Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 23:17:04

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
PostWysłany: pt, 28 grudnia 2018 08:55:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 08 kwietnia 2007 23:42:39
Posty: 341
Skąd: Warszawa
7/10

_________________
www.polake.art.pl
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 28 grudnia 2018 09:29:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Co do tekstu, to jakoś nigdy nie zwracałem uwagi na jego formę, choć oczywiście jakoś słyszałem te kwestie akcentu. On mnie przejmował, pewnie przez pierwsze linijki, Królestwo nie z tego świata i dzieci Budzego, dla mnie to jest moc!

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 28 grudnia 2018 16:49:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 18:29:55
Posty: 3974
Skąd: Warszawa
Zgodzę się z Pippinem, który zgodził się z autorem tekstu, że jest lepsza piosenka niż ta i to niejedna. Ale ile ich w repertuarze Armii jest? Kilkanaście?
Jak prawie zawsze, mój odbiór utworu ustawia gitara. Cóż to jest za przepiękny walec! A już riff w instrumentalnych częściach refrenu (po słonej soli, wtedy fgdy wchodzi waltornia) wprawia mnie w ekstazę. Nie samą gitarą jednak człowiek żyje, a - co już zostało zauważone - mamy tu do czynienia z bogactwem dźwięków, które jednak zostały użyte oszczędnie (genialna waltornia! i ten tańco-szkieletowy instrument, powtarzający słono-solny motyw gitary i wokalu - niby z trzech stron mamy to samo, ale zupełnie nie czuć w tym przesady). To jeden z paradoksów tego utworu, podobnie jak to, że te dźwięki sprawiają, iż ów ciężki gitarowy walec unosi się ku górze. Pod koniec gitara (najpierw ta przesterowana, potem wszelaka) milknie, mogłoby się więc wydawać, że ze szkodą dla utworu (nie zgodzę się z Witkiem, że dzieje się tak właśnie wtedy, gdy dotychczasowe granie mogłoby zacząć nużyć - ja z przyjemnością zatopiłbym się w tym przynajmniej na drugie tyle), ale i ta wyciszająca się końcówka jest świetna. Te ostatnie rytmiczne pociągnięcia (co to jest? kontrabas?) pachną mi jakimś Kilarem.

9/10

Aha, "świa" by mnie strasznie wkurzało, ale - jak to zwykle u mnie bywa - tekst raczej nie wpływa na ocenę.

_________________
My shadow is always with me. Sometimes ahead... sometimes behind. Sometimes to the left... sometimes to the right. Except on cloudy days... or at night.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 28 grudnia 2018 17:12:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Bogus pisze:
A już riff w instrumentalnych częściach refrenu (po słonej soli, wtedy gdy wchodzi waltornia) wprawia mnie w ekstazę.


Tak jest!

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 28 grudnia 2018 18:42:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 10 kwietnia 2011 17:14:16
Posty: 6963
6/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 28 grudnia 2018 19:18:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 11 lutego 2009 23:19:00
Posty: 1637
Skąd: Warmia/Poznań
8.5/10

_________________
CO ROBISZ NA NASZEJ ULICY
Co robisz na naszej ulicy, pomiędzy samochodami,
koniu?
Co słychać u twoich kuzynów, centaura i jednorożca?

Charles Reznikoff


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 28 grudnia 2018 20:54:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 czerwca 2014 20:20:04
Posty: 726
Skąd: Mazowiecki Park Krajobrazowy
Słuchałem klika razy w ostatnim tygodniu, bo zwykle omijam i nie jest to zły kawałek, wręcz doskonały, ale na solową płytę, dokładnie na taniec szkieletów i w takiej szkieletowej aranżacji byłby perłą, a na Drodze i w ogóle w repertuarze Armii jest dla mnie takim dziwadełkiem, nie mogę się do niego przekonać w takiej postaci i pierwszy raz chyba dam 4/10...

_________________
trochę o muzyce, książce, przyrodzie, ale najwięcej o bieganiu :lol:
https://meblooscianka.wordpress.com


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 28 grudnia 2018 22:55:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:20:04
Posty: 14518
Skąd: nieruchome Piaski
Mi się "świa" kojarzy z "mró", tak samo błahy wobec tego, co na nas czeka tam. Nad oceną pomyślę.

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 28 grudnia 2018 23:39:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 07 marca 2006 14:07:18
Posty: 802
Skąd: Marshes
Tyler Durden pisze:
Rozwiniesz myśl?
Tak bardzo w skrócie: dla mnie „Wspaniała nowina” jest utworem o nadziei (nie tej spośrodka rozpaczy (przepełnieni jesteśmy tu światłem), ale i nie tej niechcącej rozpaczy rozumieć (Franciszek i bolączka)). Mamy tu jakby pogodne pogodzenie się ze swoją nędzą duchową (pierwsze dwa wersy) i uznanie, że by być tą słoną solą, by dojść do tego Królestwa, trzeba iść przez świat, który nam dano, ze wszystkim, co z sobą niesie – małym i bolesnym, wspaniałym i radosnym.

Samo w sobie nie jest to oczywiście argumentem za tym, że jest to tekst szczególnie udany, ale sposób, w jaki to Budzy ujął niezmiernie mi się podoba i to od dwudziestu niemal lat. Połączył tu oszczędność, zwartość i jakby kształtność z celnością konkretu i szyfrem tajemnicy (z jednej strony króciu/Króciu (z tym kotem nie mam żadnej pewności, zresztą też nie przywiązuję do tego szczególnej uwagi, bo i nie tłumaczy to wiele), a z drugiej przepiękne i – mimo niejasności – mocne i wizyjne w zatokach półnieba). I zrobił to najwyraźniej – tak mi się w każdym razie zdaje – doskonale bawiąc się formą (choćby to: dyscyplina i swoboda w jednym: tekst poddany dyktatowi dobitnego rytmu, a spójrzmy na liczbę sylab: 7/8/7/7 + 7/7/6/8).

Pewnie gdybym miał pecha i gdyby nie działały na mnie obrazy, z których się składa tkanka tekstu, byłoby inaczej, ale akurat tu nie mam.

_________________
[.. :muuu .]


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 29 grudnia 2018 18:23:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 16:48:09
Posty: 6421
Puddleglum pisze:
Mamy tu jakby pogodne pogodzenie się ze swoją nędzą duchową (pierwsze dwa wersy) i uznanie, że by być tą słoną solą, by dojść do tego Królestwa, trzeba iść przez świat, który nam dano, ze wszystkim, co z sobą niesie – małym i bolesnym, wspaniałym i radosnym.

miało być 8 ale po tym wpisie muszę 9 :D

ps
arasek pisze:
Gdybym nie zobaczył kiedyś Bogusa, to po tym wpisie pomyślałbym że to cyborg z superkomputerem w środku. Produkcji amerykańsko-izraelsko-japońskiej.
Jednak kiedyś widziałem Bogusa i miał wtedy katar. Inżynierowie nie przewidzieliby takiej funkcji, bo szkoda scalaków na ważniejsze procesy i trzeba gdzieś zmieścić odpowiedni zbiorniczek. A więc Bogus to jednak człowiek

Bogus pisze:
A już riff /.../ wprawia mnie w ekstazę. Nie samą gitarą jednak człowiek żyje


a jednak człowiek he he

_________________
J 14,6


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 29 grudnia 2018 19:21:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Oto wyniki dla "Wspaniałej nowiny" - głosowało 20 osób. Utwór okazał się kontrowersyjny - utworzyły się dwa silne stronnictwa: dziewiątkowodziesiątkowe i czteropiątkowe :wink: Najwyższych not piosenka dostała 3, najniższą ocenę przyznał Peregrin Took (trója).
Ocena łączna - 7,27 i miejsce czterdzieste czwarte na dziś, rzec by można - ligowy średniak :wink:

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 30 stycznia 2019 23:58:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Fengari pisze:
Króciu - nie wiem, czym lub kim jest


Tę interesującą kwestię wyjaśnił dziś Budzy, zagadnięty przez Dominika.

Otóż mama Budzego przejęła od babci Anieli pewne ludowo-gwarowe powiedzonka z okolicy. Jednym z nich było:
-Aleś ty króciu i bolączka!
co w wolnym tłumaczeniu może oznaczać "sierota", "gapa", "niedojda" (ale raczej bez dużej konotacji negatywnej, wyobrażam sobie nawet pewną czułość w tym).

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 31 stycznia 2019 09:41:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Czyli coś jak najduchy.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 31 stycznia 2019 21:00:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
:D


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group