Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 10:17:53

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: czw, 17 stycznia 2019 22:02:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Przykład zwrotki:

Łapacze wiatru trąbią na bój
Łapacze wiatru trąbią na bój
Co z tego smutku w zapadłej dziurze
Co z tej miłości, pożal się Boże

Refren:

Łapacze wiatru trąbią na bój
na swoją śmierć
Łapacze wiatru trąbią na bój
na swoją śmierć


:)

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 18 stycznia 2019 07:14:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 18 października 2014 08:01:45
Posty: 241
Budyń pisze:
A włączyłem tylko po to, by sprawdzić, czy to jest na 8, czy na 9...


Dobre, ja włączyłem tylko po to żeby sprawdzić czy to jest na 4 czy 5.

I o ile pierwsze dwie i pół minuty mnie zaskoczyły, bo były na 7-8, to jak się to wszystko progresywnie rozlazło w drugiej połowie, szybko sobie przypomniałem czemu ten utwór zawsze mnie lekko męczył.
Brzmi to niestety przekombinowanie i choć sprytnie udało się poskładać w miarę spójna całość, to jednak mam wrażenie, ze te blisko 7 minut jest wykręcone na sile.

Wiec ostatecznie pięć

_________________
Dzień jeszcze trwa i wszystko można


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 18 stycznia 2019 08:11:14 

Rejestracja:
sob, 28 listopada 2009 17:01:35
Posty: 227
bojowy numer!
7/10

arasek pisze:
nowy sygnał programu "Pegaz"

ja tam słyszę także nawiązanie do czołówki 'W starym kinie' ;)


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 18 stycznia 2019 09:14:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 4694
Cytat:
Natomiast hmmm... ów riff, któy większości z Was tak się podoba raczej zostawia mnie obojętnym. Jasne - misterne to wszystko, różne podziały, glissanda i tak dalej - podziwiam ale przeważnie trochę mnie to nudzi. Gdybym chciał słuchać takich rzeczy, to może robiłbym WFO na forum Dream Theater


Niby rozumiem, ale Piotrowski/Popcorn/Stopa wtedy, to był team jak Widzew Łódź w sezonie 82/83. Ja uwielbiam słuchać jak oni się tak bawią i kombinują.


Ja zdecydowanie dołączam do tych, którzy wolą riff od zwrotki. I kumam w pełni zarzuty Frantza.

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 18 stycznia 2019 09:30:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 18:29:55
Posty: 3974
Skąd: Warszawa
cianu pisze:
A mi właśnie bardzo się podoba owa niepasująca zwrotka, bo to ona właśnie wprowadza do tego kawałka pierwiastek Armijny
arasek pisze:
Otóż to. Zwrotka ma w sobie wielkie stężenie armijności!
Choć, jak już rzekłem, zwrotka owa sprawia, że Łapacze osuwają się poza mój armijny top10, to trudno mi się z tym nie zgodzić. Nie pierwszy już raz to w WFO wychodzi (pewnie wychodziło już też przy innych okazjach, ale jakoś WFO bardziej niż inne skłaniają mnie do głębszego zastanowienia), że Armię cenię nie za to, co jest w niej głównym nurtem, czy też pierwiastkiem, ale za różne rzeczy, które się do tego nurtu na przestrzeni dziejów przyklejały, a mimo to jest w ścisłej i bardzo wąskiej grupie (tak wąskiej, że można by o niej powiedzieć "para") moich ulubionych zespołów.

_________________
My shadow is always with me. Sometimes ahead... sometimes behind. Sometimes to the left... sometimes to the right. Except on cloudy days... or at night.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 18 stycznia 2019 10:13:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 18 października 2014 08:01:45
Posty: 241
Bogus pisze:
(tak wąskiej, że można by o niej powiedzieć "para")


ten drugi to jaki?

_________________
Dzień jeszcze trwa i wszystko można


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 18 stycznia 2019 10:27:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Tak się zastanawiam skąd u mnie brały się wątpliwości co do Łapaczy i pomyślałem, że może idzie o to, że w Armii zawsze ważny był dla mnie element egzystencjalny, wyrażony gwałtownie i bezpośrednio, a tu pojawia się coś innego. Nazywałem sobie to progowatością, układanką, no bo jest w tej muzyce coś z kombinatoryki, bawienie się formą, składanie w jedną całość osobliwych (jak na sztukę proponowaną przez Armię) części. Tak jakby właśnie forma brała tutaj górę nad treścią.

Choć z drugiej strony rzecz jest bardzo ciekawa, fantastycznie zagrana i nigdy jednak nie umiałem przejść obok Łapaczy obojętnie. Prawdopodobnie nigdy ich nie przewinąłem... no może kiedyś, ale raczej nie w całości :wink: . Na plus liczyłem to wrażenie, że owa dziwna forma całości pasuje do tytułu - pasuje do samych łapaczy, które są takie: łączą praktyczne zastosowanie i pięknem, w dodatku wieńczą kominy, wpisują się trochę w tę sferę, którą Olga Tokarczuk wiązała z dachami:

Cytat:
Istnieje jakiś ulotny związek między religią ludzi a dachem domu. Pierwsze skojarzenie jest banalne – że to najwyższa sfera. Nic z tego skojarzenia nie wynika. Chodzi o co innego. Jonas Gustaw Wolfgang wpadł na to kiedyś, patrząc właśnie z tarasów heidelbergowskiego zamku na miasto – zarówno dach, jak i religia jest ostatecznym zamknięciem, jest zwieńczeniem, które jednocześnie zamyka przestrzeń, oddziela ją od reszty przestrzeni, od nieba, od wysokości i strzelistej nieskończoności świata. Dzięki religii można normalnie żyć i nie przejmować się wszelką nieskończonością która inaczej byłaby nie do zniesienia; a w domu schować się bezpiecznie przed wiatrem, deszczem i radiacjami kosmosu. Chodzi tu o coś w rodzaju klapy, rozłożenia parasola, ukrycia się, zasunięcia włazu, a więc oddzielenia się, umknięcia w bezpieczne, dobrze znajome, umeblowane obszary.


Łapacz ma tu pewnie jeszcze inną funkcję niż dach. Nieraz też myślałem o tym, że Łapacze są jak labirynt, poprzedzający te mistyczne mgnienia, plumknięcia na wodzie i samo On jest tu. Trochę jak w katedrze w Chartres.

Obrazek


Zaczyna się niepozornie tą przeciągającą się gitarą, po czym wkracza riff basu i bębny. Lubię ten moment jak do łamańców dołącza wreszcie gitara. I potem jak wchodzi zwrotka: Popkorn super pomrukuje z kojącą waltorną, i w ogóle zwrotki - zwłaszcza w pierwszej fazie - super. Mają coś z wdychania ciepłego, morskiego powietrza :) . Ten slajdzik jednak dla mnie trochę zbyt błahy i od czapy, choć wnosi na pewno element beztroski :) .
Część środkowa imponująca! Łączy tę kombinatorykę z wielką momentami ekspresją. Najbardziej krynci mnie dialog Popkorna z waltornią (3:15 - 3:22), a potem tę zadymę opartą o główny riff (3:37 - 3:42, talerze!). Ale takich zakamarków i świetnych momentów, które zaskakują, zachwycają i budzą uśmiech (!) jest oczywiście więcej!
I intrygują te napięcia między monotonnymi fragmentami, które trwają stojąc (jak ta otwierająca gitara, która potem często wraca), a gwałtownymi spiętrzeniami wydarzeń muzycznych! Ta forma rzeczywiście jest zrobiona mistrzowsko. Może za wyjątkiem finału, który zawsze jawił mi się jako zbyt proste zwieńczenie, jak z holiłudzkich, widowiskowych filmów.

Paparapa, trututu i wreszcie napis KANIEC FIŁMA! :D Nieistety zawsze mam to skojarzenie podczas słuchania.

7.5

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 18 stycznia 2019 13:29:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 09:03:24
Posty: 17986
..dam 9 z wyróżnieniem wykonania koncertowego.

_________________
..Ty się tym zajmij..


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 18 stycznia 2019 16:19:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 18:29:55
Posty: 3974
Skąd: Warszawa
Kraszan pisze:
ten drugi to jaki?
Metallica.

_________________
My shadow is always with me. Sometimes ahead... sometimes behind. Sometimes to the left... sometimes to the right. Except on cloudy days... or at night.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 18 stycznia 2019 18:34:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 19 grudnia 2007 10:18:44
Posty: 2025
Skąd: Los Hervideros
8/10

_________________
muzyka gra, a dzień ucieka
last.fm/wokr


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 18 stycznia 2019 21:00:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 11 lutego 2009 23:19:00
Posty: 1637
Skąd: Warmia/Poznań
10/10
za energię i pogodność w jednym. Chętnie bym usłyszała na koncercie.
No i świerszcze na koniec - generalnie bardzo lubię te minimalistyczne/ambientowe końcówki.

_________________
CO ROBISZ NA NASZEJ ULICY
Co robisz na naszej ulicy, pomiędzy samochodami,
koniu?
Co słychać u twoich kuzynów, centaura i jednorożca?

Charles Reznikoff


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 19 stycznia 2019 12:25:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
arasek pisze:
Przykład zwrotki:

Łapacze wiatru trąbią na bój
Łapacze wiatru trąbią na bój
Co z tego smutku w zapadłej dziurze
Co z tej miłości, pożal się Boże

Refren:

Łapacze wiatru trąbią na bój
na swoją śmierć
Łapacze wiatru trąbią na bój
na swoją śmierć


Aha :lol:

Czyli fragment "leć leć do tej miłości" to zapewne jest bridge!

Cholera, trzeba posłuchać dzisiaj, bo coś się w tygodniu nie złożyło.
Na szczęście to akurat jest utwór, który powinien dobrze brzmieć w świetle dziennym!

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 19 stycznia 2019 12:38:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 02:25:03
Posty: 878
Skąd: toruń
rzeźbiący krecik porządnie łoi ;) najsłabszy z flagowców na Duchu ;)
ps. kiedy po raz pierwszy usłuszałem ten numer na afrykańskim koncercie w 1996 roku to miałem długie pióra.
do dziś mam przed oczami mój szaleńczy headbanging podczas instrumentalnych fragmentów ha ha ha
ocena: 10/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 19 stycznia 2019 12:57:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 26 stycznia 2009 20:04:57
Posty: 14019
Skąd: ze wsi
9,5

_________________
un tralala loco


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 19 stycznia 2019 13:22:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 16:48:09
Posty: 6421
8

_________________
J 14,6


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group