Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 20:39:50

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: sob, 29 grudnia 2018 19:53:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Wpadłem do antykwariatu i Powsinoga wylosował utwór do WFO - stwierdzając, że hitów to on raczej nie losuje :)
No to mamy: TAM GDZIE KOŃCZY SIĘ KRAJ.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 29 grudnia 2018 21:07:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 21:19:21
Posty: 7606
Skąd: Kraków
Zanim ktoś mnie czymś zasugeruje - będzie 5/10. Jakiś niepokojący ten utwór dla mnie - pisałem kiedyś o nielubieniu eksperymentów z "zaklęciami". Kojarzył mi się ze starą, poniemiecką nastawnią w Krakowie Prokocimiu Towarowym, która idealnie mogłaby zagrać w teledysku. :wink:

Obrazek

To trochę podnosi ocenę, ale nie za bardzo jednak. :?

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 29 grudnia 2018 22:30:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
Piekna fota!
I mi też bardzo pasuje klimatem do tego utworu, kurczę, serio mam coś podobnego przed oczami jak tego słucham! :shock:

Aczkolwiek z zaklęciami już mi się tu nic nie kojarzy, a i ocena będzie u mnie wyższa. :)


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 30 grudnia 2018 10:54:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 18:29:55
Posty: 3974
Skąd: Warszawa
Żeby nie zaczynać nowego roku przykrym akcentem, napiszę od razu. Toń zawsze wyłączam po wybrzmieniu Ostatniej chwili (jakże trafny to tytuł). Wczoraj posłuchałem Kraja, żeby sprawdzić, czy rzeczywiście zupełnie nic w nim dla mnie nie ma i jeden odsłuch okazał się w zupełności wystarczający.

1/10

_________________
My shadow is always with me. Sometimes ahead... sometimes behind. Sometimes to the left... sometimes to the right. Except on cloudy days... or at night.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 30 grudnia 2018 11:45:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 10 kwietnia 2011 17:14:16
Posty: 6963
Bogus pisze:
Żeby nie zaczynać nowego roku przykrym akcentem, napiszę od razu. Toń zawsze wyłączam po wybrzmieniu Ostatniej chwili

1/10

Jakie to szczęście, żeś nie zaczął nowego roku takim przykrym akcentem.!
Ja chcę spokojnie jeszcze żyć! Ja mam dzieci!:) a końcertówki słuchał Pan?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 30 grudnia 2018 12:54:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 14:36:56
Posty: 7692
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
Przynajmniej się wyróżnia na płycie. To kawałek, który w zależności od momentu może zaskoczyć bardzo albo wręcz przeciwnie. Tak wyszło, że u mnie nie wyszło, więc, powiedzmy, że 5.

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 30 grudnia 2018 14:21:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 czerwca 2014 20:20:04
Posty: 726
Skąd: Mazowiecki Park Krajobrazowy
A ja lubię klimat tego utworu, ale dla mnie jest bardziej niepokojący niż nastawnia ze zdjęcia... ten dom, który stoi w tym krajobrazie budzi mój niepokój, bo nie wiem, kto w nim mieszka... wróg, czy przyjaciel? Co tam zastaniemy?

Utwór, mimo, że jest na końcu płyty, jest jakby początkiem wyprawy gdzieś dalej... może do kolejnej płyty?

6

_________________
trochę o muzyce, książce, przyrodzie, ale najwięcej o bieganiu :lol:
https://meblooscianka.wordpress.com


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 30 grudnia 2018 14:40:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 16:29:27
Posty: 7663
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
Jest to przykład muzyki ilustracyjnej, bardzo teatralnej pod względem formalnym. Utwór pasowałby doskonale do jakiegoś interludium w Teatrze Witkacego (przynajmniej takiego Teatru Witkacego, jaki pamiętam sprzed lat). Nie mam tu żadnych skojarzeń z obrazami jak powyżej - z żadnym widmowym "obiektem", stacją kolejową, niczym z tego gatunku. Wyobrażam sobie natomiast zakopiańskie Muzeum Hasiora po godzinach - pobyt tam w charakterze i z punktu widzenia nocnego portiera/stróża, albo szatniarza który zasnął za ladą i którego nikt nie wysłał do domu, tylko zostawił w pracy, zamkniętego na trztery spusty na jakiś długi weekend poza sezonem - powiedzmy, że na Wszystkich Świętych. Nie ma jak wyjść przez kraty w oknach, nie ma jak zadzwonić, bo i nie ma telefonu. Snuje się więc jak duch po tych półpiętrach, balkonach i antresolach, włącza kolorowe światła, a towarzyszy mu taka właśnie muzyka.

Mam duży problem z tym jak to ocenić. Jako "numer na płycie" - pewnie dwójka. Jako eksperyment z muzyką teatralną - znacznie wyżej. Próbując wyzbyć się uprzedzeń do płyty "Toń" dam bezpieczne 5/10. Ciekawie się tego słucha na dużych, opasujących słuchawkach....

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 30 grudnia 2018 20:23:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Jestem w szoku! Spodziewałem się na dzień dobry wysypu jedynek podobnego do wysypu dziesiątek przy Podróży na wschód czy czegoś w tym stylu. A tu szaleństwo!
Ja niestety nie mam pojęcia, jak to leci. Będę musiał posłuchać.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 30 grudnia 2018 20:47:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Jeżeli nie wiesz, jak to leci, to dlaczego spodziewałeś się wysypu jedynek? :P

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 30 grudnia 2018 21:54:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Dzieło muzyczne oczywiście jedyne w swoim rodzaju jak na Armię. Artysta, który tworzy wyłącznie w takich klimatach (są tacy) nie byłby bliski moim preferencjom muzycznym. Ale tu mamy wyjątkowego freaka. Zapewne zasadny byłby tu bon mot - "takie rzeczy robi się tylko raz". Racja, ale tu o takim pierwszym razie mowa (no chyba, że "Intro 87"? ale chyba nie... a przynajmniej nie do końca).
Utwór ten, z natury swej, niezwykle pobudza wyobraźnię. Jest w Podróżąrumie wątek "Kto czyta ten sobie wyobraża", no więc tutaj kto słucha ten sobie wyobraża, c`nie? Obrazek jpl-a dobry, ale mi bliżej w wyobrażeniach do czegoś takiego:

Obrazek

Całość opiera się na dźwięku G, ale to nie znaczy że nic się tam nie dzieje. Wsłuchanie się - faktycznie przydają się tu dobre słuchawki - odkrywa wiele tańczących plam dźwięków, przelewających się, cichnących, nachodzących na siebie... Do tego znów ptasie odgłosy od 2:16 (przypomina się synogarlica między "Jestem drzewo..." a "Jeżeli"), a potem niepokojący klarnet. Ale do tego momentu utwór nie jest straszny. Wokal jest tajemniczy, ale raczej przyjazny. Owszem, to nie jest wiosenny, rozświetlony krajobraz ale ten dom... czy to może ostatni przyjazny dom? Ultimathuliczność, tak czy inaczej.
Zmienia się to dla mnie tak od 2:45, gdy na plan pierwszy wysuwają się dysonansowe brzmienia, przy tym o wiele bardziej sztuczne w swojej barwie (znika chorus). Tak jakby dron z którego obserwujemy ów dom, nagle wznosił się i widzimy znacznie szerszą perspektywę, obejmującą również to co jest za nim. A to jest już za krajem, może w ogóle za wszystkim, jest już czymś czego objąć się dobrze zmysłami nie da i jest groźne!

Mnie to bierze, choć doprawdy trudno ocenić, bo ten utwór gra w swojej (jednoelementowej) lidze.
Tam gdzie kończy się kraj, kończy się rok...
5/10

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 30 grudnia 2018 23:19:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 16:29:27
Posty: 7663
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
A może to jest ten dom w którym mieszka Björk w teledysku do Human Behaviour?

Obrazek

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 31 grudnia 2018 02:19:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 16:00:25
Posty: 22846
Crazy pisze:
Spodziewałem się na dzień dobry wysypu jedynek


to ja pomogę
1/10

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 31 grudnia 2018 08:47:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Peregrin Took pisze:
Jeżeli nie wiesz, jak to leci, to dlaczego spodziewałeś się wysypu jedynek?


Dlatego. Owszem zdarzało się, że ktoś umieścił Kraj na ósmym - ba, albo nawet na piątym! - miejscu, ale generalnie to było ostatnie-ostatnie-ostatnie-ostatnie, a wynik ostateczny jest taki:

Cytat:
9. Cudzy grzech 132 pkt (2 x 1 miejsce)
10. Tam gdzie kończy się kraj 76 pkt (1 x 1 miejsce)


że gdyby nie ekscentryczny głos pilota kameleona, który umieścił Kraj na tym jedynym pierwszym miejscu, to zostałby niemal zdublowany nie przez zwycięzcę, ale przez przedostatni utwór z płyty.
Uważam, że to dość solidna podstawa, by oczekiwać wysypu jedynek!

Natomiast hmm... youtube mi mówi, że nie zna tego utworu. Czy ktoś umie lepiej wyszukać albo dać jakieś inne źródło, gdzie można posłuchać?

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 31 grudnia 2018 08:53:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Rozumiem. Chyba miałem wtedy dłuższą przerwę, nie pamiętałem.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group