbyt często, ale na pewno "Nie ja" jest jednym z tych utworów, które uzasadniają najmocniej, dlaczego na jakieś 20 lat z kawałkiem, Armia stała się dla mnie zespołem i wydarzeniem wyjątkowym.

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 04 marca 2019 06:26:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:53:29
Posty: 14860
Skąd: wieś
Budyń pisze:
ale na pewno "Nie ja" jest jednym z tych utworów, które uzasadniają najmocniej, dlaczego na jakieś 20 lat z kawałkiem, Armia stała się dla mnie zespołem i wydarzeniem wyjątkowym.


antiwitek pisze:
To może choć jedno?


Jedno zdanie: mamy tutaj najpierw uderzającą petardę dźwięków, po której dochodzą kolejne petardy, to jest wejście wokalu (samo zaczęcie: Ojciec, Syn i Duch) i potem waltorni.

_________________
Youtube


Ostatnio zmieniony pn, 04 marca 2019 12:16:54 przez grawson, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 04 marca 2019 09:24:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 15:47:56
Posty: 11811
Budyń, a ja bym chętnie posłuchał, dlaczego Armia nie jest już dla Ciebie wydarzeniem wyjątkowym. (absolutnie nie wymagam od nikogo - aby była, po prostu chętnie poczytałbym i taką historię. Wiadomo, że nie jest to już ten sam zespół co 15 lat temu albo 30...)

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 04 marca 2019 17:26:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 02:25:03
Posty: 878
Skąd: toruń
Smok pisze:
Wiadomo, że nie jest to już ten sam zespół co 15 lat temu albo 30...

nieśmiało przypomnę że od samego początku ciągle jest to TEN sam zespół :armia :faja:


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 04 marca 2019 17:27:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 02:25:03
Posty: 878
Skąd: toruń
najlepszy otwieracz płytowy Armii. mistyczna napierdalanka aż miło. olimpijski złoty medal! ścisły top Armijny. brakuje skali.
ocena: 10/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 04 marca 2019 18:29:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 czerwca 2014 20:20:04
Posty: 726
Skąd: Mazowiecki Park Krajobrazowy
w pełni zgadzam się z przedmówcą, a zupełnie nie zgadzam się z Krejzim. To dzięki Kochaj mnie dostajemy po łbie jednym z najlepszych czadów w historii, słyszymy to, co się będzie działo na całej Legendzie... Przebłysk jest już "tylko" rozwinięciem Kochaj mnie. Nieprawdopodobna moc muzyki i tekstu. Światowej klasy numer. Niepowtarzalny klimat.

10

_________________
trochę o muzyce, książce, przyrodzie, ale najwięcej o bieganiu :lol:
https://meblooscianka.wordpress.com


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 04 marca 2019 18:33:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Obiektywnie stwierdzam, że dwaj Panowie powyżej
lali dziś wielokrotnie i się znają. :faja:

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group